Zielona ściana - czym jest ogród wertykalny? - dlaroslin.pl - E-sklep Twoich Roślin | E-sklep dlaroslin.pl

Zielona ściana - czym jest ogród wertykalny?

Zielona ściana - czym jest ogród wertykalny?

Współcześnie, w dobie nieustannego postępu technologicznego, żyjemy w miastach, gdzie zewsząd otaczają nas betonowe budynki, spaliny samochodów, szare ulice i chodniki. Tęsknimy za naturą, chcielibyśmy móc otaczać się nią na co dzień. Projektanci wnętrz wyszli temu naprzeciw, tworząc prawdziwe naturalne dzieła sztuki na ścianach pomieszczeń różnego typu. Ogród wertykalny, czyli tzw. zielona ściana, to rozwiązanie, na które przy odrobinie zaangażowania może pozwolić sobie niemal każdy.

Ogrody wertykalne w języku powszechnym nazywane są zielonymi ścianami. Są one niczym innym, jak zakrywającą ścianę pionową powierzchnią, która wypełniona jest gęsto posadzonymi roślinami w taki sposób, aby tworzyły one jedną taflę zieleni. Ogród wertykalny może mieć tysiące różnych charakterów. Wszystko zależy od kreatywności i gustu osoby, która projektuje tego typu ścianę lub zleca jej wykonanie. Ogrody wertykalne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, także w Polsce. 

 Zielone ściany, których rozmiary są naprawdę duże, montuje się za pomocą specjalistycznych firm, które są mistrzami w montażu tego typu elementów wystroju. Mniejsze ogrody wertykalne możemy jednak bez żadnego problemu zamontować samodzielnie. Na rynku istnieje wiele różnego rodzaju gotowych już stelaży do samodzielnego wykonania ogrodu wertykalnego w domu. Należy jedynie odpowiednio dobrać rośliny, tak, aby razem stanowiły przepięknie uzupełniającą się całość. Wszystko zależy oczywiście od naszego gustu, możliwości jest bowiem nieskończenie wiele, ponieważ istnieje bardzo dużo rodzajów roślin nadających się do posadzenia na takiej właśnie zielonej ścianie. Możemy skorzystać z gatunków, które zajmują mniej miejsca, takich jak np. mchy. Jeżeli jednak chcemy uzyskać bardziej spektakularny efekt, to idealnie do tego nadadzą się takie rośliny, jak:

  • skrzydłokwiat
  • bluszcze
  • zielistka
  • paprocie
  • różne rodzaje epifitów.Niezwykłe zalety ogrodów wertykalnych

Ogrody wertykalne nie stanowią jedynie elementu wystroju wnętrz. Tak, wyglądają przepięknie i wprowadzają do pomieszczenia naprawdę wyjątkowy klimat, budząc zachwyt wszystkich gości, jednakże to nie jedyna ich zaleta. Zielone ściany mają również niezwykle pozytywne właściwości dla zdrowia domowników. Przede wszystkim produkują tlen, dzięki czemu w takim wnętrzu oddycha się lepiej. Oczyszczają również powietrze, co jest niezwykle istotne w dzisiejszych czasach, gdzie poziom zanieczyszczenia powietrza jest bardzo wysoki.

Za sprawą ogrodu wertykalnego powietrze w mieszkaniu jest także bardziej nawilżone, a to kolejny duży plus. W domach, zwłaszcza w sezonie grzewczym, ale nie tylko, często towarzyszą nam przesuszenia skóry, czy też śluzówek. Jest to do tego stopnia uciążliwe, że wielu ludzi inwestuje w urządzenia zwane nawilżaczami powietrza. Zielona ściana pełni tę funkcję nie pobierając przy tym prądu, i do tego przepięknie wygląda. Zieleń koi też nerwy i wprowadza równowagę do stanu emocjonalnego człowieka, dlatego w takim pomieszczeniu wypoczywa się znacznie lepiej i szybciej. 

Ogrody wertykalne mają całe spektrum zalet i do tego w piękny sposób wypełniają wnętrze. Montaż zielonych ścian nie jest trudnym procesem, dlatego jest to rozwiązanie zalecane każdemu, kto pragnie w krótkim czasie nadać niezwykły charakter swojemu mieszkaniu.   

Data ostatniej aktualizacji artykułu: 2023-01-23

Udostępnij post:


Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów

Kategorie