Co na chwasty w zbożu ozimym/ przenicy - na wiosnę | dlaroslin.pl - dlaroslin.pl
TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 16 LAT NA RYNKU, ZAKUP POWYŻEJ 3000 ZŁ- RABAT 2%
TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 16 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 4000 ZŁ- RABAT 2%

Co na chwasty w zbożu ozimym/ przenicy - na wiosnę | dlaroslin.pl

Odchwaszczanie pszenicy ozimej (herbicydy wiosną i jesienią)

Odchwaszczanie pszenicy ozimej jest niezwykle istotne i różni się w zależności od pory upraw. Do najbardziej uciążliwych chwastów należą, między innymi, przytulia czepna, wyczyniec polny, stokłosa polna czy owies głuchy. Nie tylko bardzo negatywnie wpływają na plony, ale są również trudne do zniszczenia. Jakie zatem herbicydy dla pszenicy ozimej stosować wiosną? Co wybrać na chwasty zbóż ozimych jesienią?

Zwalczanie chwastów wiosną w zbożach ozimych:

Pszenica ozima jest szczególnie narażona na chwasty w fazach rozwojowych. Chwasty dwuliścienne i jednoliścienne pojawiają się w okolicach przedwiośnia i wiosną. Odchwaszczające zabiegi pszenicy ozimej wiosną można niekiedy traktować jedynie jako uzupełnienie zabiegów jesiennych. My polecamy wykonywanie pierwszych oprysków na chwasty jeszcze jesienią.

Wiosną, kiedy należy zastosować nawożenie azotowe, odżywiamy również chwasty, które stają się mocniejsze i trudniejsze do zwalczenia. Warunkiem doboru właściwych herbicydów jest umiejętne rozpoznanie gatunków chwastów w zbożach.

Jeśli zabiegi nie były wykonane jesienią, należy opryski herbicydowe zaplanować na wczesną wiosnę, najlepiej od momentu wegetacji do zakończenia fazy krzewienia. Istotna jest tutaj temperatura. Należy wybierać zatem preparaty na chwasty dla pszenicy ozimej, które działają już w 6-8 stopniach Celcjusza, choć najlepsze działanie herbicydów odnotowuje się w temperaturze powyżej 12 stopni. Warunkiem koniecznym do skutecznego zwalczania chwastów jest średnia dobowa temperatura min. 5 stopni Celsjusza i brak przymrozków przez min. 2 noce. Nie należy również aplikować herbicydów gdy temperatura przekracza 20 stopni, zwłaszcza przy dużym nasłonecznieniu. Zwiększa to ryzyko wystąpienia poparzeń i uszkodzeń rośliny. Pamiętać należy również o zastosowaniu w opryskiwaczu większego ciśnienia jeśli zboża są już wyższe i gęste.

Oprysk herbicydowy zbóż ozimych można wykonać nawet jeśli chwasty jeszcze nie skiełkowały, ponieważ zostaną one od razu zwalczone jeszcze w fazie rozwoju. Stosowanie herbicydów z regulatorem wzrostu jest dobrym rozwiązaniem ze względu na fakt, iż chwasty są mało uodpornione na tę grupę substancji. Można zastosować również gotowe mieszanki, jak: Axial Komplett, Lancet Plus, Zestaw Mocy Yoda, Rexade Pak czy Huzar Activ Plus.

Przegląd środków do kompleksowego zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, życie ozimym:

 

 HUZAR ACTIV PLUS 

- Stosowany od początku fazy krzewienia do końca fazy pierwszego kolanka.

- Udoskonalony Huzar Activ, wykazuje skuteczniejsze działanie na chwasty dwuliścienne.

- W razie dużego problemu z przytulią czepną zaleca się dodać Starane 333EC dawce 0,25-0,3l/ha.

- Dawkowanie: 1l/ha.

- Dostępne opakowania: 1l i 5l.

LANCET PLUS 125 WG

- Stosowany od początku fazy krzewienia do końca fazy pierwszego kolanka.

- Bardzo skuteczny środek, należy jednak pamiętać, że nie należy go stosować, jeśli uprawą następczą będą ziemniaki, rzepak jary, burak cukrowy czy cebula z siewu.

- Dawkowanie: 0,2 kg/ha.

- Dostępne opakowania 0,2kg i 1kg.

AXIAL KOMPLETT PAK

- Bezpieczny i skuteczny w stosowaniu. Możliwość stosowania po ruszeniu wegetacji wiosennej do fazy drugiego kolanka. W skład pakietu wchodzą 2 litry środka Axial Komplett 50EC i 40g Winnetou 20 WG.

- Jeden pak wystarczy na 2 hektary.

  

ATLANTIS STAR

- Szczególnie polecany do zwalczania trudnych chwastów jak wyczyniec i stokłosa w dawce 0,33 g/ha.

- Możliwość stosowania w mieszaninie z Sekator 125 OD w dawce 0,15L/ha, wówczas Atlantis Star dajemy 0,15kg/ha.

- Dawkowanie: 0,2- 0,33 kg/ha.

- Dostępne opakowania 0,33kg, 0,6kg oraz 1,5 kg.

CHISEL NOWY 51,6 WG

- z grupy pochodnych sulfonylomocznika. W celu zwiększenia skuteczności można połączyć Chisel Nowy 51,6 WG ze Starane 250 EC, Flurostar 200 EC w dawce 0,4-0,6l/ha , Dicopur Top 467 0,5l/ha.

Dawkowanie: 90g/ha.

Dostępne opakowania: 90g.

RUBIN SX 50SG

- Możliwość stosowania od początku ruszenia wegetacji wiosennej aż do fazy strzelania w źdźbło. Środek najskuteczniej działa na miotłę zbożową w jej początkowych fazach rozwojowych. Aby skutecznie zwalczyć przytulię czepną polecamy połączenie Rubina SX 50SG z Grodylem 75WG w dawce 10-20g/ha.

Dawkowanie: 120-150g/ha.

Dostępne opakowania:150g (na 1 hektar) oraz 600g (na 4 ha)

 

Jakie stosować środki ochrony roślin do zwalczania chwastów dwuliściennych w zbożach ozimych?

Przytulia czepna, Pokrzywa żegawka, Powój polny, Poziewnik, Przetacznik, Przymiotno kanadyjskie, Psianka czarna, Rdest, Rogownica, Rumian polny, Rumianek, Rzodkiew świrzepa, Sałata kompasowa, Skrzyp polny, Sporek polny, Starzec zwyczajny, Stulicha psia, Stuliusz lekarski, Szarłat, Szczaw, Szczwół plamisty szczyr roczny, Ślaz dziki, Tasznik pospolity, Tobołki polne, Wilczomlecz, Wrotycz pospolity, Wyka, Żółtlica drobnokwiatowa

BIATHLON 4D

(tritosulfuron,florasulam)

- bardzo bezpieczny środek, możliwość stosowania od fazy trzeciego liścia do końca fazy całkowicie rozwiniętego liścia flagowego. Świetny do mieszanin herbicydowych.

Dawkowanie: 0,05-0,07kg/ha

Dostępne opakowania:0,1kg oraz 0,5kg.

GOLD 450EC

(2,4-D, fluroksypyr)

od fazy liści do końca fazy pierwszego kolanka. Środek najskuteczniej niszczy chwasty w fazie 2-8 liści, przytulię czepną do 8 okółków, a chwasty rumianowate do fazy rozety o średnicy do około 5 cm)..

Dawkowanie: 1-1,25l/ha.

Dostępne opakowania:0,5, 1l, 5l i 20l,

STARANE 333 EC/ FLUROSTAR 200 ECGALAPER 200EC

(fluroksypyr)

- możliwość stosowania od początku ruszenia wegetacji wiosennej do początku fazy liścia flagowego zbóż. Dobrze działa na przytulię czepną i na skrzyp polny.

Dla szerszego spektrum działania na chwaty dwuliścienne rekomendujemy mieszaninę Starane 333 EC 0,6 l/ha + Tristar 50 SG 25 g/ha Triben Super lub Granstar Super 20g

Dawkowanie: 0,3-0,8 l/ha.

 

MUSTANG 306SE/CAMARO/DIABLO

(florasulam, 2,4-D)

- nie stosować w owsie!,Możliwość stosowania wiosną od fazy 2-3 liści zbóż do fazy drugiego kolanka zbóż.Środek najskuteczniej niszczy chwasty znajdujące się w fazie 2-6 liści. Przytulię czepną zwalcza skutecznie do wysokości 20 cm, a chwasty rumianowate do wysokości 25 cm.

Dawkowanie: 0,4-0,6l/ha.

MUSTANG FORTE 195SE

(florasulam, aminopyralid, 2,4-D)

-środek stosować wiosną od fazy początku krzewienia do fazy drugiego kolanka uwaga na rośliny następcze: ziemniak, rzepak jary, burak cukrowy, cebula z siewu.

Dawkowanie: 0,8l/ha zboża jare, zboża ozime-1l/ha.

SEKATOR PLUS

(jodosulfuron metylosodowy, amidosulfuron)

-Środek można stosować wczesną wiosną, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 5 stopni C. Możliwość stosowania wiosną po rozpoczęciu wegetacji roślin do końca fazy krzewienia. Skuteczny w zwalczaniu przytuli czepnej, świetny do mieszanin.

Dawkowanie: 0,45-0,6 l/ha

CHWASTOX TURBO 340 SL

(MCPA, dikamba)

-środek stosować wiosną od początku do końca fazy krzewienia zbóż, szybko widoczny efekt już po 3-4 dniach.

Dawkowanie: 2-2,5l.ha.

AGRITOX TURBO 750 SL

(MCPA, dikamba)

- środek stosować od ruszenia wegetacji do końca fazy krzewienia.

Dawkowanie: 1-1,25l/ha.

CHWASTOX NOWY TRIO 540 SL

- (mekoprop, MCPA, dikamba) - jeszcze szersze spektrum zwalczanych chwastów niż Chwastox Turbo. Środek stosować wiosną po ruszeniu wegetacji od początku fazy krzewienia zbóż do jej końca.

Dawkowanie: 1,5- 2 l/ha

MOCARZ 75WG

(tritosulfuron, dikamba)

- środek stosować w fazie krzewienia zbóż. Zalecany do mieszaniny z Apyros 75 WG w celu zwalczenia chwastów dwuliściennych i miotły zbożowej. Rekomendowana dawka dla pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego Mocarz 75WG 0,2kg/ha i Apyros 75WG 13-20g/ha+ Atpolan 1L/ha. Mieszaniny nie stosować w życie ozimym.

Dawkowanie: 0,2kg/ha

GRANSTAR ULTRA SX 50SG

(tifensulfuron ,tribenuron metylowy)

-Środek stosować wiosną po ruszeniu wegetacji do fazy strzelania w źdźbło. Efekt chwastobójczy uzyskuje się w ciągu 14-21 dni od zastosowania środka. Dawkowanie: 48 (jare) – 60 (ozime) g/ha, w mieszaninach 20-25g/ha.

TRISTAR 50 SG / Triben Super 50 SG 

(tribenuron metylu)

- Środek stosować można wiosną po ruszeniu wegetacji zbóż, aż do fazy drugiego kolanka W celu zwiększenia skuteczności zwalczania chwastów (głównie przytulii czepnej) w pszenicy ozimej i w pszenżycie ozimym środek Tristar/Triben Super 50 SG można stosować łącznie ze środkiem GALAPER 200 EC lub Flurostar 200 EC w dawkach: Tristar 50 SG / Triben Super 50 SG w dawce 25 g/ha + GALAPER 200 EC w dawce 0,4 l/ha do fazy drugiego kolanka.

Dawkowanie: 30-40g/ha, w mieszaninach 25g-30g/ha.

 

Jakie środki ochrony roślin na chwasty jednoliścienne?

Chwastnica jednostronna, Miotła zbożowa, Owies głuchy, Perz właściwy, Wyczyniec, Stokłosa, Wiechlina, Proso zwyczajne, Rajgras wyniosły, Palusznik, Włośnica

AXIAL 50 EC/FRAXIAL 50 EC

(pinoksaden)

- bardzo bezpieczny w każdym stadium rozwojowym zboża, możliwość stosowania od ruszenia wegetacji wiosennej, aż do stadium widocznego liścia flagowego.

Dawkowanie: 0,6-0,9l/ha (miotła zbożowa),1-1,2l/ha (wyczyniec, owies głuchy).

PUMA UNIWERSAL 069 EW

(fenoksaprop-P-etylu)

- specjalista od owsa głuchego, możliwość stosowania od 2 rozkrzewienia, aż do końca fazy trzeciego kolanka. Uwaga na wysokie temperatury i słońce.

Dawkowanie: 0,6l (miotła)- 1,2l/ha (owies głuchy).

W celu jednoczesnego zwalczania miotły zbożowej i chwastów dwuliściennych zaleca się stosowanie środka Puma Uniwersal 069 EW w mieszaninie ze środkiem Sekator 125 OD w dawce: Puma Uniwersal 069 EW 1,2 l/ha + Sekator 125 OD 0,15 l/ha.

FOXTROT 069 EW

(fenoksaprop-P-etylu)

– możliwość stosowania wiosną po ruszeniu wegetacji zbóż, aż do końca fazy krzewienia. Nie stosować w temperaturze powyżej 28 stopni C.

Dawkowanie: 1-1,2l/ha

W celu obniżenia dawki środek Foxtrot 069 EW stosować łącznie z adiuwantem Atpolan 80 EC w dawce: Foxtrot 069 EW 0,5l/ha + Atpolan 80EC 1l/ha.

FENOXINN 110 EC

(fenoksaprop-P-etylu)

– możliwość stosowania wiosną od początku krzewienia do fazy 1 kolanka.

Dawkowanie: 0,5-0,7l/ha

W celu rozszerzenia spektrum zwalczania chwastów o chwasty dwuliścienne rekomendujemy środek Puma Uniwersal 069 EW, Foxtrot 069 EW.

Fenoxin 110 EC łączyć z Galaper 200 EC, Flurostar 200EC, Starane 250EC, Tristar 50 SG, Trimax 50SG

NOMAD 75WG

(piroksysulam)

- Środek stosować wiosną po ruszeniu wegetacji roślin od fazy początku krzewienia do fazy pierwszego kolanka zboża, bardzo skuteczny w zwalczaniu miotły zbożowej. Środek wnika do rośliny w ciągu 1 godziny od zastosowania. Opady deszczu po tym czasie nie wpływają ujemnie na działanie środka.

Dawkowanie: 0,12kg/ha.

TOLUREX / LENTIPUROPALDICUREX 500SC

(chlorotoluron)

Stosowany zazwyczaj jesienią, ale może być również stosowany wiosną, ale tylko do fazy końca krzewienia zbóż!!! W późniejszych fazach powoduje znaczne obniżki plonów.

Polecany do stosowania w życie ozimym, gdyż zwalcza chwast tomkę ościstą zwaną potocznie mżygłód. W przypadku stosowania w życie stosować jak najwcześniej, działa nawet w temperaturze 0 stopni Celsjusza. Ważne aby stosować tylko do końca fazy krzewienia.

Dawkowanie: 2-2,5l/ha.

 

Jakie mieszaniny herbicydów na chwasty jednoliścienne i dwuliścienne? kompletne rozwiązania:

Nomad 0,12kg/ha+ Sekator 0,125l/ha

Nomad 0,12kg/ha + Gold 1l/ha

Nomad 0,12kg/ha + Biathlon 50g/ha

Nomad 0,12kg/ha + Starane 0,4-0,5l/ha Flurostar / Galaper 0,5l-0,6l/ha

Nomad + Starane 0,4-0,6l/ha (przytulia)+ Tristar/Triben 25-35g (chaber, oset, fiołek)

Ze względu na antagonizm działania (obniżenie skuteczności chwastobójczej środka w zwalczaniu perzu) nie stosować wyżej wymienionych mieszanin w celu jednoczesnego zwalczania perzu właściwego oraz chwastów dwuliściennych. W takim przypadku wykonać oddzielne zabiegi herbicydowe.

 
  • Axial- jednoliścienny

Axial - 0,6l/ha miotła | 1l/ha owies głuchy

Axial + Mustang - 0,5l/ha

Axial + Starane 333 EC - 0,3-0,35l/ha / Flurostar / Galaper 0,5l-0,6l/ha

Axial + Biathlon 50g/ha

Axial + Gold 1-1,25l/ha

Axial + Starane 333 EC 0,3-0,35l/ha (przytulia)+ Tristar/Triben 25g (chaber, oset, fiołek)

  • Atlantis- jednoliścienny

Atlantis - 0,45-0,6 L/HA (np. miotła zbożowa)-0,9-1,2 L /HA (np. owies głuchy, stokłosa, wyczyniec).

Atlantis + Sekator 0,15l/ha

Atlantis + Mustang 0,6l/ha

Atlantis 12 OD 0,45 l/ha + Tristar/Triben 35 g/ha

Puma 0,6l-0,9l/ha (miotła)- 0,9-1,2l/ha (owies głuchy),

Fenoxinn - 0,4-0,75l/ha.

Puma + Mustang 0,6l/ha

Puma + Starane 0,3-0,35l/ha

Puma + Biathlon 50g

Fenoxinn 0,4-0,6l/ha + Starane 0,3l/ha/Galaper/Foxtrot 0,5l/ha + Tristar 25-30g/ha

Tolurex 2-2,5l/ha + Starane 0,5l/ha

Tolurex 2-2,5l/ha + Gold 1l/ha

Tolurex 2-2,5l/ha + Biathlon 50g/ha

Tolurex 2-2,5l/ha + Mustang 0,5l/ha

Uwaga na Tolurex w życie- tylko do końca fazy krzewienia.

 

 

 

 

 

 


Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów