E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

6 najczęściej popełnianych błędów w uprawie pomidora na działce

Pomidor jest wdzięcznym warzywem, który można uprawiać na gruncie, w tunelu foliowym czy w szklarni. Przed zdecydowaniem się na jego uprawianie warto jednak uświadomić sobie, że jest to jednocześnie warzywo wymagające, które do prawidłowego potrzebuje odpowiedniej gleby i nawożenia. Przy uprawie łatwo również o błędy, które mogą rzutować na ilość i  jakość plonu.

Wybór złej odmiany pomidora. Jakie pomidory wybrać do uprawy szklarniowej/ tunelowej? Jakie pomidory wybrać do uprawy gruntowej?

Na świecie istnieje ok. 7 tys. różnych odmian pomidorów, ale uprawia się tylko 2 proc. z nich. Każda z nich ma swoje cechy charakterystyczne. Podstawowe różnice można zauważyć w kształcie, smaku i poziomie twardości. W zależności od sposobu uprawy pomidora (grunt, szklarnia, tunel foliowy) należy zdecydować się na takie odmiany, które dla danego rodzaju hodowli będą optymalne. Wybór złej odmiany pomidora wpływa na całość uprawy.

Ze względu na to, że pomidory są warzywami ciepłolubnymi, zalecaną formą uprawy jest szklarnia tudzież tunel foliowy. W takich warunkach prawidłowo powinny przyjąć się i wzrastać w zasadzie wszystkie odmiany, a ich wybór będzie uzależniony od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć: mowa tu o rozmiarze, smaku i czasie po jakim chcemy otrzymać plon.

Uprawa gruntowa powinna być dobrze nasłoneczniona i osłonięta, pomidory są bardzo wrażliwe nawet na najmniejsze przymrozki. 

 Do najpopularniejszych odmian hodowanych należą:

Tunel foliowy:

Szklarnia:

Grunt:



Nasze rekomendacje:



Do uprawy tunelowej:

 

Pomidor czerwony okrągły

Odmiana

 

 

 

 

 

Pomidor malinowy okrągły

 

Odmiana

 

 

Pomidor śliwkowy

Odmiana

 

  • Rania

 

Pomidor koktajlowy

Odmiana

 

 

 

 

Pomidor mini śliwkowy

 

Odmiana

 

 

 

 

 

  • Lemonstar (barwa żółta)
  • Kinkanstar ( barwa pomarańczowa)
  • Kandys
  • Oribustar
  • Santa Victoria
  • Rising Star



Do uprawy polowej:

 

Pomidor czerwony

Odmiana

  • Hapynet



Wysiewanie pomidorów w miejscach bardzo nasłonecznionych. Jaka jest dobra lokalizacja do wysiewania pomidorów?

Wymagania cieplne pomidora i jego wysoka wrażliwość na mrozy sprawiają, że jego uprawa powinna być zlokalizowana w miejscach odpowiednio nasłonecznionych. Ilość światła docierającego do roślin jest jednym z czynników warunkujących wielkość i jakość plonu. O ile na poziom światła względem uprawy w gruncie nie mamy wpływu, o tyle jest on do uregulowania w przypadku hodowli szklarniowej i tunelowej. Największa ilość światła dostanie się do szklarni i tuneli ustawionych na osi wschód — zachód. Ponadto tego typu konstrukcje umożliwiają montaż dodatkowego oświetlenia i uzupełnienia braków świetlnych względem uprawy. 

Niedobory słoneczne przekładają się na słaby wzrost rośliny, opóźnione zawiązanie gron kwiatowych i słabsze kwitnienie. Dokarmianie roślin dwutlenkiem węgla w połączeniu z terminowym i prawidłowym stosowaniem zabiegów takich jak nawożenie, nawadnianie czy cięcie, pozwala w sposób maksymalny wykorzystać poziom docierającego do uprawy światła. Przyjmuje się, że pomidor do prawidłowego wzrostu i wydania smacznych plonów wymaga od 6 do 8 godzin nasłonecznienia dziennie. Dodatkowym plusem optymalnej lokalizacji uprawy jest miejsce osłonięte od wiatru, o glebie dobrze utrzymującej wilgoć (piaszczysto — gliniasta).

Zbyt późne wysiewanie pomidorów. Kiedy jest odpowiedni czas na wysiewanie pomidorów?

Optymalnym czasem do wysiewu pomidorów jest marzec i pierwsza połowa kwietnia. W przypadku uprawy szklarniowej dopuszczalny początek uprawy to koniec lutego. Późniejszy wysiew sprawi, że pomidory zakwitną, ale nie dadzą plonu.

Przygotowanie wysiewu nie jest procesem skomplikowanym, o ile przestrzegamy obowiązujących zasad. Dobrze przygotowana rozsada jest fundamentem do całej uprawy i  powstałego z niej plonu. 

Nasiona można wysiać punktowo (każde nasionko oddzielnie w doniczkach) lub rzutowo (siane co 1-3 cm w ziemi w skrzynkach lub inspekcie).

Optymalna głębokość posianego ziarenka powinna oscylować w granicach 0,5 - 1 cm. Istotne znaczenie ma rodzaj gleby, na której dokonujemy wysiewu — powinna być żyzna, piaszczysto-gliniasta, od odpowiedniej zasobności w wapń, a jej odczyn wahać się od 5,5 do 6,5 pH. Ważne jest również odpowiednie nasłonecznienie — dzięki temu odpowiednio się wybarwią i osiągną właściwy poziom cukru.

Zbyt obfite podlewanie pomidorów. Jak nie przelewać i odpowiednio nawozić pomidory? Czy można podlewać liście pomidora?

Zapotrzebowanie na odpowiednią ilość wody jest uzależnione od odmiany pomidora. Można jednak przyjąć, że średnio potrzeby wodne wynoszą w przybliżeniu 250–500 l/m². Zadbanie o właściwą ilość nawodnienia to podstawa udanego zbioru i uzyskania wysokojakościowego produktu. Pierwsze podlewanie powinno być obfite natomiast każde kolejne uzależnione od czynników takich jak faza rozwojowa (obfite podlewanie rozsady, zmniejszone w czasie kwitnienia, znaczne przy owocowaniu), a także nasłonecznienie.

  • pękanie skórki
  • hamowanie rozwoju
  • zrzucanie kwiatów
  • zgnilizna wierzchołkowa i korzeniowa
  • osłabiony plon — wielkość i jakość 
  • żółknięcie i obumieranie liści

Istotny jest nie tylko konkretny poziom dostarczanego nawodnienia, ale również właściwa technika podlewania. Jedyną właściwą opcją jest lanie wody prosto pod krzak, zwilżanie liści jest absolutnie wykluczone — przyczynia się to do rozprzestrzeniania i rozwoju chorób grzybiczych.  

Wsparciem dla prawidłowego rozwoju uprawy jest również odpowiednie nawożenie, które należy zacząć już na około 2 tygodnie po posadzeniu, a następnie regularnie powtarzać co 10 - 14 dni.

Zbyt gęste zasianie pomidorów. Jaką przestrzeń potrzebują pomidory, aby dobrze rosnąć?

Kolejnym aspektem mającym wpływ na jakość naszej uprawy jest sposób, w jaki pomidory posialiśmy. Podstawą urodzajnej uprawy jest odpowiednio przygotowana rozsada doniczkowa o prawidłowo rozrośniętej bryle korzeniowej, wysokości i ilości liści rozsada przeznaczona do uprawy tunelowej i szklarniowej).

Najefektywniejszym sposobem siewu jest system pasowo — rzędowy, opierający się na stworzeniu pasów złożonych z dwóch rzędów oddzielonych od siebie na ok. 50 cm. Między pasami powinno zachować się przejście oscylujące w granicach 90-100 cm. Odległość między roślinami w rzędach powinna wynosić 40 - 50 cm.

Zwolennicy sadzenia alternatywną metodą, muszą zachować racjonalne proporcje w sadzeniu rozsady, tak aby na 1m² powierzchni ogólnej tunelu przypadało 3-3,5 rośliny.

Sadzenie bezpośrednio do gruntu musi być oparte na poprawie jego zdolności sorpcyjnej (wchłanianie drobnoustrojów, jonów itp. znajdujących się w glebie). Zabieg ten polega na zastosowaniu obornika i odpowiednich nawozów fosforowych i potasowych.

Pozostawianie na krzewach przerośniętych pomidorów. Jak ważne są regularne zbiory pomidorów?

Zabieg regulowania gron, poprzez usuwanie drobnych owoców wpływa na proces dojrzewania pomidorów, co pozwala na eliminacje słabej jakości produkty i konieczność późniejszego sortowania. 

Pozostawienie na krzakach zbyt dużej ilości owoców i dopuszczenie do jego przerośnięcia utrudnia im dostęp do światła, wietrzenie i przesychanie, co z kolei przekłada się na słaby plon i możliwy rozwój chorób. Preferowany sposób to urywanie najmniejszych pomidorków z górnej części krzewu, co daje szansę na rozwój niższych partii.

Usuwanie nadmiaru owoców doprowadzi do poprawy ich jakości, osiągnięcia zamierzonych rozmiarów  i walorów smakowych. Usunięte pomidory, wycięte na etapie tzw. dojrzałości mlecznej (jasnozielone) w momencie osiągnięcia przez nie rozmiaru odpowiadającemu właściwemu można przechowywać do 3 tygodni. Zapewnienie im odpowiednich warunków (zaciemnienie, odpowiednia temperatura, towarzystwo takich owoców jak banany i jabłka) sprawi, że będą one w stanie dojrzeć na tyle, by ich spożycie nie stanowiło zagrożenia. 




Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie