E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jak zwalczać nicienie w ziemniakach?

Nicienie są odpowiedzialne za występowanie wielu chorób grzybowych. Ich pojawienie wiąże się z dużymi stratami plonów oraz z obniżeniem jakości bulw.

Skuteczne zwalczanie nicieni w ziemniakach wiąże się z ich dokładnym rozpoznaniem. Z jakimi nicieniami możesz się spotkać w swoich uprawach? Czy istnieje sposób na całkowitą eliminację tego problemu?



Jak rozpoznać obecność nicieni w ziemniakach? 

Jeśli chcesz w skuteczny sposób zwalczyć nicienie w ziemniakach, musisz do problemu podejść kompleksowo i wykorzystać zarówno metody agrotechniczne, jak i biologiczne i chemiczne.
Niestety, nie ma sposobu, który całkowicie wyeliminuje glebowe szkodniki, jednak stosując sprawdzone sposoby możesz ograniczyć liczebność nicieni.

Nicienie uszkadzają ciągłości oskórka korzeni, co sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, zbieraniu pokarmu z żywych komórek roślin czy zakłócaniu metabolizmu roślin.
Nekrozy liści, zniekształcenia pąków oraz ich zamieranie warzyw to pierwsze symptomy wskazujące na obecność nicieni w Twoim ogródku.

 

Zwalczanie mątwika ziemniaczanego

Mątwik ziemniaczany objawia się w postaci białych lub żółtawych kuleczek na korzeniach wielkości łebka od szpilki. Jest to nicień atakujący również pomidory czy papryki. Skuteczną metodą agrotechniczną jest ugorowanie gleby, która powoduje spadek liczebności szkodnika nawet o około 35%. Liczebność mątwika możesz również ograniczyć przez zmianowanie oraz uprawę odmian odpornych.

 

Występowanie guzaka północnego

Guzaki północne to nicienie żerujące przez cały rok w jednym miejscu. Występują w zgrubieniach tkanek korzeni.
Prawidłową agrotechnikę przeprowadzisz poprzez wprowadzenie do płodozmianu roślin jednoliściennych przy jednoczesnej dbałości, aby ich uprawie nie towarzyszyły chwasty dwuliścienne.
Równie efektywną formą są biologiczne zwalczanie szkodników (np. stosowanie niektórych szczepów Trichoderma atroviridae) oraz środki chemiczne.

 

>>>Może zainteresuje Cię również: Jak chronić ziemniaki przed chwastami?<<<



Korzeniaki w uprawie ziemniaków

Korzeniaki wnikają do korzeni ziemniaków i żerują w ich wnętrzu. Ich występowanie zauważysz poprzez pojawienie się nekroz, degradacji systemu korzeniowego i jego wtórnych infekcji.
Skutecznym sposobem na ich zwalczanie jest wprowadzenie uprawy aksamitek, które stanowią alternatywę chemicznych środków ochrony ziemniaków.
Do zwalczania korzeniaków możesz również wykorzystać nemadocyty chemiczne oraz metody biologiczne (np. bakterie).

 

Dwa rodzaje niszczyków

Niszczyki są polifagami, które żerują nie tylko na ziemniakach, ale również na wielu innych roślinach.
Są to najtrudniejsze do zwalczania nicienie w ziemniakach, ponieważ w niekorzystnych warunkach zapadają w anabiozę, czyli stan życia utajonego mogący trwać nawet 20 lat.

Występują dwa rodzaje niszczyków, wobec których inaczej będzie wyglądała ochrona ziemniaków, tak więc bardzo istotne jest określenie przez specjalistę, jaki gatunek niszczyka zasiedla Twoją uprawę.
W przypadku pojawienia się niszczyków zjadliwych sprawdzi się sadzenie w pobliżu koniczyny i lucerny.
Nie należy w ich pobliżu uprawiać grochu, żyta ani cebuli. Natomiast przy pojawieniu się niszczyków ziemniaczaków w zmianowaniu możesz wprowadzić zboża.

 

Skuteczne zwalczanie nicieni

Jeśli jednak nie potrafisz samodzielnie określić, jakie szkodniki niszczą Twoją uprawę i nie wiesz, jak zabrać się za efektywne zwalczanie nicieni w ziemniakach, wystarczy odpowiednia profilaktyka, która pomoże Ci ograniczyć występowanie wszystkich gatunków.
Przede wszystkim pamiętaj o niszczeniu resztek roślinnych, w których mogą znajdować się niechciane szkodniki. Istotne jest również przestrzeganie płodozmianu, odchwaszczanie upraw, regularne inspekcje upraw oraz kontrola zdrowotności ziemniaków.
Unikaj kompostowania resztek roślinnych porażonych przez nicienie, a do nasadzeń ziemniaków stosuj wyłącznie materiał rozmnożeniowy wolny od nicieni.

Ochrona biologiczna przed nicieniami:

NEMATADO BIOCONTROL

To mikrobiologiczny preparat doglebowy, w skład którego wchodzą wyselekcjonowane szczepy bakterii.
Preparat wspomaga rozwój mikroflory rizosfery, która wytwarza metabolity odstraszające nicienie glebowe, poprawia rozwój systemu korzeniowego, poprawia plonowanie roślin i jakość przetwórczą plonów.

Opryskać pole lub plantację w okresie, w którym wykonywanie agrotechnicznych zabiegów uprawowych umożliwi dobre i równomierne wymieszanie preparatu z glebą.
Zabieg można powtarzać 2-3 razy w okresie wegetacyjnym. Zalecane jest stosowanie środka przed sadzeniem rozsady lub wysiewem nasion w dawce 1 kg na 1 ha w 400-500 litrach wody.
Zabieg można powtarzać w okresie zwierania międzyrzędzi.


Preparat można stosować również w formie oprysku rozprowadzając go równomiernie po powierzchni gleby. Po zastosowaniu preparat wymieszać z glebą.



>>>Może zainteresuje Cię również: Co na stonkę ziemniaczaną?<<<



BACTIM RECEPTOR

To biopreparat polecany do podlewania, fertygacji upraw warzyw i kwiatów na stanowiskach, na których notuje się zwiększone nasilenie nicieni. Zawiera unikalną kompozycję grzybów mikoryzowych, grzybów saproficznych i promieniowców. Ogranicza porażenia systemu korzeniowego przez nicienie i inne fitopatogeny.
Kolonizuje system korzeniowy tworząc naturalną barierę dla nicieni. Indukuje naturalne mechanizmy odporności roślin, zwiększa zawartość enzymów blokujących rozwój fitopatogenów w glebie oraz ogranicza ich rozwój poprzez stworzenie naturalnej konkurencji.

Preparat można stosować poprzez: opryskiwanie gleby przed siewem, sadzeniem roślin, formowaniem redlin
poprzez fertygację, podlewanie, opryskiwanie roślin i gleby w trakcie wegetacji.

Dawkowanie: 1–2kg/ha/aplikację, łącznie 4–8 kg/ha/cykl uprawowy, ziemniaki:

Preparat można zastosować poprzez: opryskiwanie gleby przed sadzeniem sadzeniaków, opryskiwanie gleby i roślin przed obsypywaniem roślin. Biopreparat po zastosowaniu przez opryskiwanie płytko wymieszać z glebą, ewentualnie uprawę po stosowaniu preparatu deszczować kilkoma milimetrami opadu.

NEMGUARD DE

(wyciąg z czosnku 450g/kg- 45%)

To preparat nicieniobójczy pochodzenia naturalnego, mający postać drobnych granul do stosowania doglebowego. Zwalcza różne formy nicieni, związki wchodzące w skład wyciągu z czosnku wykazują odmienne mechanizmy działania na zwalczane organizmy szkodliwe. Marchew, pasternak- stosować rzędowo podczas siewu nasion, tylko za pomocą aplikatorów do granulowanych środków ochrony roślin w dawce 20 kg/ha. Termin stosowania: środek zastosować jednorazowo w trakcie siewu nasion.

Liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1



>>>Może zainteresuje Cię również: Co zarazę i alternariozę ziemniaka?<<<



Ochrona chemiczna przed nicieniami:

VYDATE

(oksamyl - związek z grupy karbaminianów; 100 g w 1 kg)

Środek działający układowo, forma granul, do bezpośredniego stosowania. Stosowany doglebowo, pobierany przez korzenie, działanie układowe

Stosować tylko za pomocą aplikatorów do granulowanych środków ochrony roślin. Zwalcza: nicień , owady w uprawie: ziemniak, burak cukrowy, truskawka, marchew. Ziemniak- nicień: zalecane dawkowanie: stosowanie rzędowe - 10 kg/ha; równomierny wysiew na powierzchni pola - 40 kg/ha. Stosować: stosowanie rzędowe - w czasie sadzenia ziemniaków, równomierny wysiew na powierzchni pola - przed lub w czasie uprawy gleby przed sadzeniem ziemniaków.


NEMATHORIN             

(fostiazat - związek z grupy fosforoorganicznych; 100 g w 1 kg)   

preparat nicieniobójczy mający postać drobnych granul do stosowania doglebowego. Zwalcza mątwika ziemniaczanego w uprawie ziemniaka. Ma działanie kontaktowe, z gleby pobierany jest przez korzenie, w roślinie wykazuje działanie systemiczne. Po pobraniu preparatu przez korzenie ziemniaka, zabezpiecza je przed wnikaniem mątwika. Stosowanie: mątwik ziemniaczany- zalecane dawkowanie: 30 kg/ha, 1 zabieg, preparat rozsiewać przed sadzeniem bulw ziemniaka, równomiernie na całej powierzchni pola. Należy zastosować aplikator do granulowanych środków ochrony roślin, preparat należy wprowadzić do gleby na głębokość 10-15 cm.



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie