E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Stosowanie ziemi okrzemkowej w kurniku

Ziemia okrzemkowa, inaczej diatomit, jest to naturalny produkt, który powstał w wyniku procesów geologicznych, a konkretnie ze szczątków organizmów okrzemkowych, które uległy mineralizacji. Cechą charakterystyczną takiej ziemi jest bardzo wysoka zawartość dwutlenku krzemu, która może wynosić nawet 90% (waha się zazwyczaj od 60% – 90%) w główniej mierze zależy to od stopnia przetworzenia i miejsca, w którym została wydobyta. Ziemia okrzemkowa ma wiele zastosowań, używa się jej m.in.: w przemyśle chemicznym, budownictwie, ogrodnictwie, czy rolnictwie. Jest dobrym rozwiązaniem do stosowania jej w kurniku, z tego powodu, że daje wiele korzyści.

Po co stosować ziemię okrzemkową w kurniku?

Każdemu hodowcy zależy na tym, aby stworzyć ptakom najlepsze możliwe warunki rozwoju. Ziemia okrzemkowa to ekologiczny i naturalny produkt, który daje wiele korzyści w hodowli drobiu.

Ziemia okrzemkowa jest skuteczna w walce przeciw ptaszyńcowi kurzemu i innym pasożytom

Jej zastosowanie tworzy niekorzystne warunki dla rozwoju pasożytów, nie tylko ptaszyńca kurzego, który jest najczęstszym problemem i poważnie wpływa na zdrowie oraz wydajność kur, ale również skutecznie zwalcza:

  • pchły,
  • roztocza,
  • świerzbowca ptasiego,
  • pleśniakowca lśniącego.

Jeżeli zapobieganie pasożytom ma być skuteczne, to ziemia okrzemkowa będzie dobrym rozwiązaniem.

Ogranicza rozwój bakterii, grzybów i pleśni

Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym i wysuszającym przyczynia się do znacznego ograniczenia rozwoju pleśni i grzybów, co ma ogromne znaczenie dla utrzymania czystości w kurniku oraz zdrowia i prawidłowego rozwoju drobiu. Jej higroskopijne właściwości bardzo skutecznie oczyszczają całą ściółkę wraz z odchodami. Zwalczanie pasożytów, jak i ograniczenie rozwoju bakterii, pleśni i grzybów poprawia środowisko, w którym hodowane są kury, a to bezpośrednio może się przełożyć zwiększenie produkcji jaj.

Taka ziemia to naturalny i ekologiczny produkt

Taka ziemia jest produktem naturalnym, który nie wymaga dodatkowych procesów chemicznych. To naturalne źródło minerałów, które zostało uformowane przez procesy geologiczne, co czyni ją ekologicznym rozwiązaniem. Brak sztucznych substancji chemicznych oznacza, że ​​jest bezpieczna dla ptaków, a jej używanie nie niesie za sobą żadnego ryzyka, dlatego hodowcy mogą stosować ziemię okrzemkową jako naturalną alternatywę dla sztucznych dodatków czy chemikaliów.

Poprawia jakość paszy

Dzięki swoim właściwościom, jak absorpcja wilgoci, przyczynia się do utrzymania świeżości i wartości odżywczej paszy dla ptaków. Absorpcja wilgoci zapobiega nadmiernemu zawilgoceniu pokarmu, dzięki czemu znacznie dłużej będzie nadawał się do spożycia. Ponadto ziemia okrzemkowa przyczynia się także do lepszego przyswajania składników odżywczych z paszy. W rezultacie ptaki otrzymują więcej wartościowych substancji odżywczych z jedzenia, a to przyczynia się do lepszego rozwoju i produktywności.

Jest całkowicie bezpieczna dla ptaków

Jest produktem całkowicie naturalnym i nie zawiera chemikaliów, które mogłyby zaszkodzić ptakom, ludziom, czy środowisku naturalnemu. Na szkodniki działa mechanicznie najpierw doprowadzając do ich odwodnienia, a następnie całkowitej neutralizacji. Dzięki jej zastosowaniu ptaki mogą się rozwijać w bardziej naturalnym środowisku, co przekłada się na ich dobrą kondycję.

Wzmacnia układ kostny u ptaków i poprawia trawienie

Ziemia okrzemkowa stanowi naturalne źródło krzemu, czyli pierwiastka niezbędnego dla zdrowych kości i piór u ptaków. Jak wiadomo, krzem odgrywa kluczową rolę w procesie mineralizacji tkanki kostnej, co sprzyja jej wzmacnianiu. Regularne spożywanie przez drób ziemi okrzemkowej zapewnia odpowiednią ilości krzemu, co z kolei zapewnia zdrowy układ kostny. Poprawia ona również trawinie u ptaków. Zawiera drobne cząstki, które mogą działać jak "ziarno piasku" w żołądkach ptaków, wspomagając proces trawienia. Pomaga w rozbijaniu pokarmu w żołądku, co ułatwia wchłanianie składników odżywczych i poprawia ogólne trawienie. Okrzemki mogą też pomóc w usuwaniu nadmiaru pokarmu i innych substancji z układu pokarmowego, co zmniejsza ryzyko problemów trawiennych.

Reguluje wilgoć i temperaturę w kurniku

Dzięki zdolności do regulowania temperatury i wilgoci działa jak naturalny izolator termiczny i pomaga utrzymać optymalną temperaturę dla kur przebywających w kurniku. Dodatkowo absorbuje nadmiar wilgoci, dzięki czemu ściółka jest dłużej sucha i nie tworzą się zabrudzenia. Suche pomieszczenie znacząco ogranicza rozwój patogenów i zapewnia kurom lepsze warunki do rozwoju.

Jest łatwa w aplikowaniu

Ziemia okrzemkowa jest bardzo łatwa w aplikacji, co również przyczynia się do tego, ze hodowcy chętnie jej używają. Można ją po prostu rozsypać w miejscach, gdzie kury najczęściej przebywają, albo równomiernie na całym podłożu kurnika, ptaki będą po niej chodzić i naturalnie korzystać. Jeżeli ma być dodatkiem do paszy, wystarczy ją jedynie zmieszać z pokarmem, w ten sposób ptaki będą spożywać ziemię wraz z jedzeniem.

Jak działa ziemia okrzemkowa w kurniku?

Ziemia okrzemkowa jest naturalnym i bezpiecznym środkiem coraz częściej stosowanym w hodowli kur. Jest rodzajem ziemi mineralnej, składającej się głównie z dwutlenku krzemu. W kurniku odgrywa przede wszystkim rolę utrzymania ptaków w dobrej kondycji, zapobieganiu różnym problemom zdrowotnym, czy wpływa na higienę i czystość w kurniku, przyczyniając się między innymi do zwalczania drobnoustrojów, pleśni i grzybów. Jest także odpowiedzialna za neutralizację szkodników i pasożytów.

Ziemia okrzemkowa działa na zasadzie dehydratacji, czyli wysusza pasożyty i doprowadza ostatecznie do ich śmierci, w dodatku wykazuje się również właściwościami strukturalnymi. Ich ostra struktura i twardość cząsteczek powoduje, że także mechanicznie usuwają robactwo wewnątrz organizmu, delikatnie skrobiąc ściany jelita. Nie tylko niszczy pasożyty w układzie pokarmowym, ale również te krwiopochodne. Warto też zaznaczyć, że czyści jelita, ale nie uszkadza błon śluzowych, co jest bardzo istotną kwestią. Krzem będący głównym składnikiem ziemi okrzemkowej pełni wiele ważnych funkcji zarówno w organizmie ptaków, jak i na zastosowanej powierzchni. Bardzo wiele składników nie przyswaja się, jeśli w organizmie drobiu jest za mało krzemu.

Ziemia okrzemkowa zastosowana w kurniku od razu wykaże się właściwościami chłonnymi, co oznacza, dokona absorpcji całej wilgoci i utrzyma suchą powierzchnię w pomieszczeniu. Działa również antybakteryjne ograniczając rozwój lub całkowicie go eliminując dla różnego rodzaju bakterii, grzybów, czy pleśni, co ma pozytywny wpływ na rozwój i stan zdrowia drobiu. Jego działanie obejmuje też absorpcję zapachów i neutralizację amoniaku. Ponad 70% emisji amoniaku na świecie pochodzi z odchodów zwierzęcych, dlatego ważne jest, aby go neutralizować. W kurniku, gdzie kury spędzają dużo czasu, z ich odchodów w końcu zacznie gromadzić się amoniak, co może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu. Jednak zastosowanie ziemi okrzemkowej zwalczy ten problem, ponieważ ma ona wcześniej wspomnianą zdolność do absorbowania zapachów i neutralizacji amoniaku, dzięki czemu pomaga utrzymać czystość i świeżość w kurniku.

Jej działanie może się też różnić w zależności od tego, w jaki sposób zostanie zastosowana. Można ją po prostu rozsypać na podłoże, jako naturalną ziemię dla kur. Inną metodą jest zrobienie oprysku z ziemi okrzemkowej, ma to głównie na celu zwalczenie wszelkich szkodników, które mogły się zalęgnąć w kurniku. W zależności od intensywności występowania można zrobić jeden oprysk lub powtórzyć go kilkukrotnie. Można również zrobić tak zwaną suchą kąpiel z ziemi okrzemkowej. To bezpieczny i naturalny sposób zwalczania pasożytów, który można zastosować w kurniku. Działa to, tak, że ptaki ocierają się o suchą ziemię okrzemkową, eliminują atakujące je pasożyty. Jeżeli chce się wyeliminować pasożyty wewnątrz organizmu i przy okazji zapewnić kurom bogatszą i zdrowszą dietę, to dodaje się ziemię okrzemkową do paszy.

Ziemia okrzemkowa ma zatem wiele zastosowań i działa na wiele sposobów w zależności od tego, jak zostanie zaaplikowana. Należy najpierw ocenić, jaka metoda aplikacji będzie najlepsza dla ptaków i po tej ocenie zastosować jedną z metod.

Czy stosowanie ziemi okrzemkowej w kurniku ma sens?

Każdemu hodowcy zależy na zdrowiu i odpowiednim rozwoju swojego drobiu w końcu od tego w największej mierze uzależniona jest produktywność ptaków, czyli czynnik w hodowli najważniejszy. Dlatego należy wybrać produkt, który najlepiej zaspokoi wszystkie potrzeby zarówno hodowcy, jak i kur. Biorąc pod uwagę liczne korzyści, jakie przynosi stosowanie ziemi okrzemkowej, można zdecydowanie stwierdzić, że jest to dobry produkt, wysokiej jakości, a jej stosowanie w kurnikach ma jak najbardziej sens. Nie bez przyczyny w ostatnich latach ziemia okrzemkowa zyskała popularność i coraz więcej hodowców decyduje się na jej stosowanie w kurnikach. Stosowana w odpowiedni sposób jest niezwykle przydatna. Diatomit jest bardzo bogatym źródłem krzemu, który jest bardzo pomocny w rozkładzie kwasu fitynowego, poprawia wchłanianie składników odżywczych z paszy, czy wspiera proces usuwania szkodliwych bakterii i toksyn z układu pokarmowego kur, to również minerał, który jest ważny dla zdrowych kości i piór. W dodatku to ekologiczny i naturalny produkt o bardzo wielu uniwersalnych właściwościach i dlatego też znalazł zastosowanie m.in. w rolnictwie i hodowli zwierząt. Za jego stosowaniem przemawia również bezpieczeństwo. Jest nieszkodliwy dla ludzi, zwierząt i środowiska, ale jednocześnie zabójczy dla szkodników zagrażających kurom i warunkom ich rozwoju. Ziemię okrzemkową można stosować w różnych formach uzależnionych od potrzeb ptaków. Zdrowe, dobrze rozwijające się ptaki w odpowiednich warunkach środowiskowych wolnych od różnego rodzaju pasożytów i innych szkodników, to coś, do czego powinien dążyć każdy hodowca i co jest możliwe dzięki zastosowaniu ziemi okrzemkowej w kurniku. Jej popularność wzrasta i coraz więcej osób stosuje ją w swoich kurnikach, jednak wciąż są hodowcy, którzy się wahają i pytają, czy to ma sens? Czy taka ziemia będzie naprawdę skuteczna?

Ziemia okrzemkowa jest ważnym elementem zapewniającym zdrowe i higieniczne warunki w kurniku, pomaga w zapobieganiu chorobom, wspiera trawienie, kontroluje populację pasożytów, ogranicza rozwój grzybów, pleśni i bakterii oraz w bardzo dużym stopniu przyczynia się do poprawy warunków, w których dorastają, bytują i rozwijają się kury, a to wszystko przekłada się na zwiększone możliwości produkcyjne ptaków, co jest najistotniejszym czynnikiem dla wielu hodowców. To wystarczające argumenty, aby stwierdzić, że stosowanie ziemi okrzemkowej w kurniku ma sens. Jednak zawsze najlepiej jest przekonać się o tym samodzielnie.

Może zainteresuje Cię również:

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.
star star star star star
Wyślij formularz

    TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

    Kategorie