Nasiona pomidora - Nasiona warzyw i innych - dlaroslin.pl - E-sklep Twoich Roślin | E-sklep dlaroslin.pl

Nasiona pomidora

Rabat 2% za zakupy powyżej 3000 zł, nie dotyczy materiału siewnego

Darmowa przesyłka 1 paczki do 30kg przy zamówieniu pow. 1000zł

Promocje

Nowe produkty

Nasiona pomidora  

Jest 148 produktów.

Pomidor trafił do Europy z Ameryki i początkowo był sadzony jako roślina ozdobna, a jego owoce uważano za niejadalne. Angielska nazwa pomidora tomato pochodzi z któregoś z języków indiańskich i tłumaczy się jako nabrzmiały owoc, a polska nazwa pochodzi z języka francuskiego (pomme d'or), gdzie oznacza złote jabłko. Pomidor zawiera potas, biotynę (objawami jej niedoboru są zmiany skórne i wypadanie włosów), kwas pantotenowy, czyli witaminę B5 (jej niedobór prowadzi do zaburzeń układu nerwowego, skurczy mięśni, przedwczesnego łysienia i siwienia) i wiele innych witamin i mikroelementów. Pomidor jest głównym źródłem likopenu, antyutleniacza zmniejszającego prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory. Likopen jest najlepiej przyswajalny w postaci przecierów, sosów i innych przetworów. Częste spożywanie pomidorów zmniejsza ryzyko miażdżycy.

na stronę
Pokazuje 1 - 60 z 148 elementów
Pokazuje 1 - 60 z 148 elementów
Nasiona pomidora

Pomidor jest rośliną ciepłolubną, lubi stanowiska słoneczne i przewiewne. Podłoże powinno być ciepłe, żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Ze względu na ryzyko przejęcia chorób nie uprawia się pomidorów na stanowiskach po innych roślinach psiankowatych (ziemniaki, papryka, bakłażan). Nasiona pomidorów wysiewamy od lutego do marca do kiełkowników lub skrzynek, które umieszczamy w szklarni lub na słonecznym parapecie okna. Podłożem może być ziemia kompostowa zmieszana z piaskiem i torfem. Nasiona muszą być wysiane równomiernie i przykryte warstwą ziemi grubości około 0,5-1,0 cm. Po wysianiu trzeba nasionom zapewnić wilgoć, światło i ciepło, zachowując temperaturę podłoża 22-25° C. Gdy pomidory wykiełkują, temperaturę można obniżyć do 16-20° C. Kiedy pojawią się pierwsze właściwe liście, pomidory pikuje się do oddzielnych doniczek, usuwając siewki słabe i uszkodzone. Pomidory przesadza się do gruntu po ostatnich wiosennych przymrozkach (po 15 maja). Tydzień wcześniej trzeba zacząć hartowanie rozsady przez obniżenie temperatury do około 5-10° C, częstsze wietrzenie i ograniczenie podlewania. Rozstaw sadzenia zależy od odmiany i sposobu prowadzenia roślin. Wysokie odmiany pomidorów wiąże się do palików lub rozpiętych drutów. Pomidory źle znoszą kontakt z podłożem, dlatego ważne jest usuwanie dolnych liści. Usuwanie bocznych pędów służy przyspieszeniu zbiorów i uzyskaniu dorodniejszych owoców, a ogławianie (usunięcie wierzchołka pędu) około połowy sierpnia zapobiegnie zawiązywaniu owoców, które nie mają szansy dojrzeć przed przymrozkami. Ważne jest też regularne opryskiwanie w celu ochrony przed chorobami.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odmiany pomidora? Jakie nasiona pomidora wybrać?

Zakup nasion trzeba dobrze przemyśleć, żeby wybrać te odmiany pomidorów, które będą najlepsze w określonych warunkach i spełnią oczekiwania hodowcy.

  1. Sposób uprawy. Odmiany pomidorów gruntowych muszą być bardziej odporne na spadki temperatury. Przeważnie są to odmiany wyższe, dostosowane do uprawy przy palikach. Odmiany do upraw w szklarniach lub tunelach foliowych są mniej odporne na wahania temperatur, ale rekompensują to większą plennością. Odmiany karłowate mogą być hodowane w niewielkich przydomowych ogródkach, a nawet w doniczkach ustawionych na tarasie lub balkonie.
  2. Wielkość owoców. Większość odmian charakteryzuje się owocami średniej wielkości. Odmiany koktajlowe albo cherry mają owoce drobne. Do odmian o wielkich owocach należą m.in. pomidory malinowe i bawole serca.
  3. Kształt owoców. Większość pomidorów ma owoce o kształcie zbliżonym do kuli. Są też odmiany o owocach podłużnych np. pomidory śliwkowe, paprykowe, daktylowe, rzymskie albo San Marzano o gruszkowatym kształcie.
  4. Charakter wzrostu. Pomidory silnie rosnące wymagają przycinania i prowadzenia przy podporach. Pomidory samokończące mają naturalne predyspozycje do ograniczenia wzrostu pędów, tworząc krzaczki o zwartym pokroju. Słabiej rosną, ale nie wymagają przycinania ani podpierania.
  5. Przeznaczenie. Poszczególne odmiany pomidorów mogą być preferowane do spożycia na surowo lub do przetwórstwa. Do produkcji przecierów, passat, sosów oraz do suszenia najczęściej wykorzystywane są mięsiste, podłużne odmiany pomidorów.
  6. Kolor owoców. Najbardziej rozpowszechnione są pomidory czerwone. Dużym uznaniem ze względu na smak i zapach cieszą się odmiany malinowe oraz żółte i pomarańczowe. Możemy też spotkać pomidory czekoladowe (brązowe), czarne i tygrysie (czerwone z żółtymi pręgami).
  7. Właściwości konsumpcyjne owoców. W zależności od upodobań i przeznaczenia pomidorów zwraca się uwagę na grubość i twardość skórki, smak i konsystencję miąższu, ilość nasion i wielkość komór nasiennych, twardość piętki itd.
  8. Odporność na choroby. Standard GSPP (Good Seed and Plant Practices) oznacza zminimalizowanie ryzyka zakażenia nasion rakiem bakteryjnym (Cmm) oraz innymi patogenami.

Typy pomidorów

Pomidor czerwony

Pomidor czerwony zawdzięcza swój czerwony kolor karotenoidom, z których największe znaczenie mają likopen (intensywnie czerwony) oraz beta-karoten (pomarańczowy jak w marchewce). Proporcje między nimi decydują o wybarwieniu skórki i miąższu pomidora. Karotenoidy mają duże walory zdrowotne, są silnymi antyoksydantami, które hamują rozwój komórek nowotworowych. Pomidory czerwone cenione są za piękny kolor zarówno na zewnątrz, jak i w środku, słodko-kwaśny smak oraz pobudzający apetyt zapach. Pomidory czerwone zapewniają największą liczbę odmian o różnej wielkości i kształcie. Odmiany deserowe o wielkich, karbowanych i mięsistych owocach wyróżniają się smakiem i zapachem. Pomidory podłużne o zwartym i jędrnym miąższu świetnie nadają się na przetwory, a drobnoowocowe pomidorki są doskonałą i zdrową przekąską, która szybko znika z talerza.

Pomidor malinowy

Pomidory malinowe kuszą konsumentów swoim intensywnym smakiem i zapachem. Odmiany pomidorów malinowych są najwyżej cenione przez konsumentów i najczęściej wybierane do bezpośredniego spożycia. Wyjątkowo słodkie i soczyste, z delikatną i łatwo odchodzącą skórką oraz jednolitym miąższem są znakomitym składnikiem sałatek i dodatkiem do kanapek. Plastry malinowych pomidorów przełożone plastrami białej mozzarelli i listkami świeżej bazylii, skropione oliwą i posypane grubo zmielonym pieprzem stworzą smaczną i zdrową sałatkę caprese. Pomidory malinowe bardzo dobrze smakują w połączeniu ze śmietaną lub jogurtem. Zapewniają mocny kolor i doskonały smak zupie pomidorowej i różnego rodzaju sosom. Można je też wykorzystać do przetworów i pasteryzować na zimę w słoikach.

Pomidor koktajlowy (cherry)

Pomidory koktajlowe (cherry) to odmiany drobnoowocowe o średnicy 3-4 cm, które w swoich niepozornych kształtach zawierają esencję najlepszych cech, jakie powinien mieć pomidor. Są bardzo słodkie i soczyste o wyjątkowo mocnym pomidorowym zapachu. Pomidory koktajlowe są w różnych kolorach: czerwone, żółte, pomarańczowe, malinowe i brązowe. Takie zróżnicowanie kolorów pozwala na łączenie ich w apetyczne kompozycje oraz wykorzystanie do dekoracji potraw. Pomidory koktajlowe są uwielbiane przez dzieci. Znakomicie nadają się na kanapki i jako samodzielne przekąski. Pomidory koktajlowe można dodać do sałatki lub makaronu. Pizza lub focaccia z przekrojonymi na pół pomidorami koktajlowymi świetnie wygląda i smakuje. Małe pomidorki można pasteryzować, marynować lub kisić na zimę.


Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów

Opinie

Co mówią nasi klienci:

Kategorie