E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Z czego produkowane są środki ochrony roślin?

Środki ochrony roślin służą do unicestwiania szkodliwych organizmów, takich jak fungicydy, akarycydy, nematocydy, czy insektycydy. Można podzielić je jednak nie tylko ze względu na rodzaj szkodników, ale także sposób działania. Jak powstają środki ochrony roślin? Kiedy mogą okazać się szczególnie przydatne? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Jak powstają środki ochrony roślin?

Tradycyjne środki ochrony roślin, zwane również fitofarmaceutykami lub pestycydami, to preparaty przygotowane z substancji czynnych lub ich kompozycji, które łączy się z żywymi organizmami. Uzupełniać je mogą substancje dodatkowe, takie jak atraktanty, feromony, desykanty, defolianty, czy antywylegacze.

W składzie preparatów popularnych marek, można znaleźć między innymi tienkarbazon metylu, benzoesan emamektyny, propachizafop, pirymifos metylowy, czy pirymifos metylowy. Natomiast ekologiczne środki ochrony roślin są wytwarzane głównie z oleju parafinowego, oleju rydzowego, miedzi oraz manganu. Zanim środek zostanie dopuszczony do sprzedaży, należy potwierdzić jego biologiczną aktywność i poddać procesowi rejestracji. Ważne jest więc, aby stosować wyłącznie preparaty, które posiadają autoryzację w Unii Europejskiej.

Ze względu na działanie, pestycydy dzielą się na środki kontaktowe, systemiczne, translaminacyjne, doglebowe i fizyczne. Niektóre z nich zawierają mieszankę różnych substancji, aby zapewnić większą skuteczność. Efekt może być natychmiastowy lub wymagać odczekania dłuższego czasu. Ponieważ mają chemiczny skład, preparaty do ochrony roślin mogą być niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Powinny więc być używane przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.

Po co nam środki ochrony roślin?

Środki ochrony roślin mają szerokie zastosowanie. Używa się ich nie tylko w gospodarstwach rolnych, sadach i szkółkach, ale także w małych ogródkach. Najczęściej stosuje się je w formie oprysków, bądź łączy z nawozami. Preparaty mogą okazać się niezwykle przydatne w celu zapewnienia roślinom zdrowego wyglądu. Skutecznie chronią rośliny przed agrofagami (szkodnikami, mikroorganizmami chorobotwórczymi, chwastami), a także niszczą pojawiające się komórki grzybicze. Środki zwane moluskocydami mogą wspomóc walkę ze ślimakami zjadającymi liście, nasiona lub sadzonki.

Środki ochrony roślin mają jednak również zupełnie inne działanie. Mogą spowalniać wzrost lub wyniszczać konkretną grupę roślin na określonym obszarze (głównie chwasty). Umożliwiają też zarażanie liści rośliny przez agrofagi (patogeny chorób grzybowych), zwalczanie roztoczy, czy odstraszanie dzikich zwierząt od upraw. Posiadając na terenie ogrodu elementy przyciągające glony, przykładowo ścieżki, szkło lub stoły, warto zainteresować się środkami algicydami. Inwazja glonów może mieć negatywny wpływ zarówno na rośliny, jak i oczko wodne czy staw.

Środki ochrony roślin są nam więc potrzebne z jednego prostego powodu: aby chronić rośliny oraz teren, na którym się znajdują przed niepożądanym działaniem wszelkich szkodników.


Może zainteresuje Cię również:

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.
star star star star star
Wyślij formularz

    TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

    Kategorie