Rodzaje basenów ogrodowych - przegląd - dlaroslin.pl - E-sklep Twoich Roślin | E-sklep dlaroslin.pl

Rodzaje basenów ogrodowych - przegląd

Rodzaje basenów ogrodowych - przegląd

Basen w ogrodzie to jeden z najlepszych sposobów na relaks przez całe lato. Choć inwestycja w niego kojarzy się z ogromnymi kosztami i sporym nakładem pracy związanym z montażem i pielęgnacją go, w rzeczywistości wcale nie musi tak być. Istnieje wiele rodzajów basenów, dlatego bez problemu można znaleźć ten, który będzie najlepszym wyborem pod każdym względem. Sprawdź nasz przegląd typów basenów ogrodowych.

Przegląd typów basenów ogrodowych

Własny kawałek zieleni przed domem pozwala na stworzenie nie tylko estetycznej, ale także praktycznej przestrzeni. Nawet jeśli ogródek jest niewielki, nic nie stoi na przeszkodzie do tego, by umieścić w nim własny basen ogrodowy. Wybór jest ogromny – dostępne są baseny montowane na stałe lub składane, w różnych rozmiarach i kształtach, dlatego bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. 

  • Baseny stałe – to właśnie z basenem stałym, czyli wbudowanym w podłoże, kojarzy się basen ogrodowy. To rozwiązanie zdecydowanie najtrwalsze, bo dobrze wykonany basen posłuży bezawaryjnie przez wiele lat, ciesząc funkcjonalnością i estetyką. Jest to jednak rozwiązanie najdroższe (zarówno pod względem montażu, jak i utrzymania) i wymaga sporo miejsca. Wybór lokalizacji basenu montowanego na stałe jest kluczowy, bo nie będzie późniejszej możliwości przeniesienia go. Taki basen sprawdzi się najlepiej w ogrodzie o dużej powierzchni – jeśli ma bowiem służyć dorosłym osobom i umożliwiać aktywny wypoczynek, w tym pływanie, to powinien mieć co najmniej kilkanaście metrów kwadratowych powierzchni. Do basenu montowanego na stałe trzeba doliczyć koszt instalacji do filtrowania i ogrzewania wody (oraz zużycie prądu potrzebnego do zasilania pompy i grzałek). Do montowania takiego basenu potrzebna jest również fachowa ekipa, by mieć pewność, że prace będą wykonane prawidłowo, a to kolejny koszt. Jeśli jednak ma służyć przez lata i będzie użytkowany często, a miejsca w ogródku jest sporo, basen stały będzie dobrym rozwiązaniem.
  • Baseny dmuchane – takie baseny to najlepsze rozwiązanie do małego ogródka, a nawet na większy balkon czy taras. Zapewnią przyjemną ochłodę w czasie upalnych dni, a dzięki temu, że są nadmuchiwane, można je rozłożyć i złożyć w ciągu kilku minut. To częsty wybór do przydomowych, niewielkich ogródków z kilku względów. Po pierwsze: takie baseny są tanie (ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych). Po drugie: są mobilne i lekkie, więc można je zabierać ze sobą także w podróż. Po trzecie: są łatwo dostępne (do kupienia w każdym markecie budowlanym, a w sezonie nawet w supermarketach). Jednak nadmuchiwane baseny ogrodowe mają także kilka potencjalnych wad. Przede wszystkim są małe, dlatego nadają się praktycznie tylko dla dzieci. Materiał, z jakiego są wykonane, teoretycznie jest dość wytrzymały, jednak w kontakcie z ostrymi przedmiotami (kamień, szkło, zwierzęce pazury) są podatne na przedziurawienie. Z reguły jednak wystarczy specjalna łatka (dostępna za kilka złotych), by naprawić miejscowe uszkodzenie.

  • Baseny rozporowe – basen tego typu to jeden z najpopularniejszych wyborów do ogródków o różnej powierzchni: tych bardzo małych, średnich oraz przestronnych. Baseny rozporowe są dostępne w różnych wariantach wielkości: od całkiem małych, podobnych do tych dmuchanych dla dzieci, przez średniej wielkości, aż po całkiem spore, w których bez problemu zmieści się jednocześnie nawet kilka dorosłych osób. Zdecydowaną zaletą basenów rozporowych jest to, że szybko i łatwo się je napełnia i opróżnia. Nie trzeba ich nadmuchiwać: wystarczy wypełnić je wodą. Ścianki takiego basenu są sztywne i stabilne, a w ryzach utrzymuje je ciśnienie wody napierające na nie. Baseny rozporowe są wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów niż nadmuchiwane, dlatego ryzyko mechanicznego uszkodzenia dna lub ścianek (przez kamienie, szkło, ułamane gałęzie wbijające się w dno czy zwierzęta domowe) jest mniejsze. Opróżnianie takiego basenu jest również proste i szybkie. Są one wyposażone w specjalny otwór, który wystarczy odkręcić, by woda się tamtędy wydostała. Dzięki temu, że baseny rozporowe szybko się napełnia i opróżnia, również są mobilne i można zmieniać ich lokalizację, a także schować na zimę w pomieszczeniu.
  • Baseny stelażowe – można powiedzieć, że basen stelażowy to udoskonalona wersja basenu rozporowego. Podstawowa różnica w stosunku do basenu rozporowego jest taka, że w stelażowym, jak sama nazwa wskazuje – dodatkowo znajduje się metalowy stelaż. Wzmacnia on ścianki, dzięki czemu konstrukcja jest jeszcze bardziej stabilna i wytrzymała. Baseny stelażowe są droższe niż rozporowe, a dodatkowo wymagają wcześniejszego przygotowania podłoża (minimum to oczyszczenie i wyrównanie go, ale najlepiej stawiać basen stelażowy na betonowym, równym podłożu), a złożenie i rozłożenie go wymaga większego nakładu pracy oraz czasu, jednak coś za coś! Baseny stelażowe są dostępne w większych rozmiarach niż rozporowe, większy jest również wybór co do kształtów. Mogą być na tyle duże i głębokie, że możliwe jest nawet pływanie w nich. Trwałość basenów stelażowych jest bardzo duża, dlatego to trafiony zakup na wiele lat.
  • Baseny kanadyjskie – to typ basenu, który łączy zalety i funkcjonalność zarówno basenu stelażowego, jak i stałego. Jego konstrukcja składa się z gotowych arkuszy stalowej blachy, które mocuje się w specjalnych profilach. Dzięki pofalowaniu blachy nie ma ryzyka odkształcenia się jej pod naporem wody. Basen kanadyjski może również być bardzo elegancki, ponieważ dostępne są modele o ciekawym wzornictwie i wykończeniu z zewnątrz. Można wybierać pomiędzy modelami wolnostojącymi (jak basen stelażowy) i częściowo wkopanymi w podłoże (jak baseny stałe). W zależności od wybranego modelu, basen kanadyjski może być również mobilny, a czas potrzebny na jego złożenie i rozłożenie jest porównywalny z tym, w jakim zmontujesz i rozmontujesz basen stelażowy.Data ostatniej aktualizacji artykułu: 2023-10-25

Udostępnij post:


Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów

Kategorie