E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Co na komary?

Latem, komary są prawdziwym utrapieniem. Ich obecność jest nie tylko irytująca, ale wiąże się także z przenoszeniem niebezpiecznych dla człowieka chorób. Kiedy komary są największym zagrożeniem? Jak chronić się przed tymi owadami i zapobiec ich przedostawania się do domu? Poznaj sprawdzone sposoby, dzięki którym zapewnisz bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym!

Co jest najbardziej skuteczne na komary? Jaki jest najlepszy środek na komary?

Walka z komarami wcale nie musi być męcząca! W pierwszej kolejności możesz spróbować typowo domowych sposobów. Wystarczy, że w pomieszczeniach, na tarasie lub w ogrodzie umieścisz rośliny o intensywnym, odstraszającym owady zapachu. Może być to kocimiętka, koper włoski, czy lawenda wąskolistna. Równie dobrym sposobem jest używanie olejków eterycznych – szczególnie z trawy cytrynowej, goździków, bazylii, tymianku lub mięty pieprzowej.

Do ochrony pomieszczenia lub tarasu wykorzystuje się lepy, płytki owadobójcze, spirale, świece antykomarowe, owadokleje oraz urządzenia zwalczające komary, czyli tzw. elektro. Te ostatnie są szczególnie polecane do sypialni, ponieważ komary najczęściej atakują w nocy.

W przypadku ogrodów spora część osób stawia na bardziej radykalne rozwiązania. Stosują środki na komary w płynie o działaniu wyniszczającym. Najczęściej są one w formie koncentratu, który rozcieńcza się w wodzie. Otrzymanym preparatem wykonuje się opryski.

Chcąc ochronić skórę przed ukąszeniem, najlepiej sięgnąć po profesjonalny repelent. Na rynku są dostępne produkty pod różną postacią, o różnym składzie. Odstraszają one nie tylko same komary, ale także inne niebezpieczne insekty. Jeśli owad ukąsi człowieka, pomocne mogą okazać się balsamy i plasterki łagodzące ból. Zapobiegają one także samemu drapaniu skóry, co może wywołać pojawienie się ran.

Jaki jest skład środków na komary?

Środki w formie koncentratu, tworzone są głównie na bazie permetryny, cypermetryny lub deltametryny. Są to związki chemiczne wykazujące silne działanie insektobójcze. Preparaty charakteryzują się jednak niską toksycznością. Mogą więc być stosowane w rolnictwie, ogrodnictwie, budynkach inwentarskich, garażach, czy magazynach. Większość produktów jest także bezzapachowa – np. Cimex-Out, Alfasekt Plus.

Preparaty, które można aplikować bezpośrednio na skórę, są tworzone na bazie ikarydyny lub DEET. Tuż obok nich, w składzie można znaleźć również substancje dodatkowe. Jak prezentują się etykiety środków najpopularniejszych producentów?

Mugga

Repelenty Mugga są dostępne w formie sprayu, balsamu lub roll-on’u. Tworzone są zarówno na bazie DEET, jak i ikarydyny. Oprócz substancji czynnej, w składzie repelentów tego producenta można znaleźć także:

  • Etanol – związek chemiczny wykazujący się niską szkodliwością dla człowieka, znany jako środek antyseptyczny;
  • Benzoesan denatonium – związek chemiczny wyróżniający się gorzkim smakiem, który jest wykorzystywany jako “substancja odstraszająca” spożywanie szkodliwego produktu (dzięki niemu owady nie lgną do skóry; jest też dodatkiem wielu produktów dla dzieci i zwierząt);
  • Triethanolamine – regulator pH;
  • Frakcje olejków roślinnych, między innymi z lawendy i geranium – mają właściwości pielęgnacyjne.

Ze względu na wysoką skuteczność, środki Mugga są dostosowane do klimatu europejskiego i tropikalnego. Są to jednocześnie jedne z najsilniejszych produktów.

BROS

Producent jest znany przede wszystkim ze środków chemicznych pomagających zwalczyć wszelkiego rodzaju robactwo, insekty i innych nieproszonych gości pojawiających się w naszych ogrodach. Oferuje jednak także repelenty do stosowania bezpośrednio na skórę lub odzież.

Środki przeciw ukąszeniom komarów Bros to głównie spraye, płyny i roll-on’y. Oprócz głównej substancji, w składach można znaleźć:

  • Citrodiol – substancja czynna pozyskiwana z olejku z drzewa Eucalyptus citriodora, będąca naturalnym odpowiednikiem DEET;
  • Geraniol – związek zapachowy pozyskiwany z olejka różanego, cytronelowego, bądź olejku eterycznego z geranium i cytryny;
  • Etanol;
  • Linalol – substancja zapachowa podobna do olejku bergamotowego i lawendowego;
  • Olejek z eukaliptusa – jest to jeden z zapachów, który naturalnie działa odstraszająco na komary.

Vaco

Podobnie jak BROS, firma Vaco zajmuje się produkcją repelentów oraz produktów biobójczych. Preparaty zapobiegające ukąszeniom tej firmy zawierają w składzie DEET. Są wzbogacone także o substancje dodatkowe, między innymi:

  • Geraniol;
  • Olejek z eukaliptusa;
  • Citrodiol;
  • Panthenol – prowitamina B5; substancja pielęgnująca, szczególnie polecana dla skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

Repelenty tego producenta mają moc w skali od 1 do 5. Znacznie ułatwia to dobór odpowiedniego produktu do indywidualnych potrzeb.

banery (22).gif

Zawartość substancji czynnych repelentów wymienionych producentów wynosi od 9,5% do 50%. Oprócz DEET i ikarydyny niektóre z repelentów są tworzone na bazie IR3535 (ethyl butylacetylaminopropionate). Standardowy czas ochrony przed ukąszeniami wynosi od 4 do około 8 godzin.

Czy DEET jest bezpieczny?

DEET to syntetyczny produkt otrzymywany z kwasu m-toluilowego, dietyloaminy i chlorku tionylu. Ma on formę bezbarwnej lub jasnożółtej cieczy. Stosowany jest w wielu płynach i aerozolach – zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. DEET najczęściej można znaleźć w składzie środków odstraszających owady. Stężenie tej substancji może wynieść od 5 do aż 99%.

Działanie DEET polega na zablokowaniu receptorów owadów, aby nie odbierały one człowieka jako żywiciela. Stosując preparat bezpośrednio na skórę, stajemy się niewyczuwalny dla małych krwiopijców. Dzięki temu uważa się, że środki na bazie DEET są najskuteczniejsze. Im wyższe jest stężenie, tym dłuższe jest działanie repelentu. Niestety, coraz częściej słyszy się także o skutkach ubocznych stosowania preparatów z DEET. Gdy jest ono zbyt częste, substancja może podrażniać skórę, a nawet mieć działanie toksyczne.

DEET jest bezpieczny, ale w odpowiednim stężeniu. Uznaje się, że górna granica to 50%. Używając preparatów zawierające tę substancję, należy zachować także środki ostrożności. Przede wszystkim, nie można używać ich w zamkniętych pomieszczeniach. Trzeba unikać przypadkowego kontaktu z żywnością oraz aplikowania środka na twarz. Zakazane jest także stosowanie DEET na podrażnioną skórę. Podczas aplikacji, szkodliwe może być także wdychanie oparów.

Skutkiem ubocznym stosowania DEET może być wysypka, uczucie pieczenia skóry, odrętwienie błon śluzowych, podrażnienie spojówek oraz nasilone łzawienie oczu. Gdy człowiek jest narażony na zbyt dużą dawkę DEET, może pojawić się zatrucie. Objawia się ono przyspieszonym lub zwolnionym biciem serca, nudnościami lub mdłościami, zawrotami głowy, a także pobudzeniem lub zmniejszoną wrażliwością na bodźce. W najgorszych przypadkach mogą wystąpić duszności, pęcherze na skórze oraz podrażnienie żołądka.

Środki na bazie DEET można więc uznać za bezpieczne, o ile są poprawnie używane. Przed ich aplikacją na skórę, warto zastosować też kosmetyk z filtrem SPF.

Co przeciw komarom dla dzieci i niemowląt?

Nie każdy repelent przeciw komarom może być stosowany na delikatną skórę dziecka. Niektóre składniki mogą wywołać reakcję alergiczną lub poważne podrażnienie skóry. Wybierając repelent, trzeba zwrócić uwagę, aby był on stricte przeznaczony dla niemowląt lub starszych dzieci.

Dla niemowląt rekomendowane są środki z jak najbardziej naturalnym składem. Są to preparaty na bazie olejków eterycznych (lawendowego, miętowego, eukaliptusowego, cytronelowego), bądź ikarydyny. Gdy dojdzie już do ukąszenia komara, pieczenie można zniwelować okładem z soli oczyszczonej. Dostępne są również specjalne żele.

W przypadku starszych dzieci można stosować zarówno środki na bazie ikarydyny, jak i DEET. Bezpieczną substancją występującą w środkach dla dzieci powyżej 1. roku życia jest także IR3535. Znajduje się on między innymi w preparacie Bros na komary dla dzieci.

Warto zwrócić uwagę, aby wybrany repelent był przeznaczony dla konkretnej grupy wiekowej, atestowany, a także przebadany dermatologicznie.

Jak sobie radzić z komarami? Jak walczyć z komarami?

Do walki z komarami warto przygotować się jeszcze przed sezonem letnim. Ważne jest ograniczenie na terenie wokół domu punktów wody stojącej, takich jak kaskady ogrodowe, duże baseny, czy kałuże. Drzewa oraz krzewy powinny być regularnie przycinane. Żarówki w lampach zewnętrznych warto wymienić na dające żółtą barwę, która odstrasza komary.

Gdy na terenie zewnętrznym pojawi się plaga nieproszonych gości, można przeprowadzić odkomarzanie. Zabieg wykonuje się metodą chemiczną, biologiczną lub fizyczną. Sam proces nie jest jednorazowy. Odkomarzanie trzeba powtarzać średnio co trzy tygodnie. Efekt zabiegu mogą skrócić także obfite opady deszczu.

Niestety, skuteczne radzenie sobie z komarami nie będzie możliwe bez profesjonalnych repelentów i elementów ochrony. Powszechnie uważa się również, że komary można odstraszyć nosząc ubrania w kolorze białym, fioletowym, niebieskim oraz zielonym. Aby ochronić dziecko, można zawiesić na wózku osłonę przeciw komarom, a łóżeczko skropić olejkiem eterycznym.

Dlaczego ugryzienie komara jest niebezpieczne?

Ukąszenie komara wiąże się nie tylko z dyskomfortem. Choć najczęściej kończy się ono pojawieniem się niewielkiego swędzącego bąbla, który dość szybko znika, u osób z alergią mogą pojawić się także inne objawy. Należy do nich zapalenie skóry, zawroty głowy, gorączka, nudności, problemy z oddychaniem, czy wysypka na całym ciele. Złe samopoczucie może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

Gdy komar ukąsi człowieka w okolicy twarzy, pojawia się obrzęk. Może mieć on nawet do nawet kilkunastu centymetrów. Zdarza się więc, że taki stan znacznie utrudnia widzenie, mówienie oraz oddychanie. Objawy mogą utrzymywać się długo – od trzech do dziesięciu dni. Ma to wpływ na codzienne funkcjonowanie.

Komary często przenoszą też pasożyty, wirusy i poważne choroby, takie jak malaria, babeszjoza, czy żółta febra. Jest to problemem szczególnie w Azji, Ameryce Północnej i Południowe, a także w Afryce. Wybierając się na egzotyczne wakacje warto mieć to na uwadze i przyjąć odpowiednią szczepionkę.

Dlaczego warto używać środków na komary?

Komary, podobnie jak inne owady, można spotkać nie tylko na świeżym powietrzu. Bardzo często są one także nieproszonymi gośćmi w domach, szczególnie położonych blisko wody lub lasów. Ukąszenia powodują nie tylko pojawienie się na skórze bąbli powodujących dyskomfort. Mali krwiopijcy mogą rozprzestrzeniać także poważne choroby. Zabezpieczenie się przed ukąszeniami jest więc kluczowe, jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Elementy ochrony, takie jak moskitiery, spirale, czy lepy, zapewniają bezpieczeństwo w pomieszczeniach. Chronią one zarówno przed komarami, jak i innymi insektami. Są skuteczną formą ochrony w szczególności dla osób mających wrażliwą skórę lub alergie na środki owadobójcze. Narzędzia te są także świetnym rozwiązaniem, gdy owady są problematyczne w określonej porze dnia.

Gdy odpoczywasz w ogrodzie, bądź planujesz wakacje nad morzem lub za granicą, środki na komary pozwolą Ci w maksymalny sposób cieszyć się latem, bez obaw o ewentualne ukąszenie. Dzięki szerokiej gamie dostępnych produktów możesz dobrać odpowiedni do swoich potrzeb. Gotowe repelenty charakteryzują się wysoką skutecznością oraz natychmiastowym działaniem. Producenci dbają także o to, aby miały one różne wersje zapachowe. Możesz więc wybrać taki, który najbardziej będzie Ci odpowiadał.

Co jednak najważniejsze – stosowanie środków na komary pomaga w zapobieganiu ewentualnemu zakażeniu. Choć w Polsce nie ogłoszono jeszcze zagrożenia dla zdrowia spowodowanego ukąszeniem, z powodu zmieniającego się klimatu, warto zastosować profilaktykę. Używanie środków przeciw komarom jest także ważne podczas podróży zagranicznych.

Może zainteresuje Cię również:

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.
star star star star star
Wyślij formularz

    TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

    Kategorie