Jęczmień jary nasiona do siewu- E-sklep dlaroslin.pl - Nasiona zbóż jarych - dlaroslin.pl - E-sklep Twoich Roślin | E-sklep dlaroslin.pl

Jęczmień jary

Rabat 2% za zakupy powyżej 3000 zł, nie dotyczy materiału siewnego

Darmowa przesyłka 1 paczki do 30kg przy zamówieniu pow. 1000zł

Promocje

Nowe produkty

Jęczmień jary 

Jest 33 produktów.
Pokazuje 1 - 33 z 33 elementów
Pokazuje 1 - 33 z 33 elementów
Jęczmień jary

Jęczmień jary

charakteryzuje się krótkim okresem wegetacji i słabym systemem korzeniowym. Ze względu na wysoki potencjał plonowania, stanowi jedno z najpopularniejszych zbóż w naszym kraju. Jest również wrażliwy na niskie temperatury, które hamują wschody jęczmienia. Jęczmień jary należy do grupy roślin bardzo podatnych na zachwaszczenie. Jest przeznaczony do uprawy na glebach lżejszych, dobrych glebach żytnich o uregulowanym odczynie i z wysoką zawartością składników pokarmowych. Jęczmień jary zapewnia najlepsze plony na glebach gliniastych, pylastych oraz lessowych.

Do wysiewu jęczmienia jarego należy wybierać nasiona charakteryzujące się odpowiednią zdolnością do kiełkowania, dużą czystością, odpowiednim pokryciem zaprawami nasiennymi, jednolitą wielkością oraz brakiem szkodników. W naszej ofercie posiadamy najwyższej jakości nasiona jęczmienia jarego w różnych odmianach.

Ze względu na zastosowanie można wyróżnić dwa typy jęczmienia:

  • paszowe
  • browarne.

Różnice w uprawie jęczmienia jarego, przeznaczonego na cele browarne oraz paszowe związane są z zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe. Jęczmień paszowy wymaga stosowania większych dawek nawozu azotowego, odpowiedzialnego za zawartość białka w ziarnie. Jęczmień browarny stanowi główny składnik słodu jęczmiennego, wykorzystywanego przy produkcji piwa. Ziarno jęczmienia browarnego powinno wyróżniać się wysoką jakością - zawartością białka nie większą niż 11%, wysoką zdolnością kiełkowania, odpowiednim wyrównaniem oraz nieuszkodzoną łuską o jasnożółtej barwie.

Rzędowość nasion w kłosie

Krajowy Rejestr aktualnie obejmuje około 20 odmian jęczmienia jarego, które są polecane do uprawy na terenie Polski. Wszystkie typy występują w typie pastewnym. Największe zastosowanie znajdują w żywieniu trzody chlewnej, przeżuwaczy oraz drobiu.

Odmiany jęczmienia jarego

można podzielić również pod względem rzędowości nasion w kłosie.

Wyróżnia się odmiany:

  • dwurzędowe
  • wielorzędowe (najstarsze)
  • ościste
  • bezostne

Najlepsze wyniki przynoszą odmiany dwurzędowe. Są one głównie uprawiane do wyrobu słodu w produkcji piwa. Do osiągnięcia najwyższej jakości jęczmienia jarego warto wykorzystać kwalifikowany materiał siewny. Wysokie plony zapewni wymieszanie jęczmienia jarego z zaprawą nasienną tuż przed wysiewem.

Uprawa jęczmienia jarego

W Polsce jęczmień jary jest częściej uprawiany niż ozimy. Sprawdza się on na glebach o pH obojętnym. Najlepszy przedplon dla jęczmienia jarego stanowią rośliny pastewne uprawiane na oborniku.

Nasiona jęczmienia jarego

powinny być wysiane możliwie jak najszybciej. Późniejszy wysiew wpływa negatywnie na rozwój kłosów oraz ilość ziaren. Termin wysiewu jęczmienia jarego zależy od gleby na danym terenie. Wysiewy zaczynają się w połowie marca w południowo zachodniej Polsce. Termin w połowie kwietnia jest zalecany w północno wschodniej części kraju.

Nawożenie upraw jęczmienia jarego zależy od zasobności gleb w składniki mineralne. W przypadku tego zboża stosuje się nawozy fosforowe i potasowe w zakresie 40-90 kg/ha. Nawożenie azotowe natomiast powinno mieścić się w przedziale 50-110 kg/ha. Przy wysokiej dawce azotu warto zastosować również nawozy siarkowe oraz regulatory wzrostu.

W uprawie jęczmienia jarego należy ograniczyć stosowanie agrofagów. Wystarczy jeden oprysk przeciwko chorobom, najlepiej w fazie krzewienia lub w fazie strzelania w źdźbło.


Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów

Kategorie