E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jak zwalczyć chwasty w uprawie cebuli? Jaki oprysk na cebulę?

Chwasty w cebuli mogą przyczynić się do utraty nawet 45% plonu, dlatego ważne jest ich skuteczne zwalczanie. Uprawy cebuli zachwaszczają rośliny jedno- i dwuliścienne. Kontrola ich populacji obejmuje prawidłową agrotechnikę oraz profilaktyczne, a także interwencyjne stosowanie herbicydów. Kluczowe znaczenie ma ograniczenie zachwaszczenia w początkowych stadiach wzrostu, jednak usuwanie chwastów z upraw przed zbiorem pozwala ograniczyć rozwój chorób przechowalniczych.

Kiedy stosować ochronę cebuli przed zachwaszczeniem?

Cebula nie wytwarza licznych liści, które, zacieniając glebę, pozwalają na ograniczenie ilości chwastów. Same cebule nie są również wysokie, co sprawia, że konieczna jest systematyczne usuwanie chwastów, które rozpoczyna się jeszcze przed siewem cebuli wczesną wiosną. W tym czasie wykonuje się jeden lub dwa zabiegi uprawne, które niszczą pozostałe po zimie chwasty.

Kolejne zabiegi mające na celu eliminację zachwaszczenia przeprowadza się zaraz po siewie, a także przed wschodami.

Następnie, opryski herbicydami wykonuje się po wschodach, mając na uwadze, aby zaniechać stosowania środków chwastobójczych od fazy flagi, ponieważ od tego momentu rośliny są najbardziej wrażliwe na działanie środków chemicznych. Ponowne zabiegi z użyciem herbicydów można wykonać dopiero w fazie, gdy pierwszy liść właściwy osiągnie minimum 3 cm długości. Stosowane opryski mogą być stosowane samodzielnie, a także w sposób skojarzony. Dopuszcza się także dzielenie dawek preparatów i wykonywanie oprysków w kilku terminach, co często przynosi lepsze rezultaty niż jednokrotny zabieg. Zastosowanie takiego rozwiązanie pozwala na wydłużenie okresu ochrony jednocześnie zmniejszając negatywny wpływ herbicydów na wzrost cebuli.

Wydłużenie okresu ochrony jest bardzo ważne, ponieważ w uprawach cebuli konieczne jest systematyczne zwalczanie chwastów przez cały okres wegetacji, także przed zbiorami. Usuwanie chwastów w tym czasie pozwala na prawidłowe obsychanie szyjki, co wpływa na zwiększoną trwałość pozbiorczą warzywa.

Oprócz herbicydów, w uprawach cebuli konieczne jest także wykorzystanie metod mechanicznych w zwalczaniu chwastów, które rozpoczyna się już przed siewem. W ochronie upraw ważne jest również pielenie, które pozwala się pozbyć chwastów wyrastających blisko cebuli.

Przedwschodowe zwalczanie chwastów w cebuli

Siew cebuli przeprowadza się wczesną wiosną, dlatego możliwości ograniczania liczebności chwastów przed siewem ograniczają się do przeprowadzenia jednego lub dwóch zabiegów uprawowych, które często nie są wystarczająco skuteczne aby zapewnić wschody cebuli na czystym polu.

Zwalczanie chwastów w uprawie cebuli należy rozpocząć jeszcze przed wschodami. Niestety, niewiele substancji jest zarejestrowanych do przedwschodowego oprysku cebuli, co sprawia, że każdy hodowca zmuszony jest do korzystania z tych samych produktów. Już w ciągu 48 - 72 godzin po siewie należy przeprowadzić pierwszy oprysk. W tym czasie najczęściej stosuje się środki ochrony roślin zawierające pendymetalinę. Stosując ten środek, należy pamiętać, że jej działanie jest ograniczone w warunkach suszy, dlatego na siew najlepiej wybrać taki moment, gdy podłoże nie jest przesuszone.

Kolejnym przedwschodowym zabiegiem wykonywanym w celu redukcji zachwaszczenia cebuli jest zastosowanie glifosatu. Oprysk przy jego użyciu wykonuje się tuż przed wschodami, najlepsze efekty osiąga się na 3 doby przed wschodami.

Powschodowe zwalczanie chwastów w cebuli

W powschodowym zwalczaniu chwastów w cebuli konieczne jest dobranie rodzaju i dawek herbicydów w zależności od stopnia zachwaszczenia i dominujących chwastów. System zabiegów z użyciem herbicydów powinien być dostosowany do faz rozwojowych cebuli i chwastów tak, aby zapewnić jak najdłuższą ochronę. W tym celu wykonuje się zabiegi metodą dzielonych dawek.

Opryski herbicydami mogą być wykonywane już po wschodach, aż do fazy zgiętego kolanka. Następnie, od fazy flagi nie powinno się stosować środków chwastobójczych, ponieważ w tym czasie cebule są najbardziej wrażliwe na działanie środków chemicznych.

Po okresie przerwy, do oprysków środkami ochrony roślin można powrócić w fazie, gdy pierwszy liść właściwy ma co najmniej 3 cm długości.

Powschodowa kontrola rozwoju chwastów w cebuli powinna obejmować zarówno rośliny jedno- jak i dwuliścienne. W tym celu wykorzystuje się herbicydy, takie jak: chlorpyralid, propachizafop, chizalofop, bromoksynil, czy pirydat. Stosując wymienione środki, należy pamiętać, że zabiegi z ich użyciem powinny być dostosowane zarówno do fazy rozwojowej cebuli jak i chwastów.

Jakie szkody mogą wywołać chwasty w cebuli?

Chwasty stanowią jedno z największych zagrożeń na plantacjach cebuli, które charakteryzują się dużą podatnością na zachwaszczenie. Dzieje się tak, dlatego, że cebule nie są roślinami wysokimi i rozłożystymi, uprawiane są w rzędach, w niezbyt gęstej rozstawie, na glebach żyznych. Powyższe czynniki sprawiają, że wokół roślin chwasty znajdują idealne warunki do wzrostu i rozwoju. Rozrastające się rośliny nie tylko konkurują z cebulą o wodę i składniki odżywcze, ale także o światło. Ponadto, chwasty ograniczają wentylację uprawy, co sprawia, że jest ona bardziej narażona na rozwój chorób grzybowych, a w późniejszym fazach rozwoju utrudnia prawidłowe obsychanie przed zbiorem.

Zachwaszczenie na plantacjach cebuli odpowiada za znaczne straty w uprawach. Szacuje się, że straty plonu cebuli uprawianej z siewu, spowodowane obecnością chwastów w początkowym okresie jej rozwoju mogą sięgać nawet 45%. Oznacza to, że 1 dzień zachwaszczenia uprawy odpowiada za obniżenie potencjalnego plonu o 3%. Cebula z dymki jest mniej wrażliwa na zachwaszczenie niż z siewu, nie oznacza to jednak, że chwasty nie przyczyniają się do powstawania strat w plonach, które z tej przyczyny mogą sięgać 30%.

Kiedy chwasty w cebuli stanowią zagrożenie?

Cebulę uprawia się na dwa sposoby: z siewu i z dymki. Cebula uprawiana z siewu jest znacznie bardziej narażona na szkody powodowane przez chwasty niż ta uprawiana z dymki. Jednak w obu wypadkach chwasty mogą przyczynić się do znacznego spadku uzyskanych plonów. Chwasty na plantacjach cebuli uprawianej z siewu stanowią największe zagrożenie w początkowych fazach rozwoju - od siewu lub zasadzenia do fazy dwóch liści. Straty w plonach powodowane przez zachwaszczenie upraw na tym etapie mogą sięgać 45%. Z kolei w uprawach cebuli z dymki, najgroźniejsze jest zachwaszczenie występujące między czwartym, a szóstym tygodniem po posadzeniu. Jeżeli w tym czasie w plantacji cebuli będzie dużo chwastów, uzyskany plon może być niższy nawet o 30%.

Wraz z rozwojem cebuli, szkody powodowane przez chwasty stają się coraz mniejsze, na etapie 5 -6 liści właściwych aż do zbioru chwasty mają mniejsze znaczenie. Nie oznacza to jednak, że nie stanowią one zagrożenia. Zachwaszczenie upraw przed zbiorami sprzyja rozwojowi patogennych grzybów, a także zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przechowalniczych.

Przegląd chwastów w cebuli

Cebulę uprawia się na glebach dobrze uprawianych, zasobnych w składniki odżywcze, które stanowią także doskonałe warunki do rozwoju chwastów. W uprawach tego warzywa najczęściej spotyka się dwa typy chwastów:

- jednoliścienne,

- dwuliścienne.

Ponadto, niektóre chwasty są zdolne do zimowania w glebie, co pozwala na szybkie kiełkowanie wiosną.

Wśród chwastów jednoliściennych, które dominują w uprawach cebuli, należy wymienić przede wszystkim jednoroczne trawy: wiechlina roczna, owies głuchy, a także chwastnica jednostronna. Jeżeli cebula rośnie na polu, na którym w poprzednim sezonie uprawiano zboża, uprawy tego warzywa mogą zachwaszczać samosiejki zbóż. Wiechlina roczna może wschodzić i rozkrzewiać się jesienią i w takiej formie przetrwać zimę, ale również może pojawiać się dopiero wiosną. Dostępne graminicydy często nie są wystarczające do zwalczenia wiechliny, większość z nich może tylko zmniejszyć zachwaszczenie. Wśród roślin zachwaszczających uprawy cebuli zdecydowanie dominują dwuliścienne. Zazwyczaj rosną one w niejednorodnych zbiorowiskach, różniących się składem gatunkowym, na który wpływają: rejon uprawy, warunki glebowe, termin siewu, nawożenie, wcześniej zastosowane herbicydy. Gatunkami z tej grupy, które wykazują największą szkodliwość w uprawach cebuli są: przytulia czepna, szarłat szorstki, tasznik pospolity, jasnota biała, wilczomlecz obrotny, komosa biała, żółtnica drobnokwiatowa, bodziszek drobny, przetaczniki, rumianowate i wiele innych.

Najbardziej intensywny rozwój chwastów przypada na maj i czerwiec, ponieważ większość z nich należy do roślin ciepłolubnych, chociaż początek wegetacji przypada na okres znacznie wcześniejszy, kiedy temperatury przekraczają 8 – 10ºC, a niektóre gatunki są zdolne do kiełkowania już w temperaturze 2 - 5ºC.

Kolejny podział chwastów w cebuli jest następujący:

- krótkotrwałe,

- wieloletnie, zwane także trwałymi.

Chwasty krótkotrwałe to termin odnoszący się do roślin, które rozmnażają się z nasion i po ich wydaniu giną. Do tej grupy zalicza się: komosa biała, bodziszek drobny, gwiazdnica pospolita, chaber bławatek, tobołki, tasznik, jasnoty, przetaczniki.

Z kolei gatunki wieloletnie nie obumierają po wydaniu nasion i utrzymują się na polu przez wiele lat. Do tej grupy zalicza się: ostrożeń polny, mlecz polny, rzepicha leśna, mięta polna, mniszek pospolity. Na obszarach, gdzie zachwaszczenie tymi gatunkami jest duże, nie zaleca się uprawiania cebuli bez uprzedniego dokładnego zniszczenia chwastów zabiegami agrotechnicznymi i herbicydami.

Kiedy, w jakim terminie i w jakich temperaturach zwalczać chwasty w uprawie cebuli?

Mechaniczne zwalczanie chwastów w uprawach cebuli należy przeprowadzać cyklicznie, zaczynając jeszcze przed siewem od kilku zabiegów uprawnych. Po wzejściu warzyw, obejmuje ono usuwanie niepożądanych roślin z międzyrzędzi, a także ręczne pielenie ziemi bezpośrednio wokół cebuli. Z kolei zabiegi chemiczne rozpoczyna się już kilka dni po siewie lub sadzeniu. W uprawach cebuli konieczne jest systematyczne stosowanie oprysków herbicydami tak, aby zapewnić roślinom jak najdłuższą ochronę. Część herbicydów może być stosowana tuż po wschodach. Z kolei czas od fazy flagi do czasu, aż pierwszy liść właściwy osiągnie 3 cm to moment, w którym cebule są najbardziej wrażliwe na działanie środków chemicznych. Dlatego zaleca się powstrzymywanie się od wykonywania oprysków w tych fazach. Jest to także kolejny argument przemawiający za stosowaniem środków ochrony roślin w dawkach podzielonych, co umożliwia maksymalne wydłużenie ochrony.

Stosując herbicydy w uprawach cebuli należy upewnić się, że ich spektrum obejmuje chwasty rosnące w uprawie, a także, że fazy rozwojowe chwastów i cebuli umożliwiają zastosowanie danego środka ochrony roślin.

Wykonując opryski z herbicydów w uprawach cebuli konieczne jest także przestrzeganie zasad związanych z wymaganiami dotyczącymi warunków oprysku. Nieprzestrzeganie zaleceń producenta może spowodować spadek skuteczności oprysku. Opryski na chwasty w cebuli należy wykonywać po kilku słonecznych dniach, aby rośliny były suche. Stosując herbicydy powschodowo, należy upewnić się, że szczypior ma dobrze wykształconą warstewkę woskową. Planując oprysk należy wybrać taki termin, który pozwoli uniknąć opadów kilka dni po zabiegu. Ponadto, temperatura powietrza nie powinna przekraczać 20-25ºC, a wilgotność powietrza nie powinna być wysoka. Herbicydy najlepiej stosować w bezwietrzne dni, ponieważ prędkość wiatru podczas oprysku nie powinna przekraczać 4 m/s. Zbyt wysoka temperatura, nasłonecznienie i wilgotność powietrza mogą prowadzić do powstania na roślin poparzeń, z kolei silny wiatr uniemożliwi precyzyjny oprysk.

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie