E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Ekologiczne herbicydy totalne

Herbicydy totalne to podstawa w działalności każdego rolnika, któremu chwasty utrudniają codzienną pracę. Pozwalają usunąć wszystkie niepożądane rośliny od tych łatwych w usuwaniu, po najbardziej inwazyjne gatunki. Stosuje się je jeszcze przed wysiewem roślin, które hodujemy. Następnie należy poczekać i dopiero rozpocząć pracę. Dowiedz się, wszystkiego, co warto wiedzieć o herbicydach totalnych.

Czy herbicydy totalne są bezpieczne?

Odpowiedzialnie stosowane herbicydy totalne są bezpieczne. Mogą jednak stanowić niebezpieczeństwo, jeżeli korzystamy z nich niezgodnie z przeznaczeniem lub nie stosujemy się do zaleceń umieszczonych przez producenta. Działają drażniąco na skórę i oczy, a podczas ich stosowania nie wolno jeść, pić, ani palić. Należy także stosować rękawice oraz okulary ochronne, które uchronią przed poparzeniami skórnymi.

Herbicydy totalne na rośliny wykazują działanie nieselektywne. Znaczy to tyle, że zabijają wszystkie rośliny w okolicy, również te pożądane. Po zastosowaniu środka na około 3 tygodnie trzeba więc wstrzymać prace, ale dzięki temu, że nie działa on doglebowo, później można je wznowić i nie martwić się o zdrowie kolejnych sadzonych roślin. Ponieważ wraz z upływem czasu herbicydy są neutralizowane przez bakterie naturalnie występujące w glebie uznaje się je za bezpieczne. Środki te zostały dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej i pod warunkiem że nie są stosowane w pobliżu zbiorników wodnych, nie szkodzą im. Herbicydy nie przenikają też do wód gruntowych.



Kiedy stosować herbicydy totalne?

Herbicydy totalne stosujemy podczas przygotowywania pola pod nowe uprawy. Czasami wykorzystuje się je na łan przed zbiorem po to, by dosuszyć plony i usunąć chwasty. Dzięki temu nasiona później nie kiełkują. Herbicydy wykorzystujemy, gdy chcemy w szybki i stosunkowo prosty sposób pozbyć się chwastów i oczyścić pole. Zasiedlają podłoże i uniemożliwiają wzrost roślinom hodowlanym, a także są przyczyną zakażenia ziemi patogenami, powodującymi choroby roślin. Herbicydy pozwalają uwolnić się od samosiejek roślin, które być może nie są chwastami, ale nie powinny występować na polu uprawnym.

Preparaty dostępne są w różnych formach – żeli, płynów, granulatu czy emulsji. Te, które przeznaczone są do użytku domowego, a nie profesjonalnego mogą mieć postać środka gotowego do użycia. Najczęściej jednak rozcieńczamy je w zalecanej ilości wody. Opryski z herbicydów wykonujemy, kiedy na zewnątrz jest sucho, a deszcz nie jest zapowiadany.



Co to jest Beloukha 680 EC?

Beloukha jest herbicydem działającym kontaktowo i nieselektywnie, co znaczy, że należy do grupy preparatów totalnych. Substancją czynną jest tutaj kwas nonanowy z grupy kwasów karboksylowych. Na rynku dostępny jest w formie koncentratu, który należy rozpuścić w określonej dawce wody. Na etykiecie trzeba odnaleźć zalecaną dawkę dla konkretnego rodzaju pola i bezwzględnie się jej trzymać.



Jak działa Beloukha 680 EC?

Pod wpływem opryskania rośliny preparatem, ta żółknie i więdnie, następnie dochodzi do zahamowania jej wzrostu i obumarcia w ciągu maksymalnie 3 tygodni. Herbicydy przenikają również do ich korzeni. Chwastem odpornym na Beloukha 680 EC jest wiechlina roczna. Nie licząc tego wyjątku preparat działa szybko i skutecznie na większość roślin, co sprawia, że nie ma konieczności powtarzania oprysku. Jedynie w wyszczególnionych w zaleceniach przypadkach możliwe jest ponowne wykonanie oprysku np. po 30 dniach od poprzedniego zastosowania środka na danym polu. Herbicyd działa praktycznie od razu, już tego samego dnia, którego go zaaplikowaliśmy. Po kilku dniach (3-7 dobach) można zaobserwować usychanie roślin. Czas uzyskania efektów jest warunkowany przede wszystkim temperaturą, wilgotnością oraz jakością aplikacji.



Jak używać Beloukha 680 EC - wskazówki

Herbicydy aplikuje się przy pomocy opryskiwaczy ręcznych, ciągnikowych i polowych. Najczęściej zaleca się opryskiwanie średniokropliste, ale jest to zależne od miejsca, które poddajemy opryskowi i gatunków rosnących w danej lokalizacji. Nie zaleca się stosowania Beloukha w czasie, gdy na zewnątrz jest wilgotno, deszczowo, wietrznie czy na mokre rośliny. Ilość wody oraz środka należy odmierzać bardzo sumiennie.

Po przeprowadzonym zabiegu resztki środka w opryskiwaczu należy rozcieńczyć i zużyć, a następnie bardzo dokładnie umyć sprzęt. Jeżeli zaniechamy tej czynności okazać się może, że zniszczymy uprawy w przyszłości. Herbicyd może być stosowany w okolicach drzew owocowych – ich kora nie wchłania preparatu. Oprócz zastosowań profesjonalnych można wykorzystywać go przy domu.



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie