E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jak zwalczyć ćmę bukszpanową? Sprawdzone sposoby i metody

Jak wygląda zaatakowany przez ćmę bukszpan?

Aby rozpoznać przyczynę zasychania bukszpanu, należy przeprowadzić dokładną lustrację wnętrza rośliny. Jeśli możemy dostrzec małe zielone gąsienice lub ćmę, to znak, że mamy do czynienia z niezwykle groźnym szkodnikiem, który może doprowadzić do całkowitego obumarcia całej plantacji bukszpanu.

Cydalima perspectalis, znana pod nazwą ćma bukszpanowa, stała się w ostatnich latach znaczącym zagrożeniem dla kompozycji ogrodowych. Szkodnik, który przywędrował do Europy z terenów wschodniej Azji, szczególnie „upodobał” sobie bukszpan wiecznie zielony. Ten z kolei cieszy się dużą popularnością w Polsce, zwłaszcza jako roślina żywopłotowa. Inwazyjny gatunek motyla rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie, dlatego ogrodnicy powinni szybko powziąć środki przeciwdziałające. Jakie są najskuteczniejsze sposoby zwalczania ćmy bukszpanowej?



Jak rozpoznać ćmę bukszpanową?

Jak zostało wspomniane we wstępie szkodnik przywędrował z Azji, w wyniku importowania egzotycznych roślin. W Europie nie posiada on żadnych naturalnych wrogów (nie jest np. zjadany przez ptaki) oraz konkurencji, przez co rozmnaża się w bardzo szybkim tempie.

Najbardziej szkodliwe są gąsienice, gdyż dorosłe motyle odżywiają się głównie sokami roślinnymi oraz nektarem kwiatów. Te pierwsze z kolei obgryzają młode i zdrewniałe części roślin, a ze względu na swoją barwę (zbliżoną do koloru bukszpanu) są bardzo trudne do zlokalizowania. Co więcej, samice składają milimetrowe jaja wewnątrz krzewu (od spodniej strony liści), co dodatkowo utrudnia rozpoznanie szkodnika.



Jak więc rozpoznać gąsienice?

Larwy ćmy bukszpanowej tworzą oprzędy, a kokony pokryte są czarną powłoką. Z kolei na gałęziach rośliny można zaobserwować obfitą, wełnistą powłokę o białym kolorze. Warto również dodać, że barwa gąsienic zmienia się wraz z ich wzrostem: młode są jasnozielone, z kolei starsze stają się coraz bardziej brązowe.  

Brak podjęcia walki ze szkodnikiem prowadzi do znaczących konsekwencji. W wyniku ich żerowania dochodzi do powstania całych połaci gołożerów, które pokryte są przędzą. Następnie stworzone przy użyciu bluszczu kompozycje ogrodowe całkowicie zamierają. Działanie szkodnika ma miejsce w okresie od wiosny do jesieni, podczas którego może mieć on do czterech pokoleń. Szczególnie intensywnie szkodnik ten rozprzestrzenia się w warunkach ciepłej, słonecznej pogody.



Ćma bukszpanowa - zwalczanie- jak uratować bukszpan?

Istnieje kilka sposobów przeciwdziałania larwom ćmy bukszpanowej.

Pierwszy sposób polega na dokładnym przeglądaniu krzewów, minimum co 10 do 14 dni podczas trwania sezonu. Jeśli na liściu czy gałązce zostaną zaobserwowane jaja lub gąsienice, należy je ręcznie ściągnąć, z kolei bardzo zniszczone części roślin oddzielić i spalić. Warto pamiętać, że samice składają jaja w wewnętrznej części krzewu, dlatego jeśli wybór padnie na mechaniczne zwalczanie ćmy bukszpanowej, należy dokładnie „przeczesać” roślinę.

 

Innym sposobem są różnego rodzaju PUŁAPKI.

Wśród nich najczęściej wyróżnia się lepowe tablice lub wabienie ćmy bukszpanowej feromonem płciowym, na które reagują samce. Nie trudno domyślić się, że po schwytaniu nie znajdą one samic, a tym samym nie dojdzie do zapłodnienia.

Pułapki feromonowe umożliwiają więc kontrolowanie rozwoju szkodnika. Pułapki są wielosezonowe, natomiast feromon jest wymienny. Jeden feromon działa od 4-6 tygodni. Po tym czasie należy wymienić go na nowy.





Ostatnim sposobem radzenia sobie z ćmą bukszpanową jest ZWALCZANIE BIOLOGICZNE LUB CHEMICZNE, przy użyciu specjalnych preparatów.

Jednym z najskuteczniejszych, a zarazem ekologicznych środków na gąsienice (w tym cydalima perspectalis) jest Lepinox Plus (stosowany powierzchniowo) lub Dipel o takim samym działaniu i zastosowaniu.

 Środek jest bezpieczny dla ludzi i środowiska, a w swoim składzie zawiera bakterię Bacillus thuringiensis, która działa żołądkowo (poprzez wytworzenie krystalicznych białek) na szkodnika. W ciągu 72 godzin od jej spożycia gąsienice giną, a po jakimś czasie kurczą się i czernieją. 

Dawkowanie Lepinox- 1kg/ha na 400 l wody (czyli po przeliczeniu  25 g/10 l wody).

W celu zwiększenia przyczepności preparatu i wydłużenia okresu działania środka, zalecamy do zabiegu dodanie Protector w dawce 0,25 L/ha lub inny polimerowy adiuwant. (czyli po przeliczeniu 6 ml/10 l wody)

Jak widać, istnieje kilka sposobów ochrony bukszpanu przed gąsienicami cydalima perspectalis. Warto jednak mieć na uwadze, że szkodnik, który przywędrował do Europy z Azji, może żerować również na innych roślinach. Dlatego należy dokładnie przejrzeć swoje ogrody i w razie potrzeby podjąć szybkie środki zwalczające.

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie