E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Co zrobić aby trawnik był gęstszy?

Gęsty trawnik, porośnięty bujną i soczyście zieloną trawą to marzenie każdego ogrodnika. Kluczem do jego realizacji jest prawidłowe przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym unikniemy przerzedzonego i zachwaszczonego trawnika. Dbanie o trawnik to nie tylko podlewanie, przycinanie i cykliczne dosiewanie. Należy także pamiętać o systematycznym nawożeniu oraz przeprowadzaniu zabiegów agrotechnicznych.

Co zrobić, żeby trawa była gęsta?

Aby uzyskać gęsty i zielony trawnik, należy odpowiednio wybrać czas, podłoże i mieszankę traw. Jeżeli powyższe elementy będą ze sobą kompatybilne, nasiona powinny równomiernie wykiełkować i dać początek trawnikowi, który, przy odpowiedniej pielęgnacji, będzie cieszył oko gęstą trawą.

Chcąc uzyskać gęstą trawę należy pamiętać o nawadnianiu trawnika, w zależności od potrzeb. Latem, w suche i upalne dni, trawnik warto podlewać częściej, najlepiej wcześnie rano lub wieczorem.

Podlewanie w ciągu dnia nie tylko nie odniesie pożądanego skutku – woda wyparuje, ale może także przyczynić się do spalenia liści traw przez słońce.

Oprócz nawadniania, konieczne jest także wprowadzenie cyklicznego stosowania nawozów, których skład będzie współgrał z wymaganiami roślin, ale także z porą roku. Zaleca się trzy- lub czterokrotne nawożenie trawnika w sezonie pamiętając, by zabieg wiosenny wykonać przy użyciu produktu o zwiększonej ilości azotu, co korzystnie wpłynie na stymulację wzrostu roślin. Warto rozważyć stosowanie nawozów o przedłużonym działaniu, które stopniowo, przez dłuższy czas, uwalniają składniki mineralne do gleby. Czasami, oprócz nawożenia, trawnik może wymagać oprysków w celu walki z chorobami i szkodnikami. Ograniczenie tych zabiegów, a także poprawę stanu gleby i trawy, możemy osiągnąć przez prawidłowe prowadzenie zabiegów agrotechnicznych, wśród których należy wymienić:

- wertykulację – czyli nacinanie darni ostrymi nożami, które usuwają z trawnika warstwę zbitej, martwej darni, czyli filc,

- aerację – czyli napowietrzanie trawnika poprzez nakłuwanie darni specjalnymi grabiami, szpikulcami lub aeratorami,

- piaskowanie – polega na wysypywaniu na trawnik piachu i ma na celu poprawę krzewienia się trawy, a także ogranicza rozwój niepożądanych mchów,

- wałowanie – wiosenne wałowanie powinno odbywać się z wykorzystaniem lekkiego wału, zabieg ten ma na celu wyrównanie napęczniałego po zimie trawnika,

- koszenie – powinno być wykonywane cyklicznie, nawet co kilka dni, przy czym nie należy ścinać więcej niż 1/3 wysokości trawy.

Czy warto wykonać wertykulację trawnika? Co to wertykulacja trawnika?

Wertykulacja trawnika bywa również nazywana skaryfikacją trawnika. Zabieg ten polega na pionowym nacinaniu darni na głębokość zazwyczaj 5 – 15 mm, co pozwala na usunięcie filcu. Filc to zbiorcze określenie warstwy starych i obumarłych części roślin i mchu na powierzchni gleby. Warstwa ta jest stosunkowo mocno zbita i nieprzepuszczalna, a także utrudnia trawie wzrost i dostęp do światła. Wertykulacja zapewnia glebie lepszy dostęp wody, powietrza i światła słonecznego, a także pobudza do rozwoju nowe pędy co wpływa na zagęszczenie murawy. Regularnie usuwanie filcu z trawnika sprzyja także ograniczeniu występowania chorób grzybowych. Zabieg ten najlepiej wykonywać regularnie co roku, jako element wiosennej pielęgnacji co najmniej dwuletniego trawnika. Termin wiosennej wertykulacji najczęściej przypada w kwietniu, a, jeśli pogoda jest wyjątkowo ciepła, na przełomie marca i kwietnia. Jeżeli istnienie taka potrzeba, wertykulację można również wykonywać jesienią, zazwyczaj pod koniec września, na głębokość mniejszą niż wiosną. Należy pamiętać, że nie można wykonywać tego zabiegu zbyt późno, ponieważ korzenie trawy potrzebują czasu na regenerację przed nadejściem zimowych chłodów.

Wertykulację przeprowadza się przy użyciu różnych narzędzi:

- specjalnych grabi ogrodniczych,

- wertykulatora ręcznego,

- wertykulatora mechanicznego (elektrycznego lub spalinowego).

Dwa pierwsze rozwiązania dedykowane są ogrodnikom-amatorom, którzy nie posiadają trawników o dużej powierzchni, ponieważ zabieg wertykulacji przy użyciu siły fizycznej jest stosunkowo długotrwały i męczący. Wertykulatory mechaniczne to rozwiązania dedykowane właścicielom większych trawników, a także tym, którzy wolą minimalizować nakład czasu i pracy włożony w pielęgnację trawnika. Wertykulatory elektryczne są znacznie cichsze od spalinowych odpowiedników, a także bardziej przyjazne dla środowiska. W wersji akumulatorowej nie posiadają także kabla, co eliminuje konieczność korzystania z przedłużaczy. Z kolei wertykulatory spalinowe charakteryzują się wysoką wydajnością, co pozwala na szybszą i wydajniejszą pracę na większych murawach.



Czy warto wykonać aerację trawnika? Co to aeracja trawnika?

Aeracja to napowietrzanie trawnika. Istotą zabiegu jest nakłuwanie darni kolcami, co rozluźnia i napowietrza glebę. Najlepiej przeprowadzać ją po zimie, a na intensywnie użytkowanych murawach, zwłaszcza rosnących na glebach ciężkich, aerację można powtarzać nawet kilka razy w sezonie.

Podobnie jak w wypadku wertykulacji, zabieg ten wykonuje się na dojrzałym trawniku. Pierwszą aerację można przeprowadzić w drugim roku od założenia trawnika. Początkowo stosuje się stosunkowo płytkie nakłuwanie, na maksymalną głębokość 3 – 4 cm. Z kolei starsze trawniki nakłuwa się na głębokość do 10 cm. Termin wykonywania zabiegu należy dostosować do panującej pogody – jeżeli jest sucho, trawnik należy podlać przed zabiegiem. Jednocześnie nie powinno się napowietrzać trawnika gdy gleba jest zbyt mokra.

Celem napowietrzania trawnika jest rozluźnienie podłoża oraz zwiększenie dopływu powietrza do systemu korzeniowego traw, co zapewnia poprawę warunków do wzrostu, a także zwiększa odporność na deptanie. Zabieg ten pozwala także na usunięcie warstwy filcu, dzięki czemu zwiększa się dopływ wody i światła do korzeni, a także przyspiesza regeneracja traw. Prawidłowo przeprowadzana aeracja prowadzi również do zmniejszenia częstotliwości występowania chorób trawnika oraz poprawia przyswajalność nawozów.

Aeracja trawnika kojarzy się przede wszystkim z deptaniem trawy w specjalnych nakładkach na buty z kolcami na podeszwach. Jest to idealne rozwiązanie w pielęgnacji przydomowego trawnika. Jeżeli pracujemy na niewielkim obszarze, trawnik możemy również napowietrzyć wykorzystując widły do nakłuwania darni. Aby zapewnić prawidłowe napowietrzenie gleby, zaleca się wykonanie około 200 nakłuć na metr kwadratowy. Dlatego, przy większych trawnikach, zazwyczaj wykorzystuje się aerator ręczny lub wał z nakładką, które znacznie przyspieszają cały proces. Pielęgnując duży trawnik, warto rozważyć zastosowanie aeratora elektrycznego lub spalinowego. Na rynku dostępne są także urządzenia łączące cechy wertykulatora i aeratora.<

>>>JAK ZAŁOŻYĆ TRAWNIK KROK PO KROKU - KLIKNIJ TUTAJ<<<

Czy warto wykonać piaskowanie trawnika? Co to piaskowanie trawnika?

Piaskowanie trawnika polega na posypaniu jego powierzchni cienką warstwą piasku. Zabieg ten poprawia właściwości gleby, a najlepsze efekty osiąga się, gdy przeprowadzony zostanie po wcześniejszej aeracji lub wertykulacji trawnika.

Piasek rozsypany na powierzchni trawy znacznie zwiększa przepuszczalność gleby, a także rozluźnia jej wierzchnią warstwę, co sprzyja rozwojowi korzeni. Dodatkowo, zwiększając przepuszczalność, ułatwia wnikanie powietrza, wody i nawozów do korzeni traw. Ponadto, piaskowanie zapobiega zastojom wody, dzięki czemu zapobiega gniciu korzeni i rozwojowi chorób grzybowych, a także ogranicza rozwój tak niepożądanego na trawnikach mchu. Kolejną zaletą piaskowania jest możliwość wyrównania drobnych nierówności w powierzchni trawnika.

Piaskowanie trawnika to zabieg, który należy wykonywać co roku. Optymalnym terminem do jego przeprowadzenia jest koniec lata i początek jesieni (przełom sierpnia i września), jest to bowiem czas intensywnego rozwoju korzeni. Trawnik należy piaskować po uprzednim wykonaniu aeracji i wertykulacji – ziarenka piasku mogą swobodnie przemieszczać się w strefie korzeniowej w rozluźnionej darni. Dodatkowo, piaskowanie przedłuża efekt aeracji i wertykulacji, ponieważ ziarna przepuszczalnego piasku wypełniają otwory powstałe w darni. Zabiegu tego lepiej nie wykonywać na trawnikach założonych na skarpach, ponieważ może prowadzić do ich osuwania się. Z piaskowania również należy zrezygnować na trawnikach rosnących na glebach bardzo lekkich i suchych, ponieważ zbyt rozluźniona gleba nie wiąże wody, co prowadzi do szybkiego przesychania trawnika. Do piaskowania trawnika stosuje się najczęściej suchy, drobny piasek rzeczy o ziarnach grubości około 0,5 mm. Materiał ten może być wymieszany, w różnych proporcjach, z rozdrobnionym torfem ogrodniczym, kompostem, gliną, a także kredą. Zastosowanie dodatków powinno być zależne od typu gleby i potrzeb trawnika. Torf i kompost stanowią dodatek łatwo przyswajalnych składników pokarmowych. Z kolei glina poprawia strukturę lekkich i przepuszczalnych gleb, a dodatek kredy podnosi pH gleby i może być zamiennikiem wapnowania trawnika. Piasek może być również wymieszany z nawozami mineralnymi.

Czy warto wykonać wałowanie trawnika? Co to wałowanie trawnika?

Wałowanie trawnika to zabieg mający na celu:

- wyrównanie powierzchni,

- zagęszczenie ziemi,

- poprawę ukorzenienia trawy.

Polega on na wyrównaniu powierzchni trawnika walcem ogrodowym poprzez kilkukrotne przeciągnięcie nim po nierównościach. Systematyczne wałowanie trawnika pozwala zniwelować drobne nierówności, co znacznie ułatwi koszenie.

Wałowanie warto wykonywać jeszcze przed założeniem trawnika, jednocześnie nie zapominając o nim podczas dalszej pielęgnacji darni. Pierwsze wałowanie, poprzedzające siew nasion, ma na celu zagęszczenie gleby i wyrównanie powierzchni. Kolejny raz, zabieg ten warto powtórzyć bezpośrednio po siewie, dzięki czemu nasiona nie zostaną wywiane przez wiatr i szybciej wykiełkują. Zaleca się przeprowadzenie wałowania także przy zakładaniu trawnika przy użyciu trawy z rolki. Kolejną porą na wałowanie trawnika to 2-3 dni przed pierwszym koszeniem, najlepiej gdy murawa jest lekko wilgotna.

W wypadku dojrzałych trawników, wałowanie wykonuje się raz w roku, wczesną wiosną, gdy gleba odmarznie i lekko przeschnie, zwłaszcza gdy widoczne są drobne nierówności na powierzchni gleby. W ten sposób wyrównuje się powierzchnię trawnika. Dodatkowo, ciężki wał łamie źdźbła traw, dzięki czemu poprawia się ich ukorzenienie. Wałowanie trawnika po zimie jest również pomocne w zapobieganiu wiosennemu zasychaniu trawy.

Wał ogrodowy jest narzędziem najczęściej wykorzystywanym do tego zabiegu. Na rynku dostępne są wały metalowe i z tworzyw sztucznych, które można napełnić wodą lub piaskiem, w celu osiągnięcia odpowiedniego dociążenia. Masę wału ogrodowego należy dobrać do wieku trawnika, a także do rodzaju gleby.

Zakładając trawnik, wykorzystuje się wał o masie około 50 kg, z kolei wiosenne wałowanie przeprowadza się wykorzystując wał o wadze nawet 150 kg. Wybierając wał do pielęgnacji trawnika należy pamiętać, że zbyt lekki sprzęt nie będzie spełniał swojego zadania, a zastosowanie wału o zbyt dużej masie doprowadzi do rozerwania darni, jej nierównomiernego osiadania, a w konsekwencji do utraty płaskiej powierzchni trawnika.

Czy trawa się zagęszcza przy koszeniu?

Koszenie to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji trawnika. Prawidłowo przeprowadzone, wzmacnia trawę, pobudza się wzrost i krzewienie się, dzięki czemu trawa wyraźnie się zagęszcza. Koszenie trawy należy przeprowadzać systematycznie, w sezonie od marca do października najlepiej raz w tygodniu. Z kolei w fazach najsilniejszego wzrostu traw, czyli w maju i czerwcu, trawę można kosić nawet częściej niż raz w tygodniu. Z kolei w miesiącach letnich, gdy panują wysokie temperatury u nasłonecznienie, zabieg ten najlepiej przeprowadzać wieczorem, aby uniknąć spalenia traw przez słońce.

Aby uzyskać najlepsze efekty koszenia, należy używać kosiarek o ostrych nożach, które nie zostawiają poszarpanych końcówek źdźbeł. Ważna jest również wysokość koszenia – jednorazowo należy skracać trawę maksymalnie o 1/3 długości. Jeżeli przystępujemy do pierwszego koszenia wyjątkowo długiej trawy (np. po przerwie urlopowej), bardzo długa trawę powinno się kosić stopniowo, w odstępach jednodniowych. W ten sposób nie wywołamy w roślinach szoku. Z kolei zbyt mocne ścięcie trawy spowoduje usychanie trawnika.

>>>RANKING NAJLEPSZYCH NAWOZÓZ DO TRAWY - KLIKNIJ TUTAJ<<<

Czy warto nawozić trawnik?

System korzeniowy traw jest stosunkowo krótki, szybko wyczerpują się zatem dostępne im w glebie minerały, przez co do optymalnego wzrostu, rośliny te wymagają systematycznego nawożenia. Właściwe nawożenie zapewni zrównoważony wzrost źdźbeł, równomierne zagęszczenie i zdrowy kolor trawnika.

Trawy, podobnie jak każda roślina, do życia wymagają podstawowych minerałów:

- azotu – pierwiastek ten odpowiada za wzrost i rozwój masy zielonej, jest także głównym budulcem roślin. Nawożenie azotem jest bardzo ważna zwłaszcza po okresie zimowego spoczynku;

- fosforu – minerał ten odpowiada za rozwój systemu korzeniowego roślin, wzmaga również asymilację innych składników odżywczych z gleby;

- potasu – poprzez regulację ciśnienia osmotycznego w komórkach roślinnych reguluje gospodarkę wodną, poprawia tolerancję roślin an suszę i przymrozki, a także sprzyja krzewieniu się roślin.

Oprócz powyższych, istotną rolę w rozwoju traw odgrywają również: wapń (reguluje pH gleby), magnez (składnik chlorofilu, odpowiada za proces odżywiania roślin), żelazo i miedź (ograniczają rozwój mchu).

Płytki system korzeniowy, intensywny i szybki wzrost, a także deszcze sprzyjają szybkiemu ubywaniu gleby cennych minerałów. Dlatego, aby uzyskać gęsty i bujny trawnik, konieczne jest systematyczne uzupełnianie minerałów nawozami. Jeśli widzimy objawy niedoborów (żółknięcie, osłabienie, zamierania, spowolnienie wzrostu), konieczne jest natychmiastowe zastosowanie nawozów do trawników.
Zaleca się, aby trawniki nawozić minimum 3 razy w sezonie, chociaż optymalnym rozwiązaniem jest częstsze nawożenie, nawet 6 razy w sezonie, co pozwala zapewnić roślinom stały dostęp do substancji odżywczych. Na rynku dostępne są także nawozy do trawników o przedłużonym działaniu, z których składniki uwalniane są stopniowo, dając długotrwały efekt działania.

Nawożenie trawnika powinno być dopasowane do potrzeb traw, ale także i do pory roku. Podstawą są, tak zwane, nawozy NPK, w których głównymi składnikami są azot, fosfor i potas. Wiosenne nawożenie powinno odbywać się produktem ze zwiększoną zawartością azotu, który będzie stymulował wzrost i rozwój części zielnych. Z kolei w nawożeniu jesiennym lepiej ograniczyć ilość azotu na rzecz zwiększonej dawki potasu i fosforu, które pomogą roślinom przygotować się na zimę.

>>>NAWOŻENIE TRAWNIKA WIOSNĄ - WSZYSTKO, CO NALEŻY WZIĄĆ POD UWAGĘ - KLIKNIJ TUTAJ<<<




Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie