Poplony, nasiona strączkowe- E-sklep dlaroslin.pl - Materiał siewny - dlaroslin.pl - E-sklep Twoich Roślin | E-sklep dlaroslin.pl

Nasiona poplonów, roślin strączkowych

Rabat 2% za zakupy powyżej 3000 zł, nie dotyczy materiału siewnego

Darmowa przesyłka 1 paczki do 30kg przy zamówieniu pow. 1000zł

Promocje

Nowe produkty

Nasiona poplonów, roślin strączkowych 

Jest 94 produktów.
na stronę
Pokazuje 1 - 60 z 94 elementów
Pokazuje 1 - 60 z 94 elementów
Nasiona poplonów, roślin strączkowych

Poplony

Poplon to nieodłączny element każdej profesjonalnej uprawy. Nazwa poplon wzięła się z tego, że określone gatunki roślin sieje się po zebraniu jednego plonu głównego. Z kolei po zebraniu poplonu ponownie sieje się nasiona plonu głównego. Poplon dzieli się ze względu na moment siania. Poplon letni sieje się w najcieplejszych miesiącach roku, czyli w lipcu i sierpniu, a zbiera jesienią. Późniejszy jest poplon ozimy. Sianie rozpoczyna się jesienią, a zbieranie poplonu ozimego odbywa się dopiero wiosną. Co ważne, najlepszymi gatunkami roślin na poplon są te szybko rosnące.

Poplony – korzyści z uprawy

Są źródłem paszy dla zwierząt gospodarskich albo stanowią zielony nawóz. Wspaniale wzbogacają glebę w składniki odżywcze niezbędne do szybkiego rozwoju plonu głównego, zwłaszcza w azot. Użyźniają glebę i poprawiają jej strukturę. Właśnie dlatego w roli poplonu najlepiej sprawdzają się rośliny z silnym i szybko rosnącym układem korzeniowym. Zapobiegają erozji wodnej gleby. Czasem uprawiający pola decydują się na mulczowanie. Rośliny, które sieje się jesienią, pozostają na polu w trakcie zimy. Przemarzając, a potem rozkładając się, wzbogacają glebę w materię organiczną. Taki proces ma pozytywny wpływ na aktywność biologiczną gleby. Mulczowanie tworzy na powierzchni gleby tzw. mulcz, czyli bioaktywną pokrywę, która m.in. zapobiega odparowywaniu wody z gleby i ogranicza zachwaszczanie pola.

Łubin — nasiona na poplon

Rośliny, które wyrosną z nasion łubinu, warto uprawiać jako poplon. Łubin szybko rośnie, w zasadzie na każdym rodzaju gleby. Aby jeszcze zwiększyć korzyści z poplonu wysianego na polu, nasiona poplonów warto wymieszać z nasionami innych roślin i dostosować takie mieszanki do rodzaju gleby. Co ważne, łubin sieje się na poplon w lipcu i sierpniu, a orze jesienią. Zaobserwowano, że poplon z łubinu znacząco poprawia wysokość plonowania zbóż. W roli poplonu doskonale sprawdza się łubin wąskolistny. Rośnie szybko i w krótkim czasie wytwarza dużą ilość zielonego nawozu.

Gorczyca nasiona na poplon

Nasiona gorczycy można siać z myślą o przeznaczeniu ich na poplon, a konkretnie ‒ na zielony nawóz albo paszę dla zwierząt. Gorczyca rośnie szybko, ma też niewielkie wymagania glebowe. Należy jednak mieć świadomość, że gorczyca jest mało odporna na te same choroby i szkodniki, na które podatne są warzywa kapustne i rzepowate. Właśnie dlatego należy zrezygnować z gorczycy jako poplonu tam, gdzie w planach jest uprawa kapusty czy rzodkiewki. Warto za to posadzić ją na polu, na którym głównym plonem będzie np. sałata. Z myślą o poplonie gorczycę sieje się w sierpniu, a jesienią orze, koniecznie przed momentem kwitnienia. Gorczyca nadaje się też do mulczowania.

Groch nasiona na poplon

Nasiona grochu, np. siewnego pastewnego, wzbogacają glebę w azot. Należy siać go latem, najpóźniej do połowy sierpnia, a potem zaorać pole jesienią.

Gryka nasiona na poplon

Nasiona gryki na poplon pozwolą wzmocnić glebę. Gryka wykazuje właściwości fitosanitarne, czyli chroni glebę przed szkodnikami i chorobami, a przy tym jest jedną z najbardziej miododajnych roślin. Nasiona poplonów można siać aż do końca sierpnia, szczególnie na słabsze gleby.

Lucerna nasiona na poplon

Lucerna to jedną z najchętniej wykorzystywanych roślin na poplon. Gatunek ma bardzo obfity system korzeniowy, który może sięgać nawet 3 metry w głąb ziemi, dzięki czemu doskonale ją spulchnia i nie pozwala rozrastać się chwastom. Po zebraniu może zostać wykorzystana jako pasza dla zwierząt gospodarskich.

Soja nasiona na poplon

Nasiona soi, podobnie jak nasiona innych roślin strączkowych, są doskonałe na poplon. Soja wiąże wolny azot atmosferyczny, który po zbiorach tego poplonu pozostaje w glebie. Jest to wysokobiałkowa roślina paszowa — soję wykorzystuje się m.in. do karmienia zwierząt.

Seradela — materiał siewny na poplon

Na słabych, lekkich i wilgotnych glebach idealnie sprawdzą się nasiona seradeli. Seradela to roślina pastewna — ma bardzo wysoką zawartość białka, dlatego nadaje się do uzupełnienia zasobów paszowych w gospodarstwach. Ma duże zapotrzebowanie na wodę, którą pobiera z mgły i rosy. Jej główną zaletą jest wzbogacanie gleby w potrzebny azot. Wysiew seradeli najlepiej wykonać na przełomie lipca i sierpnia.

Rzepik ozimy — materiał siewny na poplon

Rzepik ozimy charakteryzuje się dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego swobodnie można go wysiewać jako poplon ozimy. Jest bardziej zimotrwały od rzepaku i warto uprawiać go na lżejszych glebach. Świetnie nadaje się do bezpośredniego karmienia zwierząt gospodarskich w postaci zielonki. Nasiona rzepiku zawierają wiele ważnych mikroelementów, które wzbogacają glebę, dzięki czemu stanowi doskonały przedplon do uprawy ziemniaków i kukurydzy.

Mieszanka poplonowa

Z poszczególnych nasion można tworzyć mieszanki poplonowe na przyoranie, dzięki którym gleba odżywiona zostanie bardziej kompleksowo. Trzeba jednak pamiętać, że mieszanka poplonowa musi być dobrana tak, aby wszystkie nasiona miały tożsame wymagania glebowe i wodne, i aby jeden rodzaj ziaren nie przekraczał 70% jej składu.


Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów

Kategorie