E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Efektywne rozwiązania w walce z zarazą i alternariozą ziemniaka

Czym pryskać na zarazę ziemniaka?

W sezonie 2023 do środków ochrony roślin przeznaczonych do zwalczania zarazy ziemniaka dołączył produkt o nazwie Sporax, który w swoim składzie zawiera aż 722g/l propamokarbu. Sporax to fungicyd o działaniu układowym, stosowany zapobiegawczo oraz interwencyjnie w ochronie ziemniaka przed zarazą ziemniaka.

Sporax jest fungicydem o wysokim skoncentrowaniu, który podczas zwalczania zarazy ziemniaka działa również jako środek przełamujący odporność. Środek doskonale sprawdza się do mieszanin z innymi fungicydami takimi jak: Kunshi 625WG (fluazynam, cymoksanil), Altima 500SC (fluazynam),  Drum 45WG (cymoksanil) i Ranman Top 160SC (cyjazofamid).

Uprawy ziemniaków bardzo często są atakowane przez szkodniki, choroby bakteryjne, wirusowe oraz grzybowe. Chorobami najpowszechniejszymi na plantacji ziemniaka jest zaraza ziemniaka i alternarioza. Choroby te niszczą nie tylko blaszki liściowe, ale również porażają bulwy, co skutkuje obniżeniem plonu oraz jego jakości.

Zaraza ziemniaka pojawia się najczęściej w drugiej połowie czerwca lub na początku lipca. W ostatnich latach kilkakrotnie zaobserwowano późniejsze występowania choroby.  Wpływ na występowanie oraz nasilenie zarazy na polu mają warunki meteorologiczne, oraz rodzaj występującego patogenu. Okresowe susze, podwyższona wilgotność powietrza spowodowana długotrwałymi deszczami oraz temperaturze ok. 20°C sprzyjają rozwojowi zarazy ziemniaka.

W przypadku warunków sprzyjających infekcji zarazy ziemniaka lub jeżeli doszło do infekcji, idealnym rozwiązaniem będzie mieszanina Sporax w dawce 1,4l/ha + Drum 45WG w dawce 0,2 kg/ha. W tym rozwiązaniu oprócz leczących właściwości Sporaxu mamy cykoksanil zawarty w Drum 45WG.

Cymoksanil posiada właściwości grzybobójcze i penetrujące o działaniu ochronnym i leczniczym. Substancja ta od dawna uważana jest za ważny czynnik w ochronie ziemniaków przed zarazą ziemniaka. Cymoksanil stosuje się głównie w dwu- lub trójskładnikowych mieszaninach ze środkami o działaniu ochronnym, lub systemicznym, dlatego tak idealnie pasuje do Sporaxa i zawartego w nim propamokarbu.

Polecany do mieszaniny Sporax mający w swoim składzie propamokarb sprawdza się również w walce z legniowcami, do których należy zaraza ziemniaka (Phytophthora infestans). Propamokarb jest wchłaniany i rozprowadzany w roślinie akropetalnie tzn. substancja migruje z niżej położonych tkanek do wierzchołkowej części rośliny. Wpływa to na przepuszczalność błon komórkowych patogena poprzez hamowanie biosyntezy lipidów i kwasów tłuszczowych, które to właśnie są składnikami błon komórkowych. Sporax ogranicza również wzrost tkanek zarazy ziemniaka oraz hamuje wytwarzanie i kiełkowanie niekorzystnych zarodników.

Zaraza ziemniaka najszybciej rozwija się w temperaturze 21°C, ale może rozwijać w zakresie temperatur od 4 do 29°C. Jej strzępki rozrastają się zarówno w nadziemnym pędzie ziemniaka, jak i pod ziemią, w bulwach. Kiełkowaniu zarodników sprzyja dodatkowo wysoka wilgotność powietrza na poziomie powyżej 90%.



Czym pryskać na alternariozę ziemniaka?

Alternarioza ziemniaka zwana „suchą zarazą” występuje w postaci suchych plam. Pojawia się na łodygach i liściach oraz na bulwach ziemniaka, gdzie ujawnia się dopiero w czasie przechowywania. Rozwojowi alternariozy sprzyja ciepła i umiarkowanie wilgotna pogoda. Czynnikami sprzyjającymi są temperatury dochodzące do 30°C oraz częste krótkotrwałe, intensywne opady deszczu. Rozwój choroby ułatwia utrzymująca się rosa z występującymi na przemian okresami suszy. Choroba powoduje uszkodzenie powierzchni asymilacyjnej roślin ziemniaka, co prowadzi do zmniejszenia plonu. W Polsce „sucha zaraza” może doprowadzić do spadku plonów bulw średnio o 20%, a w skrajnych przypadkach nawet o 40%.

Choroby te często występują w przypadku uprawy ziemniaków na glebach lekkich, okresowo suchych, ubogich w składniki pokarmowe. Temperatura, przy której następuje infekcja ziemniaka, powyżej wspomnianymi chorobami, następuje już w temperaturze 24-28°C przy wilgotności powietrza powyżej 80%.

Sporax wyśmienicie sprawdza się również jako partner dla preparatów zwalczających alternariozę ziemniaka na przykład ze środkami takimi jak: Narita 250EC i NaritaXL, które zawierają w swoim składzie difenokonazol. Do zwalczania alternariozy ziemniaka polecamy mieszaninę Sporax w dawce 1,4 l/ha + Narita XL w dawce 0,25 l/ha lub Narita w dawce 0,5l/ha.

W warunkach suszy z okresowymi deszczami swoją skuteczność najlepiej wykaże difenokonazol zawarty w preparatach Narita i Narita XL. Difenokonazol jest obecnie najlepszą substancją interwencyjną i zapobiegawczą na dwa gatunki alternaria ziemniaka. Difenokonazol wykazuje się największą efektywnością do 3 zabiegów po infekcji grzyba Alternaria solani zaleczając powstałą infekcję oraz nie dopuszczając do kolejnych nowych infekcji. Preparaty Narita i Narita XL mają silne działanie lecznicze, a dodatkowo działają ochronnie, można więc stosować je również w przypadku zaistniałej infekcji, gdy choroba jest już na roślinie.

Warto więc przygotować się i zakupić odpowiednie środki, które pomogą zwalczać powyżej wspomniane choroby.

Planując ochronę ziemniaków w zależności od presji zarazy oraz warunków pogodowych, mamy w zanadrzu również rozwiązania, które okażą się skuteczne, jeśli przeprowadzamy zabieg po wystąpieniu infekcji na chore rośliny, a dodatkowo spodziewamy się pogorszenia pogody w nadchodzących dniach. W takiej sytuacji możemy w mieszaninie ze Sporaxem użyć preparatu Kunshi 625WG w dawce 0,5kg/ha, który oprócz wspomnianego już cymoksanilu ma w swoim składzie fluazymam — preparat o działaniu kontaktowym, który działa na powierzchni liści, zwalczający zarazę poprzez zakłócenie procesów oddechowych w komórkach patogena oraz zabezpieczając bulwy przed infekcją powodowaną przez sprawcę zarazy.

Taka unikalna mieszanina kontaktowo, wgłębnie wyniszcza zarazę (cymoksanilu) oraz leczy i chroni (propamokarbu), jest jak dotąd zdaniem wielu najlepszym rozwiązaniem w przypadku jeżeli doszło już do infekcji.

Mając na względzie zdrowotność bulw oraz ich przydatność do przechowywania, należy zastosować mieszaninę Sporax 1,4 l/h + Ranman Top 160SC 0,5l/ha.

Zawarty w Ranmanie Top cyjazofamid jest substancją kontaktową, która działa na rośline powierzchniowo, zapobiegając kiełkowaniu zarodników, a co za tym idzie zapobiegającą nowym infekcją.  Dodatkowo Ranmam Top charakteryzuje się silnym działaniem przeciwko zarodnikom pływkowym zarazy ziemniaka, które to są powodem infekcji bulw. Ranman Top to preparat sformuowany na bazie unikalnego adiuwantu, który to pozostając na powierzchni liści wraz z substancją aktywną i może rozciągać się i rosnąć wraz z blaszką liściową chroniąc nowe przyrosty. Jest to bardzo przydatne szczególnie w okresie intensywnego wzrostu roślin w trakcie zakrywania międzyrzędzi, gdy są one podatne na nowe infekcje zarazy ziemniaka. Połączenie cyjazofamidu w Ranmanie Top oraz propamokarbu w Sporaxie pomorze nam zapewnić właściwą ochronę szybko rosnących roślin na początku okresu wegetacji, ale również ochroni bulwy przed zarodnikami pływkowymi, a tym samym zagwarantuje odpowiednią zdrowotność pod koniec wegetacji i ułatwi przechowywanie ziemniaków w magazynie.



 

 



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie