Jak chronić ziemniaki przed chwastami? - dlaroslin.pl
INTERNETOWY SKLEP DLA ROLNIKÓW, TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 15 LAT NA RYNKU
INTERNETOWY SKLEP DLA ROLNIKÓW, TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 15 LAT NA RYNKU

Jak zwalczyć chwasty w ziemniaku doglebowo, przedwschodowo?

Zabieg na chwasty w ziemniakach najlepiej przeprowadzić jest do 5 dni przed wschodami ziemniaka. Do doglebowego, przedwschodowego zwalczania rekomendujemy sprawdzone przez rolników następujące zabiegi:

W naszym ziemniaczanym rejonie sieradzkim najbardziej skuteczne są następujące herbicydy na ziemniaki:

-

mieszaniny środków z herbicydem Proman 500 SC

lub z jego zamiennikiem Metobrom (substancja czynna : metobromuron (związek z grupy fenylomocznika) - 500 g/l (41,02%)

Proman/Metobrom 2-2,5L/ha + prosulfokarb - Roxy/Boxer 3L/ha - w tej mieszance jest możliwość stosowania aż do wschodów ziemniaków, wymaga odpowiedniej wilgotności gleby, skutecznie działa na psiankę czarną

Proman/Metobrom 2-2,5L/ha + chlomazon- Command 0,15L- pomaga również skuteczniej zwalczać przytulię czepną w ziemniaku

Proman/Metobrom 2-2,5L/ha + chlomazon- Command 0,15L + flurochloridon- Racer 1L- zalecany przy problemach z samosiewami rzepaku, jako roślinę następczą nie należy siać roślin kapustnych

Proman/Metobrom 2-2,5L/ha + chlomazon- Command 0,15L + metrybuzyna- Mistral 0,4KG- stosować w odmianach ziemniaków niewrażliwych na metrybuzynę, rekomendowana w suchych warunkach

Proman/Metobrom 2-2,5L/ha + pendimetalina – Stomp Aqua/Pendigan Strong/Activus 2L + flurochloridon- Racer 1L

Proman/Metobrom 2-2,5L/ha + pendimetalina – Stomp Aqua/Pendigan Strong/Activus 2L + chlomazon- Command 0,1L – zabieg wykonywać najlepiej przy wilgotnej glebie, długo działa

Proman/Metobrom 2-2,5L/ha + Bandur 1,5L- najskuteczniejsza mieszanka w zwalczaniu chwastu komosy

Proman/Metobrom 2-2,5L/ha + Arcade 2-2,5L

Kolejne propozycje herbicydów na ziemniaki  na chwasty doglebowo:

-          Arcade 4-5L/ha

-          Plateen 2KG/ha

-          Mieszanina Arcade 2-2,5L/ha + Activus/ Stomp Aqua/Pendigan Strong -2,5L/ha

-          Mieszanina Command 0,2L/ha + Activus/ Stomp Aqua/Pendigan Strong -2,5L/ha

-

mieszaniny z herbicydem Bandur 600 S.C.:

Bandur 2-2,5L/ha + metrybuzyna- Mistral 0,3KG/ha

Bandur 2-2,5L/ha + chlomazon- Command 0,15L/ha

Bandur 2L/ha + Proman 2L/ha- to najsilniejsza mieszanina na komosę

Bandur 2L/ha + Racer1L/ha

 

Do każdego zabiegu doglebowego chwastobójczego zalecamy dodanie adiuwantu ATPOLAN SOLI MAXX w dawce 0,5L/HA . Zapewni on wyższą skuteczność chwastobójczą, głównie wtedy gdy warunki są mniej korzystne, lepiej aktywuje herbicydy doglebowe za pomocą zwiększenia rozpuszczalności substancji aktywnej.

 

 

Linuron do zwalczania chwastów w ziemniakach wycofany

 

10 lutego 2017 roku Komisja Europejska podjęła decyzję, aby nie odnawiać zatwierdzenia substancji czynnej o nazwie linuron. Zapasy herbicydów bazujących na tej substancji mogły być wykorzystywane przez rolników tylko do 3 czerwca 2018 roku - wynika tak z art. 46 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009. Okres na zużycie zapasów tego środka ochrony roślin dla sprzedaży i dystrybucji minął natomiast 3 grudnia 2017 roku.

 

Wymienić można kilka powodów wycofania linuronu. Wskazywano przede wszystkim na fakt narażenia ludzi wskutek przekroczenia toksykologicznych wartości, jak i operatora stosującego rozpylacz, mimo stosowania środków ochrony indywidualnej. Substancję tę zaklasyfikowano jako działającą toksycznie na rozrodczość oraz rakotwórczą. Stwierdzono również wysokie ryzyko negatywnego oddziaływania linuronu na ptaki, dzikie ssaki, makroorganizmy glebowe i stawonogi. Dowiedziono także, że substancja ta zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego.

 

 

Bandur 600 SC lub Proman 500SC zamiast wycofanego linuronu

 

Ceniony w wielu europejskich krajach Bandur 600 SC od niedawna dostępny jest również w Polsce. Herbicyd z nową substancją czynną o nazwie aklonifen z powodzeniem stosować można w odchwaszczaniu ziemniaka. Aklonifen hamuje enzymy, które biorą udział w syntezie chlorofilu i syntezie karetonoidów. To jedyna substancja czynna, która uczestniczy w dwóch procesach biochemicznych jednocześnie. Co ważne - nie zatrzymuje ona kiełkowania, lecz kontroluje wzrost chwastów.

 

Bandur 600 SC - sposób działania

 

Bandur 600 SC tworzy na powierzchni gleby równomierną powłokę ochronną. Najskuteczniej działa podczas kiełkowania i wschodów chwastów - wtedy, kiedy znajdują się w fazie liścieni. Preparat ten jest aktywny jeszcze przez 2-3 miesiące od momentu wykonania zabiegu. Można go stosować po posadzeniu ziemniaków, zaraz po siewie. Zabiegi przedwschodowe warto poprzedzić systematycznym śledzeniem prognoz pogodowych - herbicyd ten najlepiej aplikować bowiem na wilgotną glebę. Stosowany jest w dawce 2,5-3 l/ha jako zabieg przedwschodowy lub w dawkach dzielonych - w przypadku zabiegów dokonywanych przed i po wschodach.

 

Po wycofaniu linuronu plantatorzy mieli zdecydowanie mniej możliwości odchwaszczania przedwschodowego upraw ziemniaków, co rodziło ogromne obawy. Na szczęście na rynku pojawił się nowy preparat z substancją czynną o nazwie aklonifen. Bandur to obecnie bardzo dobra alternatywa dla ochrony upraw, w przypadku których stosowano do tej pory herbicydy oparte na linuronie. Preparat ten został sprawdzony na milionach hektarów różnego rodzaju upraw, nie tylko w Europie, ale również na innych kontynentach. Herbicyd ten można stosować zarówno do ochrony ziemniaka, jak i marchwi, grochu, pasternaku, czosnku, słonecznika, pietruszki korzeniowej, cebuli z siewu czy kminku zwyczajnego.

 Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów