Jak chronić truskawki przed chwastami? - dlaroslin.pl
TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 16 LAT NA RYNKU, ZAKUP POWYŻEJ 3000 ZŁ- RABAT 2%
TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 16 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 4000 ZŁ- RABAT 2%

Jak chronić truskawki przed chwastami?

Jak chronić truskawki przed chwastami?

 

Pojawienie się chwastów na plantacji truskawek może prowadzić do znaczących strat w plonowaniu, a także mieć negatywny wpływ na kolejny sezon wegetacyjny roślin. W związku z tym, należy koniecznie przeprowadzić zabiegi ich zwalczania. W jaki sposób podjąć się ochrony truskawek przed chwastami i kiedy najlepiej tego dokonać?

 

Ochrona truskawek przed zachwaszczeniem - dlaczego to takie ważne?

 

Zwalczanie chwastów w truskawkach jest niezwykle ważne, z tego względu, iż stanowią one silną konkurencję o wodę, składniki pokarmowe oraz światło. Ponadto, wykazują one szkodliwe działanie allelopatyczne, co może skutkować m.in. większym ryzykiem uszkodzenia kwiatów w wyniku przymrozków wiosennych. Należy również mieć na uwadze, że za pośrednictwem chwastów może dochodzić do przenoszenia na truskawki rozmaitych chorób i szkodników.

 

W zależności od wielkości uprawy czy stopnia zachwaszczania, można wyróżnić trzy sposoby przeciwdziałania omawianego problemu:

  • mechaniczną (np. pielenie),
  • agrotechniczną (np. ściółkowanie gleby),
  • chemiczną (np. ochrona herbicydowa truskawek).

 

Zasadniczo, zwalczanie chwastów w truskawkach powinno odbywać się już przed rozpoczęciem uprawy i sadzeniem roślin. Chodzi o to, aby od samego początku rozwijały się one w odchwaszczonej ziemi. W tym celu stosuje się mechaniczne usuwanie chwastów z zagonów, bądź też wykorzystuje się herbicydy doglebowe (na nowo założonych plantacjach należy je jednak stosować wyjątkowo ostrożnie).

 

To jednak nie wystarczy, aby uchronić roślinę przed stratami w plonowaniu. Truskawka owocująca jest bowiem najbardziej wrażliwa na konkurencję w okresie od kwietnia do czerwca, a także tuż po zbiorach owoców. W tym czasie, zwłaszcza na dużych plantacjach, warto zadbać o chemiczną ochronę roślin. Kiedy dokładnie zdecydować się na ochronę truskawek wiosną?

 

Zwalczanie chwastów w truskawkach

 

Ochrona chemiczna truskawek nie powinna odbywać w okresie kwitnienia, dojrzewania i zbioru owoców. Do tego momentu, warto więc wykonać 1-2 zabiegów eliminujących poziom zachwaszczenia.

 

Wybór herbicydu wiosną powinien być poprzedzony dokonaniem analizy składu gatunkowego chwastów, a także zależeć od tego, czy wcześniej przeprowadzona została jesienna ochrona truskawek przed zachwaszczeniem. Drugi aspekt jest niezwykle ważny, ponieważ zabiegi przeprowadzone w dwóch wymienionych porach roku powinny odbywać się przy użyciu innego środka doglebowego. Jeśli z pewnych względów, do ochrony truskawek wiosną i jesienią wykorzystuje się ten sam herbicyd, to nie należy przekraczać łącznie jego maksymalnej, zalecanej dawki.

 

Środki ochrony roślin można podzielić m.in. na:

 

  • Herbicydy doglebowe - mogą być stosowane zarówno w trakcie wiosny, jak i jesieni (gdy temperatura uniemożliwia zastosowanie środków dolistnych). Warto stosować je ostrożnie na nowopowstałych plantacjach (mniejsze dawki i około po 4-8 tygodnia od posadzenia rośliny) i na lekkich glebach.
  • Herbicydy dolistne - powinno się je aplikować przed lub zaraz po wschodach chwastów. Te środki ochronne truskawek powinny być wykorzystywane przed sadzeniem roślin (ok. 1,5 miesiąca).

 

Inne metody ochrony truskawek przed chwastami

 

Pomimo tego, że chemiczna metoda odznacza się najwyższą skutecznością, istnieją również inne sposoby przeciwdziałania rozwojowi chwastów. Jednym z nich jest ściółkowanie gleby pomiędzy roślinami i poszczególnymi rzędami. W tym celu można wykorzystać słomę czy korę sosnową, które ograniczą wzrost chwastów. Innym popularnym rozwiązaniem jest także sadzenie truskawek na agrowłókninie, która będzie dodatkowo ułatwiać nagrzewanie się zagonów. Bez względu na rodzaj ściółki, wymagane będzie jednak pielenie i usuwanie chwastów przez cały okres wegetacyjny.

 


Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów