E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Środek do zwalczania chwastów – jak działa oprysk Roundup?

Roundup to środek używany w rolnictwie, uprawach towarowych, a także ogrodach przydomowych i działkowych. Z powodzeniem stosuje się go do odchwaszczania gleby. Działa nieselektywnie, niszczy nadziemne części roślin. Dowiedz się więcej o jego stosowaniu, wyborze, jak i działaniu.

Kiedy pryskać Roundupem? (Randapem, Randupem)

W ogrodnictwie hobbystycznym warto sięgnąć po Roundup:

  • przed założeniem upraw,
  • posadzeniem roślin,
  • czy wysiewem nasion.

Można go, z powodzeniem, używać do zabiegów w sezonie wegetacyjnym, jednak należy mieć wówczas na uwadze temperaturę.

Działanie Roundupu jest najbardziej skuteczne w przedziale temperatur od 12 do 25 °C. 



Po jakim czasie działa Roundup - kiedy pierwsze efekty?

Czas oczekiwania na efekty zastosowania Roundupu jest błyskawiczny. Szacuje się, że środek działa już po 48 godzinach po zaaplikowaniu, także w okresie intensywnego wzrostu chwastów. Pierwsze objawy działania środka widać 7-14 dni po zabiegu, a zauważalne całkowite zamieranie roślin następuje po około 30 dniach — w zależności do tego, jakiego rodzaju środka użyliśmy. Warto sprawdzić, jaka jest potrzebna dawka Roundup dla jednorazowego zastosowania na etykiecie produktu, by nie tylko odpowiednio go użyć, ale także dowiedzieć się, kiedy dokładnie można spodziewać się pierwszych efektów. Szybkość działania przede wszystkim zależy od pory roku, wielkości dawki, a także rodzaju roślin.

Jak długo działa Roundup? (Randap, Randup)

W przypadku używania Roundupu przed założeniem trawnika, czy nowej uprawy nie należy robić tego od razu po pozbyciu się chwastów. Dokładna informacja, ile należy odczekać znajduje się na etykiecie konkretnego rodzaju środka, jednak zazwyczaj jest to okres od 2 do 4 tygodni. Latem jest to jednak nawet po 8-10 dniach.



Środek niszczący trawę, jak zwalczać trawę?

W składzie Roundupu znajduje się glifosat, który zastosowany na rośliny powoduje ich obumieranie i usychanie niezależnie od rodzaju. Dlatego środek ten stosuje się zazwyczaj przed uprawą, sadzeniem roślin, czy wysiewem nasion. Jest on nieselektywny, przez co nie ma zastosowania w przypadku usunięcia chwastów na trawniku. Użyty w ten sposób skutecznie zniszczy zarówno chwasty, jak i trawę.

Na rosnących trawnikach ma sens zastosowanie środków chwastobójczych selektywnych, czyli niszczących chwasty, ale nie uszkadzających przy tym trawy, np. StaraneMniszekChwastox Nowy TrioChwastox Complex.



Jakie są rodzaje Roundupu – jak wybrać właściwy?

Roundup najczęściej występuje w formie koncentratu np.:

  • Roundup Flex 480 SL (480g/l glifosat), z którego sporządza się roztwór wodny, także stosowany nalistnie. Jest to mocniejszy Randap, ze zwiększoną ilością substancji czynnej, glifosatu, szybciej i mocniej działa. Sprawdza się przed siewem bądź sadzeniem roślin uprawnych, po siewie, w leśnych szkółkach, czy między innymi do przygotowania gleby pod uprawy leśne. W przypadku jego zastosowania możliwa jest uprawa od 24h po zabiegu, w przypadku chwastów jednorocznych i 5 dni po zabiegu w przypadku chwastów wieloletnich. 
  • Dostępny jest także standardowy Roundup 360 SL Plus (360g/l glifosat) także w formie koncentratu, do przygotowania roztworu wodnego do aplikacji nalistnej przy zastosowaniu opryskiwaczy - polowych i ręcznych. Stosuje się go w ochronie upraw kukurydzy, ziemniaka, marchwi, pietruszki, cebuli, czy pora. Na etykietach produktów znajdują się wszystkie najważniejsze informacje, które pozwolą na podjęcie najlepszego wyboru. Działanie środka jest widoczne po 7-10 dniach od zabiegu, a całkowite zamieranie roślin mniej więcej po trzech tygodniach.

Jak, kiedy, w jakiej temperaturze powietrza, fazie roślin i dawce stosować Randap?

Dawkowanie Randap uzależnione jest od wybranego rodzaju środka. Warto dokładnie zapoznać się z etykietą, by wybrać rodzaj idealny dla swoich potrzeb.

  • Roundup Flex 480 świetnie sprawdza się w trudniejszych warunkach pogodowych. Zapewnia także szybszą uprawę po oprysku. Zamieszczona na etykiecie zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania koncentratu Roundupu Flex 480 SL to od 1,12- do 4,5 litrów na 1 hektar (średnio ok. 3 litrów), na 200-300 litrów wody. W przeliczeniu na 100 m2- 30 ml środka na 3 litry wody.
  • Roundup 360 Plus daje pewność działania nawet wtedy, gdy jest zastosowany na godzinę przed deszczem. Producent zaleca, by stężenie Roundupu w zbiorniku wynosiło około 2%. Zamieszczona na etykiecie maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania Roundup 360 Plus SL to od 1,25- do 6 litrów na 1 hektar (średnio ok. 4 litrów), na 200-300 litrów wody. W przeliczeniu na 100m2- 40ml środka na 3 litry wody. 

W przypadku trudnych, większych, głęboko korzeniących się chwastów, np. w celu zwalczania perzu właściwego, zaleca się stosowanie wyższych dawek, nawet do 6 litrów na hektar w połączeniu z dodatkiem do glifosatu AS 500.
Nie jest zalecane stosowanie oprysku na mokre rośliny. Najlepiej stosować go na rośliny o dobrej kondycji, co przyspieszy jego działanie w celu zwalczania wschodzących chwastów.

Jak zwalczyć skrzyp polny?

Randap nie jest szkodliwy dla skrzypu polnego. Na etykiecie znajdziemy odpowiedni zapis — skrzyp polny to chwast odporny na działanie glifosatu. Aby się go pozbyć, zalecamy użyć mieszaniny herbicydów Roundup z Chwastox Extra:
Chwastox Extra 300 SL- 2,5 l/ha + Roundup 360 SL- 5,0 l/ha
lub użyć gotowego herbicydu będącego mieszaniną tych dwóch oprysków: Orkan 350 SL. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 5 - 8 l/ha.
Zalecana ilość wody: 300 l/ha 


Czy Roundup jest bezpieczny? Czy jest szkodliwy dla zdrowia?

Temat bezpieczeństwa stosowania Roundupu i jego wpływu na środowisko jest omawiany już od dawna. Zawarty w nim glifosat został zaklasyfikowany przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem jako substancję prawdopodobnie rakotwórczą. Udowodniono także, że glifosat nie ulega całkowitej biodegradacji, dlatego gdy nie ma konieczności używania Roundupu zalecane są inne środki na chwasty, na bazie naturalnych składników. 



Roundup bez glifosatu – czy są jakieś alternatywy dla glifosatu?

Z racji tego, że w Roundup zawarty jest potencjalnie szkodliwy glifosat, powstały zamienniki, które dalej pozwalają na szybkie pozbycie się występujących gatunków chwastów, a jednocześnie są bezpieczniejszym rozwiązaniem. Takie środki mają w swoim składzie substancje pochodzenia roślinnego, które także pomagają w usunięciu chwastów.

Środek Beloukha, który jest środkiem kontaktowym, nieselektywnym, który zawiera w składzie kwas pelargonowy, który pochodzi z ekstrakcji oleju rzepakowego. Tym samym jest on bezpieczny dla środowiska naturalnego, jak i zwierząt.




Zalecamy dodatek AS 500 przy oprysku ścierniska Roundupem!

Opryskując ściernisko Roundupem 360 SL Plus rekomendujemy dołożenie do zabiegu przylepca AS 500. Jest to adiuwant dedykowany do łączenia z glifosatem, obnizający pH cieczy. Działa on znacznie lepiej aniżeli siarczan magnezu.

Należy także pamiętać o ustawieniu małego ciśnienia na opryskiwaczu.  

Dawka jednorazowego zastosowania to 1 litr Asa 500 na 4-5 litry Roundupu.

Jeśli po oprysku zastosujemy orkę na 15-20 dni, siać możemy nawet po dwóch dniach.

Tańsze zamienniki Roundupu:

Na rynku występuje klika rodzajów herbicydów totalnych, które są zamiennikami oprysku Roundup, ale posiadają ten sam skład (glifosat) i działanie, np.

Inne herbicydy zawierające glifosat:



Roundup 360 SL Plus - dostępne pojemności

Roundup 360 SL Plus 1L

Roundup 360 SL Plus 5L

Roundup 360 SL Plus 20L

Roundup 360 SL Plus 200L



Roundup Flex 480 - dostępne opakowania

Roundup Flex 480 40ML

Roundup Flex 480 125ML

Roundup Flex 480 1L

Roundup Flex 480 5L

Roundup Flex 480 15L



Kliknij tutaj aby przenieść się do naszego sklepu z wszystkimi rodzajami Roundupu.

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie