E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jakich warzyw nie sadzić koło siebie?

Planując nasadzenia w ogrodzie, oprócz nawożenia i pielęgnacji, należy wziąć pod uwagę indywidualne wymagania warzyw. Ponadto niektóre gatunki wykazują pozytywny lub negatywny wpływ na rośliny rosnące na okolicznych grządkach. Znajomość zasad współrzędnej uprawy pomaga chronić rośliny przed chorobami i szkodnikami, a także unikać niekorzystnego wpływu jednego gatunku na drugi. Znając powyższe zależności, możliwe jest takie zaplanowanie upraw, które umożliwi osiągniecie, jak najlepszych efektów.

Jakie warzywa nie lubią rosnąć obok siebie? Które warzywa nie lubią towarzystwa?

Istnieją korzystne połączenia we współrzędnej uprawie, które przyczyniają się do lepszego wzrostu i plonowania, a także wpływają na poprawę walorów smakowych.

Jednak niektóre gatunki warzyw mają na siebie niekorzystny wpływ, który może wynikać z:

- wytwarzania i wydzielania do podłoża przez organy podziemne związków, które hamują rozwój i wzrost innych roślin. Mogą one również utrudniać kiełkowanie, a także sprzyjać powstawaniu deformacji,

- zwiększają zagrożenie chorobami i przyciągają szkodniki, zwłaszcza jeśli sąsiadujące gatunki są podatne zarażenia lub są żywicielami tego samego gatunku, jak ma to miejsce w wypadku roślin z tej samej rodziny,

- wpływają na zmniejszenie ilości i pogorszenie jakości uzyskanych plonów,

- ograniczając dostęp do, na przykład, światła, stwarzają warunki sprzyjające chorobom.

Należy unikać uprawy roślin z tej samej rodziny w bezpośrednim sąsiedztwie. Jednak nie jest to jedyny przykład niekorzystnego oddziaływania między gatunkami. Poniżej wymienione są warzywa, które nie lubią rosnąć obok siebie:

- fasola z czosnkiem, cebulą, kapustą lub burakami – fasola hamuje wzrost innych warzyw,

- kapusta i rzodkiewka opóźniają kwitnienie pomidorów oraz dojrzewanie owoców,

- pomidory z papryką i ogórkami – gatunki te słabiej rosną w swoim sąsiedztwie, a także mają wiele wspólnych chorób i szkodników, przez co są atakowane w większym nasileniu,

- pomidory i ziemniaki – oba gatunki są bardzo podatne na zarazę ziemniaka, a ich współrzędna uprawa zwiększa ryzyko rozwoju tej choroby.

- cebula i fasola – gatunki te nie rosną dobrze w swoim sąsiedztwie, a cebula znacząco spowalnia wzrost fasoli.

Poniżej wymienione są inne gatunki warzyw, które nie przepadają za swoim sąsiedztwem:

- dynia – ogórki,

- burak – fasola, pomidory,

- koper – warzywa z rodziny selerowatych,

- czosnek – groch, fasola,

- rzodkiewka – kapusta,

- ziemniak – ogórek, dynia, słonecznik,

- fasola – por, koper,

- kalafior – marchew, papryka, pomidor, rzodkiewka,

- sałata – pietruszka,

- koper włoski – pomidor.

Jakiego towarzystwa nie lubi pomidor?

Pomidory są bardzo wrażliwe na choroby, dlatego sąsiedztwo tych roślin powinno być dobrze zaplanowane. Należy unikać uprawy tych warzyw w sąsiedztwie roślin wysokich, które, poprzez ograniczenie dostępu światła i pogorszenie cyrkulacji powietrza, sprawiają, że pomidory są bardziej narażone na rozwój chorób powodowanych przez grzyby.

Warzywa te nie lubią również sąsiedztwa ziemniaków, ze względu na zwiększenie podatności obu upraw na zarazę ziemniaka. Powinno się również unikać uprawy pomidorów w sąsiedztwie papryki i ogórków, ponieważ gatunki te mogą być atakowane przez te same choroby. Niekorzystne sąsiedztwo stanowią również: koper, buraki i brokuły.

Czego nie sadzić obok pietruszki?

Pietruszka ma niewielkie wymagania, jest również odporna na choroby. Największym zagrożeniem dla tego warzywa są szkodniki, które mogą żerować na jej korzeniu lub naci. Z tego powodu nie należy sadzić jej w otoczeniu roślin rozłożystych, wśród których utrzymuje się wysoka wilgotność sprzyjająca ślimakom.

Warzywo to może być uprawiane w sąsiedztwie niemal wszystkich warzyw i innych roślin ogrodowych, na które wykazuje dobry wpływ. W pobliżu pietruszki lepiej nie sadzić sałaty, ziemniaków i pora, ponieważ gatunki te są podatne na te same choroby.

Koło czego nie sadzić ogórków?

Ogórki należą do roślin, które lubią stanowiska żyzne, bogate i wilgotne. Rośliny mają tendencję do płożenia, dlatego w ich sąsiedztwie lepiej nie sadzić roślin, które mogą zostać łatwo zagłuszone przez rozłogi. Ponadto, rośliny te mogą słabiej rosnąć w otoczeniu gatunków wysokich, które będą ograniczały dostęp do słońca, jednocześnie utrudniając cyrkulację powietrza.

Nieodpowiednim towarzystwem dla ogórków są ziemniaki, papryki i pomidory, których wspólna uprawa zwiększa ryzyko wystąpienia zarazy ziemniaczanej. Obok ogórków lepiej nie sadzić również rzepy i dyni. Z kolei towarzystwo rzodkiewek może działać odstraszająco na chrząszcze, jednak ogranicza plonowanie i jakość ogórków.

Co powoduje niekorzystne sąsiedztwo warzyw?

Niektóre rośliny, uprawiane w swoim sąsiedztwie, wykazują pozytywny w pływ na siebie, poprawiają plonowanie, a także korzystnie wpływają na walory smakowe. Do najważniejszych konsekwencji nieodpowiedniego doboru sąsiadujących warzyw zalicza się: zahamowanie wzrostu, obniżenie odporności, wywoływanie chorób, rozprzestrzenianie się szkodników, gnicie i niższe plony. Niekorzystne sąsiedztwo warzyw może wpływać na rozprzestrzenianie się chorób. W uprawie porów źródłem zakażenia mogą być buraki lub marchewka. Z kolei sąsiedztwo wysokich roślin może prowadzić do zacienienia upraw wymagających nasłonecznienia, co jest jedną z przyczyn rozwoju chorób grzybowych w pomidorach.

Nieprawidłowy dobór sąsiadujących upraw może przyczynić się do rozprzestrzeniania się szkodników, takich jak mszyca. Poszczególne gatunki mszyc atakują określone grupy roślin, a ich uprawa w bliskim sąsiedztwie może prowadzić do masowego pojawienia się insektów, co skutkuje osłabieniem roślin i pogorszeniem plonowania.

Dlaczego niektórych warzyw nie można sadzić obok siebie?

Niektóre gatunki roślin wywierają na siebie wpływ. Odpowiednie sąsiedztwo może działać na uprawy stymulująco, poprawiając ich rozwój i plonowanie. Istnieją jednak gatunki, których nie należy uprawiać obok siebie, ponieważ wywierają na siebie niekorzystny wpływ.

Współrzędna uprawa roślin z tej samej grupy, może prowadzić do masowych zachorowań. Przykładem są pomidory, ziemniaki i papryka – gatunki te są podatne na zarazę ziemniaka, na którą szczególnie wrażliwe są pomidory. Jeżeli choroba zaatakuje jedną uprawę, bardzo szybko dojdzie do przeniesienia choroby na drugi gatunek. Z tej przyczyny nie należy sadzić obok siebie warzyw z tej samej grupy i rodziny.

Rośliny uprawiane w swoim sąsiedztwie mogą konkurować o zasoby. Dlatego uprawa gatunków o wysokich wymaganiach wodnych i pokarmowych może doprowadzić do silnej konkurencji, co skutkuje osłabieniem rozwoju. Podobna sytuacja występuje jeśli uprawia się obok siebie warzywa o podobnym zasięgu systemu korzeniowego, ponieważ pobierają one substancje odżywcze i wodę z tej samej warstwy gleby.

Istnieją również rośliny, które wydzielają związki chemiczne wywierające niekorzystny wpływ na inne gatunki. Takim przykładem jest na przykład, czosnek i cebula, które wywierają negatywny wpływ na wzrost fasoli.

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie