E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Co na T1 - zabieg przeciwgrzybowy T1 w zbożach

Choroby grzybowe są zagrożeniem dla roślin uprawnych przez cały okres ich wegetacji. Szczególnie duże straty powodują w uprawach zbóż. Ochronę przed nimi zapewnia  zaprawiony materiał siewny i profilaktyka, ale przede wszystkim prawidłowe zabiegi fungicydowe.

Ochrona fungicydowa, w zależności od rodzaju uprawy i gatunku zboża, obejmuje jeden, dwa lub trzy zabiegi fungicydowe. Tradycyjnie, ze względu na kolejność ich stosowania, mają one określenia T1, T2 i T3, przy czym szczególnie ważny, a nawet konieczny jest zabieg T1. 

Coraz częściej stosowany wczesną wiosną, przy niskich temperaturach, jest zabieg T0 oparty o produkty, które zawierają w swoim składzie miedź.Nasze rekomendacje na T0 w zbożach ozimych:Ochrona zbóż ozimych T0

Jak stosować? W jakiej dawce?

COBRE

(miedź

skompleksowana

heptaglukonianem)

stosować w temp. 3-5 °C

w dawce 0,5-1 l/ha

PLONURAN PŁYNNY

(miedź 22%)

stosować w temp. 3-5 °C

w dawce 0,3-0,4 l/ha

PLONURAN DUO

(tlenochlorek miedzi: 62.5%

wodorotlenek miedzi: 23.3%

400g miedzi/l)

stosować w temp. 3-5 °C

w dawce 0,25 0,3 l/ha

 

Arcton

Co to jest zabieg T1?

Pierwszą, konieczną, ale niewystarczającą ochroną zbóż przed chorobami grzybowymi i pleśniowymi jest zaprawianie materiału siewnego. Patogeny chorób grzybowych atakują uprawy przez cały okres wegetacji, dlatego regularna lustracja pól i odpowiednia reakcja na pojawiające się symptomy chorobowe pozwala uniknąć strat. Dominujący udział zbóż i błędy w płodozmianie narażają uprawy na choroby podsuszkowe i odglebowe. Na zbożach ozimych już jesienią można zaobserwować pierwsze objawy porażenia przez choroby grzybowe, ale aplikację fungicydów zaczyna się od zabiegu T1 wkrótce po ruszeniu wiosennej wegetacji. Zabieg fungicydowy T1 ma za zadanie ochronić zboża we wczesnych fazach rozwoju przed chorobami atakującymi części roślin znajdujące się tuż nad ziemią. Na tym etapie wegetacji najgroźniejsze są łamliwość źdźbła oraz fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni.

Zabieg T1 ma także przeciwdziałać rozwojowi mączniaka prawdziwego, septoriozy, rdzy żółtej i brunatnej oraz innych pojawiających się wtedy chorób grzybowych.Kiedy przystąpić do zabiegu T1?

Zabieg T1 wykonuje się najwcześniej w fazie krzewienia (BBCH 29). Optymalny termin to początek krzewienia (BBCH 21) do fazy pierwszego kolanka (BBCH 31), a ostatni to faza drugiego kolanka (BBCH 32). To właśnie wtedy wykształca się międzywęźle, które jest szczególnie atakowane przez patogeny łamliwości źdźbła zbóż i traw. W porażonych międzywęźlach blokowany jest przepływ wody z substancjami odżywczymi, co sprzyja wyleganiu łanu. Zabieg powinno się wykonać niezwłocznie po przekroczeniu progu szkodliwości w odpowiednich warunkach pogodowych. Pochmurny i ciepły dzień sprzyja aplikacji fungicydu. Silny wiatr może zwiewać preparat, a opady deszczu, krople wody na roślinach i zbyt niska temperatura powietrza zmniejszają skuteczność działania substancji czynnych. Preparaty mają określone zakresy temperatur stosowania. Nie należy przystępować do oprysków, jeśli zgodnie z prognozą pogody temperatura w nocy spada poniżej temperatury minimalnej dla danej grupy fungicydów.


>>>SPRAWDŹ KIEDY PRZYSTĄPIĆ DO ZABIEGU T2 I T3 -> KLIKNIJ TUTAJ <<<Zabieg T1 w zbożu– co zwalczamy?

Płodozmian zbożowy, pozostawione resztki pożniwne oraz samosiewy zbóż sprzyjają rozprzestrzenianiu się patogenów grzybowych. W przypadku przedplonu zbożowego zabieg T1 wykonuje się profilaktycznie bez względu na to, czy występują objawy chorobowe. Zabiegi T1 w zbożach (zwłaszcza ozimych) mają chronić uprawy przed chorobami podstawy źdźbła oraz porażeniami liści.

Do chorób tych należą:

 • łamliwość źdźbła zbóż i traw;
 • fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni;
 • mączniak prawdziwy zbóż i traw;
 • rdza brunatna;
 • septorioza paskowana liści pszenicy;
 • rdza żółta zbóż i traw;
 • brunatna plamistość liści zbóż (DTR);
 • rynchosporioza;
 • plamistość siatkowa jęczmienia.

Wczesne objawy niektórych chorób grzybowych można łatwo pomylić, dlatego ważne są regularne i częste lustracje pól, zwłaszcza pszenicy. Chemiczne zwalczanie chorób grzybowych jest możliwe po przekroczeniu środowiskowego i ekonomicznego progu szkodliwości dla poszczególnych gatunków patogenów. Dla łamliwości źdźbła zbóż jest to 20-30% źdźbeł z objawami porażenia od początku fazy strzelania w źdźbło do fazy pierwszego kolanka, a dla mączniaka prawdziwego zbóż w fazie krzewienia jest to 50–70% roślin z pierwszymi objawami porażenia w postaci pojedynczych, białych skupisk grzyba.

Jakie straty mogą wywołać choroby grzybowe w uprawie zbóż?

Choroby grzybowe zbóż są przyczyną znacznych strat w plonach. Liście zajęte przez grzyby mają ograniczone możliwości asymilacyjne. Zmniejsza się liczba ziaren w kłosach i MTZ. 

Choroby podstawy źdźbła prowadzą do uszkodzenia wiązek przewodzących i przedwczesne zamieranie pędów. Spadek plonów może sięgać od kilkunastu do nawet ponad 50%, gorsza jest też jakość ziarna. Straty spowodowane przez choroby grzybowe zależą od gatunku i odmiany zboża, stosowanych zabiegów agrotechnicznych, profilaktyki i pogody.

Chorobom grzybowym sprzyjają łagodne zimy oraz ciepły i deszczowy początek wiosennej wegetacji. Rozwój poszczególnych chorób grzybowych następuje w zróżnicowanym tempie, dlatego niezwykle ważna jest lustracja pół, żeby nie przeoczyć pojawienia się niebezpiecznych oznak na roślinach.

Chorób grzybowych nie należy lekceważyć, ponieważ mają zdolność uodporniania się na substancje czynne w fungicydach. Sprzyja temu zwłaszcza nieterminowe przeprowadzenie zabiegu lub zastosowanie nieodpowiedniej dawki.Co na zabieg T1 w zbożu?

Właściwy wybór fungicydu jest podstawowym warunkiem powodzenia zabiegu T1. Trzeba dopasować zawartość substancji czynnych nie tylko do zwalczanych patogenów, ale także do gatunku zboża, przebiegu pogody w okresie jesienno-zimowym, fazy rozwoju roślin, objawów zaobserwowanych podczas lustracji pól poprzedzającej zabieg oraz aktualnych warunków pogodowych. Fungicydy działają skutecznie w określonym zakresie temperatur. W temperaturach 5-10°C  skutecznie działają tylko imidazole (substancja czynna: prochloraz – niestety wycofany), morfoliny (fenpropidyna), ditiokarbaminiany i quinozololiny. W temperaturze powyżej 10°C efektywnie działają strobiluryny (azoksystrobina), a w temperaturze powyżej 12°C triazole (tebukonazol, protiokonazol, metkonazol, bromukonazol, ipkonazol, tritikonazol i inne). Trzeba pamiętać, że Komisja Europejska ogranicza stosowanie środków chemicznych w rolnictwie. W ramach strategii Europejskiego Zielonego Ładu sukcesywnie wykreślane są z listy środków dopuszczonych do stosowania substancje czynne, którym kończy się termin ważności rejestracji. Dotyczy to w szczególności inhibitorów syntezy steroli, czyli triazoli. Najczęstsze choroby grzybowe zbóż i substancje, które je zwalczają:

Obniżka plonów, spowodowana chorobami zbóż, może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. W zależności od warunków pogodowych, w głównej mierze od ilości opadów, jedne z infekcji mogą występować rzadziej, inne częściej. Do najczęściej występujących chorób grzybowych zbóż należą:

 • Brunatna plamistość liści w zbożach jarych

  atakuje najczęściej pszenicę (jarą i ozimą), żyto oraz pszenżyto w okresie wczesnej wiosny i jesieni. Pierwsze oznaki pojawiają się na zewnętrznych liściach, przyjmując postać małych plamek. Po kilku dniach przybierają czarny kolor, otoczone są chlorotyczną obwódką i odznaczają się charakterystycznym “oczkiem” w środkowej części. W celu zwalczenia choroby, najczęściej wybierane substancje to: azoksystrobina, metkonazol, protiokonazol, tebukonazol.
 • Mączniak prawdziwy zbóż 

  to jedna z najpoważniejszych chorób pszenicy i jęczmienia, choć w mniejszym stopniu atakuje także owies i żyto. Objawia się pod postacią białego lub jasnego brązowego nalotu na blaszkach liściowych. Początkowo występuje jednak w formie jasnej poduszki grzyba, która przeobraża się następnie w watowatą powierzchnię. W celu zwalczenia choroby, najczęściej wybierane substancje to: protiokonazol, tebukonazol, spiroksamina, azoksystrobina, fenpropidyna, prokwinazyd, pyriofenon.
 • Septorioza liści 

  poraża najczęściej pszenicę i pszenżyto we wszystkich stadiach rozwoju. Początkowo objawia się żółto-zielonymi plamami na liściach, które następnie przybierają brunatny kolor. Po czasie zaczynają się one ze sobą zlewać, a na ich powierzchni pojawiają się czarne punkty tzw. piknidia. W celu zwalczenia choroby, najczęściej wybierane substancja to: tebukonazol, azoksystrobina, metkonazol,proquinazid, krezoksym metylu.
 • Rdza żółta zbóż 

  atakuje wszystkie gatunki zbóż, zwłaszcza pszenicę i żyto. Oznaką występowania tej choroby są intensywne skupiska w łanie, które współtworzą tzw. gniazda. Początkowo na krańcach liści pojawiają się żółte plamy, a wraz z rozwojem choroby, ułożone w szereg zarodniki (uredinia) o pomarańczowej barwie. W celu zwalczenia choroby, najczęściej wybierane substancje to: azoksystrobina, spiroksamina, protiokonazol, tebukonazol.
 • Rynchosporioza

   to choroba ta poraża najczęściej żyto, pszenżyto i jęczmień. Do początkowych objawów należą niebiesko-zielone, a następnie żółto-brunatne plamy, występujące na blaszkach i pochwach liściowych. W celu zwalczenia choroby, najczęściej wybierane substancje to: biksafen, protiokonazol, tebukonazol.
Zabiegi T1, T2 i T3 w walce z chorobami zbóż

W Polsce ochrona zbóż przed grzybami obejmuje trzy zabiegi: T1, T2 i T3.

T1 czyli pierwszy z nich odgrywa kluczową rolę w zwalczaniu chorób podstawy źdźbła i powinien być przeprowadzany w fazie od krzewienia BBCH 21 do pierwszego kolanka, czyli BBCH 31.

Zabieg fungicydowy powinien chronić zboża przede wszystkim przed chorobami podstawy źdźbła oraz chorobami liści, takimi jak mączniak prawdziwy, septorioza liści czy brunatna plamistość liści.

W tym celu warto stosować fungicydy o szerokim spektrum działania np. chroniące dodatkowo rośliny przed chorobami liści.

>>>SPRAWDŹ JAKIE ŚRODKI ZASTOSOWAĆ W ZABIEGU T2 I T3 -> KLIKNIJ TUTAJ <<<

Jakie środki stosować na pierwszy zabieg przeciwgrzybowy T1?

Oprysk środkiem jednoskładnikowym:Środek grzybobójczy WIRTUOZ PRO

protiokonazol 200 g/l, proquinazid 50 g/l

działanie: łamliwość źdźbła zbóż i traw, mączniak prawdziwy zbóż i traw, septorioza paskowana liści pszenicy

dawkowanie: 0,75-1 l/haŚrodek grzybobójczy DAXUR

mefentriflukonazol 100 g/l, krezoksym metylowy  150 g/l 

działanie: łamliwość źdźbła zbóż i traw, mączniak prawdziwy zbóż i traw, rdza brunatna pszenicy, septorioza paskowana liści pszenicy

dawkowanie: 1 l/haŚrodek grzybobójczy 
UNIX 75 WG

cyprodynil 750 g/kg

działanie: łamliwość źdźbła, fuzaryjna zgorzel podstawy, mączniak prawdziwy, septorioza liści, brunatna plamistość liści

dawkowanie: 0,7-1 kg/ha, w mieszaninach od 0,6kg/haŚrodek grzybobójczy TALIUS 200 EC

proquinazid 200 g/l

działanie: septorioza plew, brunatna plamistość liści, fuzaryjna, zgorzel podstawy źdźbła

dawkowanie: 0,25 l/haŚrodek grzybobójczy KENDO 50 EW/ CINDO EXTRA 50 EW

cyflufenamid 50 g/l

działanie: mączniak prawdziwy zbóż i traw

dawkowanie: 0,2-0,3 l/ha, w mieszaninach od 0,15l/haŚrodek grzybobójczy ORIUS EXTRA 250 EW

tebukonazol 250 g/l

działanie: mączniak prawdziwy zbóż i traw, rdza brunatna, septorioza paskowana liści, fuzarioza kłosów

dawkowanie: 1 l/haŚrodek grzybobójczy TARCZA ŁAN EXTRA 250 EW

tebukonazol 250 g /l

działanie: mączniak prawdziwy, septoriozy na liściach, septorioza plew, rdza brunatna, brunatna plamistość liści

dawkowanie: 1 l/haŚrodek grzybobójczy TEBUSHA 250 EW

tebukonazol 250 g/l

działanie: mączniak prawdziwy, septorioza liści, septorioza plew, rdza brunatna, brunatna plamistość liści

dawkowanie: 1 l/haŚrodek grzybobójczy BUKAT 500 SC

tebukonazol 250 g/l

działanie: mączniak prawdziwy zbóż i traw, rdza brunatna pszenicy, septorioza paskowana liści pszenicy, septorioza plew

dawkowanie0,5 l/haŚrodek grzybobójczy SPEKFREE 430 SC

tebukonazol 430 g/l

działanie: mączniak prawdziwy zbóż, brunatna plamistość liści, rdza brunatna pszenicy, septorioza paskowana liści, septorioza plew, fuzarioza kłosów

dawkowanie: 0,6 l/haŚrodek grzybobójczy AMBROSSIO 500 SC

tebukonazol 500 g/l

działanie: mączniak prawdziwy zbóż i traw, rdza brunatna pszenicy, septorioza paskowana liści pszenicy, septorioza plew

dawkowanie: 0,5 l/haŚrodek grzybobójczy ANDROS 750 EC

fenpropidyna 750 g/l

działanie: mączniak prawdziwy zbóż i traw

dawkowanie: 0,75 l/ha, w mieszaninach od 0,4l/ha


  Środek grzybobójczy TERN TURBO 750 EC

fenpropidyna 750 g/l

działanie: mączniak prawdziwy zbóż i traw

dawkowanie: 0,75 l/haŚrodek grzybobójczy TAZER 250 SCAZOKSAR 250 SC

azoksystrobina 250 g/l

działanie: mączniak prawdziwy zbóż i traw, brunatna plamistość liści, rdza brunatna pszenicy, septorioza paskowana liści, septorioza plew, fuzarioza kłosów

dawkowanie: 1 l/haŚrodek grzybobójczy PROTENDO

protiokonazol 300 g/l

działanie: mączniak prawdziwy zbóż i traw, rdza brunatna pszenicy, rdza żółta zbóż, septorioza paskowana liści pszenicy, brunatna plamistość liści (średni poziom zwalczania), septorioza plew, fuzarioza kłosów

dawkowanie: 0,33-0,65 l/ha

Środki wieloskładnikowe na choroby grzybowe w pszenicy ozimej na zabieg T1 (kompletne rozwiązania):Środek grzybobójczy LEANDER COMPLEX PAK

protiokonazol (związek z grupy triazoli) – 300 g/l (28,04 %), fenpropidyna (związek z grupy morfolin) – 750 g/l (80,04%)

działanie: mączniak prawdziwy zbóż i traw, rdza żółta zbóż, septorioza paskowana liści pszenicy, plamistość siatkowa jęczmienia, rdza brunatna żyta, rynchosporioza zbóż, czerń krzyżowych, zgnilizna twardzikowa, sucha zgnilizna kapustnych

dawkowanie: 0,4l Leander 750 EC + 0,4l Polepositon 300 ECŚrodek grzybobójczy INPUT TRIPLE - Bayer Crop Science

proquinazyd (związek z grupy chinazolin) - 40 g/l, protiokonazol (związek z grupy triazoli) - 160 g/l, spiroksamina (związek z grupy ketoamin) - 200 g/l

działanie: mączniak prawdziwy zbóż i traw, łamliwość źdźbła zbóż i traw, septorioza paskowana liści pszenicy

dawkowanie: 1-1,2 l/haŚrodek grzybobójczy DUET NA START (EMPARTIS + FLEXITY)- Basf

boskalid (substancja z grupy karbosyamidów) – 200 g/l (18,3 %) + krezoksym metylowy (substancja z grupy strobiluryn) - 100 g/l (9,15 %) + metrafenon (związek z grupy pochodnych ketonu difenylowego) – 300 g/l (25,51 %)

działanie: mączniak prawdziwy zbóż i traw, łamliwość źdźbła zbóż i traw, septorioza paskowana liści pszenicy, rdza brunatna pszenicy, rdza brunatna żyta, rynchosporioza zbóż, plamistość siatkowa jęczmienia

dawkowanie: Empartis 0,75 l/ha + Flexity 0,25 l/haŚrodek grzybobójczy BUSHIDO PAK (BUSHI + KENDO 50 EW) - Sumi Agro

cyflufenamid –związek z grupy fenyloacetamidów -50 g/l, piraklostrobina (związek z grupy strobiluryn) -200 g/l

działanie: mączniak prawdziwy, mączniak prawdziwy zbóż i traw, brunatna plamistość liści, fuzarioza kłosów, rdza brunatna, plamistość siatkowa jęczmienia, rdza jęczmienia, rdza żółta, rdza żółta zbóż, rynchosporioza zbóż, septorioza liści, septorioza paskowana liści pszenicy, septorioza plew

dawkowanie: Bushido 0,625 l/ha + Kendo 0,125 l/haŚrodek grzybobójczy REVYFLEX (2 x 5L REVYCARE + 1 x 5L FLEXITY)

mefentriflukonazol 100 g/l, piraklostrobina 100 g/l, metrafenon 300 g/l

działanie: mączniak prawdziwy, rdza brunatna, septorioza paskowana liści pszenicy, łamliwość źdźbła zbóż i traw

dawkowanie: Revycare 1 l/ha + Flexity 0,5 l/haŚrodek grzybobójczy TURBO PAK (TERN 750 EC + PLEXEO)- Syngenta

fenpropidyna związek z grupy morfolin – 750 g/l, metkonazol – 60 g/l

działanie: mączniak prawdziwy zbóż i traw, fuzarioza kłosów, septorioza paskowana liści

dawkowanie: Tern 0,4 l/ha + Plexeo 0,8 l/haŚrodek grzybobójczy BOOGIE XPRO 400 EC- Bayer Crop Science

protiokonazol 100 g/l, biksafen 50 g/l, spiroksamina 250 g/l

działanie: łamliwość podstawy źdźbła, mączniak prawdziwy zbóż i traw, brunatna plamistość liści, rdza brunatna, septorioza paskowana liści i septorioza plew

dawkowanie: 1,2-1,5 l/haŚrodek grzybobójczy DELARO 325 SC- Bayer Crop Science

protiokonazol 175 g/l, trifloksystrobina 150 g/l

działanie: łamliwość źdźbła zbóż i traw, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, mączniak prawdziwy zbóż i traw, brunatna plamistość liści, rdza brunatna pszenicy, septorioza paskowana liści pszenicy, fuzarioza kłosów

dawkowanie: 1 l/ha
REKOMENDUJEMY NASTĘPUJĄCE MIESZANINY FUNGICYDÓW NA T1:Unix 75 WG (cyprodynil 750 g/kg)  + Andros 750 EC (fenpropidyna 750 g/l)

dawkowanie: 0,6 kg/ha + 0,4 l/ha

Unix 75 WG (cyprodynil 750 g/kg) + Protendo (protiokonazol 300 g/l) + Andros 750 EC (fenpropidyna 750 g/l)

dawkowanie: 0,4 kg/ha + 0,3 l/ha + 0,3-0,4 l/ha

Unix 75 WG (cyprodynil 750 g/kg)  + Andros 750 EC (fenpropidyna 750 g/l)

dawkowanie: 0,6 kg/ha + 0,4 l/ha

Protendo (protiokonazol300 g/l)  + Andros 750 EC (fenpropidyna 750 g/l)

dawkowanie: 0,4-0,4 l/ha + 0,3-0,4 l/ha

Cindo Extra (cyflufenamid - 50 g/l) + Protendo (protiokonazol– 300 g/l)

dawkowanie: 0,2 l/ha + 0,4 l/ha
Jak zwalczyć konkretne choroby grzybobójcze?

Choroby

grzybobójcze

Jaki środek użyć?

Łamliwość

źdźbła 

UNIX 75 WG (cyprodynil)
INPUT TRIPLE (proquinazyd, protiokonazol, spiroksamina)
DUET NA START (EMPARTIS + FLEXITY) (boskalid, krezoksym metylowy, metrafenon)
REVYFLEX (2 x 5L REVYCARE + 1 x 5L FLEXITY) (mefentriflukonazol, piraklostrobina, metrafenon)
BOOGIE XPRO 400 EC (protiokonazol, spiroksamina)
DELARO 325 SC (protiokonazol, trifloksystrobina)

Fuzaryjna

zgorzel

podstawy

źdźbła 

UNIX 75 WG (cyprodynil)
TALIUS 200 EC (proquinazid)
DELARO 325 SC (protiokonazol, trifloksystrobina)

Mączniak

prawdziwy 

UNIX 75 WG (cyprodynil)
KENDO 50 EW/ CINDO EXTRA 50 EW (cyflufenamid)
ORIUS EXTRA 250 EW (tebukonazol)
TARCZA ŁAN EXTRA 250 EW (tebukonazol)
TEBUSHA 250 EW (tebukolanol)
BUKAT 500 SC (tebukonazol)
SPEKFREE 430 SC (tebukonazol)
AMBROSSIO 500 SC (tebukonazol)
ANDROS 750 EC (fenpropidyna)
TERN 750 EC (fenpropidyna)
TAZER 250 SC/ AZOKSAR 250 SC (azoksystrobina)
PROTENDO (protiokonazol)
LEANDER COMPLEX PAK (protiokonazol, fenpropidyna)
INPUT TRIPLE (proquinazyd, protiokonazol, spiroksamina)
DUET NA START (EMPARTIS + FLEXITY) (boskalid, krezoksym metylowy, metrafenon)
BUSHIDO PAK (BUSHI + KENDO 50 EW)  (cyflufenamid, piraklostrobina)
REVYFLEX (2 x 5L REVYCARE + 1 x 5L FLEXITY) (mefentriflukonazol, piraklostrobina, metrafenon)
TURBO PAK (TERN 750 EC + PLEXEO) (fenpropidyna, metkonazol)
BOOGIE XPRO 400 EC (protiokonazol, spiroksamina)
DELARO 325 SC (protiokonazol, trifloksystrobina)

Septorioza

liści 

UNIX 75 WG (cyprodynil)
ORIUS EXTRA 250 EW (tebukonazol)
TARCZA ŁAN EXTRA 250 EW (tebukonazol)
TEBUSHA 250 EW (tebukolanol)
BUKAT 500 SC (tebukonazol)
SPEKFREE 430 SC (tebukonazol)
AMBROSSIO 500 SC (tebukonazol)
TAZER 250 SC/ AZOKSAR 250 SC (azoksystrobina)
PROTENDO (protiokonazol)
LEANDER COMPLEX PAK (protiokonazol, fenpropidyna)
INPUT TRIPLE (proquinazyd, protiokonazol, spiroksamina)
DUET NA START (EMPARTIS + FLEXITY) (boskalid, krezoksym metylowy, metrafenon)
BUSHIDO PAK (BUSHI + KENDO 50 EW) (cyflufenamid, piraklostrobina)
REVYFLEX (2 x 5L REVYCARE + 1 x 5L FLEXITY) (mefentriflukonazol, piraklostrobina, metrafenon)
TURBO PAK (TERN 750 EC + PLEXEO) (fenpropidyna, metkonazol)
BOOGIE XPRO 400 EC (protiokonazol, spiroksamina)
DELARO 325 SC (protiokonazol, trifloksystrobina)

Brunatna

plamistość

liści 

UNIX 75 WG (cyprodynil)
TALIUS 200 EC (proquinazid)
TARCZA ŁAN EXTRA 250 EW (tebukonazol)
TEBUSHA 250 EW (tebukolanol)
SPEKFREE 430 SC (tebukonazol)
TAZER 250 SC/ AZOKSAR 250 SC (azoksystrobina)
PROTENDO (protiokonazol)
BUSHIDO PAK (BUSHI + KENDO 50 EW) (cyflufenamid, piraklostrobina)
BOOGIE XPRO 400 EC (protiokonazol, spiroksamina)
DELARO 325 SC (protiokonazol, trifloksystrobina)

Septorioza

plew 

TALIUS 200 EC (proquinazid)
TEBUSHA 250 EW (tebukolanol)
BUKAT 500 SC (tebukonazol)
SPEKFREE 430 SC (tebukonazol)
AMBROSSIO 500 SC (tebukonazol)
TAZER 250 SC/ AZOKSAR 250 SC (azoksystrobina)
PROTENDO (protiokonazol)
BUSHIDO PAK (BUSHI + KENDO 50 EW) (cyflufenamid, piraklostrobina)

Rdza

brunatna 

ORIUS EXTRA 250 EW (tebukonazol)
TARCZA ŁAN EXTRA 250 EW (tebukonazol)
TEBUSHA 250 EW (tebukolanol)
BUKAT 500 SC (tebukonazol)
SPEKFREE 430 SC (tebukonazol)
AMBROSSIO 500 SC (tebukonazol)
TAZER 250 SC/ AZOKSAR 250 SC (azoksystrobina)
PROTENDO (protiokonazol)
LEANDER COMPLEX PAK (protiokonazol, fenpropidyna)
DUET NA START (EMPARTIS + FLEXITY) (boskalid, krezoksym metylowy, metrafenon)
BUSHIDO PAK (BUSHI + KENDO 50 EW)  (cyflufenamid, piraklostrobina)
REVYFLEX (2 x 5L REVYCARE + 1 x 5L FLEXITY) (mefentriflukonazol, piraklostrobina, metrafenon)
BOOGIE XPRO 400 EC (protiokonazol, spiroksamina)
DELARO 325 SC (protiokonazol, trifloksystrobina)

Fuzarioza

kłosów 

ORIUS EXTRA 250 EW (tebukonazol)
SPEKFREE 430 SC (tebukonazol)
TAZER 250 SC/ AZOKSAR 250 SC (azoksystrobina)
PROTENDO (protiokonazol)
BUSHIDO PAK (BUSHI + KENDO 50 EW) (cyflufenamid, piraklostrobina)
TURBO PAK (TERN 750 EC + PLEXEO) (fenpropidyna, metkonazol)
DELARO 325 SC (protiokonazol, trifloksystrobina)

Rdza żółta

zbóż 

PROTENDO (protiokonazol)
LEANDER COMPLEX PAK (protiokonazol, fenpropidyna)
BUSHIDO PAK (BUSHI + KENDO 50 EW)  (cyflufenamid, piraklostrobina)

Plamistość

siatkowa

jęczmienia 


LEANDER COMPLEX PAK (protiokonazol, fenpropidyna)
DUET NA START (EMPARTIS + FLEXITY) (boskalid, krezoksym metylowy, metrafenon)
BUSHIDO PAK (BUSHI + KENDO 50 EW) (cyflufenamid, piraklostrobina)

Rynchosporioza

zbóż 


LEANDER COMPLEX PAK (protiokonazol, fenpropidyna)
DUET NA START (EMPARTIS + FLEXITY) (boskalid, krezoksym metylowy, metrafenon)
BUSHIDO PAK (BUSHI + KENDO 50 EW) (cyflufenamid, piraklostrobina)

Czerń

krzyżowych 

LEANDER COMPLEX PAK (protiokonazol, fenpropidyna)

Zgnilizna

twardzikowa 

LEANDER COMPLEX PAK (protiokonazol, fenpropidyna)

Sucha zgnilizna

kapustnych 

LEANDER COMPLEX PAK (protiokonazol, fenpropidyna)Biologiczne rozwiązanie na T1 w zbożu:Korzyści wykorzystania biologicznych rozwiązań w zabiegu T1:

 • działa niezależnie od temperatury
 • szerokie spektrum agrofagów
 • dopusczczone są w uprawie ekologicznej>>>WIĘCEJ INFORMACJI O BIOLOGICZNYM ROZWIĄZANIU NA T1? - KLIKNIJ TUTAJ<<<Może zainteresuje Cię również:

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.
star star star star star
Wyślij formularz

  TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

  Kategorie