E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Kiedy robi się oprysk miedzianem?

Miedzian to jeden z najpopularniejszych środków ochrony roślin stosowanych w sadownictwie. Zawiera tlenochlorek miedzi – substancję o wysokiej skuteczności grzybo- i bakteriobójczej. Jest on stosowany zapobiegawczo i w celu zwalczania chorób grzybowych i bakteryjnych drzew i krzewów owocowych. Oprysk miedzianem należy wykonać natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby, lub zapobiegawczo, jeśli choroba wystąpiła w poprzednich latach.

Miedzian - terminy oprysków drzew i krzewów owocowych

Oprysk miedzianem zazwyczaj wykonuje się od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Preparaty go zawierające, stosuje się nie tylko w uprawach przemysłowych, możliwe jest też zastosowanie w uprawach amatorskich, a nawet ekologicznych. Należy pamiętać, że termin oprysku miedzianem zależy od gatunku roślin oraz od zwalczanej choroby. Poniżej pokrótce opisane są najważniejsze terminy oprysków miedzianem w uprawach owoców.

1) Jabłoń i grusza

Oprysk miedzianem wykonuje się zapobiegawczo przeciw parchowi jabłoni oraz parchowi gruszy, kiedy drzewa znajdują się w fazie zielonego pąka. Kolejną chorobą, w której zwalczaniu można wykorzystać miedzian, jest zaraza ogniowa. W tym wypadku środek stosuje się w okresie kwitnienia, a także w okresie wzrostu owoców. Profilaktyczny oprysk warto wykonać, gdy w poprzednim roku stwierdzono chorobę w w sadzie lub w jego sąsiedztwie.

Zabiegi wykonuje się 2 razy, w odstępie 7 – 10 dni, a maksymalna ich liczba w sezonie wegetacyjnym wynosi 4.

2) Wiśnia, czereśnia

Miedzian w postaci oprysku doskonale sprawdzi się w walce z rakiem bakteryjnym drzew pestkowych. Środek stosuje się w następujących terminach: w fazie nabrzmiewania pąków kwiatowych, w fazie kwitnienia oraz w fazie wzrostu owoców. W sezonie wegetacyjnym wykonać można maksymalnie 3 zabiegi, a odstęp między nimi powinien wynosić 7 – 10 dni.

3) Brzoskwinia, morela

Oprysk miedzianem stosuje się w walce z często występującą chorobą – kędzierzawością liści brzoskwiń. Należy pamiętać, że w tym wypadku środek ten stosuje się w okresie bezlistnym, najlepszym terminem jest okres nabrzmiewania pąków lub okres jesienny, kiedy drzewa zgubią liście. Zabieg ten wykonuje się raz w sezonie. W okresie nabrzmiewania pąków morele i brzoskwinie jednorazowo opryskuje się także przeciw rakowi bakteryjnemu.

4) Winorośl

Miedzian stosuje się także w walce z mączniakiem rzekomym winorośli. Środek stosuje się maksymalnie 3 razy w sezonie wegetacyjnym, w odstępach 10 - 14 dni. Zalecane są trzy terminy: przed kwitnieniem, zaraz po kwitnieniu oraz III dekada lipca, gdy owoce osiągają wielkość grochu.

5) Porzeczka czarna

W uprawach porzeczki czarnej, miedzian doskonale zwalcza antraknozę, rdzę wejmutkowo – porzeczkową oraz białą plamistość liści. Podobnie jak w wypadku winorośli, maksymalna liczba zabiegów w sezonie to 3, a odstęp między nimi powinien wynosić około 10 dni. Terminy wykonywania oprysków są następujące: bezpośrednio przed kwitnieniem, zaraz po kwitnieniu aż do zbiorów.

6) Borówka amerykańska

Opryski miedzianem zwalczają następujące choroby borówki amerykańskiej: mączniak prawdziwy, szara pleśń, zgorzel pędów, antaknoza, zamieranie pędów, biała plamistość. Preparat stosuje się zapobiegawczo lub po zauważeniu pierwszym objawów choroby. Wykonuje się 2 – 3 opryski, w odstępie 7 – 10 dni. Miedzian jest środkiem skutecznym i bezpiecznym, a także, jak większość środków ochrony roślin, obowiązuje okres karencji po zastosowaniu preparatu. Dla większości drzew i krzewów owocowych wynosi on 7 dni, jednak należy zapoznać się ze szczegółowymi informacjami znajdującymi się na etykiecie preparatu.

Oprysk w lutym/marcu – pierwszy wiosenny oprysk

W lutym i marcu wykonuje się już pierwsze zabiegi ochronne z użyciem miedzianu w uprawach drzew i krzewów owocowych. Jeśli warunki pogodowe są sprzyjające, do zabiegu można przystąpić już w drugiej połowie lutego. Pierwszy oprysk w sezonie wykonuje się na brzoskwini i moreli, jest to zabieg mający na celu walkę z kędzierzawością liści brzoskwini. Wczesną wiosną opryskuje się także wiśnie, śliwy i czereśnie przeciwko rakowi bakteryjnemu drzew pestkowych. Wykonując ten zabieg, należy przestrzegać poniższych środków ostrożności. Pierwszy wiosenny oprysk miedzianem wykonujemy, gdy temperatura powietrza przekroczy 6ºC. Jak w przypadku każdego oprysku, zabieg wykonuje się w dni bezwietrzne, aby ograniczyć straty środka i mieć pewność, że zaaplikowano środek w odpowiedniej dawce i ilości. Ze względu na możliwość spowodowania poparzeń roślin, oprysku miedzianem nie należy wykonywać w słoneczne dni. Roztwór do oprysku należy sporządzać bezpośrednio przed zabiegiem, a niezużyte resztki należy poddać utylizacji.

O jakiej porze robić oprysk miedzianem?

Miedzian jest bardzo uniwersalnym preparatem – można go stosować właściwie przez cały sezon. Pierwsze opryski można wykonywać już w połowie lutego, a ostatnie późną jesienią. Jednak podczas stosowania miedzianu, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad.

1) Temperatura

Stosując opryski miedzianem jesienią, należy upewnić się, że temperatura nie spada poniżej 0ºC. Z kolei przy wiosennych opryskach powinna wynosić co najmniej 6ºC. Stosowanie preparatu w niższych niż podane temperaturach sprawi, że nie będzie on skuteczny.

2) Nasłonecznienie

Miedzianu nie powinno się stosować w dni słoneczne, gdyż może on powodować poparzenia roślin. Zaleca się wykonywać oprysk w dni pochmurne, ale nie deszczowe, ponieważ opady spowodują rozmycie się preparatu.

3) Wiatr

Oprysku miedzianem nie należy stosować w dni wietrzne. Wiatr może przyczynić się do rozproszenia substancji czynnej, tak, że opryskiwany obszar nie zostanie pokryty minimalną dawką preparatu warunkującą jego prawidłowe działanie.

4) Pora dnia

Nie należy stosować środka w porach żerowania owadów zapylających. Środek ten w wyższych dawkach jest silnie toksyczny dla pszczół, dlatego należy unikać stosowania go w miejscach, gdzie pszczoły mają pożytek.

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie