E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Skracanie rzepaku - wiosną i jesienią. Kiedy i czym skracać?

Skracanie rzepaku w okresie wiosennym to zabieg, który ma na celu wyrównać pędy boczne z wysokością pędu głównego. Dzięki zastosowaniu specjalnych preparatów możliwe jest równomierne dojrzewanie wszystkich roślin, a tym samym uzyskanie większych plonów. Kiedy najlepiej przeprowadzić zabieg skracania rzepaku oraz w jaki sposób wybrać najskuteczniejsze regulatory wzrostu?

Skracanie rzepaku wiosną - kiedy przeprowadzić zabieg?

Nierównomierny rozwój rzepaku może być spowodowany wieloma czynnikami m.in. odmiennymi właściwościami fizyczno-chemicznymi gleby (tzw. mozaika glebowa) czy też występującymi po koniec okresu wegetacji (po suszy) opadami atmosferycznymi. Dobierając preparaty do skracania rzepaku, w pierwszej kolejności należy sprawdzić zalecany termin ich aplikacji. Zastosowanie ich za wcześnie może prowadzić do poważnych konsekwencji m.in. redukcji masy nasion czy ich zaolejenia.

Jaki preparat do skracania rzepaku wybrać?

Należy mieć na uwadze, że regulatory wzrostu, poza działaniem skracającym, mogą również wykazywać działanie ochronne. Sprawdź też, jak wygląda ochrona rzepaku przed szkodnikami.

Wówczas będą pełnić także rolę fungicydów, chroniąc zboża przed groźnymi chorobami m.in. suchą zgnilizną kapustną czy szarą pleśnią. Podczas wyboru regulatorów wzrostu do skracania rzepaku wiosną, należy pamiętać o aspekcie wymiany substancji aktywnej. Chodzi o to, aby nie stosować takich samych preparatów (lub zaliczających się do tej samej grupy), które wykorzystywano w okresie jesiennym.

Innym ważnym czynnikiem, który ma wpływ na ostateczny wybór preparatu, jest ocena stanu roślin na plantacjiW sytuacji, gdy jest ona silnie rozwinięta i wyrównana, należy zdecydować się na środek, który hamuje wzrost pędu głównego. Z kolei w przypadku, gdy jest słabsza, warto postawić na preparat, który jednocześnie będzie stymulował rozwój pędów bocznych.

Dodatkowo istnieje szansa połączenie regulatorów wzrostu z herbicydami czy insektycydami - zawsze jednak należy przeanalizować zalecenia na etykiecie poszczególnych środków.

Kiedy skracać rzepak? Najlepszy czas przypada w momencie, gdy rośliny posiadają pędy o długości 8-10 cm, ze względu na dobre ukształtowanie ich pokroju. Inni rekomendują również, aby odbywało się to w fazie wzrostu pędu głównego BBCH 30-32, kończąc na fazie pąka zielonego BBCH 50. Kiedy skracać rzepak na wiosnę?

Skracanie rzepaku wiosną

Wiosenne skracanie rzepaku polega na zahamowaniu wzrostu pędu głównego, w chwili jego najintensywniejszego rozwoju, a jednocześnie na wyrównaniu bocznych rozgałęzień. Do efektów tego zabiegu należy równomierne kwitnienie, dojrzewanie wszystkich łuszczyn i wykształcenie nasion (które odznaczają się większą wilgotnością i czystością). Pojęcie "skracania rzepaku" jest często błędnie utożsamiane jako stałe zatrzymanie wzrostu rośliny. Tak naprawdę, ze względu na zmianę jej pokroju, zabieg ten w ostateczności prowadzi do zwiększenia wytwarzanej przez nią biomasy.

Od początku wydłużania pędu do zauważalnych 5 miedzywęźli - BBCH 30-35

MEPIK 300 SL

(chlorek mepikwatu (substancja z grupy piperydyn) 300 g/l (28,76%))

Dawkowanie Mepik 300 SL: 0,6-0,7 l/ha,

TOPREX 375 EC

(difenokonazol (związek z grupy triazoli) – 250 g/l; paklobutrazol (związek z grupy triazoli) – 125 g/l)

Dawkowanie Toprex 375 EC: 0,5 l/ha,

Działanie: sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych, szara pleśń.

Od początku fazy wydłużania się pędu głównego - BBCH 32-35

CARYX 240 SL

(chlorek mepikwatu ( związek z grupy piperydyn - pentametylenoimin ) - 210 g/l (19,1%); metkonazol ( związek z grupy triazoli ) - 30 g/l ( 2,7% ))

Dawkowanie Caryx 240 SL: 1-1,4 l/ha,

Działanie: sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych.

Skracanie rzepaku jesienią

Jesienne skracanie rzepaku za pomocą regulatorów wzrostu jest konieczne dla dobrego przygotowania rośliny do zimy, a więc zwiększenie jego szans na odpowiednie przezimowanie.

W tym celu wykorzystuje się zarówno fungicydy z grupy triazoli (które wykazują działanie skracające), jak i regulatory wzrostu, takie jak np. chlorek mepikwatu czy chloromekwatu.

Skracanie rzepaku jesienią ma na celu zapewnienie optymalnego rozwoju rozety liściowej, rozbudowę systemu korzeniowego, zawiązywanie pędów bocznych oraz pogrubienie szyjki korzeniowej. Wszystko to wpływa na prawidłowe przezimowanie roślin, a także większe plony. Zabieg ten powinien odbywać się w fazie 4-6 liści. 

Czym skracać rzepak jesienią?

Faza od czterech do sześciu liści - BBCH-14-16

CARYX 240 SL

(chlorek mepikwatu ( związek z grupy piperydyn - pentametylenoimin ) - 210 g/l (19,1%); metkonazol ( związek z grupy triazoli ) - 30 g/l ( 2,7% ))

Dawkowanie Caryx 240 SL: 1 l/ha,

Działanie: sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych.

TOPREX 375 EC

(difenokonazol (związek z grupy triazoli) – 250 g/l; paklobutrazol (związek z grupy triazoli) – 125 g/l)

Dawkowanie Toprex 375 EC: 0,3 l/ha,

Działanie: sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych.



Skracanie rzepaku ozimego to niezbędny zabieg, który warunkuje jakość plonów.

Warto dokładnie ocenić stan roślin na plantacji, zanim dokona się zakupu określonego preparatu, a następnie dokonać regulacji w odpowiednim terminie.



odmiany rzepaku top

szkodniki w rzepaku

ochrona przed chorobami

chwasty rzepak

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie