E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Trawnik przypalony przez słońce — co zrobić?

Stale rosnące temperatury z pewnością nie sprzyjają dobrej kondycji Twojego trawnika. Letnie fale upałów mogą sprawić, że „zielony dywan” bardzo szybko zamieni się w brązowe, suche plamy. Pielęgnacja i utrzymanie zdrowego trawnika to jeden z głównych celów każdego właściciela ogrodu. Jednak co zrobić, kiedy murawa została spalona przez słońce? Jak ją uratować? O czym pamiętać? Sprawdź poniżej.

Jak uratować spaloną słońcem trawę?

Upalne dni dają się we znaki nie tylko ludziom, ale także roślinom. I mowa tu nie tylko o krzewach, kwiatach czy drzewkach – bardzo często wysokie temperatury najbardziej odczuwa przydomowy trawnik. Jeśli nie otrzyma bowiem odpowiednich ilości wody, szybko może stać się brązowy lub żółty – a widok spalonej słońcem murawy na pewno nikogo nie ucieszy. Nie należy się jednak załamywać, ponieważ jest szansa na jej uratowanie. Co trzeba zatem zrobić? Po pierwsze należy skosić wysuszoną trawę, a także ją dokładnie wygrabić. W ten sposób pozbędziesz się obumarłych części rośliny, co spowoduje, że do korzeni szybciej dotrą woda oraz powietrze.

Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu warto przeprowadzić również wertykulację trawnika. Zabieg ten ma na celu napowietrzenie, rozluźnienie gleby oraz usunięcie martwej darni. Dzięki temu woda łatwiej dostanie się do źdźbeł trawy. Kolejnym etapem jest regularne nawadnianie trawnika – co 2-3 dni. Należy pamiętać, aby zraszanie wodą było bardzo obfite, ponieważ w ten sposób ciecz dokładnie zwilży strefę korzeni (około 10 cm w głąb ziemi). Oczywiście nie można trawnika także zbyt przesadnie podlewać – zbyt nadmierne nawodnienie może bowiem prowadzić do rozwoju patogenów i szkodników, a także warunków, które potęgują występowanie chorób grzybowych.

Warto również dodać, że najlepszy czas na podlewanie trawnika latem to wczesny poranek – temperatura jest wówczas niższa i woda nie paruje tak szybko. Dzięki temu zadbasz nie tylko o bardziej efektywne nawodnienie, ale również mniejsze zużycie wody.

Czego natomiast należy unikać? Z pewnością podlewania w ciągu dnia przy wysokim nasłonecznieniu. Takie warunki sprawiają, że pozostające na źdźbłach trawy krople wody odbijają słońce, co w konsekwencji prowadzi do miejscowych poparzeń rośliny.

Czy wypalona trawa odbije?

Wiele osób zastanawia się, czy wypalony trawnik ma szansę odrosnąć. Otóż gdy wszelkie zabiegi odbudowujące zostaną odpowiednio przeprowadzone, wyschnięta trawa powinna odrodzić się sama w ciągu kilku tygodni. W tej kwestii warto zachować cierpliwość – trawa odrodzi się, o ile korzenie będą zdrowe. Nie pozostaje zatem nic innego, jak dokładne obserwowanie wypalonego trawnika. Jeśli jednak w tym czasie nie zauważysz rozwoju nowych liści, jest bardzo prawdopodobne, że system korzeniowy trawy został uszkodzony i konieczne może być zakładanie murawy od nowa.

Kiedy okaże się bowiem, że po skoszeniu, wygrabieniu oraz odpowiednim nawodnieniu darń nie odbije, wówczas jedyną opcją będzie dosianie nasion bądź stworzenie zupełnie nowego trawnika. W miejscach, w których mimo regeneracji murawy nadal widoczne są pożółkłe place, konieczne będzie przeprowadzenie dosiewki. Najlepiej, aby były to te same nasiona traw, które zostały pierwotnie użyte do stworzenia trawnika. Co ważne, w celu wykonania jeszcze bardziej skutecznego dosiewu, nie można dopuścić do tego, aby ziarenka trawy znajdowały się bezpośrednio na glebie. Należy bowiem umieścić nasiona w cienkiej warstwie (od 0,5 do 1 cm) na całym trawniku, a także odpowiednio utwardzić.

Dzięki temu zabezpieczysz je przed uschnięciem oraz wyeliminujesz ryzyko rozwiania czy wypłukania nasion. W ten sposób zmniejszysz również powierzchnią parowania, co pozwoli na szybsze wypuszczenie korzeni i tym samym kiełkowanie. Co ważne, podczas ręcznego podlewania pamiętaj, aby strumień wody nie był zbyt silny – woda może wydrążyć nasiona, a murawa w rezultacie nie wyrośnie równomiernie.

Co jeszcze decyduje o tym, czy wypalona trawa odbije? Z pewnością jej rodzaj. Niektóre z nich odrastają szybko, inne zaś potrzebują nieco więcej czasu. Są bowiem takie gatunki, które niezależnie od pogody czy warunków rosną w naprawdę ekspresowym tempie. Jednak bez względu na to, z jakim rodzajem trawy masz do czynienia, pamiętaj, że zaniechanie działań regeneracyjnych zwiększa ryzyko trwałego uszkodzenia trawnika. Gdy zaobserwujesz zatem pierwsze oznaki przesuszenia murawy, jak najszybciej podejmij odpowiednie kroki. Dzięki temu spalona słońcem trawa będzie miała większe szanse na odrodzenie.

Trawnik spalony słońcem – jak go zregenerować?

Każda pora roku to inny sprawdzian dla przydomowego trawnika. Latem murawie doskwiera upał i susza. Co więcej, musi ona poradzić sobie także z obecnością różnych elementów ogrodowych – takich jak basen, zabawki czy namiot. Nic zatem dziwnego, że o tej porze roku wiele trawników zamienia się w całkowicie wyschnięty plac. Jesienią i zimą z kolei pozostawione na podłożu trawy liście oraz zbite warstwy białego puchu sprzyjają rozwojowi chorób grzybicznych, co w konsekwencji prowadzi właśnie do powstawania brązowożółtych, nieestetycznych fragmentów murawy.

W związku z tym tak ważną rolę odgrywają odpowiednie zabiegi regeneracyjne. Tylko wówczas trawa będzie mogła pięknie i zdrowo się rozwijać. Najlepszym okresem na działania odbudowujące jest druga połowa sierpnia i cały wrzesień. Dlaczego właśnie ten czas? Otóż o tej porze temperatury zaczynają spadać, opady deszczu pojawiają się coraz częściej, wilgotność powietrza staje się wyższa i podłoże jest jeszcze na tyle ciepłe, że wschodzenie nasion zachodzi bez problemów oraz zarazem jest dużo czasu na to, aby murawa wystarczająco urosła i wzmocniła się przed zimą. Dzięki temu porą wiosenną trawa jest mniej podatna na uszkodzenia oraz choroby, a także znacznie szybciej nabiera pięknego zielonego koloru.

Co jeszcze warto wiedzieć o regeneracji trawnika? W przypadku murawy spalonej słońcem pamiętaj, aby z jej odbudową nie czekać zbyt długo. I choć kilka dni suszy nie powinno wyrządzić większych szkód, to długotrwałe fale upałów mogą znacząco odmienić wygląd trawnika. Dodatkowo sytuację może pogorszyć nie tylko wysoka temperatura, ale również nieodpowiednie nawadnianie. Jeśli zależy Ci zatem, aby Twoja murawa przed domem szybko powróciła do dawnego stanu, najlepiej zacznij jej regenerację już teraz.

Jak zregenerować suchy trawnik?

Suchy trawnik z pewnością nie jest najlepszą ozdobą ogrodu. Na jego tle nawet najokazalsze rośliny nie prezentują się zbyt efektownie. Niestety podczas letnich upałów wielu właścicieli ogrodów ma trudności z utrzymaniem zdrowej, zielonej murawy. I choć ciężko wygrać z wysokimi temperaturami, to jak mówi znane powiedzenie – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak zatem przygotować trawnik na wysokie nasłonecznienie? Co zrobić, aby przetrwał suszę w jak najlepszym stanie?

Jeśli masz taką możliwość, postaw na automatyczne nawadnianie ogrodu. W ten sposób zadbasz o to, aby murawa była dobrze nawilżona, bez względu na panujące warunki pogodowe. Warto również dostarczyć glebie odpowiednią ilość nawozu, co zapewni trawie właściwy poziom składników odżywczych. Niezwykle ważną rolę odgrywa również regularne koszenie trawnika. Należy jednak mieć na uwadze, że różne gatunki traw wymagają różnych wysokości koszenia, aby zachować zdrową kondycję.

Dlatego też przed przystąpieniem do przycinania murawy, trzeba odpowiednio ustawić wysokość ostrzy, a także zadbać o ich ostrość. Tępe noże mają tendencję do rozrywania trawy, pozostawiając nierówne krawędzie, które szybko wysychają i tracą kolor. Dobrą praktyką jest koszenie tylko ⅓ wysokości trawy na raz. W okresach suszy warto przycinać murawę nieco rzadziej – wysoka trawa zapewnia cień korzeniom, a także ogranicza parowanie wody. Zbyt krótko przycięty trawnik szybciej wysycha.

O czym jeszcze warto pamiętać? Każda dodatkowa i niechciana roślinność na trawniku może wysysać wodę oraz składniki odżywcze, dlatego istotnym zadaniem w pielęgnacji murawy jest regularne usuwanie chwastów. Rośliny niepożądane są nieco silniejsze od różnych typów traw, szybko potrafią się przystosować i wytwarzają dużą ilość nasion, co sprawia, że stanowią duże zagrożenie dla mniej odpornych gatunków traw. W związku z tym należy sukcesywnie pozbywać się pojawiających na trawniku chwastów.

Jeśli tak naprawdę przez cały rok zadbasz o odpowiedni stan Twojego trawnika, w trakcie dużych upałów murawa lepiej sobie z nimi poradzi. Jednak gdy dojdzie do jej znacznego wysuszenia, jedynym rozwiązaniem jest wykonanie serii zabiegów regeneracyjnych, których dobór należy dostosować do stopnia wypalenia murawy.

Czy trawa odbije po suszy? Jak uratować przesuszony trawnik?

Nierzadko trawa może wyglądać na dość suchą, ponieważ brakuje jej odpowiedniego nawilżenia. Jeśli jednak dogłębne nawodnienie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, ratunkiem jest prawidłowo przeprowadzona regeneracja. Tylko w ten sposób Twoja murawa ma szansę na odrodzenie. Po przycięciu trawy, oczyszczeniu darni z resztek obumarłych roślin i tzw. filcu, odpowiednim nawodnieniu oraz dosianiu świeżych nasion, trawnik w końcu odbije. Pamiętaj również, że częste, ale znikome podlewanie nic nie da – lepszym rozwiązaniem jest podlewać rzadziej, ale za to w obfitych ilościach.

Podsumowując, pragnąc jak najszybciej doprowadzić trawnik do zadowalającego stanu, trzeba przede wszystkim dobrać metody działania w zależności od obecnej kondycji, w jakiej znajduje się murawa. Po pewnym czasie ukochany „zielony dywan” z pewnością na nowo zakiełkuje i ucieszy oko. Jeśli jednak pomimo prób trawnik nie odrośnie, koniecznością będzie założenie nowej murawy. W tym celu należy zatem przekopać zniszczony trawnik na głębokość co najmniej szpadla i pozostawić tak na kilka tygodni.

Tak jak wspomniano, najlepszym terminem na stworzenie nowej murawy jest okres od połowy sierpnia do połowy września – wówczas ziarna mają wystarczająco dużo czasu na ugruntowanie się przed zimą. Jeśli jednak nie zdążysz zasiać rośliny w tym terminie, pozostaw glebę dobrze spulchnioną aż do wiosny, kiedy podłoże będzie już odpowiednio przygotowane do przyjęcia nowych nasion trawy. Warto mieć również na uwadze, że dokładny okres zasiewu nowego trawnika może różnić się w zależności od klimatu, a także rodzaju murawy, którą chcesz zasiać.

Czy nawozić spalony słońcem trawnik?

Gleba zawiera w sobie wiele składników odżywczych, jednak z czasem ich ilość się zmniejsza. W związku z tym nawożenie trawnika jest niezwykle istotne dla zachowania jego odpowiedniego wzrostu, barwy oraz gęstości. Odpowiednio nawożony trawnik jest po prostu zdrowszy oraz bardziej odporny na działanie chorób i szkodników. Nawóz ma za zadanie wzmocnić korzenie, zagęścić murawę, a także poprawić jej ogólną kondycję. Czasami darń nie otrzyma bowiem niezbędnych do rozwoju składników z powietrza, wody oraz słońca. Dlatego warto w tej sytuacji zadziałać odpowiednio dobranym preparatem. Jego rodzaj zależy m.in. od warunków glebowych, rodzaju trawy, a także okresu, w jakim wykonujesz zabieg.

Niektóre preparaty zwiększają tempo wzrostu trawy, inne pobudzają ją w porze wiosennej, a jeszcze inne stanowią silną ochronę przed przymrozkami. Jak natomiast zachować się w przypadku spalonego słońcem trawnika? Z pewnością nie należy nawozić murawy podczas suszy oraz przy pełnym nasłonecznieniu. Takie działanie może bowiem doprowadzić do wypalenia trawnika. Pamiętaj również, że kiedy wysuszona już trawa otrzymuje zbyt dużo azotu, może to skutkować podrażnieniem uszkodzonych korzeni, a także nadziemnej części rośliny. Należy zatem zadbać o dobór odpowiednich preparatów, przeznaczonych do zakładania oraz renowacji trawników. Tylko w ten sposób nie uszkodzisz dodatkowo spalonej od słońca murawy.

Jak widać, zachowanie trawnika w dobrej kondycji wymaga niezbędnej wiedzy, doświadczenia, wprawy i z pewnością cierpliwości. I choć na wygląd murawy istotny wpływ mają warunki pogodowe, to regularne, sezonowe zabiegi pielęgnacyjne powinny ograniczyć ewentualne straty w trawniku. Jednak, aby było ich jak najmniej, należy odpowiednio wcześnie reagować. Jeśli zauważysz zatem, że murawa w Twoim ogrodzie staje się coraz bardziej przesuszona, poświęć jej nieco uwagi i wprowadź odpowiednie działania regeneracyjne. Kluczowym krokiem jest z pewnością zapewnienie prawidłowego poziomu nawilżenia, a także regularne podcinanie trawnika. Odratowanie spalonej murawy może zająć trochę czasu, ale systematyczna i prawidłowa pielęgnacja pomogą jej powrócić do zdrowia.

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie