E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jakie warzywa sieje się najwcześniej?

Wysiew warzyw można rozpocząć już w lutym – jest to odpowiednia pora na przygotowanie rozsady. W tym celu nasiona umieszcza się w skrzynkach lub wielodoniczkach. Które umieszcza się w ciepłym miejscu. Siew nasion do gruntu rozpoczyna się znacznie później, kiedy podłoże osiągnie odpowiednią temperaturę, co zazwyczaj ma miejsce w marcu. Najszybciej wysiewa się nowalijki, takie jak rzodkiewka czy sałata. Są to rośliny o krótkim okresie wegetacji.

Kiedy zacząć robić rozsady?

Rozsada polega na wysiewaniu nasion warzyw i uprawie młodych siewek w kontrolowanych warunkach, a następnie przesadzenie ich na miejsce stałe. Jej przygotowanie umożliwia zapewnienie kiełkującym nasionom odpowiedniej temperatury, wilgotności i światła, a także wydłużenie okresu wegetacji, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie plonowania. Kluczowe w przygotowaniu rozsady jest przestrzeganie terminu siewu, który jest inny da każdego uprawianego gatunku. Nasiona wysiewa się do doniczek wypełnionych żyzną glebą, które następnie należy utrzymywać w ciepłym i nasłonecznionym miejscu, pamiętając o regularnym nawadnianiu.

Przygotowania do produkcji rozsady można rozpocząć już w styczniu od zgromadzenia podłoża, a także dobrej jakosci nasion, z kolei pierwsze warzywa można wysiewać do doniczek już w lutym. Są to gatunki, charakteryzujące się długim okresem wegetacyjnym. W tym czasie można również przygotować rozsady nowalijek, które umożliwią szybsze zbiory tych wiosennych warzyw. Koniec zimy to także czas na przygotowanie rozsady gatunków ciepłolubnych, a także tych, których wschody w warunkach krajowych trwają stosunkowo długo.

Jakie warzywa można siać w lutym? Jakie warzywa warto siać w pierwszej kolejności?

Luty, a zwłaszcza druga połowa miesiąca, jest okresem idealnym do przygotowania rozsady. W tym okresie można siać do skrzynek gatunki warzyw o długim okresie wegetacji, a także odmiany ciepłolubne jak i gatunki charakteryzujące się wydłużonym okresem kiełkowania. W pierwszej połowie miesiąca można wysiewać do skrzynek następujące gatunki warzyw: - kapusta na zbiór wczesny, zarówno biała i czerwona, jak i włoska – nasiona kiełkują w temperaturze minimum 12ºC w ciągu 5-10 dni, - por na zbiór wczesny – wschodzi w ciągu 10-20 dni, kiedy temperatura wynosi co najmniej 16ºC, - seler – roślina ta wymaga co najmniej 22ºC, w takich warunkach nasiona kiełkują w ciągu tygodnia. Okres ten jest również doskonałą porą na hodowlę kiełków – są one nie tylko smaczne, ale także są cennym źródłem mikroelementów i witamin. Planując hodowlę kiełków należy pamiętać, aby wykorzystywać nasiona przeznaczone na kiełki.

Druga połowa lutego jest czasem, kiedy można przygotowywać rozsadę wielu warzyw. W tym czasie sieje się gatunki ciepłolubne oraz takie, które chcemy zebrać wcześniej, na przykład: brokuł, bób, cebula, kalafior, kalarepa, kapusta na zbiór wczesny, karczoch, papryka, por i seler. Pod koniec Planując rozsadę warzyw należy uwzględnić wymagania temperaturowe roślin, ponieważ niektóre wymagają wyższych temperatur do kiełkowania.

Pod koniec lutego, jeżeli temperatury sprzyjają pracom na działce, a ziemia odmarzła, można rozpocząć wysiew do tuneli wczesnych odmian marchwi, rzodkiewki, szpinaku, kopru oraz bobu.

Jakie warzywa sieje się w marcu?

Marzec jest miesiącem odpowiednim na przygotowanie rozsad, a także na siew niektórych warzyw do gruntu, a także pod osłony. W tym czasie szczególnie dobrze radzą sobie gatunki mrozoodporne. Aby zabezpieczyć uprawy przed przymrozkami, można zastosować okrycie z agrowłókniny.

W tym miesiącu można kontynuować uprawę z rozsady warzyw psiankowatych – pomidorów, papryki, bakłażanów.

To również dobry czas na wysiew do wielodoniczek warzyw takich jak:

- brokuł,

- bób,

- cebula,

- kapusta,

- seler.

Wymienione powyżej gatunki charakteryzują się wydłużonym okresem kiełkowania lub powolnym wzrostem początkowym, przez co wysiew bezpośrednio do gruntu naraża młode siewki na zachwaszczenie. W marcu można również przygotować rozsady warzyw wczesnych, takich jak kalarepa czy sałata. Umożliwi to szybsze wysadzenie zahartowanych sadzonek na miejsce stałe, co zapewni przyspieszony zbiór.

Początek marca to doskonały czas na wysiew pod tunele foliowe nasion rzodkiewki, marchwi, szpinaku, pora, sałaty i kopru. Należy jednak pamiętać, aby wysiane nasiona okryć agrowłókniną, która zabezpiecza je przed spadkami temperatury, a tunel foliowy o tej porze roku może nie zapewnić dostatecznej ochrony przed przymrozkami.

Pod koniec marca, kiedy temperatury w nocy są dodatnie, a podłoże rozmarznie, można wysiać do gruntu warzywa, które dobrze znoszą niskie temperatury. Ten termin jest odpowiedni na siew bezpośredni grochu, bobu, rzodkwi, rzodkiewki, jarmużu, wczesnych odmian marchwi, pietruszki, pasternaku, szpinaku, skorzonery i kopru.

Jakie warzywa można siać wczesną wiosną?

Wczesna wiosna to odpowiedni czas na przygotowanie rozsad. Nasiona umieszcza się w pojemnikach, które należy ustawić w miejscu ciepłym i dobrze nasłonecznionym. Taką uprawę można założyć nawet na parapecie. W ten sposób uzyskuje się sadzonki warzyw, które w późniejszym terminie, po uprzednim zahartowaniu, wysadza się na miejsce stałe. Najczęściej przygotowuje się rozsady warzyw ciepłolubnych oraz takich, które wolno kiełkują: pomidory, papryka, cebula, seler, por, kapusta. Wczesną wiosną można również przygotować rozsady sałaty lub kalarepy, co pozwoli cieszyć się szybszymi zbiorami, a także ogranicza wiązanie kwiatów przez te warzywa.

Ten czas to również dobry moment na rozpoczęcie upraw w ogródku. Po nawiezieniu, przekopaniu i wyrównaniu powierzchni ziemi, już w drugiej połowie marca można wysiewać do gruntu nasiona bobu, marchwi, pietruszki, grochu i szczawiu. Jest to również dobry czas na sadzenie czosnku wiosennego. W tym czasie można również rozpocząć siew nowalijek – wczesnych warzyw, wśród których znajdują się rzodkiewki, szpinak i sałata. Gatunki te charakteryzuje krótki okres wegetacji, co umożliwia szybkie zbiory.

Nieco wcześniej, bo już od początku marca, kiedy temperatury będą dodatnie, a podłoże rozmarznie, można rozpocząć wysiew wymienionych wyżej warzyw pod osłonami. Należy jednak pamiętać o konieczności zabezpieczenia zasiewów przed mrozem, ponieważ foliowe tunele nie zapewniają odpowiedniej termoizolacji. W tym celu stosować można okrycia z agrowłókniny, a nawet słomy lub kartonów.

Jakie warzywa można pikować?

Pikowanie polega na rozdzieleniu razem rosnących siewek i przeniesieniu ich do większych pojemników lub na grządki. Zabieg ten przeprowadza się po pojawieniu pierwszych liści w celu zapewnienia siewkom lepszych warunków do rozwoju. Dzięki pikowaniu możliwe jest również wybranie do dalszej hodowli tylko egzemplarzy najsilniejszych poprzez usunięcie chorych i niedorozwiniętych siewek.

Zabieg ten jest często stosowany w uprawie warzyw, zarówno w wypadku produkcji rozsady, jak i siewu bezpośrednio do gruntu. Przeprowadza się go w wypadku gęstego wysiewu, kiedy siewki intensywnie wschodzą. W takim wypadku konkurencja o przestrzeń i zasoby może prowadzić do wybujania młodych roślin, co wywiera niekorzystny wpływ na ich rozwój. Pikować można większość gatunków warzyw, jest to zabieg zalecany w produkcji rozsady, jednak najczęściej podlegają mu gatunki o drobnych nasionach, w których wypadku zachowanie odstępu między siewkami jest trudne. Najczęściej pikuje się: pomidory, papryki, por, seler, sałatę, cebulę i kapustę.

Kiedy pikować sadzonki?

Przygotowując rozsadę nasiona wysiewane są stosunkowo gęsto. Takie rozwiązanie umożliwia ograniczenie przestrzeni przeznaczonej pod rozsadę, co ma znaczenie, jeśli prowadzi się uprawę na przykład na parapecie. Gęsty wysiew skutkuje tym, że wschodzące siewki rosną zbyt gęsto, dlatego konieczne jest pikowanie. Pikowanie umożliwia roślinom lepszy rozwój, a także stwarza okazję do wyselekcjonowania najmocniejszych siewek do dalszej hodowli. Zabieg ten przeprowadza się po wschodach, kiedy rośliny rozwiną pierwszy liść właściwy. Najczęściej pikuje się siewki mające 2-3 liście właściwe, co ma miejsce około 2 do 4 tygodni od wysiewu, w zależności od rośliny. Takie siewki mają jeszcze prosty system korzeniowy, który ułatwia rozdzielenie roślin. Pikowanie przeprowadza się nie tylko w rozsadach, ale również w wypadku roślin wysiewanych bezpośrednio do gruntu.

Okres kiełkowania zależy od gatunku roślin. Na przykład seler kiełkuje bardzo wolno, z kolei sałata wschodzi w krótkim czasie. Dlatego ważne jest systematyczne kontrolowanie rozsady, aby ustalić optymalny termin pikowania. Zabieg ten nie może być wykonywany zbyt szybko, ponieważ młode siewki nie przetrwają zmiany podłoża na etapie wytwarzania liścieni.

Pikowanie warto przeprowadzić dopiero gdy sadzonki wytworzą przynajmniej dwa liście właściwe, co ma miejsce od około 2 do 4 tygodni po wysiewie nasion. W tym okresie rośliny są już wystarczająco silne aby przetrwać zmianę podłoża, a ich system korzeniowy jest prosty. Jednocześnie jest to czas, w którym siewki są bardzo delikatne, dlatego zabieg ten powinien być przeprowadzany bardzo ostrożnie, aby uniknąć uszkodzeń. Podczas pikowania nie należy również przycinać korzeni roślin, ponieważ może to prowadzić do ich obumarcia.

Bardzo ważny jest dobór prawidłowego terminu, ponieważ opóźnienie pikowania prowadzi do osłabienia siewek i ich wybujałości. Takie rośliny gorzej znoszą jakiekolwiek zabiegi, a także wolniej się rozwijają. Ponadto, silne zagęszczenie roślin zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych zwłaszcza przy wysokiej wilgotności podłoża.

Które warzywa nie lubią pikowania?

Pikowanie umożliwia zapewnienie siewkom lepszych warunków do rozwoju, jednak nie wszystkie warzywa można pikować. Istnieją bowiem takie gatunki, które źle znoszą ten zabieg, a także takie, w których wypadku należy zachować ostrożność. Warzywa, które gorzej znoszą pikowanie to gatunki o siewkach delikatnych. Z tego powodu zabieg ten należy przeprowadzać wyjątkowo ostrożnie, aby nie uszkodzić młodych roślin, a do nowego podłoża najlepiej przenosić korzeń wraz z grudką ziemi. Do tej grupy należą następujące warzywa:

- kapusty,

- seler,

- papryka,

- bakłażan.

Kolejna grupa to rośliny, które nie lubią pikowania i należy je od razu wysiewać w pojedyncze doniczki lub na miejsce stałe. Znajdują się tu warzywa, których nasiona są sporych rozmiarów, co umożliwia ich równomierny wysiew, takie jak:

- dynia,

- cukinia,

- ogórek.

Pikowanie wiąże się ze stresem, dlatego nie powinno się przesadzać siewek, które wyglądają słabo lub są niewystarczająco wyrośnięte. W takim wypadku najlepiej poczekać, aż stan roślin się poprawi.

Najpopularniejsze wczesne warzywa

Wczesne warzywa to nowalijki, które w sprzedaży pojawiają się wraz z początkiem wiosny. Wyróżnia je wysoka wartość odżywcza, odporność na niskie temperatury, a także krótki okres rozwoju, który umożliwia szybkie uzyskanie plonów. Ponadto, mogą one stanowić wartościowy przedplon dla później uprawianych warzyw. Do najpopularniejszych wczesnych warzyw należą:

1. Rzodkiewka

Jest to roślina, która najlepiej rośnie przy wysiewie wczesną wiosną. Może być uprawiana w gruncie już od marca, a pod osłonami nawet od lutego. Gatunek ten dobrze znosi niskie temperatury, a nawet przymrozki i kiełkuje już w temperaturze 3ºC. Okres wegetacyjny rzodkiewki jest bardzo krótki – zbiór jest możliwy już po 25 dniach od wysiewu.

2. Sałata

Jest to jedna z najpopularniejszych nowalijek, która doskonale sprawdza się także jako przedplon. Może być wysiewana w ogrzewanych pomieszczeniach już w lutym, a do gruntu może trafić już w połowie kwietnia. Rozsady sałaty nie lubią temperatur poniżej 5ºC, dlatego wczesną wiosną do gruntu powinny trafiać zahartowane siewki.

3. Kalarepa

To warzywo o niewielkich wymaganiach glebowych oraz krótkim okresie wegetacyjnym. Może być uprawiane jako przedplon, pon właściwy i poplon, co umożliwia uzyskanie 3 zbiorów. Nasiona na rozsadę wysiewać można pod koniec zimy. Na miejsce docelowe sadzonki powinny trafić w stadium 3-5 liści właściwych, gdy minie okres chłodów, ponieważ długotrwałe utrzymywanie się temperatur poniżej 5ºC sprzyja jarowizacji kalarepy.

5. Szpinak

Jest warzywem dobrze znoszącym niskie temperatury o krótkim okresie wegetacji. Może być siany do gruntu już w drugiej połowie marca, a jego okres wegetacyjny wynosi około 40-50 dni. Nasiona kiełkują już w temperaturze 2-3ºC, a młode siewki znoszą nawet kilkustopniowe przymrozki.

6. Marchew

Wczesne odmiany marchwi na zbiór pęczkowy mogą być wysiewane po 20 marca. Nasiona umieszcza się bezpośrednio w glebie na miejscu stałym. Najwcześniejsze odmiany umożliwiają zbiory już po 80 dniach od wysiewu i dobrze rozwijają się w niskich temperaturach, sięgających 5ºC.

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie