Ochrona rzepaku przed chorobami - dlaroslin.pl
INTERNETOWY SKLEP DLA ROLNIKÓW, TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 15 LAT NA RYNKU
INTERNETOWY SKLEP DLA ROLNIKÓW, TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 15 LAT NA RYNKU

Ochrona rzepaku przed chorobami

Czerń krzyżowych, sucha zgnilizna kapustnych czy szara pleśń - to jedne z najgroźniejszych chorób rzepaku, które każdego roku przyczyniają się do kilkunastoprocentowych strat w plonie tej rośliny. Największe ryzyko ich wystąpienia pojawia się w okresie wczesnej wiosny, zwłaszcza w sytuacji, gdy poprzedzała ją niezbyt mroźna zima. Jakich środków ochrony rzepaku przed chorobami należy podjąć się w takiej sytuacji?

 

Jak skutecznie chronić rzepak przed chorobami?

 

Aby skutecznie przeciwdziałać chorobom grzybowym rzepaku, w pierwszej kolejności należy je dokładnie rozpoznać i na podstawie tej wiedzy sięgnąć po odpowiedni fungicyd. Zabieg ochronny za pomocą wybranego preparatu, wykonany w odpowiednim terminie, może zahamować rozwój patogenów grzybowych, a tym samym doprowadzić do prawidłowego rozwoju plantacji. Warto jednak mieć na uwadze, że do choroby rzepaku może dojść jesienią, co w konsekwencji wymusza przeprowadzenie zabiegu ochronnego w okresie wczesnej wiosny. Kluczowym aspektem jest cykliczna lustracja pola oraz konieczność określenia progu ekonomicznej szkodliwości choroby.

 

Czerń krzyżowych - zwalczanie w rzepaku

 

Choroba ta objawia się powstawaniem na liściach jasnobrunatnych lub brunatno-czarnych plamek, które otoczone są chlorotyczną obwódką. Najczęściej przyjmują one owalny lub wydłużony kształt. Wraz z rozwojem czerni krzyżowych plamki pojawiają się na różnych częściach, a gdy zostaną zaobserwowane na łuszczynach, dochodzi wówczas do największych strat. Te bowiem zasychają, a niewielkie nasiona osypują się na pole. Ryzyko powstania czerni krzyżowych jest większe jeśli przez dłuższy czas utrzymują się wysokie temperatury, przy jednoczesnym występowaniu opadów.

 

Fungicydy w ochronie rzepaku warto zastosować w momencie, gdy roślina jest w końcowej fazie kwitnienia. Próg szkodliwości czerni krzyżowej wynosi 20-30% roślin z oznakami porażenia (do nastąpienia fazy w pełni ukształtowanej rozety), bądź też 10-15% (w fazie tworzenia łuszczyn).

 

Ochrona rzepaku przed suchą zgnilizną kapustnych

Choroba ta wywoływana jest przez grzyby Leptosphaeria maculans i Leptosphaeria biglobosa oraz atakuje zarówno liście, szyjki korzeniowe, jak i formujące się pędy rośliny. Objawia się jasnobrunatnymi plamami o owalnym kształcie, które są otoczone wyrazistą obwódką. W ich centralnej części widoczne są natomiast czarne punkciki, określane jako piknidia. Plamy mogą pojawiać się na liściach, łodygach, a nawet łuszczynach. Choroba może prowadzić do zamierania całej rośliny, z kolei na siewkach wyrastających z porażonych nasion, dochodzi do powstania poczernienia, co skutkuje ich obumieraniem.

 

Próg ekonomicznej szkodliwości dla suchej zgnilizny kapustnych wynosi 10-15% porażonych roślin. W celu jej zwalczania rolnicy mają do dyspozycji kilka preparatów, przy czym większość z nich opiera się na substancjach aktywnych należących do grupy triazoli. Znaczna część pełni również rolę regulatorów wzrostu. Zazwyczaj ochronę rzepaku przed suchą zgnilizną kapustnych stosuje się w fazie 4-6 liścia rośliny.

 

Zwalczanie szarej pleśni w rzepaku

 

Za powstawanie szarej pleśni odpowiada grzyb Botrytis cinerea, a optymalnymi ku temu warunkami jest temperatura na poziomie 10-18°C oraz wysoka wilgotność powietrza. Choroba objawia się dużymi, sinozielonymi (potem brunatnymi) plamami o nieregularnym kształcie, które występują na liściach, łodygach i łuszczynach. Największe ryzyko niesie ze sobą porażenie kwiatów, gdyż prowadzi to do ich zamierania.

 

Jak zwalczać szarą pleśń? Ochrona rzepaku fungicydami następuje po przekroczeniu progu zagrożenia, który w fazie kwitnienia wynosi około 10-15% porażonych liści. Dostępne w tym celu środki ochrony roślin posiadają najczęściej takie substancje aktywne jak np. dimoksystrobina, tebukonazol, azoksystrobina czy difenokonazol.

 

 

 Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów