E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jaki oprysk na jabłoń wiosną?

Wykonywanie odpowiednich oprysków pełni niezwykle ważną rolę w ochronie jabłoni przed szkodnikami i chorobami. W tym celu wykorzystuje się zarówno chemiczne preparaty, jak i gotowe środki, bazujące wyłącznie na naturalnych wyciągach oraz wywarach roślinnych. Aby jednak zapewnić jabłoni optymalną ochronę to należy koniecznie dostosowywać się do terminów oprysków, uzależnionych od konkretnych faz rozwoju drzewa. Jakie opryski na jabłoń powinno się więc stosować w okresie wiosennym?



Wiosenne opryski jabłoni - dlaczego to takie ważne?

Jabłonie to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych drzewek owocowych uprawianych w Polsce. Ich zdrowy rozwój, szybki wzrost i obfite, dorodne plony zależą głównie od zapewnienia właściwej ochrony przed szkodnikami oraz chorobami. Opryski jabłoni wykonuje się zarówno w celach zapobiegawczych, jak i interwencyjnych, stosowanych bezpośrednio po wykryciu już atakującego patogenu. Zabiegi profilaktyczne pomagają w dużym stopniu zabezpieczyć drzewka przed wiosenno-letnim sezonem, kiedy jabłonie szczególnie narażone są na choroby i działanie szkodników. Zbyt późne przeprowadzenie oprysków może okazać się nieskuteczne, a nawet przyczynić się do porażenia jabłoni zaatakowanej patogenem. Przez całą wiosnę powinno się również poświęcić sporo czasu na dokładną obserwację drzewek i w razie wykrycia objawów choroby natychmiastowo reagować. Wykonanie oprysków interwencyjnych na wczesnym etapie zapobiegnie postępowi zarazy bądź patogenu, co umożliwi jeszcze efektywny rozwój plonów.


Co na szkodniki jabłoni?

Wiosenne opryski jabłoni uznaje się za jedne z istotniejszych czynności wspierających ochronę tych drzewek owocowych. Profilaktyczne zabiegi na najczęściej występujące szkodniki, w tym bawełnicę korówka, kwieciaka jabłkowca lub owocówkę jabłkóweczkę należy wykonać już w trakcie nabrzmiewania pąków. Doskonale sprawdzają się tutaj preparaty olejowe, które efektywnie niszczą zimowe stada szkodników. Na początku wiosny na wielu drzewkach można też dostrzec gąsienice zwójek liściowych, powodujące zwijanie się liści w kształt rurek. Aby zapobiec ich żerowaniu koniecznie trzeba zastosować odpowiedni środek biologiczny. Przed samym rozpoczęciem kwitnienia niezbędny okaże się również oprysk produktem przędziorkobójczym, pozwalającym szybko wyeliminować ten gatunek szkodników. W walce z pasożytami powinno się też wykorzystywać preparaty chemiczne, których działanie opiera się na kontaktowej eliminacji owadów, bez ingerencji w plony drzewek owocowych. Do wykonywania oprysków interwencyjnych po zauważeniu pierwszych objawów żerowania innych pasożytów (w tym mszyc, miodówek, zwójki czy wydłubki oczateczki) świetnie nadadzą się fungicydy powstałe na bazie roztworu naturalnych wielocukrów. 

Nasze rekomendacje:



KARATE ZEON 050 SC 

(lambda-cyhalotryna)

Zwalcza szkodniki: mszyca jabłoniowa

Dawkowanie Karate Zeon: 0,2 l/ha

DECIS MEGA 50 EW 

(deltametryna)

Zwalcza szkodniki: mszyca jabłoniowa, kwieciak jabłkowiec

Dawkowanie Decis Mega: 0,25 l/ha

MOSPILAN 20 SP

(acetamipryd)

Zwalcza szkodniki: mszyce, toczyk gruszowiaczek, owocówka jabłkóweczka, owocnica jabłkowa, pryszczarek jabłoniak, ogrodnica niszczylistka, bawełnica korówka

Dawkowanie Mospilan 20SP: 0,2 kg/ha



Co na choroby jabłoni?

Do chorób, na które zazwyczaj narażone są jabłonie zalicza się zarazę ogniową, mączniaka oraz parch jabłoni. W okresie zielonego pąka kwiatowego, warto przeprowadzić oprysk przy użyciu biopreparatu na bazie skrzypu polnego, który znakomicie chroni drzewka przez parchem jabłoni. W fazie kwitnienia należy dodatkowo wykonać zabieg dowolnym środkiem grzybobójczym. Ich stosowanie efektywnie zapobiegnie rozwojowi większości chorób jabłoni. Przed brunatną zgnilizną drzew ziarnkowych świetnie zabezpieczy biostymulator o działaniu grzybobójczym. Na przełomie maja i czerwca koniecznie trzeba wesprzeć odporność drzewek przed chorobami, wykorzystując w tym celu opryski miedziowe. Z kolei na pierwsze symptomy pojawienia się szarej pleśni idealnie nadadzą się środki stosowane do ochrony przed parchem jabłoni. Obserwując wiosenny rozwój drzewek powinno się szczególnie zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy, świadczące o zaatakowaniu przez patogeny. W razie wystąpienia symptomów można dodatkowo wykonać  oprysk fungicydem chroniącym przed chorobami grzybowymi. 


Regularne stosowanie oprysków, zwłaszcza w okresie wiosennym zapewni drzewkom zdrowy wzrost i sprawi, że będą obficie plonowały. Koniecznie trzeba więc dokładnie pilnować terminarza oprysków, które odpowiednio zabezpieczą jabłonie przed chorobami oraz szkodnikami.

Nasze rekomendacje:


MIEDZIAN EXTRA 350SC

(lambda-cyhalotryna)

Zwalcza choroby: parch jabłoni

Dawkowanie Miedzian Extra 350SC:  1,5 l/ha


SYLLIT 65WP:

(dodyna)

Zwalcza choroby: parch jabłoni

Dawkowanie Syllit 65WP: 1 kg/ha


SIARKOL 800 SC

(siarka)

Zwalcza choroby: mączniak jabłoni

Dawkowanie Siarkol 800SC: 7,5 l/ha




Nasze rekomendacje dla użytkowników hobby:

MIEDZIAN EXTRA 350SC

Dawkowanie: 15g na 5-7,5l wody


SYLLIT 65WP 

Dawkowanie: 10g na 5-15l wody



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie