E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Nawozy z aminokwasami – czego nie można łączyć w jednym oprysku?

Mieszanie kilku produktów w jednym oprysku pozwala zmniejszyć nakład pracy i kosztów związanych z pielęgnacją upraw. Jednak łączenie niektórych substancji w jednym oprysku może prowadzić do awarii sprzętu, unieczynnienia substancji czynnych, a także toksycznego działania mieszaniny na uprawy. Dlatego przed łączeniem kilku substancji w jednym oprysku należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi możliwości łączonego stosowania produktów.

Czy aminokwasy można łączyć z opryskiem na chwasty?

Aminokwasy są substancjami bardzo bezpiecznymi i mogą być mieszane z herbicydami w jednym oprysku. Jednak od tej zasady są pewne odstępstwa, związane z charakterem stosowanych produktów i terminów wykonywanych oprysków.

W niektórych uprawach opryski na chwasty wykonuje się jeszcze przed wykiełkowaniem roślin. W takim wypadku łączone stosowanie herbicydów z aminokwasami mija się z celem, ponieważ rośliny uprawne nie mają liści, przez które wchłaniają składniki nawozu.

Podobnie rzecz ma się ze stosowaniem produktów o różnym pH lub konsystencji. Nie należy mieszać środków o różnym pH, ponieważ może to prowadzić do unieczynnienia substancji aktywnej, która wytrąca się w postaci soli. Wytrącające się kryształy mogą także przyczynić się do uszkodzenia opryskiwacza. Nie zaleca się także łączenie roztworów wodnych z oleistymi, ponieważ odmienny charakter produktów uniemożliwia prawidłowe wymieszanie nawozów.

Chcąc połączyć w jednym oprysku aminokwasy z herbicydami, należy zapoznać się z zaleceniami producentów dotyczącymi łączonego stosowania produktów. Pozwoli to uniknąć strat związanych z nieprawidłowym łączeniem środków ochrony roślin.

Czy aminokwasy można łączyć z opryskiem na choroby grzybowe?

Łączone stosowanie aminokwasów z fungicydami jest powszechnie praktykowanym rozwiązaniem. Pozwala to wygenerować znaczne oszczędności czasu, pracy i pieniędzy. Kolejną korzyścią jest synergistyczne działanie biostymulatorów i środków grzybobójczych. Przejawia się ono we wzajemnym wzmacnianiu działania substancji, dzięki czemu możliwa jest redukcja stosowanych dawek, co generuje dalsze oszczędności. Jednakże łączone stosowanie fungicydów i aminokwasów w jednym oprysku może być ryzykowne – ich mieszanina może negatywnie ingerować we wzrost roślin, ponieważ substancje zawarte w oprysku równocześnie trafiają w to samo miejsce.

Pierwsze opryski fungicydami sadów wykonuje się wczesną wiosną, kiedy drzewa pozbawione są liści. W takiej sytuacji zastosowanie połączenia środków grzybobójczych z aminokwasami nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ rośliny pobierają składniki pokarmowe z takiego oprysku przez liście. Stąd też brak powierzchni asymilacyjnej uniemożliwia absorpcję substancji aktywnej. Kolejnym wyjątkiem dotyczącym łączenia aminokwasów z fungicydami jest przeprowadzanie oprysków preparatami miedziowymi. Miedzian nie może być łączony z nawozami bogatymi w azot, a aminokwasy należą do tej grupy. W innych wypadkach łączenie wspomnianych grup środków w jednym oprysku nie jest przeciwwskazane, o ile producent nie umieścił stosownej informacji w ulotce.

Jeżeli na etykiecie produktu brakuje informacji o możliwości łączenia fungicydu z aminokwasami, przed zastosowaniem łączonego oprysku warto przeprowadzić prosty test zgodności mieszaniny. W tym celu należy zmieszać, np. w słoiku, środki ochrony roślin, dodając proporcjonalnie zmniejszone dawki w odpowiedniej kolejności. Jeżeli mieszanina nie rozpuści się, zmieni kolor lub dojdzie do wytrącenia się osadów, produktów tych nie należy mieszać. Jeżeli zaś otrzymana mieszanina wygląda prawidłowo, można opryskać nią niewielką część uprawy i zaobserwować skuteczność oprysku lub występowanie ewentualnych działań niepożądanych.

Czy nawozy z aminokwasami można łączyć z innymi nawozami w jednym oprysku?

Aminokwasy to substancje bezpieczne i obojętne. Dzięki swojej polarności posiadają także zdolność buforowania roztworów wodnych. Ponadto, zastosowanie aminokwasów w nawożeniu działa stymulująco na pobieranie składników pokarmowych przez rośliny. Dodatkowo biostymulatory aminokwasowe doskonale mieszają się z wodą. Powyższe cechy sprawiają, że aminokwasy coraz częściej stosuje się z innymi nawozami w jednym oprysku.

Aminokwasy pełnią rolę chelatująca składniki aktywne. Rozwiązanie to umożliwia zwiększenie przyswajalności substancji czynnej przez rośliny. Częstym połączeniem jest chelatowanie mikro- i makroelementów z aminokwasami, które umożliwiają znacznie lepsze przyswajanie składników, których wychwyt z gleby jest stosunkowo trudny. Planując połączenie aminokwasów z innymi nawozami w jednym oprysku, konieczne jest dokładne zapoznanie się ze składami obu produktów, ponieważ istnieją substancje, których nie należy ze sobą mieszać. Zmieszanie takich związków może spowodować wytrącenie się osadu, które świadczy o unieczynnieniu substancji aktywnych. Osad powstający na dnie zbiornika może również zatkać dysze opryskiwacza.

Wśród substancji, których nie wolno łączyć należy wymienić:

- magnez i potas,

- nawozy wapnowe i wieloskładnikowe zawierające azot,

- preparaty zawierające miedź z mocznikiem,

- manganu i siarczanu magnezu,

- manganu i wapna.

Planując połączenie kilku produktów w jednym oprysku, należy sprawdzić, czy producent podał informacje dotyczące wskazań i przeciwwskazań łączonego stosowania aminokwasów i nawozów. Jeżeli na ulotce produktu nie podano informacji na ten temat, należy wykonać próbę polegającą na zmieszaniu produktów w małej objętości. Jeżeli mieszanina rozpuszcza się i nie zmienia wyglądu, należy wykonać oprysk na niewielkiej części uprawy, a następnie zaobserwować czy nie występują działania niepożądane.

Dodatek aminokwasów do nawozów dolistnych poprawia ich wchłanianie przez liście i korzenie, zapewnia szybszy transport w roślinie oraz lepsze wykorzystanie składników pokarmowych z zastosowanych nawozów.

Z czym łączyć aminokwasy?

Aminokwasy to doskonałe i bezpieczne biostymulatory, które mogą być stosowane razem w wieloma środkami ochrony roślin. Ponadto, łączne stosowanie aminokwasów i środków ochrony roślin ogranicza stres powstały po ich użyciu oraz podnosi skuteczność ochrony. Stosowanie w połączeniu z nawozem dolistnym lub środkami grzybobójczymi cy insektycydami pozwala na osiągnięcie lepszych wyników, zarówno w zakresie odżywienia rośliny, jak też w walce z patogenami chorobotwórczymi i szkodnikami. Ponadto nawozy aminokwasowe działają synergistycznie z licznymi środkami roślin. Oznacza to, że łączone stosowanie preparatów pozwala wzmocnić ich działanie, dzięki czemu wzrasta skuteczność zabiegów, a także możliwe jest zastosowanie niższych dawek nawozów i środków ochrony roślin. Mechanizm ten jest szczególnie silny w wypadku łączenia aminokwasów z fungicydami.

Dodatkowo aminokwasy wspomagają siłę działania fungicydu poprzez ułatwienie wnikania substancji czynnej do roślin.

Przed połączeniem kilku produktów w opryskiwaczu, należy zapoznać się z instrukcją stosowania, aby mieć pewność, że ich łączenie nie jest zakazane. Należy także zwrócić uwagę, czy stosowane produkty mogą są zarejestrowane do użycia w danej uprawie. Nie zaleca się łączenia więcej niż 2 – 3 środków w jednym oprysku. Ponadto, terminy stosowania poszczególnych preparatów muszą się pokrywać i być zgodne z terminem zabiegu łączonego, a ciecz roboczą powinno przygotowywać się bezpośrednio przed użyciem.

Przeprowadzając łączony oprysk aminokwasami i środkami ochrony roślin lub nawozami, należy przestrzegać zasad dotyczących prawidłowego wykonywania oprysków. Zbyt wysokie i zbyt niskie temperatury stanowią przeciwwskazanie do przeprowadzenia oprysku. Zaleca się pryskanie takimi połączeniami w temperaturach z zakresu 5 – 25ºC. Wśród przeciwwskazań do stosowania oprysków należy wymienić silne nasłonecznienie, wiatr, a także opady deszczu lub obfita rosa. Łącząc aminokwasy z insektycydami należy wykonywać oprysk w porach, gdy owady nie są aktywne.





Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie