Ochrona rzepaku przed chorobami - dlaroslin.pl

Ochrona rzepaku przed chorobami

Ochrona rzepaku przed chorobami

Czerń krzyżowych, sucha zgnilizna kapustnych czy szara pleśń - to jedne z najgroźniejszych chorób rzepaku, które każdego roku przyczyniają się do kilkunastoprocentowych strat w plonie tej rośliny. Największe ryzyko ich wystąpienia pojawia się w okresie wczesnej wiosny, zwłaszcza w sytuacji, gdy poprzedzała ją niezbyt mroźna zima. Jakich środków ochrony rzepaku przed chorobami należy podjąć się w takiej sytuacji?

 

Jak skutecznie chronić rzepak przed chorobami?

 

Aby skutecznie przeciwdziałać chorobom grzybowym rzepaku, w pierwszej kolejności należy je dokładnie rozpoznać i na podstawie tej wiedzy sięgnąć po odpowiedni fungicyd. Zabieg ochronny za pomocą wybranego preparatu, wykonany w odpowiednim terminie, może zahamować rozwój patogenów grzybowych, a tym samym doprowadzić do prawidłowego rozwoju plantacji. Warto jednak mieć na uwadze, że do choroby rzepaku może dojść jesienią, co w konsekwencji wymusza przeprowadzenie zabiegu ochronnego w okresie wczesnej wiosny. Kluczowym aspektem jest cykliczna lustracja pola oraz konieczność określenia progu ekonomicznej szkodliwości choroby.

 

>>>Może zainteresuje Cię również: Co na chwasty w rzepaku?<<< 

Czerń krzyżowych - zwalczanie w rzepaku

 

Choroba ta objawia się powstawaniem na liściach jasnobrunatnych lub brunatno-czarnych plamek, które otoczone są chlorotyczną obwódką. Najczęściej przyjmują one owalny lub wydłużony kształt. Wraz z rozwojem czerni krzyżowych plamki pojawiają się na różnych częściach, a gdy zostaną zaobserwowane na łuszczynach, dochodzi wówczas do największych strat. Te bowiem zasychają, a niewielkie nasiona osypują się na pole. Ryzyko powstania czerni krzyżowych jest większe jeśli przez dłuższy czas utrzymują się wysokie temperatury, przy jednoczesnym występowaniu opadów.

 

Fungicydy w ochronie rzepaku warto zastosować w momencie, gdy roślina jest w końcowej fazie kwitnienia. Próg szkodliwości czerni krzyżowej wynosi 20-30% roślin z oznakami porażenia (do nastąpienia fazy w pełni ukształtowanej rozety), bądź też 10-15% (w fazie tworzenia łuszczyn).

 

Ochrona rzepaku przed suchą zgnilizną kapustnych

Choroba ta wywoływana jest przez grzyby Leptosphaeria maculans i Leptosphaeria biglobosa oraz atakuje zarówno liście, szyjki korzeniowe, jak i formujące się pędy rośliny. Objawia się jasnobrunatnymi plamami o owalnym kształcie, które są otoczone wyrazistą obwódką. W ich centralnej części widoczne są natomiast czarne punkciki, określane jako piknidia. Plamy mogą pojawiać się na liściach, łodygach, a nawet łuszczynach. Choroba może prowadzić do zamierania całej rośliny, z kolei na siewkach wyrastających z porażonych nasion, dochodzi do powstania poczernienia, co skutkuje ich obumieraniem.

 

Próg ekonomicznej szkodliwości dla suchej zgnilizny kapustnych wynosi 10-15% porażonych roślin. W celu jej zwalczania rolnicy mają do dyspozycji kilka preparatów, przy czym większość z nich opiera się na substancjach aktywnych należących do grupy triazoli. Znaczna część pełni również rolę regulatorów wzrostu. Zazwyczaj ochronę rzepaku przed suchą zgnilizną kapustnych stosuje się w fazie 4-6 liścia rośliny.

 

>>>Może zainteresuje Cię również: Co na szkodniki w rzepaku?<<< 

Zwalczanie szarej pleśni w rzepaku

 

Za powstawanie szarej pleśni odpowiada grzyb Botrytis cinerea, a optymalnymi ku temu warunkami jest temperatura na poziomie 10-18°C oraz wysoka wilgotność powietrza. Choroba objawia się dużymi, sinozielonymi (potem brunatnymi) plamami o nieregularnym kształcie, które występują na liściach, łodygach i łuszczynach. Największe ryzyko niesie ze sobą porażenie kwiatów, gdyż prowadzi to do ich zamierania.

 

Jak zwalczać szarą pleśń? Ochrona rzepaku fungicydami następuje po przekroczeniu progu zagrożenia, który w fazie kwitnienia wynosi około 10-15% porażonych liści. Dostępne w tym celu środki ochrony roślin posiadają najczęściej takie substancje aktywne jak np. dimoksystrobina, tebukonazol, azoksystrobina czy difenokonazol.

 

 

>>>Może zainteresuje Cię również: Skracanie rzepaku?<<< 

 

Data ostatniej aktualizacji artykułu: 2021-04-09

Udostępnij post:


Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów

Opinie

Co mówią nasi klienci: