E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Program ochrony buraka cukrowego

W tym sezonie dużym zainteresowaniem cieszy się uprawa buraka cukrowego, który po kilku chudych latach wraca do łask rolników. W związku z tym proponujemy kilka ciekawych rozwiązań dotyczących ochrony tej uprawy.Co na mszyce w uprawie buraka cukrowego?

Mszyce – W tym roku skromna paleta insektycydów zarejestrowanych przeciwko mszycy brzoskwiniowo-ziemniaczanej oraz trzmielinowo-burakowej została rozszerzona o możliwość stosowanie bardzo skutecznego i powszechnie znanego w innych uprawach środka a mianowicie Teppeki 50WG. Maksymalna zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania przeciwko tym szkodnikom buraków to preparatu Teppeki 50WG wynosi 0,14 kg/ha. Preparat należy stosować zgodnie z sygnalizacją, po wystąpieniu szkodnika, od fazy 6 liści buraka (BBCH 16), najpóźniej do 60 dni przed planowanym zbiorem. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym to 1.Jak zwalczać chwasty w buraku cukrowym?

Dla czystego wolnego od chwastów pola proponujemy, skutecznie rozwiązanie przeciwko chwastom jednoliściennym w formie preparatu Sedim 120 zawierającego w swoim składzie kletodym. Herbicyd selektywny o działaniu układowym, zwalczający takie chwasty jednoliścienne jak perz właściwy czy owies głuchy. Do stosowania w uprawie: buraka cukrowego, ziemniaka, rzepaku ozimego, marchwi, cebuli, kapusty głowiastej i truskawki w dawce 0,8-2l/ha.

W przypadku buraków preparat należy stosować od wytworzenia przez rośliny buraka pierwszej pary liści do momentu, gdy rośliny zakryły nie więcej niż 50% międzyrzędzi (BBCH 12-35).

 

 buraki

Jak chronić buraka cukrowego przed chorobami?

Kolejna propozycją jest Currando bardzo skuteczny w walce z główną chorobą grzybową atakującą buraki nie tylko cukrowe a mianowicie chwościkiem. Currando to FUNGICYD w postaci koncentratu do sporządzania zawiesiny wodnej (SC) o działaniu układowym, przeznaczonym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie buraków przed chorobami powodowanymi przez grzyby.

Środek zawiera substancję czynną difenokonazol (500g/l) z grupy triazoli. Currando można zastosować nawet do dwóch razy w sezonie. Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,25 l/ha. Preparat można użyć zapobiegawczo lub natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby, od fazy całkowitego zakrycia międzyrzędzi do fazy, gdy korzeń osiąga wielkość wymaganą do zbioru (BBCH 39-49). Wieloletnie doświadczenia prowadzone przez zakłady cukrownicze w Kraju i za granica potwierdziły skuteczność połączenia konwencjonalnego fungicydu np. Currando z preparatem nalistnym zawierającym miedź w formie wodorotlenku miedzi takim jak na przykład Plonuran płynny. Zabieg Plonuranem należy stosować prewencyjnie kilkukrotnie od czerwca do ostatniego zabiegu przeciwko chwościkowi, w odstępach max. 14 dniowych i jednorazowej dawce 0,6-1,2l/ha.buraki-porazone

Plantacja buraków cukrowych porażona przez chwościka buraka Cercospora beticola.Może zainteresuje Cię również:

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.
star star star star star
Wyślij formularz

    TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

    Kategorie