E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Co na pędraki w trawniku?

Pędraki, czyli larwy chrabąszczy majowych, należą do jednych z najbardziej powszechnych szkodników, jeśli chodzi o żerowanie w trawie. Na skutek ich życia w glebie i żywienia się korzeniami, na trawie powstają brunatne plamy, a dodatkowo zaatakowane miejsce przyciąga ptaki i gryzonie, co może przysparzać kolejnych problemów. Mogą wygryzać również korzenie buraków i bulwy ziemniaków, co prowadzi do przerzedzenia wschodów, więdnięcia i zamierania. Zwykle niepokojące objawy żerowania dostrzega się zbyt późno, przez co zabiegi ochronne w danym roku mogą okazać się już niecelowe. Bytujące w warstwie próchniczej pędraki są prawdziwą zmorą dla ogrodników. Larwy są bezpośrednim zagrożeniem dla wzrostu i rozwoju roślin, w tym trawnika. Aby się ich pozbyć, należy zastosować odpowiedni oprysk. Pomoże również tradycyjny sposób, jak przekopywanie trawnika, który jednak prowadzi do zniszczeń i zmian estetycznych w ogrodzie czy na działce.

 

Co to są pędraki?

Pędrak to zwyczajowa nazwa larw chrząszczy. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, stanowią prawdziwe wyzwanie dla miłośników ogrodnictwa. Owady żerują zazwyczaj w systemie korzeniowym roślin, skutecznie ograniczając ich rozwój. Są szkodliwe szczególnie w kontekście uprawy trawnika, który jest stosunkowo płytko ukorzeniony. Pędraki żerują w ziemi, gdyż sprzyja im wilgoć oraz nie brakuje pożywienia. 

W okresie rozwoju spożywają głównie korzenie roślin i traw, które zostają skutecznie uszkodzone. Jeśli pędraki zaczną żywić się rośliną, jej korzenie stają się wrażliwe i delikatne na choroby. Pobieranie wody przez rośliny jest zablokowane. W konsekwencji zaczynają proces gnicia lub zamierania. Na rynku znajduje się sporo preparatów na pędraki, jednak lepiej im zapobiegać. Warto pamiętać, że chrabąszcz majowy generuje najwięcej szkód właśnie w stanie larwalnym. 

 

Pędraki — co to? Jak wyglądają pędraki?

Pędraki mają biało — żółtawy kolor i brązowa główkę. Są grube, a ich ciało zwinięte jest w literę C. Na głowie znajdują się czułki, zakończone wachlarzowatą buławką, zaś na końcu odwłoka posiadają tępy kolec. Mają silny aparat gębowy i po trzy pary nóg. Po wylęgu długość ich ciał wynosi kilka milimetrów a dorosłe osobniki mogą osiągać około 60 mm długości. Pędraki przez cztery lata żerują pod powierzchnią ziemi, aby w czwartym sezonie wegetacyjnym przepoczwarzyć się i opuścić schronienie jako chrząszcz.

 

 

Fazy rozwojowe chrabąszcza majowego

Cykl rozwojowy chrabąszcza majowego dzieli się na kilka etapów:

1. Stadium jaja. Po złożeniu jaja chrabąszcza majowego przyjmują wymiary ok. 2 x 3 mm. Co istotne, z czasem stają się coraz większe, z uwagi na wchłanianie wody. 

2. Trzy stany larwalne. Larwy mają charakterystyczne jasne i lekko zakrzywione ciało i silne żuwaczki. Ich rozwój następuje przez trzy kolejne lata. Pełny rozwój larw może trwać maksymalnie 4 lata.  Pierwszego roku na jesień larwy osiągają  10 do 20 mm długości. W kolejnym roku długość zwiększa się do 30 do 35 mm. Finalnie w trzecim roku na wiosnę przyjmują wymiary 40 do 46 mm. 

3. Stadium spoczynkowe. Poczwarka ma wymiary od 25 do 35 mm i przyjmuje barwy białobrązowe.

4. Postać dorosła. Po pełnym zakończeniu cyklu dorosła postać ma wymiary ok. 25 do 30 mm. Można ją rozpoznać po ciemnej głowie i czarnym odwłoku z charakterystycznymi białymi plamami w kształcie trójkątów powyżej pokryw. 

 

 

Jakie warunki sprzyjają występowaniu drutowców?

Pomimo że drutowce obecne są na wielu obszarach, występowanie pewnych zjawisk podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia drutowców: 

1. Ogród/pole uprawne zlokalizowane wokół lasu. Bliskość lasu czy parku sprawia, że prawdopodobieństwo wystąpienia drutowców rośnie.

2. Brak płodozmianu (dotyczy pól uprawnych). Brak fasoli, gorczycy, rzepaku czy grochu. W przypadku pól uprawnych należy stosować naprzemienny siew różnych roślin, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia szkodników. 

3. Wykonywanie stosunkowo płytkiej orki i brak spulchniania gleby. W tym kontekście szczególnie istotne pozostaje spulchnianie gleby. Dotarcie do wierzchnich warstw gleby podczas orki będzie nieskuteczne w zapobieganiu pędrakom, które bytują w warstwie próchniczej. 

4. Kwaśny odczyn gleby. Odczyn gleby ma duże znaczenie w kontekście pojawiania się pędraków. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania ogrodu. 

5. Zaniedbane pola uprawne/ogrody. Pędraki pojawiają się w ziemi, która nie jest regularnie spulchniana. 

 

Jakie straty mogą wywołać pędraki w trawniku?

Żarłoczne pędraki mogą przede wszystkim przerzedzać trawnik. Poprzez przygryzanie korzeni dane sadzonki zamierają, a trawnik staje się nieatrakcyjny. Co więcej, osłabiają korzenie roślin, przez co ogród wydaje się zaniedbany. Rośliny szybko więdną. Jeszcze większym zagrożeniem jest możliwość wniknięcia chorób. Jeśli system korzeniowy rośliny został wcześniej naruszony, pojawia się wówczas idealne środowisko do rozwoju pleśni. 

Pędraki mogą skutecznie ograniczyć wzrost trawnika oraz generować poważne straty w ogrodzie. Przez larwy podgryzające korzenie pielęgnacja trawnika okaże się bezskuteczne. W przypadku larw trzeba działać i jak najszybciej przedsięwziąć środki zapobiegawcze, które będą hamować rozwój drutowców. W przeciwnym razie trawnik będzie zaniedbany i zacznie żółknąć. 

 

Jak skutecznie zwalczać pędraki w trawie?

Najważniejszym elementem walki z pędrakami jest profilaktyka i niedopuszczenie do ich pojawienia się. Istotna jest odpowiednia pielęgnacja trawnika, przeprowadzanie zabiegów wertykulacji i aeracji. Po każdym koszeniu dobrze jest wygrabić pozostałe źdźbła, aby uniknąć tworzenia się dodatkowej warstwy, mogącej stać się pożywieniem dla pędraków. Od maja do lipca dobrze jest rozłożyć na trawie siatki o drobnych oczkach, która uniemożliwi samicom składanie jaj w ziemi. Za każdym razem, gdy pojawi się dorosły osobnik, należy się go pozbyć. Pędraki, czyli larwy chrabąszczy majowych, należą do jednych z najbardziej powszechnych szkodników, jeśli chodzi o żerowanie w trawie. Na skutek ich życia w glebie i żywienia się korzeniami, na trawie powstają brunatne plamy, a dodatkowo zaatakowane miejsce przyciąga ptaki i gryzonie, co może przysparzać kolejnych problemów. Mogą wygryzać również korzenie buraków i bulwy ziemniaków, co prowadzi do przerzedzenia wschodów, więdnięcia i zamierania. Zwykle niepokojące objawy żerowania dostrzega się zbyt późno, przez co zabiegi ochronne w danym roku mogą okazać się już niecelowe.

 

 

Nasze rekomendacje na zabieg (dawkowanie na 100m2):

Intensywne ograniczenie pędraków za pomocą pożytecznych nicieni

Co to są pożyteczne nicienie?



Produkt Entonem

Produkt Larvanem



>>> Kiedy wybrać Entonem a kiedy Larvanem? - Sprawdź w naszym wpisie blogowym <<<



Intensywne ograniczenie pędraków za pomocą pożytecznych grzybów

Produkt Metacide

Metacide tworzy niekorzystne warunki bytowania dla szkodników takich jak: pędraki, chrabąszcze majowe, turkucie podjadki czy opuchlaki. 4 Rodzaje grzybów, zawarte w Metacide, działają jak pasożyt, tworząc przy tym warunki niekorzystne dla szkodników. Preparat stosuje się na noc, wymaga przykrycia ziemią, gdyż działania promieni UV mają wyniszczający wpływ na grzyby. Należy utrzymać dużą wilgotność gleby. Niezbędne jest aby grzyb był w kontakcie ze szkodnikiem, wtedy ten zamiera. Woda do oprysku nie może być chlorowana. 

Dawkowanie Metacide: 50-100g/100m2,

Zalecana ilość wody: 10l/100m2.





Stwarzanie niekorzystnych warunków dla pędraków za pomocą nawozu organicznego

Produkt B-Defence

Wspomaga właściwości gleby, dla uzyskania efektu biofumigacji w glebie.

Dawkowanie B-Defence: 4-5kg/100m2,

Pozostałe rozwiązania

GRAMMINI

Stwarza niesprzyjające warunki dla larw pędraków, drutowców, nicieni i innych szkodników żerujących w trawniku.

Dawkowanie Grammini: 10g/100m2,

Zalecana ilość wody: 5l/100m2.

P-DRAKOL

Środek stymuluje rozwój systemu korzeniowego trawy.

Dawkowanie P-Drakol: 20g/200-250m2,

Zalecana ilość wody: 4-10l/200-250m2.

EMa 5 z wrotyczem na pędraki

Organiczny środek eliminujący korzystne warunki dla rozwoju chorób grzybowych.

Dawkowanie EMa: 1l/100m2,

Zalecana ilość wody: 20l/100m2.

 

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie