Jak chronić truskawki przed chorobami? - dlaroslin.pl
TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 16 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%
ZAKUPY POWYŻEJ 3000 ZŁ- RABAT 2%
TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 16 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%
ZAKUPY POWYŻEJ 3000 ZŁ- RABAT 2%
TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 16 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 4000 ZŁ- RABAT 2%

Jak chronić truskawki przed chorobami?

Jak chronić truskawki przed chorobami?

 

Owoce i warzywa wyhodowane w swoim ogródku smakują najlepiej, dlatego też ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Nawet truskawki są podatne na różnego rodzaju choroby spowodowane warunkami pogodowymi czy technologiami uprawy. Ochrona truskawek przed chorobami jest niezwykle istotna, jeśli chcesz przynosić do domu zdrowe i soczyste owoce. Na co więc najczęściej chorują truskawki? Jak skutecznie można zapewnić im ochronę?

 

Mączniak prawdziwy truskawki

 

Jedną z najczęściej pojawiających się chorób u truskawek jest mączniak prawdziwy. Jest to problem, którego natężenie wynika z ciepłej i suchej pogody. Mączniak najsilniej infekuje liście oraz osłabia wzrost truskawek. Jeżeli widzisz na swojej uprawie biało-szary, mączysty nalot na dolnej stronie liści, masz do czynienia właśnie mączniakiem prawdziwym.

 

Tej choroby możesz uniknąć jeszcze przed okresem kwitnienia truskawek lub w czasie kwitnienia zaraz po ukazaniu się pierwszych objawów, czyli po porażeniu 5% liści. W tym celu sprawdzą się preparaty biologiczne, które należy stosować przez cały sezon z częstotliwością 7-10 dni. Jednak prostszym sposobem na uniknięcie mączniaka jest założenie nowej plantacji zdrowych sadzonek lub posadzenie odpornych odmian w otoczeniu roślin, które nie doprowadzą do silnego przegęszczenia.

 

>>>Może zainteresuje Cię również: Jak chronić truskawki przed szkodnikami?<<<

Szara pleśń na truskawkach

 

Szara pleśń jest najbardziej niebezpieczną chorobą truskawek. Na jej rozwój wpływa przede wszystkim ciepła i wilgotna pogoda. Głównym objawem szarej pleśni są niewielkie, brunatne plamy na owocach, liściach i kwiatach, które szybko się powiększają i pokrywają całą powierzchnię owoców. Pojawiający się nalot jest równie niebezpieczny dla innych roślin, które mogą się zarazić. Jest to choroba zależna od zmiany pogody, dlatego też nie da się jej całkowicie zapobiec, więc warto zapoznać się ze sposobami ograniczenia jej skutków.

 

Nie musisz od razu sięgać po środki chemiczne. Na początku wystarczy umiarkowane nawożenie roślin azotem oraz zapobiegawcze opryski (np. wyciągi z cebuli czy czosnku). Możesz również kupić zdrowe sadzonki i posadzić je z zachowaniem odpowiednich odstępów. Podczas walki z szarą pleśnią unikaj moczenia truskawek podczas ich podlewania. Najlepiej do tej czynności sprawdzą się preparaty roślinne np. wyciąg ze skrzypu. Dodatkową ochroną truskawek jest ścinanie liści po zbiorach oraz ściółkowanie zagonów słomą żytnią lub pszenną. Możesz też użyć ściółek syntetycznych np. folii perforowanej. Prostym, również zapewniającym ochronę zabiegiem jest koszenie truskawek po zbiorze owoców. Jest to działanie, które zapobiega nie tylko przed występowaniem chorób, ale również chroni przed uciążliwymi szkodnikami truskawek.

 

W przypadku szybko rozwijającej się pleśni niezbędną pomocą mogą okazać się środki chemiczne. Opryski należy przeprowadzić 2-3 razy w sezonie przestrzegając przy tym zaleceń producenta preparatu.

 

>>>Może zainteresuje Cię również: Jak chronić truskawki przed chwastami?<<<

Plamistość liści truskawek

 

W swoim ogródku możesz się spotkać również z taką chorobą, jak czerwona plamistość pojawiająca się na liściach truskawek. Sprawcą tego problemu jest grzyb preferujący ciepłe i wilgotne środowisko. Choroba objawia się brunatno-czerwonymi plamami na liściach, które z czasem powiększają się i łączą, przez co całe rośliny słabną. W podobny sposób działa biała plamistość liści truskawek, która zaczyna się od małych, brunatnych plamek z białym środkiem. Są to choroby, które w szybki sposób się rozprzestrzeniają.

 

Walka z tymi chorobami wygląda podobnie jak w przypadku szarej pleśni. Najważniejsze są profilaktyczne działania już podczas kwitnienia truskawek. Jednym z najbardziej sprawdzonych sposobów na ochronę truskawek przed chorobami jest ich umieszczenie w okolicy sadzonek cebuli czy czosnku. Równie ważny jest wybór odmian odpornych, zabiegi agrotechniczne oraz zrównoważone nawożenie.

>>>Może zainteresuje Cię również: Wykaz ekologicznych środków ochrony roślin 2020<<<


Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów