Nasiona kukurydzy do siewu- E-sklep dlaroslin.pl - Materiał siewny - dlaroslin.pl - E-sklep Twoich Roślin | E-sklep dlaroslin.pl

Nasiona kukurydzy do siewu

Rabat 2% za zakupy powyżej 3000 zł, nie dotyczy materiału siewnego

Darmowa przesyłka 1 paczki do 30kg przy zamówieniu pow. 1000zł

Promocje

Nowe produkty

Nasiona kukurydzy do siewu 

Jest 165 produktów.
na stronę
Pokazuje 1 - 60 z 165 elementów
Pokazuje 1 - 60 z 165 elementów
Nasiona kukurydzy do siewu

Kukurydza w Polsce najczęściej uprawiana jest z przeznaczeniem na kiszonkę – jako  pasza dla zwierząt lub ziarno. Kukurydza chętnie wykorzystywana jest również w przemyśle młynarskim oraz jako surowiec energetyczny.

Dokonując wyboru nasion kukurydzy warto zwrócić uwagę na jej przeznaczenie, FAO – wczesność dojrzewania, typ ziarna, stabilność plonowania czy obsadę roślin.

Wybór nasion kukurydzy do siewu - na co zwrócić uwagę?

FAO - różne okresy wegetacji

 Jednym z najważniejszych parametrów jest wczesność dojrzewania kukurydzy określana poprzez liczbę FAO. Każda cyfra ma swoje znaczenie. Można wyróżnić następujące:

  • wczesne - do FAO 220,
  • średniowczesne - FAO 230-250,
  • średniopóźne - FAO 260-290,
  • późne - FAO 300-350.

Wyróżniamy dwa typy ziarniaków

Różnią się warstwami: szklistą i mączystą, które składają się na bielmo.

Dla odmian pastewnych kukurydzy, czyli tych, które zdecydowanie dominują w Europie wyróżniamy dwa rodzaje ziarniaków:

  • flint - ma grubszą warstwą bielma szklistego, ziarno jest bardziej okrągłe, wypukłe. Cechą charakterystyczną jest także większa niż w przypadku dent tolerancja na wysiew w chłodnej glebie. Można przez to dokonać wcześniejszego wysiewu.
  • dent - tutaj przeważa bielmo mączyste. Są to odmiany, które wymagają ciepłego stanowiska glebowego. Ma znaczne wyższy potencjał plonowania niż ziarno typu flint.

Stabilność plonowania

Oznacza zdolność odmiany kukurydzy do utrzymywania stałego i wysokiego poziomu plonowania bez względu na przebieg pogody. Odmiany o kolbach typu flex dostosowują się do aktualnych warunków uprawowych.  W idealnych warunkach oraz przy małej obsadzie wytwarzają większe kolby. W warunkach mniej korzystnych kolby będą nie  do końca zaziarnione. Kolby kukurydzy typu fix mają stałą wielkość. Wielkość plonu u odmian o kolbach typu fix „budujemy” liczbą kolb na danej powierzchni.

 

Liczba roślin na hektarze oraz odpowiednie nawożenie są najważniejszymi czynnikami decydującymi o wysokości plonowania. Zwykle kukurydzę na ziarno wysiewa się w mniejszym zagęszczeniu niż kukurydzę na kiszonkę. Powoduje to, że rośliny wytwarzają mniej biomasy, nie opóźniając dojrzewania skupiają energię w kolbach. Przy uprawie kukurydzy na ziarno zaleca się obsadę 75–80 tys. roślin/ha. Odmiany wczesne wytwarzają mniej biomasy, przez co lepiej tolerują zwiększone zagęszczenie roślin.

Zaprawa nasion kukurydzy

Wszystkie nasiona w naszej ofercie są zabezpieczone przed chorobami grzybowymi. Niektóre dodatkowo zabezpieczono przeciw ptakom, tj. zaprawą Korit 420 FS, a także technologia zaprawiania Opti Plus.

Nasiona kukurydzy na kiszonkę

Wybór związany jest z wysokością plonu zielonej masy oraz odpowiednim okresem wegetacyjnym. Do ich uprawy warto wybierać odmiany charakteryzujące się efektem “stay green”, który zmniejsza ryzyko zasychania liści.

Nasiona kukurydzy na ziarno

Kukurydza uprawiana na ziarno jest podstawowym źródłem skrobi, oleju jadalnego oraz glutenu. Stosuje się ją do produkcji syropu oraz oleju kukurydzianego, a także w płatkach, czy kaszy. Ziarna kukurydzy są wykorzystywane również w przemyśle farmaceutycznym, papierniczym, górniczym oraz budowlanym. Są one również podstawowym składnikiem do produkcji biogazu. W tym przypadku ziarna podlegają rozdrabnianiu oraz zakiszaniu, podczas którego bakterie rozkładają kukurydzę i inne materiały organiczne, produkując w ten sposób metan.

Nasza oferta nasion kukurydzy do siewu

Proponujemy nasiona kukurydzy na ziarno, kiszonkę i biogaz z wiodących hodowli takich jak: KWS, Saatbau, Saaten Union, Maissadour, Caussade, HR Smolice, Małopolska Hodowla Roślin, Syngenta i wielu innych.

Możliwy dowóz lub wysyłka kurierem. 

Powiązane artykuły blogowe


Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów

Kategorie