Jak zwalczać szkodniki w truskawkach? - dlaroslin.pl
TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 16 LAT NA RYNKU, ZAKUP POWYŻEJ 3000 ZŁ- RABAT 2%
TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 16 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 4000 ZŁ- RABAT 2%

Jak zwalczać szkodniki w truskawkach?

Jak chronić truskawki przed szkodnikami?

 

Wraz z początkiem czerwca w sklepach i na targach pojawiają się pyszne, czerwone truskawki. Są to owoce zwiastujące nadejście lata. Niektórzy jednak decydują się własną uprawę zdrowych i niskokalorycznych truskawek. Niezwykle istotna okazuje się wtedy ochrona truskawek przed szkodnikami i chorobami, które mogą sprawić wiele nieprzyjemnych kłopotów. Jak zatem samodzielnie zadbać o zdrowe owoce? Jak zwalczać szkodniki atakujące truskawki?

 

Szkodniki glebowe truskawek

 

Szkodniki glebowe najczęściej pojawiają się w okresie trwającym do fazy kwitnienia truskawek i już wtedy należy skutecznie zacząć działać. Największy problem stanowią różne gatunki chrząszczy, np. opuchlaki, pędraki i drutowce. Ważną kwestią jest obserwowanie korzeni truskawek, na których znajdziesz żerujące stadia larwalne tych owadów.

 

Pierwszym objawem zniszczeń przez stadia larwalne, który szybko zauważysz, jest utrata wigoru i gwałtowne więdnięcie truskawek. Najwięcej szkód mogą narobić drutowce, które wgryzają się w owoce. Larwy tych owadów często wędrują na plantacjach wzdłuż rzędów, przez co często zniszczeniom ulegają również sąsiadujące z truskawkami rośliny. W przypadku tych szkodników największą ochronę truskawek zapewni regularne odchwaszczanie plantacji.

 

Roztocza i ich zwalczanie

 

Truskawki mogą być zaatakowane również przez przędziorki, roztocza truskawkowca i kwieciaka malinowca. W tym przypadku ochrona truskawek przed szkodnikami polega przede wszystkim na profilaktyce. Pamiętaj, aby zakładać plantacje z kwalifikowanego materiału szkółkarskiego, które są wolne od tych szkodników.

 

Roztocz truskawkowiec żeruje na najmłodszych liściach poprzez nakłuwanie i wysysanie soków. Uszkodzone owoce są drobne, zniekształcone i kwaśne. Do rodziny roztoczy należy również przędziorek chmielowiec, który żeruje na dolnej stronie liści. Jest to szkodnik większy od roztocza truskawkowca. Powoduje ogładzanie roślin z soków, co skutkuje spadkiem ilości i jakości owoców. Przędziorek zwalczany jest równocześnie z innymi roztoczami. Skuteczną ochronę zapewni belka Fragaria oraz specjalistyczny opryskiwacz do truskawek z aktywnym nadmuchem powietrza. Pamiętaj, że preparaty muszą dotrzeć na spodnią część liścia, dokładnie w okolice nerwu głównego, przy którym żerują szkodniki.

 

Ochrona przed przędziorkiem chmielowcem

 

Przędziorki chmielowce są jednym z najgroźniejszych roztoczy, które powodują ogromne szkody na plantacjach truskawek. Są to szkodniki żerujące na spodniej stronie liście pod specjalną pajęczyną, która utrudnia kontakt z cieczą akarycydów. Niezbędnymi elementami, które zapewnią ochronę Twoich plonów, są skuteczny środek, właściwie ustalony termin zabiegu i odpowiednia technika opryskiwania.

 

Walkę z przędziorkami najlepiej zacznij jeszcze przed początkiem kwitnienia truskawek. W tym okresie polecane są przede wszystkim akarycydy ze zwilżaczem (np. Ortus 05SC ze zwilżaczem Flipper 150-200 ml/ha), które należy stosować tylko raz w sezonie. Taki zabieg ochronny powinien być wykonywany w dobrych warunkach pogodowych. Preparaty zawierające abamektynę (np. Safran 18 EC) należy stosować w pochmurne dni, najlepiej po południu. Pamiętaj, aby preparaty aplikować na dolną stronę liścia truskawki.

 

Ochrona truskawek przed przędziorkiem jest efektywna również poprzez stosowanie metod agrotechnicznych. W celu zwalczania tych szkodników na plantację owoców możesz wprowadzić dobroczynka szklarniowego. Innym skutecznym sposobem na ochronę przed przędziorkami i innymi szkodnikami jest zrównoważone nawożenie gleby. Stosowanie nawozów fosforowych i potasowych sprzyja silnemu krzewieniu się i rozwojowi tkanek mechanicznych, co utrudnia żerowanie przędziorka chmielowca.

 

 


Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów