E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jaki oprysk na ostrożeń w zbożu?

W Twoich uprawach pojawiła się roślina, wyróżniająca się ostrymi kolcami i fioletowymi kwiatami o kształcie koszyczków? Najprawdopodobniej jest to ostrożeń polny (Cirsium arvense), znany powszechnie jako oset. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić, aby plony nie uległy zmniejszeniu? Zapoznaj się z treścią poniższego artykułu. Nasi eksperci wyjaśniają, na co zwrócić uwagę podczas zwalczania ostrożnia w zbożu.

Czy oset to chwast?

Ostrożeń polny to gatunek rośliny wieloletniej. Należy on do rodziny astrowatych i jest wyjątkowo uciążliwym chwastem. Rozmnaża się głównie wegetatywnie. W mniejszym stopniu rozprzestrzenia się poprzez nasiona roznoszone przez wiatr.

Oset stanowi poważne zagrożenie dla wszystkich rodzajów upraw zbóż. Ma wyjątkowe zdolności przystosowawcze i regeneracyjne. Naturalne i mechaniczne metody jego zwalczania są zbyt pracochłonne i niewystarczające. Obecność nawet pojedynczych sztuk w łanach stwarza zazwyczaj konieczność zastosowania oprysku odpowiednimi herbicydami.

O czym należy pamiętać, wykonując zabieg zwalczania ostrożnia polnego?

Chcąc skutecznie zwalczyć ostrożeń polny w zbożu, trzeba wziąć pod uwagę jego liczne przystosowania do warunków środowiskowych. Metody mechaniczne oraz płodozmian są zazwyczaj niewystarczające. Dlatego też konieczne jest jak najszybsze przeprowadzenie oprysku za pomocą odpowiednich herbicydów.

Jaki wpływ mają zdolności regeneracyjne na skuteczność zwalczania ostu?

Siewki ostu w początkowym okresie jego rozwoju szybko budują system korzeniowy. Już po około 7 tygodniach mają zdolność wegetatywnego rozmnażania się.
Ostrożeń polny, rozwijający się z siewek, jest łatwy do zwalczenia przez większość herbicydów. Sytuacja komplikuje się, jeśli rośnie on z wieloletnich rozłogów. Zdolność regeneracji i wzrost w późnych fazach rozwojowych zbóż sprawiają, że jedynym skutecznym rozwiązaniem są środki chwastobójcze, które doprowadzają do zatrzymania dalszego wzrostu ostu.

Jaką tolerancję wykazuje oset?

Niezwykle tolerancyjny pod względem warunków siedliskowych, oset zachwaszcza wszystkie rodzaje upraw. Wytwarza silne i głęboko sięgające korzenie. Może występować na glebach pozornie suchych, a także silnie zasolonych. Wytrzymuje wysoką temperaturę do około 35-40°C.





Jak skutecznie zwalczyć ostrożeń w zbożu?

Najlepsze efekty w zwalczaniu ostrożnia uzyskuje się w wyniku połączenia metod agrotechnicznych, odpowiedniego płodozmianu i zabiegów chemicznych. Większość herbicydów zwalcza oset w fazie siewki lub też niszczy części starszych roślin.

Warto wiedzieć, że oset posiada okresy krytycznej wrażliwości na określone zabiegi chwastobójcze. Najskuteczniej jest więc zwalczyć go właśnie wtedy, np. wiosną od początku do końca fazy krzewienia zboża.

Należy też pamiętać, że skuteczność herbicydu zależy od wielu czynników: fazy rozwojowej chwastu, dawki i formulacji preparatu. Dlatego też zawsze trzeba sprawdzić informacje dotyczące wrażliwości ostrożnia na działanie środka chwastobójczego.

Jakie straty może wywołać ostrożeń w zbożu?

Do zapoczątkowania wzrostu nowej rośliny ostrożnia wystarcza nawet 1 cm fragmentu pędu. Pojedynczy egzemplarz wytwarza aż 1-5 tysięcy nasion, które są rozsiewane z wiatrem. W glebie mogą one przetrwać nawet 20 lat. Po roku oset potrafi zająć 25 m² powierzchni pola. Z tego względu chwast ten stanowi duże zagrożenie dla upraw zboża:

  • silnie czerpie składniki pokarmowe i wodę z gleby, jednocześnie zacieniając łany,
  • utrudnia zbiór plonów,
  • prowadzi do wzrostu zanieczyszczeń i wilgotności zboża,
  • może sprzyjać rozprzestrzenianiu się szkodników oraz patogenów.

Oset jest silnie konkurencyjny w stosunku do wszystkich otaczających go roślin. Już 0,5 sztuki na metr kwadratowy uprawy stanowi poważne zagrożenie. Zagęszczenie wynoszące 2 egzemplarze na m² może skutkować spadkiem plonów zboża nawet o 20%.

Ekonomiczny próg szkodliwości ostrożenia polnego określa się najczęściej na: 1-2 egzemplarze chwastu na 1 m² plantacji pszenicy jarej oraz 1 roślinę na 1 m² kukurydzy i rzepaku ozimego.



Co na ostrożeń w zbożu? Nasze rekomendacje:



Wiosna BBCH 21-32 (od krzewienia do 2 kolanka)



CHWASTOX COMPLEX 260 EW

(MCPA, Chlopyralid, Fluroksypyr)

Dawkowanie Chwastoxu: 2-3 l/ha

MUSTANG FORTE 195 SE

(Florasulam, Aminopyralid, 2,4-D)

Dawkowanie Mustang: 1 l/ha



Pszenica jara



GRANSTAR ULTRA SX 50 SG

(tifensulfuron, tribenuron metylowy)

Dawkowanie Granstar: 40 gram/ha

SEKATOR PLUS OD 526,75

(2,4-D 2-EHE, midosulfuron w formie soli sodowej, jodosulfuron metylo sodowy)

Dawkowanie Sekatora: 0,6 l/ha



Pszenżyto ozime/jare



HUZAR ACTIV PLUS

(2,4-D w postaci estru, jodosulfuron metylosodowy, tienkarbazon metylowy)

Dawkowanie Huzar: 1 l/ha

MUSTANG FORTE 195 SE

(Florasulam, Aminopyralid, 2,4-D)

Dawkowanie Mustang: 1 l/ha



Jęczmień ozimy/jary



GRANSTAR ULTRA SX 50 SG

(tifensulfuron, tribenuron metylowy)

Dawkowanie Granstar: 40 gram/ha



Żyto



SEKATOR PLUS OD 526,75

(2,4-D 2-EHE, midosulfuron w formie soli sodowej, jodosulfuron metylo sodowy)

Dawkowanie Sekatora: 0,6 l/ha




Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie