E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jak dbać o hortensje?

Hortensja jest uważana za jeden z najbardziej wytrzymałych krzewów ogrodowych. Wyróżniają ją okazałe kuliste kwiatostany – najczęściej o białej, różowej lub niebieskiej barwie. Jak dbać o tę roślinę, aby dobrze rosła? Dlaczego wybór odpowiedniej odżywki jest ważny, aby móc cieszyć oko jej wspaniałymi kwiatami? Szczegółowe informacje dotyczące pielęgnacji hortensji znajdziesz w poniższym artykule.

Jaki nawóz do hortensji?

Hortensje można nawozić na różne sposoby. Ogrodnicy preferujący naturalne odżywki, mogą zdecydować się na dokarmianie ich biohumusem, kompostem lub obornikiem. Skutecznym, typowo domowym sposobem jest także zakopanie w ziemi, tuż obok hortensji, skórki od banana. Zawiera ona potas i fosfor, czyli składniki, których ten rodzaj rośliny potrzebuje najbardziej.

Gotowe nawozy do hortensji są dostępne w kilku formach. Do najbardziej powszechnych należą granule oraz skoncentrowane nawozy w formie płynnej. Mogą być stosowane przez każdego ogrodnika – nawet hobbystę.

Podczas gdy jeden hodowca chciałby, aby roślina była zdrowa i bujnie kwitła, drugi marzy o hortensji niebieskiej. Wybór odpowiedniego produktu zależy więc głównie od indywidualnych oczekiwań. Większość gotowych nawozów jest przeznaczonych do wszystkich rodzajów hortensji: ogrodowej, bukietowej, dębolistnej, piłkowanej oraz pnącej. Nawozy barwiące kwiaty na niebiesko nie są przeznaczone do hortensji białej – nie zmienia ona koloru.

Magiczna siła do hortensji

Specjalistyczny koncentrat interwencyjny marki Substral, który jest przeznaczony do regularnego stosowania w okresie wegetacji. Można podawać go hortensjom doglebowo lub dolistnie. Nawóz Magiczna siła do hortensji służy do przygotowania roztworu wodnego. Dzięki temu, dokarmianie roślin staje się szybsze i łatwiejsze.

Odżywka jest bogata w potas, fosfor oraz mikroelementy. Jest przeznaczona dla ogrodników, którzy pragną wydłużyć czas kwitnienia swoich roślin oraz zwiększyć liczbę kwiatów. Dobrze sprawdzi się także w przypadku roślin zaniedbanych lub wymagających szczególnej uwagi.

Nawóz jest łatwo przyswajalny, więc osiągnięty efekt jest długotrwały. Podając go od pierwszych oznak wzrostu, aż do końca sezonu (sierpnia), można szybko uzyskać nowe przyrosty. Natomiast stosując go interwencyjnie (dolistnie), można zauważyć wzrost rośliny, poprawę jej kondycji oraz nowe kwiatostany.

Ten nawóz do hortensji wzmacnia roślinę natychmiastowo. Efekt jest widoczny nawet po pierwszym dokarmieniu.

Nawóz do hortensji Agrecol

Nawóz marki Agrecol jest przeznaczony do wszystkich rodzajów i barw hortensji oraz roślin należących do jej rodziny. Dzięki bogatemu składowi, uzupełnia wszelkie niedobory. Zawarty w nim potas odpowiada za sztywność pędów, zaś azot zapewnia zielone wybarwienie liści. Łącząc je z żelazem i potasem, producent stworzył produkt gwarantujący obfite kwitnienie. Same kwiatostany będą duże i pięknie wybarwione.

Nawóz do hortensji marki Agrecol jest w formie granulek, więc miesza się go z wierzchnią warstwą gleby. Można stosować go zarówno do odżywienia roślin drogą naturalną, jak i w uprawach hydroponicznych. Granule mogą być podawane roślinom niekwitnącym, bądź będącym w fazie zawiązywania pąków kwiatowych. Stosuje się go od marca do sierpnia. Jest to produkt wydajny – zaleca się, aby podawać go hortensjom co 60 dni.

Dzięki nawozowi do hortensji Agrecol można zapewnić im większą odporność na suszę i przemarzanie. To także sposób na uchronienie rośliny przed chorobami, np. plamistością liści.

Hortensje Niebieskie — nawóz barwiący do hortensji

Kwiaty hortensji zmieniają barwę w zależności od rodzaju podłoża, z jakiego pobierają składniki odżywcze i pokarmowe. Aby osiągnąć kolor niebieski, musi być ono wzbogacone o siarczan glinu albo ałun potasowy. Są one składem specjalnych odżywek, takich jak Hortensje Niebieskie – nawóz barwiący do hortensji, marki Agrecol.

Jest to nawóz, dzięki któremu można zabarwić hortensję różową lub czerwoną. Aby kolor stał się intensywniejszy, trzeba zadbać o odpowiednie pH podłoża. Im bardziej jest kwaśna, tym bardziej wyraźna będzie barwa.

Hortensje Niebieskie to nawóz krystaliczny, czyli dający natychmiastowy efekt. W swoim składzie zawiera mnóstwo potrzebnych roślinie substancji, takich jak azot, magnez, czy cynk. Mają one wpływ na jej prawidłowy wzrost.

Produkt można stosować co dwa tygodnie, od marca do września. Nawóz jest silnie działający, więc nie powinno przekraczać się zalecanego dawkowania. Jest on dedykowany nie tylko hortensjom, ale wszystkim roślinom ogrodowym lubiącym kwaśną glebę.

Dlaczego warto nawozić hortensje?

Hortensje warto dokarmiać nawozami, ponieważ:

  • Jest to roślina preferująca kwaśną glebę, więc zapewnia jej się prawidłowe warunki uprawy – odpowiadające naturalnym;
  • Mogą prawidłowo się rozwijać – rozkrzewiać się, wypuszczać nowe liście wybarwione na zielono;
  • Obficie kwitnąć i wypuszczać duże kwiatostany o intensywnym kolorze;
  • Można poprawić ogólną kondycję rośliny poprzez dostarczenie jej potrzebnych składników;
  • Ułatwić krzewowi przetrwanie zimy.

Jest to gatunek rośliny, którą można uznać za najbardziej wytrzymały, ale jednocześnie dość wymagający. Aby móc cieszyć się zdrową rośliną, kluczowym elementem jej pielęgnacji jest zapewnienie odpowiednich warunków. Nawożenie hortensji jest więc podstawą. Powinno jednak stosować się wyłącznie preparaty dedykowane tym roślinom. Niektóre z nawozów dostępnych na rynku mają w składzie wapń. Hortensja zdecydowanie się z nim nie lubi.

Powinno się także uważać na nawozy organiczne. Mają odczyn mocno zbliżony do obojętnego – dla hortensji jest on zbyt wysoki.

Jakie potrzeby pokarmowe ma hortensja? Objawy niedoborów składników

Najbardziej zauważalna jest chloroza liści hortensji. Jak wskazuje sama nazwa, powoduje ją zanik chlorofilu. Do jej podstawowych objawów należy żółknięcie blaszki liściowej. W wyniku tego liście mogą zacząć opadać, a wzrost krzewu jest zahamowany. Jest to choroba, która pojawia się przy nieprawidłowym odczynie podłoża. Może być on albo zbyt wysoki, albo zbyt niski. Odczyn nie powinien przekraczać zakresu 5-5,5. Co więcej, chloroza liści hortensji występuje przy niedoborach żelaza lub azotu. Może być również spowodowana zbyt dużą ilością wapnia w podłożu lub glebie. Aby temu zapobiec, można zmiękczyć wodę do podlewania.

Powszechne jest też pojawienie się szarej pleśni. Występuje ona, gdy hortensja nie jest podlewana wyłącznie doglebowo, a w całości (traktowane wodą są także jej liście). Pleśń pojawia się zarówno na młodych liściach, jak i kwiatostanach. Łatwo ją zauważyć, ponieważ przybiera ona postać dużych plam. W kolejnym etapie pojawia się szary nalot. Rozwojowi tej choroby szczególnie sprzyjają niedobory pokarmowe. Gdy na krzewie pojawią się pierwsze jej objawy, warto usunąć zarażone liście, kwiatostany i pędy, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się pleśni.

Znacznie trudniej jest zauważyć niedobór fosforu. Brak tego pierwiastka objawia się głównie zahamowaniem wzrostu. Choć hortensje rosną dość szybko, ogrodnik może zauważyć problem dopiero po dłuższym czasie. Najczęściej ma to miejsce w momencie, gdy liście zaczynają sinieć. Niedobór fosforu może być spowodowany nie tylko samym zaniedbaniem potrzeb pokarmowych hortensji. W niektórych przypadkach przeszkodą jego wchłaniania może okazać się zbyt duża ilość żelaza w glebie lub podłożu.

Aby hortensja rosła prawidłowo, trzeba zapewnić jej wszystkie składniki pokarmowe, ale w optymalnych proporcjach. Ogrodnicy będący amatorami mogą mieć więc problem z utrzymaniem jej w dobrej kondycji. Właśnie dlatego zaleca się stosowanie przede wszystkim nawozów specjalistycznych. Dają one hortensji wszystko, czego potrzebuje.

Kiedy przyciąć hortensje?

Cięcie hortensji powinno być wykonane, gdy zgubi kwiaty, albo wiosną – zanim zacznie wypuszczać młode liście. Wybór odpowiedniej pory zależy od jej gatunku i wieku. Jeśli hortensja zostanie przycięta w niewłaściwy sposób, nie zakwitnie. Jak bezpiecznie skrócić najpopularniejsze rodzaje hortensji, czyli ogrodową i bukietową?

W przypadku hortensji ogrodowej, pod koniec sezonu powinno usunąć się jedynie zniszczone pędy. Zaschnięte kwiatostany można zostawić – są nie tylko ozdobą ogrodu, ale chronią roślinę przed mrozem. Na okres zimowy można owinąć także roślinę agrowłókniną.

Hortensję bukietową można przyciąć o około 1/3 długości. Oprócz tego trzeba również usunąć zniszczone pędy i zaschnięte kwiatostany. Cięcie wykonuje się wiosną – najczęściej w marcu lub kwietniu. Bez szkody dla kwitnienia można przyciąć je także na jesień.

Warto pamiętać o przycięciu hortensji, ponieważ ma to wpływ na umożliwienie jej wypuszczenia nowych pędów oraz liści. Jest to naturalny sposób na jej odmłodzenie.

Jak odżywić hortensje, która przymarzła?

Gdy hortensja zmarznie, pierwszym krokiem jest jej przycięcie. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na usunięcie wszystkich starych gałązek. Dlaczego? Powód jest prosty – o wiele szybciej mogą przemarznąć niż młode pędy. Gałęzie powinno się wyciąć nawet jeśli znajdują się na nich zawiązane pączki kwiatowe. W przyszłym sezonie krzew zacznie się odradzać i odzyska siłę, aby powrócić do poprzedniego stanu. Aby taka sytuacja nigdy się nie powtórzyła, każdej wiosny warto upewnić się, czy podłoże nie jest przesuszone. Wbrew pozorom, to nie mróz, a susza może powodować najwięcej strat w ogrodzie.

Aby szybko odżywić hortensję, można dokarmić ją nawozem szczególnie bogatym w fosfor. Najlepszym wyborem będzie nawóz dolistny. Takie środki są bardziej intensywne. Przykładowo, może być to wieloskładnikowy nawóz do hortensji marki Substral. Wykazuje długie działanie i zapewnia trwały efekt. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby nawóz był dobrany do barwy kwiatów hortensji.

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Co zrobić, aby hortensja kwitła?

Gdy hortensja nie kwitnie, najprawdopodobniej roślinie w niewłaściwym podłożu. Najczęściej zdarza się to w sytuacji, gdy ziemia jest gliniasta lub zalewowa. Najlepszym podłożem dla hortensji jest ziemia żyzna i głęboko uprawiona. Jak zostało już wspomniane we wcześniejszej części artykułu, powinna mieć odczyn kwaśny lub lekko kwaśny. Brak pąków kwiatowych może być również spowodowany zasadowym odczynem gleby. Łatwo jest to zauważyć, ponieważ roślina zaczyna wówczas chorować na chlorozę liści.

Kolejnym powodem, dla którego hortensje nie kwitną, jest brak odpowiedniego nawozu do ich zasilania. Może brakować jej fosforu, czyli pierwiastka, którego dostarczenie jest gwarancją kwitnienia. Hortensja ma także spore wymagania wodne. Jeśli nie jest regularnie podlewana, nie zawiąże pąków kwiatowych.

Oprócz zapewnienia hortensji odpowiedniej gleby i składników trzeba mieć świadomość, że niektóre rodzaje tych roślin lubią światło. Gdy rosną w cieniu lub półcieniu, nie będą czuły się zbyt dobrze. Brak dostępu do światła może szczególnie doskwierać hortensji bukietowej.

Hortensje, szczególnie ogrodowe i piłkowate, są wrażliwe. Kwitnienie może nie wystąpić więc także u rośliny, która przemarzła. Mowa tutaj nie tylko o niskiej temperaturze zimą, ale również o wiosennych i jesiennych przymrozkach. Szczególnie zdradliwe są te, które występują w październiku. Hortensja lubi ciepło, więc nagła zmiana temperatury jest dla niej szokiem.

Chcąc, aby hortensja zakwitła, trzeba zwrócić uwagę na jej rodzaj. Choć wszystkie wyglądają podobnie, mają różne wymagania. Brak wystarczającej wiedzy na temat pielęgnacji konkretnej hortensji może doprowadzić do nieświadomego stworzenia jej niekorzystnych warunków. Kluczowy jest też wybór nawozu o odpowiednim składzie. Ogrodnik powinien postawić na gotowe produkty dedykowane temu konkretnemu gatunkowi rośliny. Warto też zwrócić uwagę na dawkowanie – spora część nawozów jest silnie skoncentrowana. Zbyt dużo nawozu przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego.



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie