E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Azot na trawnik - jaki nawóz azotowy wybrać do nawożenia trawnika?

Stosowanie nawozów to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku trawników. Zasilanie nawozem zapewnia optymalne warunki do rozwoju roślin i ich prawidłowego wzrostu. Nawożenie trawnika sprawia, że trawa jest gęsta, równa i intensywnie zielona. Ma silne korzenie, które chronią ją przed długotrwałą suszą oraz mrozem. W zasilaniu trawników ważną rolę odgrywa azot, który należy do grupy pierwiastków niezbędnych do życia rośliny. Jego niedobory sprawiają, że trawa żółknie i przestaje rosnąć. Które nawozy azotowe stosować do zasilania trawnika?

Po co nawozić trawnik azotem?

Nawożenie trawnika sprawia, że trawa ma ciemnozielony kolor, jest zwarta i gęsta. Wykazuje wyższą odporność na choroby, niedobory wody oraz ujemne temperatury w czasie zimy. Niedobór składników odżywczych w glebie sprawia, że trawa słabnie, a zamiast niej pojawiają się inne rośliny, które stopniowo niszczą system korzeniowy trawnika. Azot stosuje się do nawożenia w okresie wiosennym, gdyż to właśnie ten pierwiastek odpowiada za prawidłowy wzrost roślin. Bez azotu rośliny nie wytwarzają aminokwasów, ani nie przeprowadzają efektywnego procesu fotosyntezy.

Azot odpowiada za intensywny zielony kolor liści. Gdy jest go za mało, trawnik żółknie i słabnie. Kępy trawy słabo się rozrastają, a ich korzenie sięgają płytko, co utrudnia im pobieranie wody. Nawóz azotowy powinno się zastosować do połowy lipca. W zależności od zasobności gleby w składniki odżywcze azot stosuje się do 3 razy w ciągu okresu wegetacyjnego. Może mieć formę nawozu jednoskładnikowego lub mieszanki wieloskładnikowej w zależności od zasobności gleby. Wiosną powinno się używać preparatów o długim działaniu, które mają formę granulatu. Granulki otoczone specjalną substancją nie rozpuszczają się od razu, lecz stopniowo uwalniają do gleby składniki odżywcze. Dzięki temu spada ryzyko przenawożenia gleby, a trawnik przez długi czas ma dostęp do potrzebnego mu azotu.

Trawniki, którym brakuje azotu, są zagrożone zniszczeniem w szczególności na początkowym etapie wzrostu. Azot tworzy białka i kwasy nukleinowe, dlatego bez niego rośliny nie mogą prawidłowo się rozwijać. Niedobór azotu objawia się żółknięciem starszych liści. Żółty kolor jest widoczny zwłaszcza u podstawy oraz na żyłach. Liście opadają, a łodygi trawy stają się czerwonawe lub fioletowe. Wzrost trawnika ulega zahamowaniu. Osłabione kępy są podatne na choroby i ataki szkodników, dlatego nawożenie azotem jest konieczne.

Brak nawożenia azotem jest gorszy niż przenawożenie, dlatego nie powinno się rezygnować z jego stosowania w początkowym okresie wzrostu trawnika. Nawozy azotowe można stosować co roku, by nie dopuścić do uszkodzenia systemu korzeniowego oraz pojawienia się roślin niszczących trawnik. Azot szybko wymywa się z gleby, dlatego nawożenie trzeba powtarzać lub korzystać z preparatów zasilających, które wolno się uwalniają. Do nawożenia można używać nawozów mineralnych lub naturalnych w dowolnej formie. Do zasilania trawnika sprawdzają się preparaty granulowane i płynne, które można rozpylać za pomocą opryskiwacza na dużych powierzchniach.

Czy trzeba nawozić trawnik azotem?

Nawożenie trawnika azotem nie zawsze jest konieczne, gdyż niektóre gleby są wystarczająco zasobne w ten pierwiastek. Jeśli jednak jest go za mało, wzrost trawnika jest zahamowany, a trawa żółknie. Niedobór azotu stanowi poważny problem w szczególności w okresie suszy. Niektóre kępy trawy zupełnie wysychają, a na trawniku pojawiają się łyse polany. Zasilanie trawnika w azot sprawia, że źdźbła przez cały czas są intensywnie zielone pod warunkiem, że są systematycznie nawadniane. Trawa zasilana azotem silniej się krzewi, dlatego trawnik wygląda nienagannie.

Azot pobiera zarówno trawa, jak i inne rośliny oraz organizmy żyjące w glebie. Jeśli w glebie brakuje azotu, trawnik jest podatny na choroby, a źdźbła trawy są skrócone i cienkie. Trawnik stopniowo traci intensywny zielony kolor. Źdźbła bledną, a następnie stają się żółte. Starsze liście są zrzucane przedwcześnie, a korzenie nie mogą się rozrastać. Rzadka darń wygląda brzydko. Dosiewanie nowych nasion traw nie przynosi efektu zagęszczenia murawy, gdyż wyrastająca z nich trawa również jest słaba i podatna na choroby.

Trawnik trzeba nawozić w przypadku, gdy rośnie w glebie o niskiej zasobności w azot. Brak azotu można łatwo rozpoznać, gdy trawa zaczyna żółknąć. Jeśli trawa rośnie gęsta i ciemnozielona bez używania nawozu mineralnego lub naturalnego z azotem, nie trzeba jej zasilać w ten pierwiastek, gdyż jego ilość w glebie uzupełnia całe zapotrzebowanie trawy oraz innych roślin i mikroorganizmów. W przypadku, gdy na trawniku pojawiają się żółte źdźbła pomimo odpowiedniego nawodnienia, powinno się zastosować nawozy azotowe.

Nawóz mineralny lub naturalny z azotem nie musi być stosowany, gdy dochodzi do zbyt intensywnej wegetacji. Nadmiar azotu prowadzi do wiotczenia liści i łodyg, a także do stopniowego przerzedzenia trawnika. Tym samym, zwiększa się podatność murawy na choroby i różne niekorzystne zjawiska. Przesycenie azotem sprzyja atakom patogenów, dlatego po zauważeniu nadmiernej podaży pierwiastka powinno się zaprzestać nawożenia.

Porównanie nawozów azotowych stosowanych na trawnik

Nawozy do trawy powinny być bogate w azot, gdyż bez niego nie ma możliwości budowania zielonej biomasy. Wysoka zawartość azotu w glebie chroni trawnik przed zniszczeniem, zwłaszcza w pierwszych latach po zasianiu trawy. Do nawożenia powinno się używać specjalistycznych preparatów, które służą do nawożenia dolistnego lub doglebowego. Które nawozy poleca się do zasilania trawnika w azot?

Yara Mila Power na trawnik - bestseller dlaroslin.pl

Yara Mila Power to nawóz wieloskładnikowy, który służy do wiosennej regeneracji. Zawiera 20% azotu, dlatego dobrze sprawdza się do zasilania trawników osłabionych, przerzedzonych i pożółkniętych. W jego składzie znajduje się całkowicie rozpuszczalny potas, który cechuje się wysoką przyswajalnością. Skład uzupełniają: fosfor, magnez, siarka oraz chlorki. Bogaty skład sprawdza się dobrze w szczególności na glebach niskiej klasy, które cechują się niską zasobnością we wszystkie substancje odżywcze.

Yara Mila Power to granulowany nawóz wieloskładnikowy typu Nitrofoska. Używa się go do zasilania użytków zielonych, zbóż ozimych i rzepaku ozimego, a także do nawożenia trawników. Dawkowanie wynosi 150-500 kg na hektar w zależności od ilości azotu zawartego w glebie i jej urodzajności. Nawóz powstał z myślą o nawożeniu wczesnowiosennym i startowym. Ma granulki drobniejsze od standardowych, jednak ich ciężar nasypowy jest taki sam. Taka forma granulacji umożliwia pokrycie powierzchni gleby większą liczbą granulek i zapewnienie jednakowego dostępu do składników pokarmowych na całej powierzchni trawnika.

W przypadku użytków zielonych i trawników stosowanie nawozu powinno uwzględniać początek wegetacji oraz koszenie. Przed rozpoczęciem wegetacji należy użyć 250-400 kg nawozu na hektar, by przygotować trawnik do intensywnego rozwoju. Następnie po każdym koszeniu należy zastosować 150-200 kg nawozu na hektar, by utrzymać stały poziom azotu w glebie i doprowadzić do silnego ukorzenienia się trawy. Yara Mila Power sprawia, że trawnik jest gęsty, ciemnozielony i odporny na choroby, suszę oraz mrozy.

Yara Mila Power zawiera dwie formy azotu, co sprzyja jego lepszemu wykorzystaniu przez rośliny. Kompozycja powstała ze szczególnym uwzględnieniem regeneracji ozimin i traw, dlatego dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych po zimie. Zapobiega opóźnianiu wegetacji z powodu niedostatecznego zasilenia gleby w pierwiastki. Dodatek siarki sprawia, że trawy lepiej wykorzystują azot i od początku okresu wegetacji przeprowadzają efektywną fotosyntezę.

Nawóz objęto ograniczeniom w sprzedaży ze względu na zaliczenie go do prekursorów materiałów wybuchowych. Zgodnie z rozporządzeniem unijnym jego zakup jest możliwy jedynie przez określone grupy zawodowe i podmioty gospodarcze. Sprzedaż Yara Mila Power musi być poprzedzona wypełnieniem i odesłaniem wymaganych dokumentów, gdyż bez nich nie można zrealizować zamówienia na nawóz i dokończyć procesu sprzedaży.

Nawóz Yara Mila Power może kupić użytkownik zawodowy, który prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług ogrodniczych lub rolniczych. Prawo do zakupu mają zatem rolnicy, sadownicy, leśnicy, ogrodnicy i inne osoby, które zawodowo zajmują się uprawą lub pielęgnacją użytków zielonych, pól uprawnych i sadów. Nawóz może nabyć także podmiot gospodarczy, zajmujący się handlem towarami, które są prekursorami materiałów wybuchowych.


Saletrzak na trawnik

Saletrzak to nawóz doglebowy, który ma postać granulek. Granulki cechują się bardzo niską zawartością wody oraz wysoką zawartością azotu. W nawozie znajduje się 27% azotu, a dawka preparatu na hektar powinna wynosić od 120 do 800 kg w zależności od typu upraw oraz zasobności gleby w składniki odżywcze. W nawozie znajduje się również tlenek magnezu i tlenek wapnia. Saletrzak rekomenduje się do stosowania przed wysiewem traw oraz do zasilania pogłównego.

Saletrzak to nawóz uniwersalny azotowy, który można wykorzystywać do zasilania trawników na wszystkich rodzajach gleb. Dzięki niemu można poprawić pH gleb kwaśnych i ograniczyć przerzedzenie trawnika w przypadku niskiego pH ziemi. Nawóz można mieszać z glebą lub stosować przed spodziewanymi opadami. Granulki dobrze rozpuszczają się w wodzie i nie powodują dalszego zakwaszania gleby. Mają obojętne pH, a optymalna granulacja sprzyja równomiernemu zasilaniu trawnika. Saletrzak to mieszanina azotanu amonu z drobnym wypełniaczem dolomitowym i substancjami przeciwzbrylającymi. Granulki nie zlepiają się ze sobą w trakcie przechowywania, dlatego nawóz można stosować przez cały okres wegetacji bez ryzyka, że dojdzie do jego zbrylenia w otwartym opakowaniu.

Saletrzak zawiera dwie formy azotu, które poprawiają jego przyswajalność. W przypadku traw zaleca się dawkowanie w dwóch częściach w ilości 600-800 kg na hektar. Wapń w nawozie sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego i ogranicza poziom zakwaszenia gleby. Z kolei magnez jest niezbędny do rozwoju i wzrostu rośliny. Magnez pełni ważne funkcje w budowie tkanek i przemianie materii w trawie, dlatego sprzyja wzrastaniu silnego trawnika o wysokiej odporności na choroby, szkodniki i inne niekorzystne czynniki.

Stosowanie saletrzaku na trawniki dwukrotnie w okresie wegetacji ogranicza ryzyko wysychania traw w okresie przedłużającej się suszy. Dobrze zasilona gleba po nawodnieniu ma intensywnie zielony kolor, nawet w czasie upałów. Intensywne słońce nie powoduje jej szybkiego żółknięcia.


Mocznik na trawnik

Mocznik to uniwersalny nawóz, który zawiera azot. Można stosować go do wszystkich roślin uprawnych, w tym na trawniki. W zależności od potrzeb danego gatunku traw można stosować go przedsiewnie, pogłównie i dolistnie w formie roztworu. Roztwór powinien mieć stężenie dopasowane do wymagań danego gatunku trawy, jej fazy rozwojowej i stopnia zasobności gleby w składniki odżywcze.

Mocznik na trawnik zawiera aż 46% azotu w formie amidowej. Postać amidowa jest dobrze pobierana dolistnie, dlatego nawóz szybko działa na trawy dobrze ukorzenione i mające dłuższe, dość gęste źdźbła. System korzeniowy pobiera mocznik wolniej, gdyż w glebie nawóz zmienia się w formę amonową na drodze enzymatycznej, a następnie przybiera formę azotanową. Dzięki temu trawnik otrzymuje składniki odżywcze regularnie przez długi czas.

Roztwór mocznika można stosować w połączeniu z siarczanem magnezu oraz preparatami przeciw szkodnikom i grzybom. Mocznik dodany do cieczy roboczej poprawia uwodnienie i zapewnia wysoką przepuszczalność naskórka roślin. Trawa skuteczniej pobiera składniki pokarmowe z gleby, a nawozy mikroelementowe dolistne wykazują szybsze działanie. Skuteczniej działają również środki ochrony roślin.

Nawożenie trawnika mocznikiem wymaga dokładnego dopasowania stężenia roztworu do potrzeb roślin. Efekty stosowania preparatu są najlepsze, gdyż użyje się go w okresie, gdy zapotrzebowanie na składniki pokarmowe jest najwyższe. Można używać go do każdego rodzaju gleby poza glebami bardzo kwaśnymi, silnie zasadowymi lub po niedawnym wapnowaniu.

Granulki mocznika są higroskopijne, dlatego źle przechowywany nawóz może się zbrylić pomimo dodatku substancji przeciwzbrylających. Jednocześnie jego granulki dobrze rozpuszczają się w wodzie i nie zatykają dyszy opryskiwacza. 40% mocznika w całym sezonie powinno trafić do gleby przed rozpoczęciem wegetacji, natomiast 30% pod pierwszym wiosennym koszeniu trawnika. Kolejne zasilenie gleby powinno mieć miejsce po drugim koszeniu.

Lepiej nawozić trawnik mocznikiem z inhibitorem Ureazy czy bez?

Nawozy azotowe w formie mocznika można stosować dolistnie i doglebowo. Do wyboru ma się mocznik z inhibitorem ureazy lub bez. Mocznik stosowany doglebowo wysiewa się na mokrą glebę lub przed prognozowanymi opadami deszczu. Nawóz miesza się z glebą, gdyż mocznik pozostawiony na powierzchni ulatnia się do atmosfery i rozkłada do amoniaku, co przekłada się na straty azotu. Ponadto nadmiar azotu w atmosferze negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Amoniak jest z kolei substancją o działaniu toksycznym na rośliny. Powoduje poparzenia na zielonych częściach trawy, w szczególności w przypadku młodych siewek, które nawożone mocznikiem w sposób nieprawidłowy zamierają.

Azot uwalniany z mocznika łatwo wymywa się z gleby i przyczynia się do eutrofizacji zbiorników wodnych. Niekorzystny wpływ mocznika na środowisko sprawił, że od 2021 roku nie można stosować go doglebowo, jeśli nie zawiera inhibitorów ureazy. Mocznik bez inhibitorów można stosować jedynie do dokarmiania dolistnego, natomiast doglebowo używa się nawozu z inhibitorem ureazy. Inhibitor ureazy spowalnia rozkład mocznika w glebie i sprawia, że azot uwalnia się stopniowo. Dzięki temu rośnie jego przyswajalność przez rośliny, a ucieczka azotu do atmosfery jest zminimalizowana. Wolne uwalnianie azotu sprzyja również dłuższemu utrzymywaniu pierwiastka w glebie. Wody powierzchniowe nie wymywają go z ziemi, dlatego stosowanie mocznika z inhibitorem ureazy cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Inhibitory ureazy stosowane do nawożenia dolistnego są bezpieczne dla roślin, gdyż nie zmieniają absorpcji azotu przez liście. Aktywność roślinnych ureaz oraz poziom wykorzystania azotu przez trawę również pozostaje taki sam. Stosowanie nawozów z inhibitorami umożliwia skuteczne ograniczenie parowania amoniaku do atmosfery. W przypadku tradycyjnego mocznika bez inhibitora ureazy może dojść do przedwczesnego rozkładu azotu na powierzchni trawnika. Amoniak, który powstaje w tym procesie, działa fitotoksyczne i uszkadza murawę. Poparzona trawa zmienia kolor lub obumiera, a na trawniku pojawiają się łyse połacie.

Mocznik bez inhibitorów stosuje się do interwencyjnego dokarmiania trawnika lub jako dodatek do cieczy roboczej. W drugim przypadku można łączyć go ze środkami ochrony roślin. Mocznik z inhibitorem ureazy jest z kolei nawozem uniwersalnym, po który można sięgnąć w celu zasilenia dowolnej uprawy. Azot uwalniany z nawozu stymuluje rozwój zielonej biomasy, dlatego po mocznik powinno się sięgać przed rozpoczęciem wegetacji oraz wczesną wiosną, by pobudzić trawnik do zagęszczania i krzewienia.

Saletra amonowa na trawnik

Saletra amonowa to uniwersalny nawóz azotowy, który można zastosować do zasilania trawnika zarówno przed wysiewem nasion, jak i do regeneracji trawy po zimie. W nawozie znajduje się ponad 33% azotu, a sam granulat cechuje się wysoką odpornością na zbrylanie. Dawkowanie na trawnik i użytki zielone powinno wynosić od 240 do 450 kg nawozu na hektar.

Saletra amonowa może być stosowana od wczesnej wiosny aż do lata. Można używać jej pogłównie bezpośrednio na wilgotną ziemię lub przed zapowiedzianymi opadami deszczu. Wysoka higroskopijność saletry sprawia, że wskazane jest jej mieszanie z saletrzakami i siarczanem amonu. Przed rozsiewem można zmieszać ją również z solą potasową, jeśli nawozy mają suchą formę.

Stosowanie saletry amonowej sprawia, że naziemna część trawy intensywnie rośnie, staje się bardziej zielona i gęstsza. Okres wegetacji jest wydłużony, dlatego trawnik zachowuje ładny wygląd do późnej jesieni, a trawa lepiej znosi zimowe mrozy. Zawartość aminokwasów budulcowych i białek w roślinach ulega zwiększeniu, podobnie jak wartość technologiczna plonów. Atutem saletry amonowej jest stopniowe uwalnianie w glebie. Trawa pobiera składniki odżywcze powoli, a azot nie wymywa się z gleby. Wegetacja roślin osłabionych po zimie przyśpiesza, dlatego kępy trawy mocno się rozkrzewiają.

Po zastosowaniu saletry amonowej trawnik szybko odzyskuje ładny wygląd nawet po długiej zimie z intensywnymi opadami śniegu i mrozami. Saletra chroni system korzeniowy traw oraz sprzyja jego wzmocnieniu, dlatego trawnik lepiej znosi długotrwałą suszę i inne negatywne czynniki atmosferyczne po rozpoczęciu okresu wegetacji. Dzięki temu murawa odbudowuje się bez konieczności dosiewania nasion trawy.

Agromaster 24-5-10 na trawnik

Agromaster 24-5-10 to nawóz wieloskładnikowy, który zawiera 24% azotu. W jego składzie znajduje się również potas w stężeniu 5% i wapń w stężeniu 10%. Jest to zatem preparat o niemalże idealnych proporcjach składników odżywczych dla trawników. Dzięki temu po jego zastosowaniu trawa szybko się rozkrzewia, a jej źdźbła mają piękne wybarwienie. Z trawnika znikają wszelkie przerzedzenia i łyse placki, które zaburzają estetykę murawy i powodują osłabienie całego trawnika z powodu zajmowania ich przez chwasty lub mech.

Nawóz Agromaster 24-5-10 powoduje kontrolowane uwalniane azotu. Jego działanie utrzymuje się do 2-3 miesięcy od zasilenia trawnika. Wieloskładnikowy preparat nie zawiera w swoim składzie chlorków. Ma natomiast otoczki, które zapobiegają tworzeniu się amoniaku w procesie utleniania azotu. Uwalnianie azotu podlega ścisłej kontroli, dlatego stężenie pierwiastka w glebie utrzymuje się na stałym poziomie od wczesnej wiosny aż do końca zbiorów. Środek cechuje się łatwością zastosowania i kontrolowania efektów działania.

Kontrolowane uwalnianie składników ułatwia szybkie odtworzenie zniszczonego trawnika oraz zregenerowanie go po zimie. Proces nawożenia jest maksymalnie uproszczony, dlatego rośliny wykorzystują azot w większym stopniu niż azot z nawozów rolniczych o tradycyjnym działaniu. Agromaster 24-5-10 jest bezpieczny dla młodych trawników o delikatnym systemie korzeniowym, który cechuje się podatnością na uszkodzenia z powodu zasolenia podłoża. Otoczki zapewniają równomierne uwalnianie składników pokarmowych przez cały okres wegetacji.

W nawozie znajdują się trzy formy azotu: azotanowy, amonowy i amidowy, które zapewniają wysoką przyswajalność pierwiastka przez trawnik. Pierwiastek działa przez 2-3 miesiące od aplikacji, a poziom strat w wyniku wypłukiwania przez wody powierzchniowe jest zminimalizowany. Dodatek magnezu w nawozie stymuluje fotosyntezę. Agromaster 24-5-10 utrzymuje bezpieczny poziom zasolenia gleby i sprawia, że trawa tworzy duże, silne przyrosty. Ponadto trawa ścięta w czasie koszenia jest gęsta i sprawdza się do tworzenia kiszonki.

Nawożenie trawnika można wykonywać rzutowo, punktowo i rzędowo w zależności od potrzeb. Efekty stosowania są najlepsze, jeśli preparat umieści się na głębokości od 5 do 10 cm od trawy i jej systemu korzeniowego. Punktowa aplikacja może być przeprowadzana w okolicy kroplowników, które zapobiegają wysychaniu murawy w okresie suszy. Po rozsypaniu nawozu trawnik wymaga podlania, by ograniczyć ryzyko powstania amoniaku. W przypadku spodziewanych opadów deszczu można odstąpić od podlewania zraszaczami lub kroplownikami.

Dawkowanie nawozu powinno wynosić 3-6 kg na 100 m2. Większa ilość nawozu może zaszkodzić murawie i doprowadzić do zniszczenia trawnika na skutek przenawożenia. W przypadku Agromaster 24-5-10 ryzyko przenawożenia jest niskie ze względu na optymalną zawartość różnych składników odżywczych dla trawników w jednym preparacie.

Nitrabor na trawnik

Nitrabor to saletra wapniowa, która ma postać granulek. Granulki stosuje się posypowo. Mają biodegradowalną otoczkę i dostarczają roślinom azot oraz bor. Bor podnosi efektywność stosowania środka i sprawia, że trawnik wchłania więcej azotu. Azot saletrzany w preparacie Nitrabor nie powoduje zakwaszenia i wzmacnia całą roślinę. Pobudza rozwój trawników na każdym etapie, dlatego skutecznie zapobiega uszkodzeniom traw z powodu suszy, mrozu lub silnego słońca. Dzięki niemu trawniki wyglądają świeżo i mają ładny, ciemnozielony kolor. W nawozie znajduje się nieco ponad 15% azotu, 25,6% wapnia oraz 0,3% boru.

Natrabor to bogate źródło wapnia, azotu i boru w postaci saletry, która cechują się wysoką przyswajalnością. Otoczka o właściwościach biodegradowalnych nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Otoczka zapewnia równomierny dostęp składników dla roślin i poprawia właściwości wysiewne. Wapń wzmacnia korzenie, a także podnosi odporność na choroby grzybicze i szkodniki. Silny system korzeniowy zapobiega osłabieniu trawnika i jego zniszczeniu z powodu niedoboru wody. Nitrabor wpływa pozytywnie również na strukturę podłoża i stabilizuje odczyn pH w środowisku korzeniowym, chroniąc przed nadmiernym zakwaszeniem lub alkalizacją gleby.

W przypadku trawników dawkowanie Nitraboru powinno wynosić od 3 do 3,5 kg na 100 m2. Dokładne zapotrzebowanie powinno się wyliczyć na podstawie zasobności gleby w azot. W większości miejsc trawnik powinno się zasilać Nitraborem tuż po zimie przed rozpoczęciem okresu wegetacji, a także po każdym koszeniu aż do lipca. Preparat może być stosowany nie tylko do trawników, ale i do większości warzyw oraz krzewów i drzew owocowych.

Siarczan Amonu Pulsar na trawnik

Siarczan Amonu Pulsar to kolejny nawóz azotowy, który ma uniwersalne zastosowanie. Zawiera prawie 21% azotu i nieco ponad 24% siarki. Zwiększa zasobność gleby w oba pierwiastki, co przekłada się na efektywną i szybszą regenerację trawnika po zimie. Siarczan Amonu Pulsar dobrze rozpuszcza się w wodzie, dlatego straty azotu są niskie. Zalecane dawkowanie nawozu wynosi 80-120 kg na hektar w przypadku użytków zielonych.

Nawóz ma postać białych, szarych i beżowych kryształków. Jest to produkt sypki, który błyskawicznie rozpuszcza się w czasie opadów atmosferycznych lub podlewania trawnika po wcześniejszym zastosowaniu nawozu bezpośrednio do gleby. Dobra rozpuszczalność w wodzie zmniejsza ryzyko utleniania azotu do amoniaku. Siarczan Amonu Pulsar jest dzięki temu przyjazny dla środowiska naturalnego i bezpieczny dla różnych typów traw oraz innych roślin. W przypadku trawników zaleca się jego zastosowanie wczesną wiosną przed rozpoczęciem wegetacji lub przed wysianiem nasion. Dodatkowo można używać go do zakwaszania gleby o silnym odczynie zasadowym oraz pod: borówki amerykańskie, magnolie, wrzosy, rododendrony i iglaki, dlatego Siarczan Amonu Pulsar dobrze sprawdza się jako nawóz uniwersalny w całym ogrodzie.

Stosowanie Siarczanu Amonu Pulsar do nawożenia trawników poprawia tempo wzrastania nadziemnej części roślin i przedłuża okres wegetacji. Murawa szybko nabiera intensywnie zielonego, ciemnego koloru po zimie i odbudowuje się w kilkanaście dni po ustąpieniu mrozów oraz stopnieniu śniegu. Okres wegetacji jest dłuższy, dlatego trawnik zachowuje estetyczny wygląd bez żółtych i brązowych plam do późnej jesieni. Nawóz stopniowo uwalnia się w glebie. Trawy wolno go pobierają, co zmniejsza ryzyko przenawożenia i poparzenia roślin w niedługim czasie po rozsianiu preparatu. Dzięki niemu jakość aminokwasów i białek w trawach jest wyższa, a ukorzenienie trawnika wyraźnie się poprawia, co ogranicza ryzyko jego zniszczenia w czasie długotrwałego okresu suszy lub ujemnych temperatur. Siarczan Amonu Pulsar doskonale sprawdza się do zasilania gleb ubogich w siarkę, na których jednoskładnikowe nawozy nie wystarczają do poprawy zasobności ziemi w składniki odżywcze.

Blaukorn Suprem na trawnik

Blaukorn Suprem to nawóz wieloskładnikowy, który zasila trawniki rosnące na glebach ubogich w składniki odżywcze i wspiera regenerację silnie zniszczonych terenów zielonych. W składzie preparatu znajduje się 21% azotu, 10% wapnia i 5% potasu. Skład nawozu uzupełnia: magnez, żelazo, cynk, siarka i bór. Blaukorn sprawdza się do stosowania w przypadku upraw o zwiększonej wrażliwości na chlorki oraz na glebach silnie zasolonych. Nawóz stopniowo uwalnia substancje odżywcze i zasila trawnik przez cały okres wegetacji. Po zastosowaniu preparatu nie obowiązuje okres karencji.

Blaukorn Suprem ma formę granulek, które stosuje się do nawożenia podstawowego i uzupełniającego. Równomierna granulacja ułatwia jego rozsiewanie ręcznie oraz za pomocą rozsiewaczy. Składniki odżywcze uwalniają się do trawnika w sposób stopniowy i jednolity, co chroni przed pojawianiem się punktowego przenawożenia lub niedoboru azotu. W każdej granulce znajdują się wszystkie składniki nawozu. Po podlaniu trawnika nawóz daje błyskawiczne efekty.

Blaukorn Suprem to nawóz przeznaczony wyłącznie dla profesjonalnych użytkowników. Przed jego zakupem należy przedstawić dokumenty uprawniające do nabycia preparatu zgodnie z przepisami rozporządzenia unijnego o ograniczeniu obrotu prekursorami materiałów wybuchowych. Nawóz mogą nabyć jedynie użytkownicy zawodowi i podmioty gospodarcze trudniące się handlem towarami, które zalicza się do prekursorów materiałów wybuchowych. Warunkiem koniecznym po złożeniu zamówienia jest wypełnienie i wysłanie dokumentów potwierdzających prawo do zakupu preparatu Blaukorn Suprem.

Blaukorn Suprem wyprodukowano w klasycznej technologii bez uszlachetniania za pomocą potasu. Nawóz zapewnia zrównoważone odżywienie roślin. Niska zawartość fosforanów umożliwia jego zastosowanie w uprawach o niskim zapotrzebowaniu na ten pierwiastek lub na glebach o wysokiej zasobności w fosfor. Drobna granulacja zapobiega nierównomiernemu rozprowadzeniu preparatu, dlatego łatwo stosuje się go na każdej powierzchni trawnika.

Novatec N-Max na trawnik

Novatec N-Max to nawóz NPK o innowacyjnym składzie i działaniu. Cechuje się wysoką odpornością na wymywanie, dlatego ogranicza utlenianie azotu do amoniaku do minimum i wspiera ochronę środowiska naturalnego. Wykorzystuje się go do pielęgnacji zieleni miejskiej i trawników, by nadać im intensywne zielone zabarwienie. Nawóz skutecznie zapobiega przerzedzaniu traw i powstawaniu łysych połaci z powodu obumarcia ich systemu korzeniowego w czasie długotrwałych mrozów oraz suszy. W składzie nawozu znajduje się 24% azotu, 5% potasu i 5% wapnia. Novatec N-Max wzbogacono i inhibitor nitryfikacji DMPP. Skład uzupełniają: żelazo, siarka, bor, magnez i cynk.

Novatec N-Max to kompleksowy nawóz granulowany, który służy do nawożenia podstawowego i uzupełniającego. Jest odpowiedni do stosowania na glebach zasolonych oraz w uprawach o wysokiej wrażliwości na sól. Dodatek DMPP ogranicza wymywanie azotu, dlatego pierwiastek niemalże w całości trafia do roślin. Azot w formie dostępnej dla roślin wytwarza się stopniowo. Jego uwalnianie trawa przez okres od 4 do 10 tygodni i zależy od temperatury powietrza oraz stopnia wilgotności gleby. Stopniowo uwalnianie azotu sprzyja równomiernemu wzrostowi roślin i chroni przed nadmierną, nagłą podażą pierwiastka i spalenie trawnika.

Stosowanie nawozu Novatec N-Max jest proste. Preparat można rozsiewać ręcznie na małych powierzchniach oraz za pomocą rozsiewacza w przypadku trawników zajmujących duży obszar. W każdej granulce znajduje się jednakowa ilość substancji odżywczych, co gwarantuje optymalne, równomierne zasilenia trawnika. Dystrybucja składników odżywczych jest dzięki temu łatwiejsza. Nawóz Novatec N-Max można stosować przed rozpoczęciem wegetacji w celu szybszej regeneracji murawy po zimie, a następnie przez cały okres wegetacji. Po podlaniu granulki nawozu błyskawicznie się rozpuszczają i wnikają w glebę, co umożliwia efektywne pobieranie substancji pokarmowych przez system korzeniowy rośliny.

NovaTec N-Max to nawóz NPK, który cechuje się wydłużonym działaniem. Częściowo blokuje aktywność bakterii Nitrosomonas, które wpływają na zawartość azotu w glebie. Po użyciu preparatu spada ilość azotu wymywanego z ziemi, dlatego NovaTec N-Max dobrze sprawdza się do nawożenia trawników wysianych na słabych stanowiskach z glebą lekką i przepuszczalną. Granulki uwalniają składniki stopniowo, a ich wpływ na środowisko naturalne jest minimalny. Trawy nie wymagają częstego podlewania za pomocą zraszaczy i kroplowników, gdyż nawóz azotowy NovaTec N-Max sprzyja ich wzmocnieniu na cały okres wegetacji nawet przy okresowej suszy.

Przed zakupem nawozu NovaTec N-Max należy przygotować dokumenty potwierdzające prawo do jego stosowania zgodnie z rozporządzeniem unijnym o wykorzystywaniu produktów zawierających prekursory materiałów wybuchowych. Zgodnie z rozporządzeniem z nawozu NovaTec N-Max mogą korzystać wyłącznie osoby zawodowo związane z uprawą terenów zielonych i rolnictwem, czyli rolnicy, sadownicy, ogrodnicy. Nawóz jest przeznaczony również dla firm świadczących usługi ogrodnicze w miastach i mniejszych miejscowościach na terenach publicznych.

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie