E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Chwasty w truskawkach - jak się ich pozbyć? | E-sklep dlaroslin.pl

Pojawienie się chwastów na plantacji truskawek może prowadzić do znaczących strat w plonowaniu, a także mieć negatywny wpływ na kolejny sezon wegetacyjny roślin.

Zwalczanie chwastów niejednokrotnie może okazać się problematyczne. Zwłaszcza jeśli rośliny wyrządzają ogromne szkody na plantacjach. Szczególnie narażone są owoce truskawek. Dlatego warto już wcześniej zapobiegać wzrostom chwastów. Działania zapobiegawcze należy wdrażać późną jesienią i wczesną wiosną. Jakie szkody wywołują chwasty w truskawkach? Jakie rodzaje roślin segetalnych należy zwalczać? Jak wygląda chemiczne odchwaszczanie na wiosnę, a jak jesienią? W jaki sposób podjąć się ochrony truskawek przed chwastami i kiedy najlepiej tego dokonać?

Jakie szkody mogą wywołać chwasty w truskawce?

Chwasty lub tzw. rośliny segetalne zaliczane są do niepożądanych gatunków o charakterze ekspansyjnym. Pojawiają się najczęściej na obszarach segetalnych, tj. polach uprawnych czy łąkach. Rozsiewają się przy pomocy tysięcy nasion, tworząc jednocześnie silne systemy korzeniowe i kłopotliwe rozłogi. Oddziałuje negatywnie na znajdujące się w pobliżu rośliny. Przede wszystkim przyswajają wodę oraz światło, które jest niezbędne dla właściwych upraw. Ponad to, niektóre gatunki chwastów są nosicielami lub przewodnikami chorób bateryjnych, grzybiczych czy wirusowych, a także innych szkodników. W przypadku upraw, m.in. truskawki, powodują znaczne obniżenie zebranych plonów. Warto również zwrócić uwagę na ich bezpośredni wpływ na rolników. Twarde pnącza, np. szarłatu Palmera mogą przyczynić się do zniszczenia maszyn rolniczych, uniemożliwiając tym samym koszenie mechaniczne. Równie ważną kwestią jest ich wpływ na ludzi i zwierzęta - wiele gatunków wykazuje cechy trujące. Jak chwasty wpływają na uprawę truskawek?

Kiedy chwasty w truskawce stanowią zagrożenie?

Głównym zagrożeniem dla truskawek jest niedobór światła, wody oraz niezbędnych składników mineralnych. Produkty te zostają przechwycone i przyswojone przez chwasty. Do nieodwracalnych strat najczęściej dochodzi w sytuacji, gdy rośliny segetalne zajmą od 30% do 50% gleby lub ponad 50% w przypadku plantacji dwuletniej. Szczególnie wrażliwe na szkodliwe działanie chwastów są plantacje owocujące w okresie od kwietnia do czerwca, a także po zbiorach. Zabiegi, których zadaniem jest eliminacja chwastów, nie powinno się stosować w czasie kwitnienia, dojrzewania, a także zbiorów owoców. Nowe plantacje, zarówno te jesienne jaki wiosenne, powinny zostać opryskane herbicydami między 4 a 8 tygodniem od ich posadzenia. Takie działania są możliwe tylko w sytuacji gdy sadzonki wypuszczą korzenie przybyszowe. Rolnicy zauważają, że podczas zabiegów na młodszych plantacjach, należy stosować mniejsze dawki substancji, niż te zalecane w przypadku rocznych bądź starszych upraw. Młode sadzonki są szczególnie wrażliwe nie tylko na chwasty, ale także na herbicydy. Dlatego tez podczas tych działań, należy zachować szczególną ostrożność. 

Przegląd chwastów w truskawce. Jakie chwasty rosną między truskawkami?

Na podstawie przeprowadzonych badań, herbolodzy zauważyli, że wiele gatunków chwastów zalicza się do gatunków zagrożonych wyginięciem lub wymarłych. Mimo to wciąż stanowią jeden z największych problemów rolnika. Na plantacjach truskawek najczęściej spotyka się następujące chwasty:

  • perz właściwy (Elymus Repens) - jeden z najbardziej pospolitych chwastów, zaliczanych do traw wieloletnich. Okres kwitnienia trwa od maja do października. Jest wstanie zbudować silne, podziemne pnącza, przez co jest trudny do usunięcia.
  • gwiezdnica pospolita (Stellaria Media) - produkuje nasiona, a także rośnie w przeciągu od 5 do 6 tygodniu. Tworzy stosunkowo gęstą matę, przez co w krótkim czasie może pozbawić truskawki dostępu do światła. 
  • chrostinca jednostronna (Echinochloa crus-galli) - roślina segetalna, jednoroczna. Charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi o szerokości nieprzekraczającej około 2 cm. Największe okazy sięgają nawet do metra wysokości. Wysokie zapotrzebowanie na wodę i składniki mineralne, sprawia, że jest niezwykle szkodliwa. 

Równie często wśród truskawek można spotkać m.in. starca zwyczajnego, tasznika pospolitego, komosę białą, wiechlinę roczną czy palusznika krwawego. Jak prawidłowo zająć się szkodliwymi chwastami?

Kiedy, w jakim terminie i w jakich temperaturach zwalczać chwasty w truskawkach?

Zwalczanie chwastów w truskawkach jest niezwykle ważne. Zaniedbanie w tej kwestii może skutkować nie tylko zmniejszeniem plonów, ale także zarażeniem truskawek różnymi chorobami czy szkodnikami. Istnieje kilka sposobów opielenia, które zależą od stopnia zachwaszczenia. Wyróżnia się odchwaszczanie m.in.: mechaniczne, agrotechniczne, chemiczne. 

Przyjmuje się, że zwalczanie chwastów powinno odbywać się przed rozpoczęciem uprawy i czasem kwitnienia. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest wykorzystanie środków chemicznych, które można podzielić na: herbicydy doglebowe - stosowane zarówno na wiosnę, jak i jesień, herbicydy dolistne - aplikuje się je przed lub zaraz po widocznym wzroście roślin segetalnych. 

Warto również zaznaczyć, że zwalczanie chwastów w truskawkach powinno odbywać się przy odpowiednich warunkach atmosferycznych. W dniu aplikacji temperatura powinna być powyżej zera, a gleba wilgotna. Jak wygląda chemiczne odchwaszczanie wiosną a jesienią?

Zwalczanie chwastów wiosną

Do okresu kwitnienia truskawek zaleca się wykonanie przynajmniej jednego, a w niektórych przypadkach nawet dwóch zabiegów odchwaszczających. Nadmierny rozrost chwastów w okresie kwitnienia, może skutkować zmniejszeniem ilości zbiorów. Ważnym elementem w planowaniu zabiegów odchwaszczających na wiosną jest zwrócenie uwagi na działania prowadzone jesienią. W przypadku gdy zostały wykorzystane środki doglebowe należy pamiętać o zasadzie sumowania się ich dawek. Dodane razem nie powinny przekroczyć zalecanej przez producenta dawki. Najbardziej długotrwały efekt daje jednak wykorzystanie herbicydu doglebowego o innej substancji aktywnej. Takie rozwiązanie znacznie wydłuża czas do porostu chwastów. Równie często zdarza się, że na wiosnę dochodzi do mechanicznego wzruszania gleby, co całkowicie niweluje działanie jesiennych herbicydów. W takiej sytuacji należy ponownie podać taką samą dawkę herbicydu doglebowego lub dolistnego. Trzecią możliwością jest niezastosowanie żadnej substancji odchwaszczającej. Wówczas, na wiosnę na plantacji mogą pojawić się siewki chwastów w zbyt zaawansowanym stadium. W takiej sytuacji nie powinno stosować się herbicydów. Zamiast tego opielenie plantacji należy wykonać mechanicznie lub ręcznie. 



Zwalczanie chwastów jesienią 

Chwasty w okresie letnim, najczęściej znajdują się w dość zaawansowanej fazie rozwojowej. Wówczas, sposoby chemiczne mogą okazać się nieskuteczne. Dlatego też konieczne jest regularne mechaniczne opielenie plantacji. Niestety, działania te prowadzą do degradacji gleby, a co za tym idzie zmniejszenia zabiegów na glebach lekkich. Należy również pamiętać o wspomagającej aplikacji herbicydów. Późną jesienią powinno stosować sie herbicydy doglebowe. Zabieg ten powinien zostać wykonany na czystej glebie, pozbawionej chwastów. Warto również pamiętać o odpowiednich warunkach atmosferycznych. Najlepiej jeśli będzie to dzień po deszczu, z temperaturą dodatnią. Gwiezdnica pospolita, starzec zwyczajny, ptasznik pospolity czy wiechlina roczna są odporne na mrozy. Dlatego tak ważne jest stosowanie herbicydów na jesień. 

Ochrona truskawek przed zachwaszczeniem - dlaczego to takie ważne?

Zwalczanie chwastów w truskawkach jest niezwykle ważne, z tego względu, iż stanowią one silną konkurencję o wodę, składniki pokarmowe oraz światło.
Ponadto, wykazują one szkodliwe działanie allelopatyczne, co może skutkować m.in. większym ryzykiem uszkodzenia kwiatów w wyniku przymrozków wiosennych.
Należy również mieć na uwadze, że za pośrednictwem chwastów może dochodzić do przenoszenia na truskawki rozmaitych chorób i szkodników.

W zależności od wielkości uprawy czy stopnia zachwaszczania, można wyróżnić trzy sposoby przeciwdziałania omawianego problemu:

  • mechaniczną (np. pielenie),
  • agrotechniczną (np. ściółkowanie gleby),
  • chemiczną (np. ochrona herbicydowa truskawek).

Zasadniczo, zwalczanie chwastów w truskawkach powinno odbywać się już przed rozpoczęciem uprawy i sadzeniem roślin.
Chodzi o to, aby od samego początku rozwijały się one w odchwaszczonej ziemi.
W tym celu stosuje się mechaniczne usuwanie chwastów z zagonów, bądź też wykorzystuje się herbicydy doglebowe (na nowo założonych plantacjach należy je jednak stosować wyjątkowo ostrożnie).

To jednak nie wystarczy, aby uchronić roślinę przed stratami w plonowaniu.
Truskawka owocująca jest bowiem najbardziej wrażliwa na konkurencję w okresie od kwietnia do czerwca, a także tuż po zbiorach owoców.
W tym czasie, zwłaszcza na dużych plantacjach, warto zadbać o chemiczną ochronę roślin.
Kiedy dokładnie zdecydować się na ochronę truskawek wiosną?

 

>>>Może zainteresuje Cię również: Jak chronić truskawki przed chorobami?<<<



Zwalczanie chwastów w truskawkach

Jak zabezpieczyć truskawki przed chwastami?
Ochrona chemiczna truskawek nie powinna odbywać w okresie kwitnienia, dojrzewania i zbioru owoców.
Do tego momentu, warto więc wykonać 1-2 zabiegów eliminujących poziom zachwaszczenia.

Wybór herbicydu wiosną powinien być poprzedzony dokonaniem analizy składu gatunkowego chwastów, a także zależeć od tego, czy wcześniej przeprowadzona została jesienna ochrona truskawek przed zachwaszczeniem.
Drugi aspekt jest niezwykle ważny, ponieważ zabiegi przeprowadzone w dwóch wymienionych porach roku powinny odbywać się przy użyciu innego środka doglebowego.
Jeśli z pewnych względów, do ochrony truskawek wiosną i jesienią wykorzystuje się ten sam herbicyd, to nie należy przekraczać łącznie jego maksymalnej, zalecanej dawki.

Środki ochrony roślin można podzielić m.in. na:

  • Herbicydy doglebowe - mogą być stosowane zarówno w trakcie wiosny, jak i jesieni (gdy temperatura uniemożliwia zastosowanie środków dolistnych).
    Warto stosować je ostrożnie na nowopowstałych plantacjach (mniejsze dawki i około po 4-8 tygodnia od posadzenia rośliny) i na lekkich glebach.
  • Herbicydy dolistne - powinno się je aplikować przed lub zaraz po wschodach chwastów.
    Te środki ochronne truskawek powinny być wykorzystywane przed sadzeniem roślin (ok. 1,5 miesiąca).

 

>>>Może zainteresuje Cię również: Jak chronić truskawki przed szkodnikami?<<<



Inne metody ochrony truskawek przed chwastami

Pomimo tego, że chemiczna metoda odznacza się najwyższą skutecznością, istnieją również inne sposoby przeciwdziałania rozwojowi chwastów.
Jednym z nich jest ściółkowanie gleby pomiędzy roślinami i poszczególnymi rzędami. W tym celu można wykorzystać słomę czy korę sosnową, które ograniczą wzrost chwastów.
Innym popularnym rozwiązaniem jest także sadzenie truskawek na agrowłókninie, która będzie dodatkowo ułatwiać nagrzewanie się zagonów.
Bez względu na rodzaj ściółki, wymagane będzie jednak pielenie i usuwanie chwastów przez cały okres wegetacyjny.



Opryski na truskawki przeciw chwastom:



Nowe plantacje przed wschodami chwastów:

DEVRINOL 450 SC

(napropamid (związek z grupy amidów) - 450 g/l)

Działanie: Dziurawiec zwyczajny, jeżówka purpurowa, kozłek lekarski, nagietek lekarski.

Dawkowanie Devrinol 450 SC: 2,0 l/ha.

COLZAMID 450 SC

(napropamid - 450 g/l) 

Dawka Colzamid 450 SC: 2 l/ha

Chwasty wrażliwe: gwiazdnica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, tasznik pospolity, wiechlina roczna.

Chwasty średnio wrażliwe: gorczyca polna, starzec zwyczajny.

Dawka: 2,5-3 l/ha:

Chwasty wrażliwe: chwastnica jednostronna, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, iglica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, pokrzywa żegawka, rdest plamisty, rdest powojowaty, rumianek pospolity (w dawce 3 l/ha), szarłat szorstki, tasznik pospolity.

Chwasty średnio wrażliwe: jasnota różowa, tobołki polne.

Dawka: 3 l/ha:

Chwasty średnio wrażliwe: miotła zbożowa, przytulia czepna, samosiewy zbóż (słabo zwalcza samosiewy zbóż kiełkujące z głębszych warstw gleby).

Chwasty odporne: dymnica pospolita, fiołek polny, jasnota purpurowa, perz właściwy.

Dawka: 4-6 l/ha:

Chwasty wrażliwe: fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, rdest plamisty, starzec zwyczajny, tasznik pospolity, wiechlina roczna, żółtlica drobnokwiatowa.

BARISTO 500 SC

(napropamid (związek z grupy amidów) - 500 g/l)

Dawkowanie Baristo 500 SC: 1,8-3,6 l/ha,

Chwasty wrażliwe: bodziszek drobny, gwiazdnica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, rdestówka powojowata, rumian polny, tasznik pospolity.

Chwasty średniowrażliwe: chaber bławatek, iglica pospolita, tobołki polne.

Chwasty średnioodorne: przytulia czepna.

STOMP AQUA 455 CS

(pendimetalina (związek z grupy dinitroanilin) – 455 g/l)

Dawkowanie Stomp Aqua 455 CS: 2,5-3,5 l/ha.

Chwasty wrażliwe: chwastnica jednostronna, fiołek polny, fiolek trójbarwny, gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, komosa biała, pokrzywa żegawka, przetacznik perski, rdest ptasi, rdest plamisty, rzodkiew świrzepa, rumian polny, tasznik pospolity, wiechlina roczna.

Chwasty średnio wrażliwe: bodziszek drobny, gorczyca polna, iglica pospolita, jasnota purpurowa, pokrzywa zwyczajna, poziewnik szorstki, przytulia czepna, rdestówka powojowata (rdest powojowaty), rumianek pospolity, szarłat szorstki, tobołki polne.

Chwasty średnio odporne: maruna bezwonna.

Chwasty odporne: przymiotno kanadyjskie, starzec zwyczajny, szarota błotna, żółtlica drobnokwiatowa.

Przed wschodami chwastów lub niedługo po wschodach chwastów:

GOLTIX COMPACT 90 WG + OLBRAS 88 EC

(metamitron - 900 g/kg) + (kwasy tłuszczowe porafinacyjne, pochodzące z rafinacji fizycznej oleju rzepakowego - 88%)

Dawkowanie Goltix Compact 90 WG: 0,8 l/ha + Olbras 88 EC: 0,8 l/ha (dawki dzielone)

Chwasty wrażliwe: gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, żółtlica drobnokwiatowa.

Chwasty średnio wrażliwe: rumian polny.

Chwasty średnio odporne: perz właściwy.



Po wschodach chwastów:

AGIL-S 100 EC | ZETROLA 100 EC

(propachizafop - 100g/1l)

Dawkowanie Agil-S 100 EC: 1,25-1,5 l/ha.

Chwasty wrażliwe: chwastnica jednostronna, miotła zbożowa, owies głuchy, palusznik krwawy, perz właściwy, samosiewy zbóż, włośnica sina, włośnica zielona, życica trwała.

FUSILADE FORTE 150 EC

(fluazyfop-P-butylowy (związek z grupy arylofenoksykwasów) – 150 g/l)

Dawka Fusilade Forte 150 EC: 0,6 - 0,83 l/ha

Chwasty wrażliwe: owies głuchy, chwastnica jednostronna, samosiewy zbóż.

Dawka: 0,83 – 1,6 l/ha l/ha

Chwasty wrażliwe: miotła zbożowa, wyczyniec polny, włośnica zielona, życica wielokwiatowa.

Dawka: 1,7l/ha

Chwasty wrażliwe: perz właściwy

AKAPIT 125 EC

(fluazifop-P-butylu -125 g/l)

Dawka Akapit 125 EC: 1-2,5 l/ha

Chwasty wrażliwe: Chwastnica jednostronna, miotła zbożowa, owies głuchy, palusznik krwawy, samosiewy zbóż, wiechlina zwyczajna, włośnica sina, włośnica zielona, wyczyniec polny.

Dawka: 2,5 - 3,0 l/ha

Chwasty wrażliwe: Perz właściwy, życica trwała.

SELECT SUPER 120 EC

(kletodym - 120 g/l)

Dawka Select Super 120 EC: 0,8 l/ha

Chwasty wrażliwe: chwastnica jednostronna, owies głuchy, samosiewy zbóż.

Dawka: 2 l/ha

Chwasty wrażliwe: perz właściwy.

FOCUS ULTRA + DASH

(cykloksydym - 100 g/l)

Dawka Focus Ultra + Dash: 1-2 l/ha + DASH (ta sama ilość co Focusa)

Działanie: chwasty jednoroczne.

Dawka: 1-2 l/ha + DASH (ta sama ilość co Focusa)

Działanie: chwasty wieloletnie.



Plantacje owocujące



Przed wschodami chwastów:

DEVRINOL 450 SC

(napropamid (związek z grupy amidów) - 450 g/l)

Działanie: Dziurawiec zwyczajny, jeżówka purpurowa, kozłek lekarski, nagietek lekarski.

Dawkowanie Devrinol 450 SC: 2,0 l/ha.

COLZAMID 450 SC

(napropamid - 450 g/l) 

Dawka Colzamid 450 SC: 2 l/ha

Chwasty wrażliwe: gwiazdnica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, tasznik pospolity, wiechlina roczna.

Chwasty średnio wrażliwe: gorczyca polna, starzec zwyczajny.

Dawka: 2,5-3 l/ha:

Chwasty wrażliwe: chwastnica jednostronna, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, iglica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, pokrzywa żegawka, rdest plamisty, rdest powojowaty, rumianek pospolity (w dawce 3 l/ha), szarłat szorstki, tasznik pospolity.

Chwasty średnio wrażliwe: jasnota różowa, tobołki polne.

Dawka: 3 l/ha:

Chwasty średnio wrażliwe: miotła zbożowa, przytulia czepna, samosiewy zbóż (słabo zwalcza samosiewy zbóż kiełkujące z głębszych warstw gleby).

Chwasty odporne: dymnica pospolita, fiołek polny, jasnota purpurowa, perz właściwy.

Dawka: 4-6 l/ha:

Chwasty wrażliwe: fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, rdest plamisty, starzec zwyczajny, tasznik pospolity, wiechlina roczna, żółtlica drobnokwiatowa.

BARISTO 500 SC

(napropamid (związek z grupy amidów) - 500 g/l)

Dawkowanie Baristo 500 SC: 1,8-3,6 l/ha,

Chwasty wrażliwe: bodziszek drobny, gwiazdnica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, rdestówka powojowata, rumian polny, tasznik pospolity.

Chwasty średniowrażliwe: chaber bławatek, iglica pospolita, tobołki polne.

Chwasty średnioodorne: przytulia czepna.

STOMP AQUA 455 CS

(pendimetalina (związek z grupy dinitroanilin) – 455 g/l)

Dawkowanie Stomp Aqua 455 CS: 2,5-3,5 l/ha.

Chwasty wrażliwe: chwastnica jednostronna, fiołek polny, fiolek trójbarwny, gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, komosa biała, pokrzywa żegawka, przetacznik perski, rdest ptasi, rdest plamisty, rzodkiew świrzepa, rumian polny, tasznik pospolity, wiechlina roczna.

Chwasty średnio wrażliwe: bodziszek drobny, gorczyca polna, iglica pospolita, jasnota purpurowa, pokrzywa zwyczajna, poziewnik szorstki, przytulia czepna, rdestówka powojowata (rdest powojowaty), rumianek pospolity, szarłat szorstki, tobołki polne.

Chwasty średnio odporne: maruna bezwonna.

Chwasty odporne: przymiotno kanadyjskie, starzec zwyczajny, szarota błotna, żółtlica drobnokwiatowa.

Przed wschodami chwastów lub niedługo po wschodach chwastów:

GOLTIX COMPACT 90 WG + OLBRAS 88 EC

(metamitron - 900 g/kg) + (kwasy tłuszczowe porafinacyjne, pochodzące z rafinacji fizycznej oleju rzepakowego - 88%)

Dawkowanie Goltix Compact 90 WG: 0,8 l/ha + Olbras 88 EC: 0,8 l/ha (dawki dzielone)

Chwasty wrażliwe: gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, żółtlica drobnokwiatowa.

Chwasty średnio wrażliwe: rumian polny.

Chwasty średnio odporne: perz właściwy.



Po wschodach chwastów:

AGIL-S 100 EC | ZETROLA 100 EC

(propachizafop - 100g/1l)

Dawkowanie Agil-S 100 EC: 1,25-1,5 l/ha.

Chwasty wrażliwe: chwastnica jednostronna, miotła zbożowa, owies głuchy, palusznik krwawy, perz właściwy, samosiewy zbóż, włośnica sina, włośnica zielona, życica trwała.

FUSILADE FORTE 150 EC

(fluazyfop-P-butylowy (związek z grupy arylofenoksykwasów) – 150 g/l)

Dawka Fusilade Forte 150 EC: 0,6 - 0,83 l/ha

Chwasty wrażliwe: owies głuchy, chwastnica jednostronna, samosiewy zbóż.

Dawka: 0,83 – 1,6 l/ha l/ha

Chwasty wrażliwe: miotła zbożowa, wyczyniec polny, włośnica zielona, życica wielokwiatowa.

Dawka: 1,7l/ha

Chwasty wrażliwe: perz właściwy

AKAPIT 125 EC

(fluazifop-P-butylu -125 g/l)

Dawka Akapit 125 EC: 1-2,5 l/ha

Chwasty wrażliwe: Chwastnica jednostronna, miotła zbożowa, owies głuchy, palusznik krwawy, samosiewy zbóż, wiechlina zwyczajna, włośnica sina, włośnica zielona, wyczyniec polny.

Dawka: 2,5 - 3,0 l/ha

Chwasty wrażliwe: Perz właściwy, życica trwała.

SELECT SUPER 120 EC

(kletodym - 120 g/l)

Dawka Select Super 120 EC: 0,8 l/ha

Chwasty wrażliwe: chwastnica jednostronna, owies głuchy, samosiewy zbóż.

Dawka: 2 l/ha

Chwasty wrażliwe: perz właściwy.

FOCUS ULTRA + DASH

(cykloksydym - 100 g/l)

Dawka Focus Ultra + Dash: 1-2 l/ha + DASH (ta sama ilość co Focusa)

Działanie: chwasty jednoroczne.

Dawka: 1-2 l/ha + DASH (ta sama ilość co Focusa)

Działanie: chwasty wieloletnie.



  

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie