E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Nawozy z żelazem - Po co żelazo w uprawie roślin?

Uprawa roślin ogrodowych wymaga stosowania odpowiednio dobranych nawozów, odżywiających plony i potęgujących ich wzrost. Dla zachowania zdrowia i rozwoju roślin niezbędna jest obecność żelaza w glebie oraz bezpośrednie zasilanie roślin nawozami z tym pierwiastkiem – bez niego rośliny nie mają możliwości optymalnego wzrostu, stają się podatne na choroby, a ich odporność spada. Nawożenie żelazem jest zatem obligatoryjne. Jakie są funkcje żelaza w uprawie roślin?

 

Żelazo w roślinie – jakie ma znaczenie?

 

Newralgiczna rola żelaza koncentruje się wokół fundamentalnych procesów, zachodzących w każdej roślinie. Obecność żelaza jest konieczna dla procesu fotosyntezy i oddychania. Pierwiastek ten bezpośrednio wpływa na wzrost rośliny, gdyż bierze udział w transporcie elektronów, wskutek czego powstają organiczne związki węgla, umożliwiające rozwój rośliny. Żelazo odpowiada także za tworzenie się chlorofilu w roślinach, bierze udział w metabolizmie. Funkcje żelaza w uprawie roślin są obszerne i zróżnicowane. Redukuje ono działanie szkodliwych azotanów, odpowiada za prawidłowy wzrost i rozwój, a także odpowiednie i zdrowe owocowanie. Okazuje się zatem, że żelazo jest podstawą w uprawie roślin – warto zadbać o dostarczanie jego optymalnych ilości każdej roślinie, a będzie ona wzrastać zdrowo i obficie, ciesząc oczy również swoją estetyką.

 

Czym grożą niedobory żelaza w uprawie roślin?

 

Znaczenie żelaza w uprawie roślin jest więc niewątpliwe, lecz odpowiednie nawożenie utrudnia fakt, że ten mikroelement nie należy do łatwo przyswajalnych. Najbardziej typowym symptomem braku żelaza w roślinie jest chloroza, która jest spowodowana rozpadem chlorofilu w roślinie. Początkowo zajmuje młode liście i stopniowo rozszerza się na starsze. Liście stają się jasnozielone, po czym żółkną i bieleją, a pomiędzy nerwami zaczynają pojawiać się pędy wzrostowe. Niedobory żelaza są zatem zauważalne, dlatego – jeśli wystąpią wspomniane symptomy – należy natychmiast zadbać o kompleksowe nawożenie rośliny żelazem, aby wyrównać braki tego mikroelementu i umożliwić roślinie prawidłowy wzrost.

 

Warto podkreślić, że na niedobór żelaza najbardziej podatne są rośliny kwasolubne, rosnące w glebie o obojętnym odczynie. W drastycznych przypadkach niedoborów może dojść do zamierania wierzchołków pędów, a także całych konarów.

 

Nawożenie żelazem roślin ogrodowych

 

Choć żelazo jest stosunkowo trudno przyswajalne, istnieje kilka sposobów, aby spotęgować jego udział w odżywieniu roślin. Warto poznać czynniki, które znacząco utrudniają pobieranie żelaza przez rośliny. Wśród nich wymienić należy: skrajne wartości substancji organicznej, skrajne wartości pH gleby (zbyt niskie lub wzrost powyżej 6,5), ekstremalne temperatury – zbyt niskie lub zbyt wysokie, niedobory tlenu w glebie, jej za duże zagęszczenie i obfite zalanie wodą. Dostępność żelaza dla roślin zmniejszają także azot azotanowy i wysoka zawartość fosforu.

 

Chcąc, aby żelazo dla roślin było łatwo dostępne, warto zadbać o odpowiednie warunki, intensyfikujące zdolność pobierania go z gleby. Gleba powinna być lekko kwaśna, jej wilgotność umiarkowana, a zawartość cynku i manganu niska. Okazuje się zatem, że nawożenie żelazem wymaga odpowiedniego przystosowania gleby, gdyż wyłącznie wtedy ten pierwiastek może zostać pobrany i ukazać swoje dobroczynne właściwości dla rozwoju i zdrowia roślin. Nawozy z żelazem można stosować do podlewania roślin, a także w formie dokarmiania dolistnego – ta druga opcja wykorzystywana jest w skrajnych przypadkach, gdy należy szybko dostarczyć roślinie ten ważny pierwiastek. Dawki należy dobrać do indywidualnych potrzeb konkretnej rośliny.

 

Nasza oferta nawozów zawierających w składzie żelazo:

ZACHĘCAMY DO ZAKUPÓW W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM (1).png

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie