E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jakie korzyści przynosi dokarmianie dolistne malin?

W zasadzie nawożenie nie jest niezbędne do rozwoju malin. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie dostarczając im cennych składników pokarmowych doprowadzamy do tego, że plony będą coraz mniejsze, a owoce staną się kwaśniejsze. Oprócz standardowego nawożenia doglebowego, warto też wprowadzić dokarmianie pozakorzeniowe. Co daje malinom nawożenie dolistne i jakie niesie ze sobą korzyści?

Co daje nawożenie dolistne malin?

Dokarmianie dolistne jest coraz częściej wybieraną formą nawożenia przez plantatorów malin. Tego typu rozwiązanie przede wszystkim zapewnia o wiele większy plon owoców, które dodatkowo wyróżniają się lepszymi właściwościami konsumpcyjnymi i handlowymi. Znaczenie dokarmiania pozakorzeniowego okaże się jednak najistotniejsze po długim okresie zimowym, kiedy maliny wykazują większe niedobory podstawowych składników odżywczych. Ich brak odbija się głównie na jakości owoców i pogorszeniu ogólnej kondycji roślin. Stosując nawożenie dolistne da się bardzo szybko zapobiec takiemu stanu rzeczy, dostarczając przy tym krzewom brakujących związków pokarmowych. Nawożenie pozakorzeniowe okaże się też niezbędne w okresach wzmożonego zapotrzebowania na dane makro- i mikroelementy. W ostatnich latach przedłużające się przymrozki powodowały zwiększenie okresu warunków stresowych dla tych roślin. Wykorzystując zabiegi dokarmiania dolistnego można efektywnie wesprzeć maliny w tym trudnym dla nich czasie, co jednocześnie lepiej przygotuje je do okresu kwitnienia oraz zawiązywania owoców. Nawożenie dolistne malin pomaga również zniwelować wszelkie zaburzenia powstałe na skutek obfitych opadów deszczu bądź suszy. Brak niektórych pierwiastków w malinach może znacząco obniżyć wartość zarówno świeżych, jak i suszonych czy mrożonych owoców. Ponadto żywienie pozakorzeniowe w dużym stopniu zmniejsza ryzyko strat w plonach, które mogłyby zostać spowodowane niedoborem ważnych makro- i mikroelementów. Należy też zwrócić uwagę, że nawożenie dolistne pozwala sporo zaoszczędzić w budżecie plantatora. Ogromna efektywność metody sprawia, że przy mniejszych dawkach da się uzyskać większe rezultaty. Oczywiście trzeba jednak pamiętać, że dokarmianie pozakorzeniowe stosuje się wyłącznie w celach uzupełniających, dlatego rozwiązanie nie powinno zastępować standardowego nawożenia doglebowego.


Kiedy stosować nawozy dolistne w malinach?

W trakcie zabiegu dokarmiania dolistnego dochodzi do natychmiastowego uzupełnienia podstawowych składników pokarmowych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju malin. Opryski nawozami dolistnymi okażą się szczególnie przydatne przy niesprzyjających warunkach glebowo-klimatycznych. Warto również stosować nawożenie pozakorzeniowe w przypadku wykrycia niedoborów określonych związków w roślinie. Koniecznie trzeba też pamiętać, że maliny wymagają większego zapotrzebowania na żelazo, magnez i mangan w pierwszym okresie po posadzeniu plantacji. Bardzo istotne okaże się również dokarmianie dolistne malin w kluczowych fazach fenologicznych, zwłaszcza w trakcie wzrostu pędów, kwitnienia, zawiązywania owoców, a także podczas wzrostu i dojrzewania roślin.

W zależności od wybranego terminu nawożenia pozakorzeniowego można uzyskać różnorodne rezultaty mające wpływ na poszczególne procesy uprawy roślin:

  • przed kwitnieniem - pobudzenie do wzrostu, polepszenie zawiązywania owoców;
  • po kwitnieniu - poprawienie odżywiania malin wapniem, co ma wpływ na trwałość i jędrność owoców;
  • zbiory - efektywniejsze wzmocnienie owoców.

Bardzo istotne okaże się również dopasowanie terminu zabiegu poszczególnymi makro- i mikroelementami do aktualnej fazy fenologicznej malin:

  • początek wegetacji - azot, wapń, fosfor, potas, żelazo, cynk;
  • faza intensywnego wzrostu - azot, wapń, fosfor, bor;
  • przed kwitnieniem - azot, cynk, bor, magnez, żelazo, potas;
  • początek kwitnienia - azot, wapń, potas, bor;
  • po kwitnieniu - fosfor, magnez, bor, potas;
  • okres zawiązywania owoców - wapń, bor, cynk;
  • przed zbiorem owoców - fosfor, wapń, potas.

Podczas trwania pojedynczego sezonu wegetacyjnego należy przeprowadzić od 2 do 8 opryskiwań nawozami dolistnymi. Ilość stosowanych zabiegów powinna jednak być zależna od aktualnej zawartości składników odżywczych w glebie, warunków pogodowych panujących w poszczególnych fazach rozwoju malin, a także wieku i odmiany krzewów. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nawożenie pozakorzeniowe musi mieć charakter interwencyjny bądź profilaktyczny.


Po jakim czasie działa nawóz dolistny w malinach?

Dużą zaletą dokarmiania dolistnego jest niezwykle szybkie działanie nawozów. Preparaty występujące w formie ciekłej zasadniczo cechują się bowiem efektywniejszą przyswajalnością, przez co skuteczniej dostarczają roślinom niezbędnych składników pokarmowych. Dokarmianie pozakorzeniowe działa więc praktycznie natychmiastowo, co pozwala uzyskać lepsze rezultaty przy zastosowaniu mniejszej dawki nawozu. Wszystkie związki odżywcze aplikowane dolistnie w formie roztworu są aż kilkunastokrotnie szybciej transportowane i metabolizowane w roślinach, niż w przypadku nawożenia doglebowego. Już w przeciągu kilku godzin od zabiegu maliny aktywnie pobierają nawet do 80% zastosowanej dawki. Warto również zauważyć, że dokarmianie dolistne wykazuje conajmniej dwukrotnie wyższą skuteczność nawożenia w porównaniu do tradycyjnych metod doglebowych. Efektywność przeprowadzonego dokarmiania pozakorzeniowego zależy jednak od kilku istotnych czynników, w tym właściwości wybranego nawozu, stosowanych dawek, liczby zabiegów wykonanych w danym sezonie wegetacyjnym, panujących warunków atmosferycznych oraz techniki opryskiwania. Po zapewnieniu odpowiedniego środowiska plantator może więc mieć pewność, że wchłanianie brakujących składników odżywczych nastąpi w bardzo krótkim czasie. Związki w ciągu kilku godzin od aplikacji skutecznie przenikną do liści krzewów malin, jednocześnie natychmiastowo pomagając uzupełnić powstałe niedobory.


Kiedy warto dokarmiać dolistnie maliny?

Każdy hodowca malin wie, że ich uprawa jest bardzo intensywna. Tego typu krzewy w jednym roku budują bowiem pędy i liście, zawiązują pąki, kwitną, a także owocują. W związku z tym należy zadbać o zapewnienie im jak najlepszego środowiska wzrostu poprzez dostarczanie najpotrzebniejszych składników odżywczych. Przed zastosowaniem nawożenia dolistnego powinno się jednak przeprowadzić analizę gleby w celu wykrycia wszelkich nieprawidłowości. Na jej podstawie można sprawdzić, jakich dokładnie związków aktualnie potrzebuje malina. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niedoborów, warto wprowadzić dokarmianie dolistne, które pomoże natychmiastowo uzupełnić istniejące braki pokarmowe. Aby zapewnić malinom lepszy start, a tym samym zredukować stres po zimie powinno się też aplikować nawóz pozakorzeniowy zaraz na początku wiosny. Dzięki temu dojdzie do wzmocnienia kondycji roślin, co wpłynie na późniejszy lepszy plon. Dokarmianie dolistne malin okaże się również konieczne przy przedłużającym się okresie warunków stresowych, zwłaszcza po trudnej zimie, przeciągających się suszach czy obfitych deszczach. Zabiegi pozakorzeniowego nawożenia są także niezwykle przydatne w fazie intensywnego wzrostu owoców. Przy pomocy dolistnego dokarmiania można też wspomóc uprawę w przypadku słabszego plonowania krzewów, pojawienia się mniejszych, bądź bardziej kwaśnych czy mało soczystych owoców. Tego typu rozwiązanie świetnie sprawdzi się również przy niekorzystnych warunkach uprawy. Nawożenie pozakorzeniowe, warto także przeprowadzać w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania malin na poszczególne makro- i mikroelementy. Szybkość działania nawozów dolistnych sprawi, że potrzebne składniki pokarmowe zostaną zdecydowanie efektywniej pobrane przez rośliny w porównaniu do standardowego nawożenia doglebowego.

>>>SPRAWDŹ JAK NAWOZIĆ MALINY? - KLIKNIJ TUTAJ<<<

Jakie są korzyści dokarmiania dolistnego malin?

Dolistne dokarmianie malin przynosi uprawie wiele korzyści, które będą potem miały bezpośredni wpływ na jakość i wielkość owoców oraz plonów. Przede wszystkim stosowanie form dolistnych wspomaga zdrowszy rozwój roślin, zapewniając im przy tym obfitsze owocowanie. Nawozy pozakorzeniowe pozwalają również szybko uzupełnić wszelkie niedobory składników pokarmowych spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Dzięki dokarmianiu dolistnemu można także zadbać o kompleksowe dostarczenie malinom cennych makro- i mikroelementów, zwłaszcza w sytuacjach utrudnionego pobierania związków przez rośliny. Ponadto takie rozwiązanie doskonale wesprze ogólną kondycję krzewów, szczególnie przy wykryciu zdeformowanych, przebarwionych bądź zniekształconych liści. Nie należy również zapominać, że dokarmianie dolistne znakomicie wpływa na skuteczniejszą przyswajalność składników odżywczych przez rośliny. Zastosowanie nawożenia uzupełniającego pomoże też zwiększyć potencjał fizjologiczny malin, dzięki czemu wszystkie komórki i tkanki roślin zostaną odpowiednio dokarmione. Metody pozakorzeniowe pozwalają także zapobiec słabemu wzrostowi owoców oraz wzmagają ich odporność na stres. Ponadto aplikowanie oprysków dolistnych bezpośrednio wpływa na zwiększenie ilości wielocukrów oraz mikroelementów w roślinach, co poprawia smak i aromat owoców. Dużą korzyścią wynikającą z dokarmiania pozakorzeniowego jest również zapobieganie rozwojowi wielu chorób, które doprowadzają do zamierania owoców. Warto też zdawać sobie sprawę, że metoda dolistnego dokarmiania jest bardziej ekonomiczna, dzięki czemu zapewnia wyższy stopień wykorzystania poszczególnych składników odżywczych przy jednoczesnym stosowaniu mniejszych dawek.





Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie