E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Przechowywanie ziarna zboża paszowego bez dosuszania

Prawidłowe przechowywanie ziaren jest jedną z najważniejszych czynności mających wpływ na jakość i przydatność konsumpcyjną zboża paszowego. Magazynowanie ziaren zbóż skutecznie zabezpiecza je przed przedwczesnym uszkodzeniem plonów bądź utratą ich pierwotnych właściwości. Ze względu na okoliczności, koszty i czynniki zewnętrzne nie zawsze możliwe jest jednak dosuszanie zboża. Na szczęście istnieją inne sposoby, które pozwalają przetrzymać ziarno bez strat. Jak skutecznie przechowywać więc zboże paszowe bez dosuszania?

Co zrobić z mokrym zbożem?

Zboże bezpośrednio po zbiorze powinno być właściwie przechowywane. Procesy związane z przemianą materii przebiegającą w ziarnie mają bowiem ogromny wpływ na zachowanie jakości i pierwotnych właściwości zboża. Koniecznością okaże się więc doprowadzenie zawartości wody w ziarnie do bezpiecznej wilgotności. Uzależniona jest ona jednak od warunków biologicznych ziarna i czynników atmosferycznych panujących w danym magazynie.

Zbyt wysoka wilgotność zboża przyczynia się do powstawania niekorzystnych zmian biochemicznych i mikrobiologicznych. Nie tylko doprowadza do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, bakterii oraz pleśni, ale także pogarsza zapach ziarna, co znacząco zmniejsza jego przydatność paszową. Aby zapobiec tego typu sytuacjom, część rolników stosuje dosuszanie ziarna. Sama metoda jest jednak dosyć kosztowna, czasochłonna, a nieodpowiednio przeprowadzona może jeszcze dodatkowo obniżyć wartość zebranego plonu. Doskonałą alternatywą dla tego rozwiązania okaże się środek Schaumasil Supra NK firmy Schaumann przeznaczony do konserwacji zboża. Działanie produktu opiera się na skutecznym zapobieganiu namnażania się grzybów pleśniowych, bakterii i drożdży, dzięki czemu zbiory zachowują pierwotne wartości odżywcze. Preparat w swoim składzie zawiera specjalnie skomponowaną mieszaninę kwasów organicznych. Poprzez aktywne obniżenie pH hamują one rozwój szkodliwej mikroflory w przechowywanym zbożu, co przekłada się na większy poziom higieny i zachowanie wysokich walorów odżywczych ziarna.


Jak i gdzie przechowywać ziarna zbóż?

Ziarna zbóż powinny być przechowywane w specjalnie dostosowanym do tego celu magazynie. Nie należy więc magazynować zbiorów na strychach, zabudowaniach gospodarczych bądź w piwnicach. W celu zapewnienia jak najoptymalniejszych warunków przechowywania zbóż wybrane pomieszczenie musi spełniać wszelkie wymogi techniczne oraz technologiczne. Niedostosowanie się do tych wytycznych może bowiem doprowadzić do ubytku masy ziarna, obniżenia jego jakości, spadku zdolności kiełkowania, rozkładu glutenu, rozwinięcia się pleśni, gnicia bądź wytworzenia nieprzyjemnego zapachu. Magazyn zbożowy ma przede wszystkim efektywnie chronić zbiory przed stratami, a także zadbać o zachowanie cech jakościowych płodów rolnych. Prawidłowe przechowywanie ziaren zboża powinno więc uwzględnić odpowiednią wilgotność, temperaturę oraz dostęp do powietrza. Metod na przechowywanie zboża jest jednak kilka. Można składować ziarna luzem na podłodze w różnego rodzaju kontenerach, przegrodach, workach lub pryzmach. Kolejną opcję stanowią magazyny silosowe, które dodatkowo zabezpieczają ziarno przed ptakami oraz gryzoniami. Można tutaj według uznania wybierać spośród rozmaitych silosów, m.in. blaszanych, betonowych, z płaskim dnem lub stożkowym.


Jak przechowywać ziarno zbóż bez strat?

Przechowywanie zbóż wymaga przede wszystkim właściwego przygotowania pomieszczenia, w którym będzie magazynowane ziarno. Niezwykle istotne okaże się przeprowadzenie odpowiedniej dezynfekcji, co pozwoli wyeliminować wszelkie patogeny, grzyby, roztocza i szkodniki, które mogłyby doprowadzić do potencjalnych strat w zbiorach. Pożądane efekty mogą dać chociażby zabiegi fumigacji. Bezpośrednio po zebraniu ziarna należy również ocenić jego stopień zanieczyszczenia i zmierzyć poziom wilgotności. Wyeliminowanie wszystkich zanieczyszczeń pozwoli na dłużej zachować lepszą kondycję ziaren. Aby przechowywać zbiory bez strat trzeba też zadbać o odpowiednią wilgotność zbóż, która powinna plasować się na poziomie 14-17%. Zbyt wysoka wilgotność powoduje zwiększenie aktywności biologicznej nasion, które bezpowrotnie tracą siłę kiełkowania oraz swoje pierwotne wartości. Jednocześnie stają się nieużyteczne na cele paszowe ze względu na zwiększone ryzyko pojawiania się groźnych mykotoksyn wytwarzanych przez grzyby. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o dosuszaniu bądź stosowaniu rekomendowanych środków do konserwacji zbóż takich jak Schaumasil Supra NK.


Schaumasil Supra NK - środek konserwujący dla optymalnej higieny paszy

Schaumasil Supra NK to specjalistyczny produkt służący do konserwowania zboża paszowego. Preparat w niezwykle efektywny sposób zapobiega namnażaniu się grzybów pleśniowych i bakterii, jednocześnie aktywnie stymulując enzymy trawienne zwierząt. Środek w swoim składzie zawiera kombinację cennych kwasów organicznych połączonych z wysoką zawartością substancji czynnych. Takie rozwiązanie zapewnia wysoki poziom higieny, pomagając przy tym zachować wszystkie walory odżywcze zbóż. Warto tutaj pamiętać, że żywienie zbożem o optymalnym statusie higieny bezpośrednio przekłada się na lepszą wydajność zwierząt. Bakterie, pleśnie i drożdże w dużym stopniu stwarzają jednak ryzyko zakażenia ziarna, a zwiększona zawartość wody sprzyja nieproporcjonalnemu namnażaniu się groźnych patogenów. W konsekwencji następuje szybkie, mikrobiologiczne psucie się ziarna. Na szczęście z pomocą przychodzi środek Schaumasil Supra NK, który dzięki odpowiedniej kombinacji kwasów stanowi najlepsze rozwiązanie dla długotrwałego konserwowania wilgotnego ziarna. Wykorzystując kwasy organiczne zawarte w preparacie, można wyprodukować paszę nienaganną pod względem higieny. Zakonserwowane przy użyciu Schaumasil Supra NK ziarna zboża charakteryzują się znacząco zredukowaną ilością patogenów, a także spadkiem produkcji mykotoksyn i aktywności enzymatycznej. Środek wyróżnia się wyjątkową szybkością działania oraz ogromnym bezpieczeństwem. Z powodzeniem może być więc stosowany w produkcjach stawiających na ekologiczne rozwiązania. Preparat Schaumasil Supra NK posiada również wszystkie niezbędne certyfikaty potwierdzające zgodność produktu z wymaganiami jakościowymi oraz zezwolenia bezpieczeństwa umożliwiające jego stosowanie przez rolników i konsumentów.


Czy warto użyć środka Schaumasil Supra NK do konserwacji zboża?

Schaumasil Supra NK jest produktem, który idealnie nadaje się do konserwacji zboża. Środek w porównaniu do innych powszechnie stosowanych metod konserwacji, w tym suszenia cechuje się wyższym stopniem bezpieczeństwa produkcyjnego. Ponadto ziarna konserwowane kwasami pozwalają uzyskać lepszą wydajność w produkcji zwierzęcej. Koniecznie trzeba również zauważyć, że stosując preparat Schaumasil Supra NK można liczyć na znaczącą poprawę przyrostów i zużycia paszy. Dodatkową zaletą wynikającą z zastosowania produktu jest ulepszenie walorów smakowych zbóż. Kwasy organiczne posiadają też właściwości antybakteryjne, które efektywnie stymulują enzymy trawienne zwierząt, jednocześnie wspierając prawidłowe funkcjonowanie ich przewodu pokarmowego. Ponadto środek hamuje naturalne procesy enzymatyczne zachodzące w ziarnach. Oczywiście konserwacja zboża przy użyciu Schaumasil Supra NK w dużym stopniu zmniejsza porażenie zbiorów bakteriami, drożdżami czy grzybami. Dzięki temu zboże pozostaje przez dłuższy czas nienaruszone i zachowuje swoje wartości odżywcze oraz wysoki status higieny. Zakonserwowane w ten sposób zboże wyróżnia się także działaniem antymikrobiologicznym i lepszą smakowitością. Dzięki zastosowanym kwasom środek znakomicie podnosi także wartość energetyczną paszy. W porównaniu do dosuszania metodą tradycyjną plasującą się na poziomie 2-4 t/h, produkt Schaumasil Supra NK konserwuje zboże ze zwiększoną wydajnością około 30-50 t/h. Warto również zauważyć kolejną istotną zaletę wynikającą z wyboru właśnie tego preparatu. Wykorzystanie tej technologii wiąże się z niskim kosztem przystosowania gospodarstwa do jej zastosowania. Zakup dozownika i przenośnika ślimakowego umożliwiającego aplikację środka jest aż dziesięciokrotnie niższy, niż w przypadku chęci wyposażenia gospodarstwa w suszarnię. Dodatkowo konserwacja ziaren zboża przy użyciu Schaumasil Supra NK przebiega znacznie szybciej, niż jego dosuszanie, co bezpośrednio przekłada się na rentowność całej uprawy. Wszystkie te cechy sprawiają, że to właśnie produkt Schaumasil Supra NK jest obecnie najlepszym wyborem jeśli chodzi o skuteczną konserwację zboża paszowego.

Może zainteresuje Cię również:

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.
star star star star star
Wyślij formularz

    TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

    Kategorie