Pszenżyto jare nasiona do siewu- E-sklep dlaroslin.pl - Nasiona zbóż jarych - dlaroslin.pl - E-sklep Twoich Roślin | E-sklep dlaroslin.pl

Pszenżyto jare

Rabat 2% za zakupy powyżej 3000 zł, nie dotyczy materiału siewnego

Darmowa przesyłka 1 paczki do 30kg przy zamówieniu pow. 1000zł

Promocje

Nowe produkty

Pszenżyto jare 

Jest 9 produktów.
Pokazuje 1 - 9 z 9 elementów
Pokazuje 1 - 9 z 9 elementów
Pszenżyto jare

Co to jest pszenżyto jare?

Uprawa pszenżyta na świecie nie przekracza 3 milionów hektarów, w tym pszenżyto jare stanowi tego mały procent. Większość upraw zajmują przede wszystkim gatunki ozime.

Pszenżyto jare stanowi mieszankę pszenicy i żyta o dobrej tolerancji gleby z niską zawartością pH. Nie występuje on w stanie naturalnym. W porównaniu do pszenicy wykazuje małą wrażliwość na jony glinu w glebie.

 Charakterystyka pszenżyta jarego

 Źdźbła pszenżyta jarego osiągają długość 100-115 cm. Mogą one występować w formie tradycyjnej lub wielorzędowej. Pszenżyto jest samopylne. Posiada większe i szersze liście niż jare żyto i pszenica. Jego najważniejszą cechą jest wysoka zawartość składników mineralnych. Dzięki wysokiej zawartości białka sprawdza się jako pasza dla wszystkich zwierząt gospodarczych. Słód pszenżyta znajduje zastosowanie w piwowarstwie oraz przemyśle spirytusowym.

 W porównaniu do upraw innych zbóż jarych ta forma pszenżyta wykazuje najdłuższy okres wegetacji. Jego wysiew powinien nastąpić jak najwcześniej, aby zapewnić jak najwyższe plonowanie uprawy. W przypadku opóźnienia należy zwiększyć normę wysiewu o 10%.

Najlepszy termin na uprawę pszenżyta jarego przypada na drugą i trzecią dekadę sierpnia. Nie należy uprawiać materiału siewnego w przypadku, gdy temperatura gleby wynosi więcej niż 12 stopni. Korzystne działanie na późniejszy rozwój pszenżyta jarego posiada wapno magnezowo-węglanowe oraz dolomit. Nawożenie fosforem i potasem należy uzależnić od zawartości przyswajalnych form tych pierwiastków w glebie. Takie nawozy powinny być stosowane wiosną, jeszcze przed uprawą pszenżyta.

 Odmiany pszenżyta jarego i ich zastosowanie

 W Krajowym Rejestrze znajduje się ponad 40 odmian pszenżyta, z czego większość z nich posiada polskie pochodzenie. Wśród nich figurują również odmiany z Niemiec oraz Szwecji.

Przy wyborze określonego materiału należy uwzględnić plenność ziaren, odporność na choroby oraz tolerancję na określone czynniki siedliskowe i agrotechniczne. W porównaniu do pszenżyta ozimego, lista odmian jarych jest zdecydowanie krótsza.

W Krajowym Rejestrze znajduje się tylko 11 gatunków i wszystkie pochodzą od polskich firm hodowlano-nasiennych.


Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów

Kategorie