E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Sklep z opryskami — jak sprawdzić wiarygodność sprzedawcy?

Internet to ogromna przestrzeń, której niemałą część stanowią sklepy online. Możliwość dokonywania szybkich i wygodnych zakupów bez wychodzenia z domu przyciąga miliony konsumentów, którzy jednak nie zawsze sprawdzają wiarygodność danego sprzedawcy. Bardzo często dochodzi więc do sytuacji, że klienci składają i opłacają zamówienie w fałszywym sklepie, przez co nigdy go nie otrzymują. Dotyczy to też branży rolniczej. W jaki sposób należy sprawdzać wiarygodność wybranego sklepu z opryskami?

Sprawdź dane sprzedawcy

Weryfikację wiarygodności wybranego sklepu z opryskami należy rozpocząć od dokładnego sprawdzenia danych sprzedawcy. Konieczność udostępniania takich informacji jest bowiem zawarta w polskim prawie. Podstawowe dane sprzedawcy powinny znajdować się w widocznym miejscu na stronie internetowej, chociażby w zakładce "Kontakt", "O nas", w stopce e-sklepu, regulaminie bądź w dolnym menu. W przejrzysty sposób muszą być również zaprezentowane pozostałe informacje związane z legalnym zarejestrowaniem działalności gospodarczej, w tym adres firmy, numer NIP oraz regon. Niektóre przedsiębiorstwa udostępniają też numer identifikacyjny KRS czy wysokość kapitału zakładowego. Bardzo często można się także spotkać z danymi osobowymi pracowników odpowiedzialnych za poszczególne działy w sklepie. Warto też upewnić się, że wybrany sklep internetowy został zarejestrowany w Polsce bądź Unii Europejskiej. Często stosowaną praktyką przez fałszywych sprzedawców jest podawanie polskiego adresu, który w rzeczywistości okazuje się wyłącznie wirtualnym biurem. Koniecznie trzeba więc również zweryfikować poprawność i aktualność udostępnianego adresu siedziby firmy.


Sprawdź, czy dane sprzedawcy pokrywają się z CEIDG / KRS

Kolejnym krokiem pozwalającym sprawdzić wiarygodność sklepu jest weryfikacja danych sprzedawcy w rejestrze przedsiębiorców i wyszukiwarce KRS. Dzięki temu można dowiedzieć się, czy dana spółka działa zgodnie z prawem oraz została legalnie zarejestrowana. Jeśli sklep prowadzony jest w ramach działalności gospodarczej lub spółki cywilnej to informacje na jego temat znajdą się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Z kolei, kiedy mamy do czynienia z firmą założoną przez spółkę handlową to jej dane widnieją w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Aby dokonać poprawnej weryfikacji należy w bazie CEIDG/KRS wpisać NIP przedsiębiorstwa, który powinien być widoczny na stronie internetowej sklepu. Następnie pokażą się informacje dotyczące:

  • daty wpisu do rejestru;
  • danych firmy (muszą być identyczne jak te ze strony internetowej);
  • kodu PKD, czyli polskiej klasyfikacji działalności.

Oczywiście brak wpisu w podanych rejestrach stanowi duże ostrzeżenie przed potencjalnym oszustwem.


Sprawdź, czy strona sklepu jest bezpieczna

Rzetelny sklep internetowy z opryskami zadba również o zapewnienie swoim klientom bezpieczeństwa w sieci. Przed zakupem koniecznie należy więc sprawdzić, czy strona zawiera szyfrowanie połączeń. Zatrzaśnięta kłódka znajdująca się przed adresem URL oraz prefiks https://, świadczą o tym, że sklep posiada wymagany certyfikat bezpieczeństwa SSL. Dzięki temu wszystkie dane, które przesyłane są pomiędzy klientem, a sklepem (w tym informacje podawane przy rejestracji konta czy płatności) są prawidłowo szyfrowane. Robiąc zakupy przez stronę niekorzystającą z formularza SSL można paść ofiarą kradzieży danych, które w ten sposób da się łatwo przechwycić. Obecnie większość serwisów, takich jak Google bądź bramki płatności wymagają już obligatoryjnego posiadania certyfikatu SSL. Brak tych oznaczeń świadczy o tym, że w sklepie nie zainstalowano odpowiednich zabezpieczeń. Jeśli pojawia się informacja o błędzie to prawdopodobnie szyfrowanie nie zostało z kolei prawidłowo wykonane.


Upewnij się, że płacisz w bezpieczny sposób

Z pewnością nie bez znaczenia pozostaje również kwestia bezpieczeństwa płatności za zakupy. Wiarygodny sprzedawca udostępnia swoim klientom przynajmniej kilka sposobów płatności. Oprócz możliwości wykonania tradycyjnego przelewu powinna być też opcja płatności kartą lub przy użyciu bramek. Użytkownicy coraz częściej korzystają także z BLIKa czy odroczonych płatności, które też powinien uwzględnić rzetelny sprzedawca. Jeśli wybrany sklep z opryskami jako formę płatności udostępnia wyłącznie tradycyjny przelew, na dodatek na prywatne dane to już powinno to zwrócić naszą uwagę. Z kolei korzystając z zewnętrznych serwisów trzeba zweryfikować, czy dany portal nie przekierowuje na jakąś podejrzaną stronę. Wiarygodność sklepu zwiększa również obecność bramek czy szybkich płatności. Aby udostępnić klientom taką możliwość, sprzedawca musi najpierw podpisać odpowiednią umowę z operatorem. Taki proces wymaga ujawnienia swoich danych oraz zarejestrowania spółki. Dodatkowo dokonując transakcji przez bramkę płatniczą zyskujemy sprawdzonego pośrednika, do którego można się potem odwołać w razie niedostarczenia towaru.


Czy jest opcja płatności za pobraniem?

Dla wielu klientów ogromną wygodą jest opcja płatności za pobraniem. Dzięki niej można przed odbiorem sprawdzić zamówione produkty, a w razie jakichkolwiek wątpliwości po prostu odmówić przyjęcia przesyłki. Znacząco zwiększa to bezpieczeństwo zakupu, zwłaszcza w porównaniu z koniecznością płacenia za towar z góry. Obecnie większość sprawdzonych sklepów internetowych w ramach płatności udostępnia możliwość wysyłki za pobraniem. Brak takiego rozwiązania powinien więc wzbudzać pewną wątpliwość. Jednocześnie należy też pamiętać, że nie wszyscy wiarygodni sprzedawcy udostępniają taką funkcję, szczególnie dotyczy to nowych lub niewielkich przedsiębiorstw. Konieczność ciągłego odsyłania na koszt sklepu nieodebranych przesyłek może przynosić firmie straty, przez co dla niektórych wprowadzenie takiej opcji jest po prostu nieopłacalne.


Przeczytaj regulamin sklepu

Każdy wiarygodny sklep internetowy musi posiadać swój regulamin. To właśnie w nim powinny znaleźć się wszystkie informacje dotyczące ogólnych warunków sprzedaży, sposobu świadczenia usług oraz warunków dostawy i ewentualnego zwrotu towaru. Według prawa każdy klient w ciągu 14 dni od zakupu może odstąpić od umowy bez podania przyczyny. Polityka firmy musi więc być zgodna z aktualnymi przepisami oraz rozporządzeniami. Jeżeli zapisy znajdujące się w regulaminie wydają się zbyt surowe lub pojawiają się klauzule informujące, że przesyłka wysyłana jest na ryzyko nabywcy to z pewnością coś tu nie gra. Prawdopodobnie firma sprzedaje słabej jakości produkty niezgodne z opisami na stronie lub podróbki. Wszystkie nieuczciwe zapisy praktykowane przez niewiarygodnych sprzedawców można sprawdzić w rejestrze klauzul niedozwolonych znajdującym się na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodatkowo, warto też zwrócić uwagę na poprawność językową. Sklepy mające na celu oszukać klientów bardzo często zakładane są przez przestępców z zagranicy, którzy w ogóle nie znają języka polskiego. Wszelkie teksty czy opisy towarów tłumaczone są przez programy internetowe, co można szybko wyłapać. Niezrozumiałe zdania czy błędy mogą więc potwierdzać, że mamy do czynienia z fałszywym sprzedawcą.


Zadzwoń do sklepu

W ramach weryfikacji rzetelności wybranego sklepu online można też spróbować bezpośrednio skontaktować się ze sprzedawcą. Na stronie internetowej w danych kontaktowych powinien znaleźć się numer telefonu, na który klienci mogą dzwonić w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości. Warto z tego skorzystać i zapytać chociażby o możliwość zakupu produktów za pobraniem lub dopytać o funkcje jakiegoś konkretnego towaru. Jeżeli sprzedawca rzeczywiście istnieje, a podany numer telefonu jest prawdziwy to powinien bez problemu odpowiedzieć w ciągu kilkunastu godzin.


Sprawdź opinie o sklepie w Internecie

Nic tak nie weryfikuje wiarygodności sklepu z opryskami jak opinie dotychczasowych klientów. Na ich podstawie można szybko wywnioskować jak faktycznie funkcjonuje sklep, czy wysyła zamówiony towar i jak długo trwa dostawa. Chociaż wiele sklepów na swojej stronie udostępnia opinie klientów to jednak nie zawsze będą one wiarygodne. Lepiej je więc sprawdzić w niezależnych serwisach typu Ceneo czy Opineo bądź w Google. Warto też zajrzeć na social media danej firmy, gdyż klienci często dzielą się swoimi komentarzami pod postami lub opiniami na Facebooku bądź Instagramie. Brak jakiegokolwiek profilu sklepu na portalach społecznościowych w obecnych czasach również może wzbudzać pewne podejrzenia. Niektórzy wyrażają także swoje odczucia dotyczące zakupów w wybranym sklepie online na YouTube czy forach internetowych. Najlepiej sprawdzić więc w conajmniej kilku źródłach, co da pełniejszy obraz o rzeczywistym działaniu sklepu i pomoże zadecydować, czy warto zaufać akurat temu sprzedawcy.


Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy?

Zakupy online są niezwykle wygodne, ale niestety jednocześnie bardziej lukratywne dla oszustów. Mimo stosowania powyższych sposobów weryfikacji nadal można natrafić na z pozoru wiarygodny sklep, który w ostateczności okaże się fałszywy. Jak nie dać się oszukać? Z pewnością podejrzane mogą okazać się zbyt niskie ceny w stosunku do tych rynkowych. Oczywiście zawsze zdarzają się promocje i wyprzedaże, ale różnice pomiędzy poszczególnymi sklepami nie będą, aż tak duże. Małe lub dopiero zaczynające sklepy internetowe nie będą też posiadały zbyt dużego asortymentu, bowiem nie miały jeszcze okazji na niego zarobić. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia aktualizacji treści. Jeśli informacje na stronie nie były uzupełniane od dłuższego czasu, a ostatni wpis na firmowym blogu pochodzi sprzed kilku lat to może świadczyć o zamknięciu sklepu, który jednak nadal próbuje zarabiać.


Kupując przez Internet zawsze, warto więc zachować ostrożność. Zanim zdecydujesz się zapłacić za zamówienie w sklepie z opryskami sprawdź podstawowe dane firmy, zapoznaj się z jej polityką oraz opiniami innych użytkowników. Jeśli nadal masz wątpliwości to rozsądniej będzie zrezygnować z zakupów i poszukać innego, bardziej wiarygodnego sprzedawcy.Może zainteresuje Cię również:

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.
star star star star star
Wyślij formularz

    TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

    Kategorie