E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jakie środki ochrony roślin są dopuszczone do stosowania w Leśnictwie?

Każdego roku Instytut Badawczy Leśnictwa opracowuje listę środków ochrony roślin, środków biobójczych oraz produktów wspomagających rozkład pni drzew. Wykaz ten jest za każdym razem dostosowywany do zmieniających się przepisów dotyczących rejestracji i zaleceń stosowania środków ochrony roślin na konkretne patogeny. Na wspomnianych listach znajdują się również informacje o środkach, które zostały wycofane ze stosowania w leśnictwie.

Jakie środki ochrony roślin można stosować w Lasach Państwowych?

Od 1 stycznia 2014 roku w leśnictwie obowiązują zasady zintegrowanej ochrony roślin. W myśl tej idei, podstawowymi działaniami mającymi na celu ochronę upraw przed szkodnikami i chorobami jest prowadzenie działań profilaktycznych, których celem jest ograniczenie występowania szkodników w uprawach. Dopiero gdy zabiegi profilaktyczne nie przynoszą rezultatów, możliwe jest prowadzenie działań interwencyjnych, wśród których pierwszeństwo mają metody mechaniczne, biologiczne i biotechniczne. Z kolei zabiegi chemiczne stosowane są dopiero po wyczerpaniu innych metod i w przypadkach zagrażających trwałości upraw.

Użycie środków ochrony roślin w ochronie lasów przed szkodnikami i chorobami jest ograniczone w związku z przyjętym przez Lasy Państwowe systemem FCS. W FCS opracowane zostały kryteria oceny środków ochrony roślin, a także określono substancje wysoce niebezpieczne, których stosowanie jest zabronione. Wskutek tego użycie większości zarejestrowanych w Polsce dla leśnictwa insektycydów, fungicydów, herbicydów i rodentycydów jest niedozwolone w lasach certyfikowanych. Z systemu certyfikacji FSC są wyłączone szkółki leśne, co oznacza, że mogą być w nich stosowane środki ochrony roślin zawierające substancje aktywne zabronione przez FSC, pod warunkiem, że są one zarejestrowane dla leśnictwa.

Według założeń FCS, polityka stosowania pestycydów w Lasach Państwowych opiera się na:

1) Przyjęciu następującej klasyfikacji środków ochrony roślin wysoce niebezpiecznych, których stosowanie jest:

- zabronione (kat. 1),

- znacząco ograniczone (kat. 2),

- ograniczone (kat. 3),

- dozwolone (kat. 4).

2) W przypadku potrzeby użycia pestycydów, konieczne jest przedstawienie Środowiskowej i Społecznej Oceny Ryzyka wraz z postępowaniem w zakresie łagodzenia i monitorowania skutków stosowania środków ochrony roślin.

3) Konieczność naprawy skutków stosowania pestycydów oraz rekompensata za wszelkie szkody wyrządzone środowisku i zdrowiu ludzi, a także monitorowanie wykorzystania środków ochrony roślin. W Lasach Państwowych mogą być zatem stosowane środki ochrony roślin zarejestrowane do użycia w uprawach leśnych, które jednocześnie znajdują się na liście produktów dopuszczonych do użycia przez Instytut Badawczy Leśnictwa w aktualnych rejestrach. Obecnie, dopuszczone do użycia są następujące grupy środków: adjuwanty i hydrożele, feromony, insektycydy, fungicydy, herbicydy, rodentycydy oraz akarycydy. Ponadto, oprócz środków chemicznych, w zwalczaniu chorób i szkodników w lasach stosuje się także preparaty mikrobiologiczne (np. zawierające bakterie Bacillus thuringiensis,które atakują insekty), a także produkty takie jak olej parafinowy. Część wymienionych środków stosuje się w celu eliminacji zagrożenia przez uśmiercenie lub unieruchomienie szkodnika, jednakże powszechne w użyciu są także substancje o charakterze odstraszającym – repelenty, które zniechęcają szkodniki do żerowania.

Środki te stosuje się najczęściej w postaci oprysków ręcznych (szkółki, młodniki) lub lotniczych. Ponadto, niektóre produkty stosuje się miejscowo, jako zaprawę korzeni, lub do ochrony pędów przed zgryzaniem przez zwierzęta.

Zasady stosowania środków ochrony roślin w Leśnictwie

Stosowanie środków ochrony roślin w leśnictwie podlega regulacjom prawnym. Ponadto, zgodnie z zasadami zintegrowanej ochrony roślin, stosowanie chemicznych metod zwalczania zagrożenia w uprawach może mieć miejsce gdy inne metody nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, lub gdy istnieje zagrożenie utraty dużych obszarów drzewostanów. Poniżej opisane są najważniejsze wytyczne regulujące zastosowanie środków ochrony roślin w leśnictwie.

1) W lasach można używać tylko pestycydy posiadające odpowiednią rejestrację. Ponadto, w Lasach Państwowych można wykorzystywać tylko produkty znajdujące się w aktualnym wykazie publikowanym co roku przez Instytut Badawczy Leśnictwa.

2) Środki ochrony roślin powinny być stosowane w sposób bezpieczny, który nie stwarza zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi, zwierząt i środowiska. Jednocześnie konieczne jest przeciwdziałanie znoszeniu pestycydów na obszary nie będące celem oprysku.

3) Chemiczne zabiegi ochronne powinny być wykonywane w odpowiednich terminach, najlepiej wyznaczanych na podstawie sygnalizacji, bezwzględnie przestrzegając karencję i prewencję środka.

4) Przeprowadzanie oprysków jest dozwolone w dniach, gdy prędkość wiatru nie przekracza 3 m/s, a stosowanie insektycydów powinno odbywać się poza porami aktywności owadów zapylających.

5) Zabiegi chemiczne należy przeprowadzać z zachowaniem stref ochronnych, czyli odległości wynoszących:

- co najmniej 5 m od dróg publicznych, z wyłączeniem dróg publicznych zaliczanych do kategorii dróg gminnych oraz powiatowych,

- co najmniej 20 m od pasiek, upraw zielarskich, rezerwatów przyrody, parków narodowych, stanowisk roślin objętych ochroną gatunkową, wód powierzchniowych oraz od granicy wewnętrznego terenu ochrony strefy pośredniej ujęć wody.

6) Każdorazowe użycie środków ochrony roślin powinno być rejestrowane, a dokumenty powinny być przechowywane przed okres co najmniej 3 lat.

7) Stosowanie oprysków agrolotniczych powinno być prowadzone tylko wobec braku innych alternatyw, a samoloty powinny być wyposażone w instalacje zapobiegające znoszeniu cieczy roboczej. Każdorazowy zamiar prowadzenia takiego zabiegu musi być zgłoszony właściwym organom, a do wniosku należy dołączyć plan oprysku.

8) Wszelkie pozostałości środków ochrony roślin, które nie zostały zużyte do oprysku powinny być zabezpieczone, a następnie poddane utylizacji. Stosowanie środków ochrony roślin w Lasach Państwowych powinno odbywać się także według zasad Polityki Pestycydowej FSC, której długofalowym celem jest eliminacja stosowania pestycydów w jednostkach certyfikowanych. Z tej zasady wynika przedkładanie innych rozwiązań oraz korzystanie z chemicznych środków tylko, gdy zawiodły inne sposoby, lub wystąpienie szkodnika lub choroby może prowadzić do powstania znacznych szkód w lasach. W takich jednostkach użycie pestycydów niebezpiecznych (kat. 1 i 2) może odbywać się tylko na polecenie organów nadrzędnych, na przykład na polecenie rządu lub w przypadku nagłej sytuacji nadzwyczajnej (alarmowej).

Wykaz środków do stosowania w Lasach Państwowych

Wykaz środków do stosowania w Lasach Państwowych jest publikowany w wydawanych co roku publikacjach Instytutu Badawczego Leśnictwa. Środki te powinny być stosowane zgodnie z zasadami integrowanej produkcji roślin. Oznacza to, że pierwszym krokiem w ochronie upraw są metody mechaniczne i biologiczne, a po środki chemiczne można sięgać dopiero, gdy zawiodą inne metody. W Lasach Państwowych można stosować następujące grupy środków:

1) Adiuwanty i hydrożele.

2) Feromony.

3) Środki ochrony roślin:

- insektycydy – środki stosowane w celu zwalczania i profilaktyki występowania owadów,

- akarycydy – preparaty wykorzystywane do zwalczania roztoczy,

- fungicydy – środki wykorzystywane w celu zwalczania chorób powodowanych przez grzyby,

- herbicydy – preparaty wykorzystywane do zwalczania glonów, mchów i chwastów,

- rodentycydy – środki gryzoniobójcze,

- środki do dezynfekcji roślin,

- repelenty służące do ochrony przed szkodami powodowanymi przez ssaki łowne, zabezpieczają przed spałowaniem i zgryzaniem.

Środki ochrony roślin i produkty biobójcze do stosowania w Leśnictwie w roku 2023

W roku 2023 w leśnictwie mogą być stosowane następujące grupy środków:

- produkty, które w 2023 roku posiadają ważne zezwolenie na dopuszczenie do obrotu,

- produkty, którym w 2023 roku kończy się okres na zużycie zapasów po wygaśnięciu pozwolenia na obrót i stosowanie; termin „na zużycie zapasów” obejmuje okres 18 miesięcy od terminu ważności zezwolenia

Środki ochrony roślin, które posiadają ważne zezwolenie na dopuszczenie do obrotu, których posiadaczem zezwolenia jest Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych to:

1) Cuproxat 345 SC

To fungicyd o działaniu bakteriobójczym, do stosowania w formie oprysku, którego głównym składnikiem aktywnym jest czynna miedź. Produkt przeznaczony do stosowania w roślinach szkółkarskich leśnych, zalesieniach oraz plantacjach nasiennych drzew leśnych.

2) Miedzian 50 WP

To fungicyd w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu powierzchniowym do stosowania zapobiegawczego w ochronie siewek i sadzonek modrzewia oraz leśnych drzew iglastych. Substancja czynna w tym preparacie to miedź w postaci tlenochlorku miedzi.

3) Pirimor 500 WG

To insektycyd zawierający pirimikarb (związek z grupy karbaminianów) stosowany do zwalczania mszyc na siewkach i sadzonkach iglastych i liściastych drzew i krzewów w szkółkach leśnych, odnowieniach i zalesieniach. Produkt przeznaczony do stosowania w formie oprysku.

4) Proplant 722 SL

To fungicyd zawierający propamokarb, przeznaczony do stosowania w formie oprysku i do podlewania. Spektrum działania obejmuje patogeniczną zgorzel siewek oraz fytoftorozę w szkółkach leśnych.

5) Sherpa 100 EC

To środek owadobójczy zawierający cypermetrynę, przeznaczony do zwalczania korowca sosnowego w plantacjach nasiennych sosny pospolitej. Produkt stosowany w formie oprysku, wykazuje działanie kontaktowe i żołądkowo-jelitowe.

6) Signum 33 WG

Fungicyd ten stanowi kombinację dwóch substancji czynnych: piraklostrobiny oraz boskalidu, przeznaczony jest do stosowania w formie oprysku w uprawach otwartych oraz pod osłonami. Spektrum działania produktu obejmuje zgorzel siewek, fytoftorozę, mączniaka prawdziwego, rdze i szarą pleść w roślinach szkółkarskich leśnych, w odnowieniach oraz w zalesieniach.

7) Starpro 430 SC

To fungicyd zawierający tebukonazol, przeznaczony do stosowania w formie oprysku. Spektrum działania produktu obejmuje szarą pleśń, rdze, osutkę drzew iglastych, opadzinę modrzewiową, mączniaka prawdziwego oraz plamistość liści. Może być stosowany na siewkach i sadzonkach leśnych gatunków drzew iglastych i liściastych w leśnych szkółkach i uprawach leśnych.

8) Tazer 250 SC

To fungicyd zawierający azoksystrobinę przeznaczony do stosowania w formie oprysku na roślinach szkółkarskich leśnych, odnowieniach, zalesieniach oraz plantacjach nasiennych drzew leśnych. Spektrum działania preparatu obejmuje: mączniaka prawdziwego dębu, szarą pleśń, plamistość liści, opadzinę modrzewia, osutki sosny i rdze.

9) Teppeki 50 WG

To zawierający flonikamid środek owadobójczy w postaci granul do sporządzania zawiesiny wodnej do stosowania w formie oprysku. Spektrum działania produktu obejmuje: bawełnice wiązowe, miodownice dębówki, miodownice modrzewiowe, mszyce brzozowe, ochojniki sosnowe, ochojniki świerkowo-modrzewiowe w siewkach i sadzonkach iglastych drzew i krzewów w szkółkach leśnych, zalesieniach i donowieniach leśnych. Z kolei w plantacjach nasiennych drzew leśnych może być stosowany do zwalczania: obiałki korowej, miodownicy długowłosej, miodownicy sosnowej, mszycy świerkowej zielonej, ochojnika świerkowo-modrzewiowego i zdobniczki dębowej.

Ponadto, w wykazie opublikowanym przez Instytut Badawczy Leśnictwa opublikowane są środki do ochrony upraw leśnych należące do następujących grup:

a) Insektycydy: neonikotynoidy, karboksamidy, karbaminiany, olej parafinowy, pyretroidy. Produkty zawierające substancje czynne z powyższych grup przeznaczone są do stosowania w formie oprysku. Część substancji zarejestrowanych w tej kategorii jest zabroniona lub znacząco ograniczona przez FSC

b) Akarycydy: olej parafinowy, fenoksypirazole, naftochinony do stosowania w formie oprysku,

c) Fungicydy: fenylopirole, karboksyamidy, triazole, anilinopirmidiny, karbaminiany, strobilouryny, preparaty siarkowe, fungicydy miedziowe, preparaty biologiczne, do użycia w formie oprysku lub do podlewania. Preparaty grzybobójcze znajdujące się w wykazie są dozwolone przez FSC

d) środki do dezynfekcji: kwas benzoesowy, chlorek benzalkoniowy, podchloryn sodu,

e) repelenty: wszystkie repelenty wymienione w wykazie są dozwolone przez FSC,

f) rodentycydy: stosowanie tej grupy produktów jest znacząco ograniczone przez FSC,

g) herbicydy: glifosat, fluazyfop, aklonifen, metolachlor, chizafor, metazachlor, dimetenamid, rimsulfuron, pendimetalina; pestycydy te są dozwolone przez FSC.

Gdzie można kupić środki ochrony roślin do stosowania w Lasach Państwowych?

Do nabycia i zastosowania środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych uprawnione są wyłącznie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin.

Środki ochrony roślin do stosowania w Lasach Państwowych muszą być nabywane od podmiotów znajdujących się w centralnym rejestrze wprowadzających lub konfekcjonujących takie środki, ponieważ tylko takie podmioty prowadzą działalność legalnie. Uprawnienia do obrotu tymi produktami nadaje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, po uprzednim upewnieniu się, że obrót i magazynowanie produktów spełnia wszelkie normy. Produkty stosowane w uprawach leśnych muszą być w 100% oryginalne i pochodzić z legalnych źródeł, dlatego w takie preparaty najlepiej zaopatrywać się u sprawdzonych sprzedawców, którzy gwarantują dostawy pełnowartościowych preparatów. Takim sprzedawcą jest internetowy sklep dlaroslin.pl, który oferuje produkty pełnowartościowe i oryginalne, co ma odzwierciedlenie w etykietach zgodnych z wymogami ministerialnymi.

Do stosowania w Lasach Państwowych dopuszczone są nieliczne preparaty, które posiadają rejestrację do użycia w uprawach leśnych, a ich zastosowanie nie jest zakazane lub ograniczane przez FSC. Dlatego produkty te najlepiej kupić u sprzedawców, którzy posiadają szeroki wybór środków ochrony roślin, a także oferują wsparcie i doradztwo podczas zakupu. Sklep dlaroslin.pl to bogata oferta pestycydów, a także fachowe doradztwo i porady dotyczące wyboru i stosowania środków ochrony roślin. Ponadto, sklep internetowy to gwarancja najkorzystniejszych cen oraz dostawa pod wskazany adres. Dodatkowo, możliwość zakupów hurtowych ilości nawozów pozwala uzyskać jeszcze korzystniejszą cenę.

Dlaroslin.pl to gwarancja szerokiego wyboru oryginalnych i pełnowartościowych środków ochrony roślin, które można zamówić bez wychodzenia z domu. Zapewniamy dostawy zakupów pod wskazany adres, gwarantujemy korzystne, hurtowe ceny produktów, a także służymy radą i wsparciem na każdym etapie zakupu.

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie