E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jakie są skutki niedoboru fosforu w uprawie?

Fosfor jest jednym z niezbędnych składników do prawidłowego rozwoju roślin. Wpływa m.in. na lepszy rozwój całego systemu korzeniowego, a to przekłada się na lepsze pobieranie wody i składników pokarmowych. Zwiększa również zawartość węglowodanów w roślinach, a także odgrywa kluczową rolę w procesie fotosyntezy i oddychania. Jest on absolutnie niezbędny dla roślin, dlatego jego niedobór powoduje liczne problemy i zaburza prawidłowy rozwój. Jeżeli w uprawach zostaną zauważone pierwsze objawy niedoboru fosforu, należy jak najszybciej podjąć działania, aby je uzupełnić.

Jak możemy rozpoznać niedobory fosforu w roślinie?

Objawy takiego niedoboru mogą się nieco różnic w zależności od rośliny, jednak na pewno będą zauważalne. Należy tego koniecznie pilnować, bo jego niedobór zawsze wpływa na obniżenie plonowania i hamuje rozwój roślin. Plony z takich upraw będą duże mniejsze, a ich jakość niska. Z tego powodu trzeba reagować natychmiast, jak tylko zauważy się pierwsze symptomy niedoboru fosforu.

Jak objawiają się niedobory fosforu w kukurydzy?

Niedobór fosforu w kukurydzy, tak jak w każdej innej roślinie negatywnie wpływa na jej rozwój i plonowanie. Dzieje się tak, ponieważ jest on kluczowym składnikiem dla wielu procesów. Niedobór tego składnika w kukurydzy objawia się m.in. w liściach. Zdrowy liść kukurydzy zawsze jest błyszczący i ma wyraźną ciemnozieloną barwę, natomiast jeżeli brakuje mu fosforu jego nerwy oraz brzegi przybierają zabarwienie wchodzące w fiolet, które wraz z czasem postępuje ku środkowi liści. Po pewnym czasie, jeśli nie zostaną uzupełnione niedobory fosforu, liście całkowicie żółkną i zasychają. Nie tylko liście wykazują niedobór fosforu, można go również poznać po łodygach. Ziarno na zdrowych kolbach kukurydzy, którym nie brakuje żadnych składników, jest dorodne i wypełnione na szczycie kolby, natomiast jeżeli brakuje im fosforu, to kolby będą małe, skręcone z dużo mniejszą ilością ziaren, które w dodatku mogą być niedorozwinięte. Warto dodać, że kukurydza najwięcej fosforu potrzebuje w fazach od kiełkowania do tworzenia ziarna i dojrzewania. Niedobór we wspomnianych fazach uniemożliwia roślinom wytworzenie prawidłowego systemu korzeniowego, co zaburza pobieranie wody i innych składników pokarmowych. Najczęściej niedoborów można spodziewać się na glebach zakwaszonych z niską zawartością materii organicznej oraz przy chłodnej pogodzie i w warunkach suszy.

Jak objawiają się niedobory fosforu w pszenicy?

Podobnie jak w przypadku kukurydzy również w pszenicy niedobór fosforu prowadzi do poważnych problemów związanych ze wzrostem i rozwojem oraz do obniżenia plonów i jakości ziarna. Jego niedobór można rozpoznać po tym, że rośliny będą skarłowaciałe, a liście, które powinny być zielone, przyjmą bardziej purpurową lub nawet czerwonawą barwę na źdźbłach i nerwach. W dodatku starsze liście będą przedwcześnie się starzały. Niedobór powoduje również uszkodzenia korzeni i źdźbeł, będą one płytsze i mniej rozgałęzione, co skutkuje złym rozwojem pszenicy. Rośliny dojrzewają później niż powinny, a plony są znacznie mniejsze i gorsze jakościowo. Sama pszenica ma mniej kłosów oraz mniejszą liczbę ziaren w kłosie. Procesy metaboliczne, jak fotosynteza zostają zaburzone, ponieważ fosfor jest niezbędny do produkcji chlorofilu i przenoszenia energii w komórkach roślinnych.

Jak objawiają się niedobory fosforu w rzepaku?

Podobnie jak w wielu innych roślinach również w rzepaku zbyt mała ilość fosforu źle wpłynie na jego rozwój, bowiem jest to jego podstawowy składnik pokarmowy. W przypadku niedoboru tego składnika można zaobserwować, że liście zaczynają przybierać purpurową lub ciemnoczerwoną barwę, która po pewnym czasie zaczyna również obejmować nerwy liściowe. Przy dużym niedoborze może również dochodzić do obumierania liści, szczególnie tych starszych. Jakość i wartość takiego rzepaku również będzie znacznie niższa.

Jakie są skutki niedoboru fosforu u buraka cukrowego?

Jeżeli chodzi o buraki cukrowe, fosfor jest niezwykle istotnym składnikiem kwasów nukleinowych i lipidów. Jest niezwykle ważny w produkcji i transporcie cukrów, tłuszczu i białka. Dlatego jego niedobory prowadzą do wielu negatywnych skutków w rozwoju buraka cukrowego. Jest niezwykle ważny we wczesnym stadium rozwoju korzeni, a że jest niemobilny w glebie i pobierany tylko, gdy znajduje się w bliskiej odległości od korzenia, to systematycznie należy śledzić, czy buraki mają wystarczająca ilość fosforu i w razie konieczności go uzupełnić, dlatego trzeba wiedzieć, jak w burakach objawiają się niedobory tego składnika. Przede wszystkim hamuje on rozwój rośliny, przez co buraki będą karłowate i zdeformowane. Kolor liści będzie przyjmował barwy od ciemnozielonego do niebiesko-zielonego, będą również widoczne liczne przebarwienia antocyjanowe, które spowodują, że nerwy liści i brzegi blaszki liściowej będą miały czerwono-fioletowy kolor. Należy reagować na te symptomy jak najszybciej, bo inaczej zbiory buraka będą znacznie mniejsze, a same rośliny dużo niższej jakości.

Jakie są skutki niedoboru fosforu u ziemniaka?

Ziemniak to roślina, która ma duże zapotrzebowanie na fosfor, dlatego jego niedobory bardzo negatywnie wpływają na rozwój ziemniaków. Wzrost zostaje zahamowany, przez co ziemniaki są małe i często zdeformowane. Ilość bulw jest znacznie mniejsza i są one dużo bardziej podatne na różne choroby i ataki szkodników, a ich możliwości przechowywania stają się dużo bardziej ograniczone. Jeżeli chodzi o pędy, zaczynają rosnąc w pozycji pionowej, natomiast liście przybierają ciemnozieloną matową barwę. Ponadto są cienkie, a ich krawędzie zaczynają wywijać się ku górze. Może to prowadzić do zasychania liści i wykruszania blaszek w miejscu nekroz. Nie tylko wygląd ziemniaków staje się nieatrakcyjny, niedobór fosforu wpływa też negatywnie na ich smak. Zazwyczaj są one bezsmakowe i przypominają jedzenie papki. W ziemniakach zmniejsza się zawartość suchej masy i poziom skrobi. Jest wiele rodzajów ziemniaków, które mają różne przeznaczenie np. do sałatek, do chipsów, frytek i wiele innych. Jednak przez brak fosforu ziemniaki tracą swoje wartości odżywcze, co z kolei wpływa na ich przydatność do różnych zastosowań kulinarnych. Niedobór tego składnika opóźnia również dojrzewanie, co skutkuje późniejszym zbiorem. W rezultacie, plony nie są jednolite, a czasem wymagają dodatkowego czasu na przechowywanie lub dalszą obróbkę.

Jakie są skutki niedoboru fosforu w cebuli?

Przede wszystkim niedobór fosforu w cebuli powoduje, że jest ona znacznie mniejsza, ponieważ wzrost zostaje bardzo spowolniony, a całe dojrzewanie opóźnione. Liście nie żółkną przy nieodpowiedniej ilości fosforu, to ma miejsce gdy cebula ma za mało azotu i potasu. W przypadku braku fosforu stają się matowozielone i zaczynają zasychać od wierzchołka. Jego niedobór powoduje również obniżoną zdolność cebuli do gromadzenia cukrów, co wpływa na jej smak i wartość odżywczą. Mała, niesmaczna cebula z pewnością nie zadowoli ani uprawiających, ani kupujących, dlatego należy szybko reagować, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy i zminimalizować straty.

Jakie są objawy niedoboru fosforu w kapuście?

Niedobory osłabiają wzrost kapusty, liście są drobne i zamiast ciemnozielonej barwy zaczynają przybierać bardziej fioletowy odcień. Na początku same nerwy, a następnie całe liście, zaczynając od wierzchołków. Opóźnione zostaje również wiązanie główek. Czasami można przeoczyć pierwsze objawy niedoboru fosforu, ponieważ bardziej uwidaczniają się dopiero pod koniec okresu wegetacji i są widoczne tylko na liściach, które okrywają główkę kapusty.

Trzeba też zaznaczyć, że w zależności rodzaju kapusty objawy chociaż podobne, to mogą nieco się różnić. Na przykład niedobór w przypadku kapusty głowiastej objawia się żółknięciem brzegów blaszek dolnych liści, a same główki są małe i luźne.

Niedobór fosforu powoduje również znacznie zmniejszoną odporność na zmienne warunki pogodowe.

Niedobory tak ważnego składnika jak fosfor zawsze będą niosły negatywne skutki, dla rozwoju roślin, ponieważ pełni on w nich bardzo istotne funkcje. Jest niezbędny dla tak ważnych procesów, jak asymilacja i fotosynteza. Ponadto jest to budulec ścian komórkowych, DNA i wszelkiego rodzaju białek, enzymów i substancji organicznych w roślinie. Niezależnie od rodzaju upraw, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy jego niedoboru, należy szybko zareagować, aby zminimalizować negatywne skutki dla roślin.

Jak możemy uzupełnić niedobory fosforu w roślinie?

Rośliny w pierwszej kolejności same próbują walczyć z niedoborem fosforu. Najczęściej odbywa się to poprzez zwiększenie długości i powierzchni korzeni, jednak kosztem wzrostu części nadziemnych, czyli rośliny uprawnej. Rośliny zaczynają wykształcać korzenie proteidowe, które mają liczne niewielkie boczne korzenie z dużą liczbą włośników. Jednak roślina pozostawiona sama nie uzupełni całkowicie niedoboru fosforu, a zwłaszcza gdy deficyt będzie znaczący, dlatego trzeba ją w tym wspomóc.

Należy regularnie sprawdzać wartość pH w glebie lub w podłożu. Można to zrobić np. za pomocą miernika pH. Jeśli wskaże on nieprawidłowe wartości pH, należy działać, m.in. dodając nawozy fosforowe. Jest to najczęściej stosowany sposób uzupełniania fosforu w glebie. Nawozy te są dostępne w różnych formach, w tym jako superfosfat, fosforan amonu czy fosforan wapnia. Wybór odpowiedniego zależy od rodzaju gleby oraz specyficznych potrzeb roślin, które najpierw należy poznać. Nawozy fosforowe można stosować bezpośrednio do gleby, co pozwala na szybkie dostarczenie fosforu do korzeni roślin.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie obornika i kompostu, które są naturalnymi źródłami fosforu. Ponadto poprawiają strukturę gleby i jej zdolność do zatrzymywania wody. Obornik jest bogaty w fosfor i może być stosowany zarówno w formie świeżej, ale także przetworzonej. Kompostowanie resztek roślinnych i odpadów organicznych również prowadzi do powstania produktu bogatego w ten składnik, który następnie można zastosować do nawożenia gleby.

Można również zdecydować się na stosowanie dodatków mineralnych, takich jak mączka fosforytowa czy apatyt. Są to naturalne minerały zawierające fosfor, które można bez obaw dodawać do gleby, aby zwiększyć jego zawartość. Mączka fosforytowa jest szczególnie skuteczna na glebach kwaśnych, gdzie fosfor jest trudniej dostępny dla roślin. Stosowanie dodatków mineralnych jest często długoterminowym rozwiązaniem, ponieważ uwalnianie fosforu z tych materiałów może zająć trochę czasu.

Uzupełnianie niedoborów fosforu w roślinach jest niezbędne dla ich zdrowego, prawidłowego wzrostu i zapewnienie wysokiej jakości plonów. Po rozpoznaniu objawów niedoboru trzeba szybko zastosować jedną z metod jego uzupełnienia, bo tylko wtedy rośliny mogą rozwijać się prawidłowo i osiągnąć obfite plony.

Może zainteresuje Cię również:

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.
star star star star star
Wyślij formularz

    TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

    Kategorie