E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Co na antraknozę maliny?

Antraknozę maliny powoduje patogen. Jest nim grzyb Gleosporium venetum z grupy Ascomycotina, rzędu Myriangiales. Jak każda choroba u roślin lub innych organizmów żywych może przejawiać się w różnym stopniu nasilenia.

Dotyka również uprawy malin i jeżyn w Polsce, a najczęściej można ją zauważyć w zachodnich rejonach Polski.



Szare plamy z brunatną obwódką pojawiają się na liściach i ogonkach liściowych malin? Jak rozpoznać antraknozę w malinie?

Antraknozę w malinie bardzo łatwo zauważyć poprzez charakterystyczne objawy, jakie wywołuje choroba w roślinie. Objawy można zaobserwować na roślinie (liściach, łodydze i na owocach). Pierwsze objawy możemy zauważyć już na młodych pędach - wiosną.

Jeżeli roślina jest zainfekowana grzybem, można na niej zauważyć małe czerwonobrązowe plamy, które będą rosnąć i rozprzestrzeniać się wraz z rozwojem i wzrostem maliny.





Zdjęcie pokazuje, w jaki sposób wygląda już chorująca roślina. Takie same plamy występują również bezpośrednio na liściu. W ostatnim etapie, rozwoju patogenu, plamy zmieniają swój kolor na biały, a ich kształt zmienia się na owalny. Grzyb infekujący pęd wpływa negatywnie na cały rozwój rośliny, przenikając  do wnętrza rośliny przez łodygę. Malina, która została dotknięta, silnie rozwijającym się patogenem może zaschnąć zimą lub wiosną następnego roku.





Owoce maliny podczas choroby będą wyglądać zupełnie inaczej niż u rośliny zdrowej. Będą one zauważalnie zdeformowane, przez wstrzymanie rozwoju tkanek. Dodatkowo owoce maliny będą pokryte szaroczarnymi wzniesieniami.



Jakie szkody może wywołać antraknoza w malinie?

Antraknoza w malinie może wywołać ogromne szkody nie tylko na obecnych rozwijających się roślinach. Grzyb ten potrafi zimować na liściach porażonych i opadłych już wcześniej, natomiast wiosną w martwych tkankach maliny, tworzy zarodniki konidialne. Dzięki temu może zaatakować nawet przyszłe, nowe uprawy maliny. Szczególnie wysoki rozwój patogenu można zauważyć podczas szczególnie wilgotnych okresów w roku. Podsumowując, antraknoza w malinie może wywołać takie szkody jak:

  • długoletni brak możliwości wyhodowania zdrowych upraw,
  • wysokie straty materialne,
  • zmniejszenie przyszłych, możliwych plonów,
  • brak możliwości pełnego, skutecznego zwalczenia patogenu.



Jak uchronić plantację przed antraknozą w malinie? – Profilaktyka

Żeby uchronić uprawy przed antraknozą, należy zwracać szczególną uwagę na wiele aspektów. Oczywiście nie zawsze mamy taką możliwość, tym bardziej, jeżeli uprawy, które planujemy mają być, naprawdę duże. 

W pierwszej kolejności, należy wybierać te odmiany, które są bardziej odporne na antraknozę i inne choroby. Sadzonki, warto kupować u sprzedawców sprawdzonych i zaufanych, by mieć pewność, że są one w pełni zdrowe i wolne od niechcianych chorób. Następnie, podczas sadzenia warto zadbać, by rośliny były odpowiednio daleko od siebie. W czasie ich rozrostu, należy wycinać zagęszczające się pędy. Dodatkowo by zapobiec pojawieniu się choroby, warto regularnie odchwaszczać plantację.

Po zbiorach pędy maliny należy ściąć. Dlaczego? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, patogen zimuje i rozwija się właśnie po zbiorach - w okresie zimowym.

Możliwe zabiegi zwalczające lub profilaktyczne należy wykonywać od momentu pojawienia się choroby.





Nasze rekomendacje:



Środki do zastosowania przed kwitnieniem:

Switch 62,5WG w dawce 0,8kg-1kg/ha

Scorpion 325SC w dawce 1l/ha

Zabiegi wykonywać w temperaturze powyżej 12stopni wymienione środki stosować maksymalnie 2 razy w sezonie.

Środki do zastosowania w trakcie kwitnienia bądź po kwitnieniu:

Switch 62,5WG w dawce 0,8kg-1kg/ha - okres karencji 7dni

Scorpion 325SC w dawce 1l/ha

Kapelan/Kaptan/Pastor 80WG w dawce 1,9kg/ha - okres karencji 7 dni

Środki stosować na przemiennie z zachowaniem okresu karencji maksymalnie 2 razy w sezonie wegetacyjnym.





Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie