E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Co na pluskwy? Jak zwalczać pluskwy?

Pluskwy są uciążliwymi insektami, które zasiedlają się w domach i pomieszczeniach gospodarczych. Niegdyś były oznaką słabej higieny i małego porządku, jednak coraz częściej gnieżdżą się także w miejscach, gdzie utrzymywana jest czystości i sterylność. Pluskwy nie tylko obniżają estetykę wnętrza i komfort mieszkańców, ale także powodują swędzące ugryzienia. Jak się ich pozbyć? W artykule znajdziesz najskuteczniejsze preparaty do zwalczania plagi pluskiew w domu.

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy

Pluskwy to małe insekty, które trudno dostrzec, zanim  będziemy mieć ich plagę w naszym domu. Ponadto ze swoich kryjówek wychodzą zazwyczaj nocą gdy śpimy. Nie czujemy także ich ukąszeń. Stąd trudno je znaleźć w początkowym stadium osiedlania się na naszym terenie. Wymaga to od nas dużej uwagi, bądź szczęścia. Pierwsze oznaki, które powinny nam dać do myślenia, że mamy je w swoim domu, możemy znaleźć na swoim ciele. Jeżeli tylko mamy ukąszenia podobne do tych, które zostawiają po sobie np. komary to pierwszy sygnał ostrzegawczy. Dodatkowo pozostawiają one po sobie słodki i mdły zapach, jednak nie dla każdego jest on wyczuwalny. To zatem gdzie ich szukać? Zazwyczaj znajdują się w różnego rodzaju szparach, tapczanach, materacach, pod listwami podłogowymi oraz pod dywanami. Nie należy także zapominać o panelach zarówno tych podłogowych jak i ściennych.

banery - 2023-12-04T085105-252.png

Jak wyglądają pluskwy?

Istnieje pond 90 gatunków pluskiew. Są to małe owady z rodziny pluskowatych, które żywią się krwią ssaków ciepłokrwistych – także człowieka. Ich rozmiary, kształt, ale także szybkość namnażania się utrudniają walkę z tym pasożytem.

Jak wyglądają pluskwy? Dorosłe osobniki mierzą od 4 do 7 mm. Mają duży, owalny odwłok i trzy pary mocnych odnóży zakończonych pazurami, które ułatwiają im przemieszczanie się po różnych powierzchniach. Na odwłoku jest widoczne prążkowanie, które pozwala odróżnić pluskwy od innych pasożytów. Na niewielkiej głowie znajduje się para dość dużych oczów i czterosegmentowych czułek, którymi lokalizują swoich żywicieli, a także aparat igłowy do pobierania krwi. Na brzuchu pluskwy mają gruczoły, którymi wydzielają substancję o charakterystycznym zapachu.

Owady te żerują przede wszystkim nocą. Po posiłku dorosłe pluskwy zmieniają kolor z żółtobrązowego na mahoniowy i mogą delikatnie zwiększyć swoje rozmiary.

Pluskwy nie mają skrzydeł, jednak silne odnóża pozwalają im szybko przemieszczać się po niemal każdej powierzchni. Ponadto mogą skakać, dostając się tym samym w miejsca wyżej położone.

banery%20-%202023-12-04T085148-112.png

Jak wyglądają ugryzienia pluskiew?

Ugryzienia pluskiew można łatwo pomylić z ugryzieniami innych owadów. Warto jednak dobrze im się przyjrzeć, a także momencie ich pojawienia się, ponieważ to szybko pozwoli odkryć sprawcę.

Pluskwy mają nocny tryb życia, dlatego pierwsze ślady po ich ugryzieniu można dostrzec rano. Bardzo często gnieżdżą się w materacach łóżek, stąd ślady po ugryzieniu znajdują się na częściach ciała odkrytych podczas snu np. szyi, przedramionach czy nogach.

Samo ugryzienie przez pluskwę jest bezbolesne, ponieważ owad w momencie wkłucia wprowadza do ciała żywiciela substancję przeciwbólową. To właśnie ona powoduje zazwyczaj reakcje alergiczne, które wpływają na wygląd śladów po ugryzieniu.

Miejsce ugryzienia pluskwy jest zaczerwienione i lekko opuchnięte, tworząc niewielką grudkę na skórze. Na środku można dostrzec ciemniejszą plamkę. Co jednak charakterystyczne – ślady te występują w grupie. Pluskwy bowiem gryzą kilkukrotnie, dlatego czerwone plamki na skórze można zauważyć w rzędzie lub trójkącie.

Objawy ugryzienia przez pluskwę — jak rozpoznać?

Objawy ugryzienia przez pluskwę w dużej mierze zależą od reakcji alergicznej osoby ugryzionej. Im jest ona gwałtowniejsza, tym zaczerwienienie skóry wokół ugryzienia jest większe. Niezależnie jednak od śladu na skórze, ugryzienia pluskiew swędzą. Wiele osób potwierdza, że swędzą znacznie bardziej niż ugryzienie komara, a porównywalne do swędzenia skóry głowy osób ze wszawicą.

Jak w przypadku ukąszenia innych owadów bardzo ważne jest, aby nie rozdrapywać guzków. Może prowadzić to do rozwoju stanu zapalnego, którego leczenie będzie wymagało zastosowania maści z antybiotykiem. Warto zatem stosować maści, które łagodzą świąd.

W jaki sposób odróżnić ukąszenia pluskiew od ugryzień innych owadów? Oprócz charakterystycznego pojawiania się w grupie śladów po ugryzieniu warto zwrócić uwagę na ich częstotliwość. Pluskwy często wybierają jednego żywiciela, dlatego objawy ukąszeń mogą być zauważalne tylko u jednego lub kilku domowników. Ponadto pluskwy żywią się w odstępie czasu 4–7 dniu, dlatego same ukąszenia nie będą dostrzegalne codziennie.

Zapach pluskwy-jak poznać, że to zapach szkodnika?

Pluskwy swój nieprzyjemny słodki zapach wydalają wówczas gdy wabią drugiego osobnika. Możemy wtedy wyczuć woń przypominającą psujące się maliny.

Skąd biorą się pluskwy

Pluskwy najczęściej przychodzą do nas od sąsiadów. Ponieważ często one wędrują w poszukiwaniu pożywienia, to gdy tylko znajdą drogę bez wątpienia zagoszczą w naszym domu. Możemy je również nieświadomie przynieść wraz ze starymi meblami. Musimy pamiętać, że jednym z ulubionych ich miejsc są stare tapczany oraz materace. Gdy sprowadzą się już do naszego domu, to zaczną się szybko rozmnażać. Jedna samica może wówczas złożyć od 200 do 300 jaj dziennie. Dlatego właśnie walka z tymi szkodnikami jest taka trudna, a czasem bez użycia odpowiednich preparatów wręcz niemożliwa.

Czy można samemu wytępić pluskwy?

Zauważając inwazję pluskiew w domu, wiele osób od razu decyduje się na usługi profesjonalnych firm, które za pomocą zamgławiania ULV, wymrażania ciekłym azotem czy wygrzewania mieszkania pozbywają się problemu. Warto jednak wiedzieć, że istnieją sposoby i preparaty, które można zastosować samodzielnie w domu i pozbyć się problemu pluskiew.

Na początek warto zlokalizować gniazdo pasożytów. Najczęściej można je spotkać w materacach łóżek, szczelinach i zagłębieniach łóżek np. otworach na śruby. Warto sprawdzić także ściany, szczególnie gdy są pokryte tapetami lub wiszą na nich obrazy czy listwy przypodłogowe. W lokalizacji gniazda z pewnością pomogą odchody, które insekty te pozostawiają w nocy.

Kiedy gniazdo pluskiew jest już odnalezione, należy przede wszystkim wyprać pościel i inne materiały, w których mogą gnieździć się owady w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Można spróbować wciągnąć owady odkurzaczem lub podziałać na nie gorącą parą wodną.

Aby jednak mieć pewność, że źródło problemu i gniazdo zostało zupełnie wyeliminowane, warto zastosować odpowiednie preparaty na pluskwy. Najczęściej występują one w formie oprysków, dzięki czemu są łatwe w aplikacji. Na rynku dostępne jest wiele sprawdzonych środków na pluskwy od renomowanych firm. Każdy z nich zawiera nieco inne substancje i działa w inny sposób. Charakterystykę i sposób działania najlepszych produktów na pluskwy znajdziesz poniżej. Informacje te ułatwią Ci wybór najlepszego preparatu pomagającego w pozbyciu się pluskiew z domu.



Objawy ugryzienia przez pluskwę - jak rozpoznać?

Rozpoznać ugryzienie przez pluskwę jest niezwykle trudno. Dlaczego? Ponieważ objawy ukąszenia przez tego szkodnika można pomylić z wieloma innymi owadami oraz z reakcjami alergicznym. Charakterystyczny dla ugryzień przez te insekty jest jeden element. Zazwyczaj ich nakłucia w ofierze są w jednej linii.

banery - 2023-12-04T085522-109.png

Jak skutecznie pozbyć się pluskiew?

Pozbycie się pluskiew z naszego domu nie jest proste. Zmierzyć się z nimi można na kilka sposobów. Najbardziej popularne są te tradycyjne, jednak ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Wynajęcie specjalistycznej firmy też nie jest dobrym pomysłem. Wiąże się to bowiem z dużymi kosztami. Najlepszą alternatywą wydają się tutaj środki do zwalczania insektów. Do jednego z najskuteczniejszych należy Kafar 600 EC.

Oprysk na pluskwy Kafar 600 EC

Kafar 600 EC to silny środek owadobójczy. Wśród różnych preparatów właśnie ten wyróżnia się bardzo dużą skutecznością. Opiera się on bowiem na trzech substancjach czynnych. Pierwsza z nich to permetryna, druga to cypermetryna, natomiast trzecia to PBO. Jego kolejną zaletą jest długi okres działania. Po opryskaniu powierzchni lub szpary swoje działanie insektobójcze może zachować nawet kilka dni. W jego skutecznym działaniu nie przeszkadza mu nawet temperatura, wilgotność czy zapylenie. Kafar 600 EC to nie tylko środek na pluskwy. Można go także stosować w walce z wieloma innymi insektami oraz owadami jak np. karaluchy, rybiki, komary czy muchy.

Działanie środka Kafar 600 EC – jak działa na pluskwy?

Preparat Kafar 600 EC ma formę koncentratu, to powoduje, że jest on bardzo wydajny. Działanie tego środka możemy zauważyć już po 5 minutach. Dzięki trzem substancją czynnym, które zawiera, może skutecznie działać i rozprzestrzeniać się w najmniej dostępne miejsca. By skutecznie zwalczyć nim pluskwy, powinniśmy opryskać wszystkie drogi przebiegu, gdzie podejrzewamy ich aktywność. Należą do nich m.in. listwy podłogowe, przewody wentylacyjne czy różnego rodzaju szpary oraz szczeliny. Uwaga środek ten przestaje działać we wszystkich tych miejscach, które są pielone wapnem. Wynika to z tego, że wapno ma działanie dezaktywujące wszystkie substancje biobójcze, które znajdujące się w tym preparacie. Ponadto substancja czynna permetyna jest drażniąca dla kotów.



Oprysk na pluskwy Ascyp 10 WP 25G

Na pluskwy doskonale działa Ascyp 10 WP 25G. Jest to preparat w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej. Główną substancją aktywną tego preparatu jest cypermetryna, która występuje w stężeniu – 100 g na 1 kg preparatu. Jest to substancja skutecznie zwalczająca nie tylko pluskwy, ale także karaluchy, pchły, muchy, mole i komary.

Oprysk Ascyp 10 WP można stosować w pomieszczeniach domowych i gospodarczych, a także w pomieszczeniach przetwórstwa spożywczego, restauracjach, rzeźniach czy sklepach. Substancja czynna nie stanowi zagrożenia dla życia ludzi czy zwierząt domowych, jednak bezpośredni kontakt skórny z substancją czy wziewny może spowodować reakcje alergiczne, bóle, zawroty głowy i wymioty. W przypadku trudności z oddychaniem należy jak najszybciej zawieźć poszkodowanego do lekarza.

Cypermetryna jest substancją zagrażającą środowisku, dlatego należy szczególną uwagę przywiązać do sposobu przechowywania preparatu, a także utylizacji pozostałości oprysku czy opakowania po preparacie.

Jedno opakowanie zawiera 25 gramów proszku, co pozwala na uzyskanie 5 litrów oprysku. Ilość ta w zupełności wystarczy do pryskania pomieszczenia o powierzchni 150 m2. Jest więc to środek wydajny, którego działanie jest długotrwałe i skuteczne. Ponadto cena tego produktu jest niska w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku, co stanowi dodatkową korzyść dla osób samodzielnie walczących z inwazją pasożytów w swoim domu.
Działanie środka Ascyp 10 WP 25G - jak działa na pluskwy?

Przy zastosowaniu preparatu Ascyp 10 WP na pluskwy należy przygotować bardziej stężoną zawiesinę, aby mieć pewność, że substancja czynna skutecznie będzie działać nie tylko na osobniki dorosłe, ale także jaja. W tym celu należy rozrobić 25 g proszku w 2,5 litrach wody i przelać zawiesinę do standardowego urządzenia stosowanego podczas oprysku pomieszczeń podczas dezynsekcji.

Oprysk należy przede wszystkim stosować na powierzchnie, w których insekty przebywają lub na zlokalizowane w mieszkaniu gniazdo. Substancja działa bezpośrednio na owady, dlatego tak ważne jest precyzyjne dawkowanie tego preparatu. Jak podczas stosowania każdego środka owadobójczego także w tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność i zastosować osłony, w celu uniknięcia kontaktu z opryskiem. Oczy najlepiej zasłonić goglami, usta odpowiednią maseczką, a dłonie rękawicami.

Oprysk sporządzony z Ascyp 10 WP działa natychmiastowo przez bezpośredni kontakt z pluskwami czy jajami owadów. Ponadto jego działanie jest natychmiastowe i długotrwałe, więc efekt zauważysz już pierwszego dnia.

Przy stosowaniu oprysku należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć osobistego kontaktu z substancją, kontaktu ze zwierzętami domowymi czy żywością. Preparat należy przechowywać z dala od dzieci i miejsc, do których mają dostęp zwierzęta domowe.

Oprysk na pluskwy K-Othrine Flow

Preparat K-Othrine Flow firmy Bayern jest niezwykle wydajny i skuteczny w walce z inwazją różnego rodzaju insektów atakujących miejsca bytności człowieka i zwierząt. Występuje w formie koncentratu zamkniętego w szczelnej butelce.

Substancją czynną preparatu jest deltametryna, związek należący do grupy syntetycznych pyretroidów. Działa na insekty przez bezpośredni kontakt, a także drogę pokarmową. Oprócz tego w składzie preparatu znajdują się w znacznie mniejszym stężeniu: Propano-1,2-diol, Ditlenek krzemu i 1,2-Benzoizotiazol-3(2H)- on.

Oprysk K-Othrine Flow jest często wybierany przez osoby samodzielnie walczące z inwazją insektów ze względu na jego skuteczność i wydajność. Oprysk należy przygotować, rozrzedzając koncentrat z wodą w stosunku 1:100. 100 ml preparatu należy rozpuścić w 1 litrze wody. Na 1 m2 powierzchni wystarczy zaledwie 40 ml roztworu.

Preparat jest skuteczny w zwalczaniu nie tylko pluskiew, ale także prusaków, karaluchów, much, komarów, mrówek faraona czy czarnych chrząszczy ściółkowych. Ma zatem działanie uniwersalne i przyda się w każdym gospodarstwie domowym.

Jak każdy środek owadobójczy jest toksyczny dla środowiska, dlatego należy zachować ostrożność przy utylizacji resztek oprysku czy opakowania po koncentracie. Także w kontakcie ze skórą, oczami czy przewodem pokarmowym może wywołać groźne dla zdrowia i życia człowieka objawy. Po kontakcie z opryskiem należy jak najszybciej przemyć miejsce wodą i w przypadku niepokojących objawów jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Działanie środka K-Othrine Flow — jak działa na pluskwy?

Oprysk na pluskwy K-Othrine Flow działa natychmiastowo, a także długo po zastosowaniu preparatu. Owady przez zetknięcie z substancją lub powierzchnią, na której się znajduje, natychmiast giną. Warto zatem przeprowadzić oprysk szczególnie w miejscach bytności insektów lub ich dróg komunikacyjnych.

Preparat może być stosowany nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale także biurowych, barach, restauracjach, hotelach, zakładach przetwórstwa spożywczego czy piekarniach. Często stosowany jest także w szpitalach czy żłobkach, ale jedynie przy zastosowaniu szczególnych środków ostrożności.

Podczas oprysku w pomieszczeniu zamkniętym nie mogą znajdować się osoby postronne czy zwierzęta domowe. Po dwóch godzinach należy pomieszczenie dobrze przewietrzyć. W tym czasie miejsce to powinno zostać zupełnie wyłączone z użytku.

Do rozpylania preparatu można używać standardowych urządzeń stosowanych podczas dezynsekcji. Ponadto należy używać produktów ochronnych w postaci gogli, rękawic i maseczki. W ten sposób skutecznie unikniesz kontaktu z opryskiem, a tym samym skutków zdrowotnych spowodowanych substancją drażniącą.

Oprysk na pluskwy K-Othrine Flow jest skuteczny, a jego efekty można zauważyć od razu. Jeśli jednak owady powrócą w te same miejsca, należy wykonać powtórnie oprysk po upływie 2 tygodni. W przypadku zauważalnej odporności na substancję czynną warto zastosować rotację preparatami zawierającymi różne substancje lub preparaty o składzie złożonym. 

Oprysk na pluskwy Cimex-Out

Do zwalczania plagi pluskiew szczególnie polecany jest oprysk Cimex-Out. Działa on nie tylko skutecznie na owady latające i biegające, ale także szybko, co jest ważne przy dezynsekcji pomieszczeń użytkowych.

Cimex-Out sprzedawany jest w formie koncentratu do rozrobienia z wodą. Pakowany jest w szczelną, plastikową butelkę, co ułatwia jego przechowywanie. Warto zwrócić uwagę na dwuskładnikowy skład. Substancjami czynnymi w jego przypadku są alfa-cypermetryna występująca w ilości 30 g na 1 litr koncentratu i chlorfenapyr w stężeniu 170 g/1 l. Obie substancje skutecznie zwalczają nie tylko pluskwy, ale także meszki, prusaki, karaluchy, mrówki faraona, rybiki cukrowe. Preparat ten jest często wykorzystywany przy pladze much w gospodarstwach.

Oprysk na pluskwy Cimex-Out jest bardzo wydajny. Przed użyciem należy go rozcieńczyć z wodą w stężeniu 1%, czyli 100 ml koncentratu należy połączyć z 10 litrami wody. Każdy litr tak przygotowanego oprysku pozwala na dezynsekcje 20m2 powierzchni.

Preparat na pluskwy można stosować nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych. Dobrze sprawdzą się również w biurach, halach fabrycznych czy inwentarskich. Można go wykorzystać także w szpitalach i przedszkolach, ale tylko przy zastosowaniu szczególnych środków ostrożności. W szpitalu nie można używać go w salach, gdzie leżą chorzy, ze względu na wysoką toksyczność.

Podobnie jak inne preparaty na pluskwy Cimex-Out jest szkodliwy dla środowiska. Już niewielki wyciek koncentratu do wód gruntowych może spowodować groźne i długo utrzymujące się zmiany w środowisku wodnym.

Działanie środka Cimex-Out – jak działa na pluskwy?

Rozcieńczony preparat Cimex-Out z wodą jest od razu gotowy do użycia. Oprysk można wykonywać większością narzędzi przeznaczonych do dezynsekcji w pomieszczeniach zamkniętych. Jego użycie jest bardzo proste i skuteczne. Warto skupić się na przestrzeniach, w których insekty były zauważone lub jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że właśnie tam znajdują się ich kanały komunikacyjne. Przy zlokalizowanym gnieździe pluskiew warto wykonać oprysk bezpośrednio w tym miejscu. Należy jednak unikać miejsca bielonych wapnem, ponieważ działanie preparatu zostanie w nich zneutralizowane i nie przyniesie większych efektów.

Dwa składniki czynne zawarte w preparacie Cimex-Out działają na pluskwy przez kontakt, a także przez drogę pokarmową, powodując natychmiastową śmierć owadów po upływie 1,5–4 godzin. Preparat działa nawet kilka tygodni po zastosowaniu, co chroni daną przestrzeń przed kolejną inwazją owadów.

Substancje czynne preparatu Cimex-Out są szkodliwe nie tylko dla insektów. Także na człowieka działają toksycznie zarówno po połknięciu, jak i inhalacji opryskiem. Z tego powodu przy wykonywaniu zabiegu dezynsekcji należy zachować szczególną ostrożność i stosować odzież ochronną. Kontakt skórny z substancją może spowodować większą lub mniejszą reakcję alergiczną.

Preparat Cimex-Out jest dwuskładnikowy, dzięki czemu wykazuje dużą skuteczność na kolonie owadów, które uodporniły się na dotąd stosowane opryski. 

Oprysk na pluskwy Alfasekt Plus

Jeśli szukasz skutecznego preparatu na pluskwy, który szybko pozwoli Ci się pozbyć problemu, dobrym wyborem jest oprysk na pluskwy Alfasekt Plus. Preparat ten bardzo często jest wykorzystywany przez profesjonalne ekipy. Jest łatwy w stosowaniu i szybki w działaniu.

Alfasekt Plus ma w składzie aż trzy substancje czynne: alfa-cypermetryna 50g/l, tlenek piperonylobutylu 50g/l, tetrametryna 1g/l. Odpowiedni dobór składników, a także stężenie poszczególnych substancji pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty dezynsekcji. Wszystkie te składniki są jednak bardzo toksyczne dla środowiska, szczególnie zbiorników wodnych. Przy dostaniu się substancji do wody gruntowej może to spowodować długotrwałe zmiany w ekosystemie.

Preparat Alfasekt Plus jest dostępny w formie koncentratu. Sprzedawany jest w opakowaniach o różnej pojemności, co pozwala dobrać odpowiedni produkt do wielkości pomieszczenia. Warto jednak zaznaczyć, że koncentrat jest bardzo wydajny. Przed użyciem należy go rozcieńczyć z wodą: 50 ml koncentratu na 5 l wody. 1 litr tak przygotowanego oprysku pozwala na dezynsekcję 20m2 powierzchni.

Preparatem tym zwalczysz nie tylko pluskwy, ale także mrówki faraonki, prusaki czy karaluchy. Jest skuteczny również w stosunku do much czy typowych dla łazienek rybików cukrowych. Oprysk można stosować w pomieszczeniach mieszkalnych, ale także użyteczności publicznej. W przypadku dezynsekcji przedszkoli czy szpitali należy zachować dodatkową ostrożność i nie dopuścić do kontaktu preparatu z chorymi i dziećmi.

Działanie środka Alfasekt Plus — jak działa na pluskwy?

Zastanawiasz się, jak działa Alfasekt Plus? Jest to preparat o wzmocnionym działaniu, więc możesz być pewien, że problem z pluskwami w Twoim domu szybko stanie się historią. Preparat jest łatwy w życiu. Przed zastosowaniem należy go rozcieńczyć z wodą, a do wykonania oprysku możesz użyć dowolnego opryskiwacza ciśnieniowego.

Ważne jest, aby skupić się przede wszystkim na miejscach, w których masz pewność, że owady bytują lub tamtędy przechodzą w poszukiwaniu żywiciela. Najlepiej, aby poszukać gniazda pluskiew przed zastosowaniem oprysku. Jeśli jednak nie masz pewności lub podejrzewasz kilka gniazd insektów, pamiętaj, aby spryskać nie więcej niż 1/3 pomieszczenia.

Alfasekt Plus na pluskwy działa już po 2 godzinach. Wystarczy, że owady dotkną spryskanej powierzchni, a zostaną unicestwione. W przypadku owadów latających działanie preparatu jest jeszcze szybsze. Sam preparat utrzymuje swoje działanie przez kilka tygodni, jednak dużo zależy od opryskanej powierzchni czy wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Warto pamiętać, że powierzchnie bielone wapniem neutralizują działanie preparatu. Także zmycie powierzchni wodą spowoduje dezaktywację środka. Podczas oprysku należy pamiętać o ubraniu ochronnym. Szczególnie należy zabezpieczyć oczy goglami, a także usta i nos odpowiednią maseczką. Do zabezpieczenia skóry przed opryskiem wystarczy ubranie bawełniane, ewentualnie fartuch ochronny.

W przypadku dostania się preparatu do dróg pokarmowych lub oddechowych należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Pamiętaj, aby wziąć ze sobą opakowanie produktu. 

Oprysk na pluskwy Dobol fumigator professional

Preparat Dobol fumigator professional jest doskonałym wyborem w przypadku, kiedy nie udało Ci się zlokalizować gniazda pluskiew lub innych insektów atakujących Twoje mieszkanie. Warto po niego sięgnąć także wtedy, gdy owady umościły się w trudno dostępnych miejscach, do których tradycyjne opryski nie są w stanie wniknąć. Dlaczego? Dobol fumigator professional to bomba zamgławiająca, która tworzy gęsty i śmiercionośny dym dla owadów fruwających i chodzących.

Składnikiem czynnym tego preparatu jest przede wszystkim cyfenotryna, która znajduje się w ilości 72 g na 1 kg proszku znajdującego się w opakowaniu. Działa skutecznie i szybko, powodując zadowalające efekty zaraz po użyciu.

Preparat ten jest także niezwykle wydajny. Jedno opakowanie w przypadku inwazji owadów fruwających wystarczy do dezynsekcji pomieszczenia o powierzchni 50 m2, z kolei w przypadku owadów biegających w tym pluskiew wystarcza do pomieszczeń o powierzchni 25 m2.

Do inwazji jakich owadów możesz użyć Dobol fumigator professional? Preparat ten jest skuteczny w przypadku inwazji pluskiew domowych, much, komarów, pcheł, karaczanów, roztoczy, ale także owadów żerujących na artykułach spożywczych np. trójszyk ulec, skórnik kolczatek czy popularny mól spożywczy.

Bomba zamgławiająca wbrew nazwie jest całkowicie niepalna i bezpieczna w użyciu. Do jej aktywacji potrzebna jest jedynie woda. Po dezynsekcji nie pozostawia na ścianach, podłodze i meblach żadnej sadzy czy pyłu. Po przeprowadzeniu procesu wystarczy dobrze przewietrzyć pomieszczenie.

Działanie środka Dobol fumigator professional — jak działa na pluskwy?

Preparat Dobol fumigator professional stosuje się do dezynsekcji całych pomieszczeń zamkniętych. Gęsta mgła, która wydostaje się z bomby po jej uruchomieniu, łatwo przenika przez materiały czy materac, w którym mogą gnieździć się pluskwy. Dzięki temu jest znacznie skuteczniejszy niż tradycyjne opryski wykonywane z koncentratów. Nie jesteś jednak w stanie kierować wydobywającym się dymem, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie pomieszczenia do dezynsekcji.

Na początek usuń z pomieszczenia zwierzęta domowe czy rośliny. Podczas działania bomby w pomieszczeniu nie mogą znajdować się ludzie. Następnie zamknij szczelnie pomieszczenie, zwracając szczególną uwagę na okna i drzwi, aby nie powodować przeciągu i nie rozprzestrzeniać dymu w miejscach, do których nie chcesz, aby się dostał.

Do aktywacji bomby nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych narzędzi ani umiejętności. Wystarczy, że do dołączonego pojemnika wlejesz wodę do wysokości zaznaczonej na ściance. Następnie odbezpieczysz puszkę z środkiem i włożysz ją do wody, tak, aby czerwone denko stykało się z cieczą. Następnie opuść pomieszczenie, zamykając za sobą drzwi.

Aktywacja bomby nastąpi po kilku minutach. Preparat powinien zostać w pomieszczeniu na co najmniej 2 godziny. Po zabiegu dezynsekcji należy wietrzyć pomieszczenie przez 15 min. W razie potrzeby zabieg możesz powtórzyć po 10 dniach.

Jak w przypadku każdego preparatu owadobójczego należy zachować ostrożność podczas stosowania i przechowywania preparatu. Substancje czynne są toksyczne dla środowiska wodnego. Ponadto opary działają drażniąco na układ oddechowy człowieka i skórę. 

Oprysk na pluskwy Exit 100 EC

Oprysk na pluskwy Exit 100 EC jest preparatem łatwo dostępnym, co powoduje, że jest częstym wyborem osób borykających się z inwazją owadów w swoich domach czy miejscach publicznych. Sprzedawany jest w opakowaniach o różnej pojemności, dzięki czemu można dopasować produkt do zaatakowanej powierzchni. Występuje pod postacią koncentratu, który przed użyciem należy rozcieńczyć z wodą.

Exit 100 EC w swoim składzie ma substancję czynną – cypermetrynę występującą w ilości 100 g na 1 litr koncentratu. Jest to substancja toksyczna, która jest niebezpieczna dla środowiska wodnego, powodując długotrwałe zmiany w ekosystemach. Należy także zachować szczególna ostrożność podczas oprysków, ponieważ jej wdychanie lub kontakt skórny może przynieść negatywne skutki zdrowotne.

Preparat jest bardzo wydajny. 50 ml koncentratu w zupełności wystarczy do dezynsekcji pomieszczenia o powierzchni 200–300 m. Można go stosować w pomieszczeniach domowych, gospodarczych, a także miejscach publicznych. W szpitalach nadaje się do dezynsekcji jedynie w pomieszczeniach, w których nie przebywają pacjenci i nie prowadzi się zabiegów.

Na co działa preparat Exit 100 EC? Jest skuteczny w walce z owadami latającymi i biegającymi. Możesz go użyć podczas inwazji pluskiew, ale także rybików, chrząszczy, mrówek, karaluchów, pcheł oraz much, komarów, ciem czy do usuwania gniazda os.

Preparat jest łatwy w stosowaniu, a jego natychmiastowe działanie pozwoli Ci się szybko pozbyć problemu.

Działanie środka Exit 100 EC — jak działa na pluskwy?

Koncentrat wodno-olejowy Exit 100 EC należy rozrobić z wodą tuż przed zastosowaniem. W jakiej proporcji? Wszystko zależy od celu, do jakiego chcesz go wykorzystać i powierzchni, którą chcesz spryskać. W przypadku plagi pluskiew w domu preparat należy rozrobić z wodą w stosunku 1:100. 5 litrów oprysku należy przeznaczyć na dezynsekcję powierzchni 100–150 m2. W przypadku oprysku powierzchni drewnianych proporcje rozcieńczania preparatu są takie same. Jednak 200–300 ml gotowego roztworu wystarcza na dezynsekcję 1 m2.

Oprysk należy wykonać za pomocą niskociśnieniowego hydraulicznego rozpylacza. W przypadku szczelin zaatakowanych przez insekty warto stosować cienkie strumienie i po wyschnięciu środka zastosować go jeszcze raz, aby mieć pewność, że preparat dotarł do gnieżdżących się tam owadów.

Warto wiedzieć, że preparat ten można stosować także na zewnątrz np. na tarasach, fundamentach czy podjazdach. Należy jednak zachować wszelkie środki ostrożności oraz zabezpieczyć grunt, aby preparat nie dostał się do ziemi i tym samym do wód gruntowych.

W przypadku dezynsekcji pomieszczeń zamkniętych przed zastosowaniem preparatu należy opróżnić pomieszczenie z ludzi, zwierząt, roślin i artykułów spożywczych. Po wykonaniu oprysku do pomieszczenia można wejść dopiero po upływie jednej godziny. Exit 100 EC działa przez kontakt z owadami, co przynosi ich natychmiastową śmierć. Oprysk należy wykonywać w rękawicach. Na twarzy warto mieć gogle oraz odpowiednią maseczkę, która zabezpieczy drogi oddechowe. 

Oprysk na pluskwy Aspermet 200 EC

Jednym ze skuteczniejszych preparatów na pluskwy jest Aspermet 200 EC. Można go dostać w dwóch postaciach dopasowanych do dwóch metod dezynsekcji. W formie koncentratu nadaje się do wykonywania oprysków zaatakowanych miejsc po wcześniejszym rozrobieniu z wodą. Z kolei forma mieszaniny z olejem jest dobra do aerozolowania i zamgławiania.

W zależności od metody dezynsekcji będziesz potrzebować nieco innych narzędzi. Do oprysku możesz użyć większości opryskiwaczy ciśnieniowych, które stosowane są do dezynsekcji w pomieszczeniach zamkniętych. Z kolei do zamgławienia najlepiej zastosować wytwornice aerozolowe.

Substancją czynną w tym preparacie jest permetryna występująca w stężeniu 200 g na 1 litr koncentratu. Aspermet jest niezwykle wydajny. W postaci koncentratu do oprysku już 1 l cieczy roboczej wystarczy na dezynsekcję pomieszczenia o powierzchni 20m2. W przypadku aerozolowania 1,3 l preparatu wystarcza na dezynfekcję 1000 m2 powierzchni.

Oprysk na pluskwy Aspermet 200 EC działa skutecznie na pluskwy gnieżdżące się w domach, ale także na inne owady biegające i latające takie jak: muchy, komary, kleszcze, prusaki, karaluchy, mrówki faraona, rybiki cukrowe, a także wołek zbożowy czy mól ziarniak. Można go stosować w pomieszczeniach domowych, użyteczności publicznej, a także biurach, magazynach, szpitalach czy przedszkolach. Podczas używania preparatu należy zachować szczególną ostrożność, aby nie przedostał się do wód gruntowych, gdzie mógłby spowodować długotrwałe negatywne skutki dla środowiska.

Działanie środka Aspermet 200 EC — jak działa na pluskwy?

Substancja czynna zawarta w preparacie Aspermet 200 EC działa na szkodniki natychmiastowo przez kontakt, powodując ich uśmiercenie. Przed zastosowaniem koncentratu należy go rozrobić z wodą tak, aby gotowy oprysk miał stężenie 2% (200 ml preparatu na 10 l wody). Oprysk należy kierować przede wszystkim w miejsca bytności owadów, ich gniazdo lub drogi komunikacyjne. Zaatakowaną powierzchnię należy dokładnie pokryć cieczą, aż zacznie delikatnie spływać.

Aspermet 200 EC wykazuje również działanie odstraszające, dlatego można go stosować profilaktycznie w miejscach nachodzenia szkodników np. przy framugach okiennych, drzwiach, parapetach czy kratkach wentylacyjnych. Dzięki temu unikniesz ponownej inwazji owadów.

Należy pamiętać, że czas działania preparatu po wykonaniu oprysku może być różny. Wszystko zależy od powierzchni, na której został rozpylony, temperatury czy wilgotności powietrza. Pamiętaj, że na powierzchni bielonej wapnem ulega on dezaktywacji.

Preparat owadobójczy należy rozpylać, zachowując wszystkie środki ostrożności. Warto stosować rękawice ochronne, gogle i maseczkę, dzięki czemu nie dopuścisz do przedostania się substancji do układu oddechowego. Aby nie wprowadzić resztek preparatu do kanalizacji czy wód gruntowych, po wykonaniu oprysku należy wlać do opryskiwacza wodę, dobrze wypłukać i resztką środka opryskać miejsca, które były wcześniej dezynsekowane.

Aspermet 200 EC jest skutecznym środkiem do zwalczania i odstraszania pluskiew. Ponadto jest łatwy w stosowaniu i szybki w działaniu. 



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie