E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Czym pryskać ogórki od zarazy?

Z danych podawanych przez Europejski Urząd Statystyczny wynika, że uprawa ogórków w Polsce ma się na tyle dobrze, że jesteśmy niekwestionowanym liderem w jego produkcji. Nie oznacza to jednak, że uprawa ogórka jest prosta i bezproblemowa. Poza zapewnieniem odpowiednich warunków uprawy należy liczyć się z występującymi po drodze problemami, takimi jak niewystarczająca jakość plonu lub choroby.

Kiedy pryskać ogórki od zarazy?

Zaraza ogórka jest jedną z najczęściej występujących chorób na plantacjach, a sprawcą jego występowania jest grzyb z rodziny mączniakowatych. W związku z tym jednostki chorobowe wywołane przez niego nazywane są alternatywnie jako mączniak prawdziwy tudzież rzekomy (nazewnictwo uwarunkowane od umiejscowienia objawów). 

W celu uniknięcia wystąpienia zarazy można profilaktycznie wybrać odmianę ogórka na nią odporną, jednak nie zawsze jest to możliwe. Interwencyjnie zaleca się stosować środki ochrony roślin eliminujące przyczynę wystąpienia jednostki chorobowej oraz zwalczające jej skutki. 

W większości przypadków są one oparte na działaniu miedzi i cynku i można się nimi posiłkować profilaktycznie w fazie największego zagrożenia, nie wcześniej niż w okresie całkowitego rozwinięcia się liścieni do końca fazy rozwoju kwiatostanu lub do dojrzałości owoców.

Ilość produktu niezbędna do skutecznego zwalczenia zauważonych zmian chorobowych, a także częstotliwość oraz zakres dawek i minimalny czas odstępu między nimi, uzależniona jest od producenta, dlatego należy bezwzględnie trzymać się instrukcji zawartych na etykiecie.

Jakie szkody może wywołać zaraza ogórka?

Jeżeli zaniedbamy profilaktykę związaną z zarazą ogórka, musimy liczyć się z poważnymi stratami nie tylko w wielkości, ale również w jakości plonu. Dodatkowe obciążenie dla uprawy stanowią ciepłe i suche dni, które sprzyjają rozwojowi choroby. Zaatakowane grzybem rośliny są osłabione i wydają obniżoną ilość warzyw. Te, które uda się wyhodować będą jednocześnie niekorzystne jakościowo i z pewnością nie będą nadawały się nie tylko do sprzedaży, ale również do spożycia indywidualnego. 

Ze względu na to, że zarodniki grzyba wywołującego zarazę, nie potrzebują do inkubacji wody, a do jego rozprzestrzeniania wystarczy delikatny pęd powietrza, zaniedbanie uprawy stanowi realne zagrożenie również dla zasiewów innych roślin, znajdujących się na sąsiednich polach.

Tak jak w wielu innych przypadkach zdecydowanie lepsza jest profilaktyka niż leczenie. Zatem o odpowiedniej pielęgnacji uprawy należy pomyśleć już  w momencie jej zakładania. Sprawdzą się zatem nie tylko prewencyjne opryski, ale również dobór właściwego miejsca na prowadzenie uprawy — najkorzystniej wypadają miejsca oddalone od zbiorników wodnych, wystawione na dobre przewietrzenie (niezasłonięte) i szybko osuszające się po opadach deszczu.

Jak rozpoznać zarazę ogórka?

Uważna obserwacja uprawy ogórka pozwala na wyłapanie zmian chorobowy wystarczająco wcześnie, by można było w sposób skuteczny uniemożliwić rozwój choroby. 

W zależności od odmiany grzyba, jaka zaatakowała ogórki, objawy mogą się nieco od siebie różnić. 

W przypadku mączniaka prawdziwego wypatrywać należy białego mączystego nalotu na górnej i dolnej stronie liści i zakończeniach pędów. Tak zaatakowana roślina wygląda jakby była posypana mąką.

Przyglądając się uważniej można również zauważyć czarne zarodniki grzyba, które bardzo szybko się rozprzestrzeniają.

Mączniak rzekomy objawia się natomiast żółtymi plamami pojawiającymi się na liściach. Plamy te z upływem czasu zaczynają brązowieć i co ciekawe, ich rozprzestrzenianie ograniczają tzw. nerwy liścia, czyli zespół żyłek zawierających wiązki przewodzące wodę i sole mineralne oraz rozprowadzające pokarmowe substancje odżywcze. 

Po zbrązowieniu liść zaczyna się marszczyć, a następnie podwija się ku górze. 

Ważne jest skuteczne rozpoznanie występującego patogenu — to pozwoli na dobranie odpowiednich środków zwalczających jednostkę chorobową i uniknięcie strat w uprawie. 


Nasze rekomendacje:

Ogórek gruntowy powinno uprawiać się nie częściej niż co 3 lata na tym samym polu, gdyż gleba może być zainfekowana przez patogeny tj.: Phytium, Fusarium, Verticillium. Do najczęstszych chorób ogórka gruntowego zaliczmy zgniliznę twardzikową, bakteryjną kanciastą plamistość, mączniaka rzekomego i prawdziwego, antraknozę oraz alternariozę ogórka.

W celu ograniczenia wystąpienia zgnilizny twardzikowej należy zastosować środek Constans Wg w dawce 8kg/ha na 10-30 dni przed sadzeniem/ wysiewem nasion ogórka. Dodatkowo po aplikacji środka zaleca się wymieszać glebę na głębokość 10cm.

Do ochrony roślin ogórka przeciwko bakteryjnej kanciastej plamistości ogórka wykorzystuje się środki miedziowe. Zaleca się wykonanie 2-3 zabiegów od fazy 2-3liści do początku plonowania. Środki jakie można zastosować to:

- Champion 50 WG — w dawce 2kg/ha

- Miedzian 50 WP — 2,5-3,0 kg/ha

Miedzian Extra 350SC — 2-2,5l/ha

Poza środkami miedziowymi można stosować zapobiegawczo środek biologiczny Serenade ASO w dawce 8l/ha w fazie rozwoju pędów bocznych do fazy pełnej dojrzałości ogórka. Poza tym środek zapobiega też wystąpieniu mączniaka prawdziwego.

Mączniak rzekomy to najczęstsza choroba występująca w ogórkach gruntowych. W celu zapobiegania wystąpienia choroby zaleca się stosować środki o działaniu kontaktowym oparte o miedzi czy siarce. Zaliczamy do tej grupy takie produkty jak:

- Champion 50 WG, w dawce 2kg/ha,

Miedzian 50 WP, w dawce 2,5-3,0 kg/ha,

Miedzian Extra 350SC, w dawce 2-2,5l/ha,

- Siarkol 80 WG, w dawce 1,5kg/ha,

- Siarkol 80 WP, w dawce 1,5kg/ha,

Siarkol 800 SC, w dawce 1,5l/ha

Bardzo dużą skuteczność w zapobieganiu mączniaka rzekomego wykazuje również preparat Ranman Top 160 SC w dawce 0,5l.

W przypadku interwencyjnego zwalczania mączniaka rzekomego zaleca się środki o działaniu wgłębnym i systemicznym takich jak:

Cabrio Duo 112 EC — w dawce 2-2,5l/ha

Infinito 687,5 SC — w dawce 1,5l/ha

- Proplant 722 SL — w dace 1,5 l/ha

- Orvego 525 SC — w dawce 0,8l/ha

Poza mączniakiem rzekomy w ogórku może wystąpić mączniak prawdziwy. Szczególnie po okresie deszczowej pogody pierwsze objawy choroby możemy zauważyć po 7-10 dniach zarówno na liściach.



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie