E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

5 najczęściej popełnianych błędów w uprawie kapusty na działce

Uprawa kapusty jest coraz bardziej popularna wśród ogrodników. Nie jest ona zbyt skomplikowana i nie wymaga dużego nakładu pracy, podczas gdy przynosi spore i satysfakcjonujące plony. Jest jednak kilka drobnych błędów, których warto się wystrzegać. Od nieodpowiedniego miejsca uprawy, przez niewłaściwe podlewanie aż po sposób zbioru. Warto je znać, by ich unikać i cieszyć się obfitym plonem.

1. Wysiewanie kapusty w miejscach bardzo zacienionych. Jaka jest dobra lokalizacja do wysiewania kapusty?


Kapusta jest rośliną, która lubi swobodny dostęp do światła. Wybór miejsc zacienionych nie będzie dobrym pomysłem z punktu widzenia rozwoju rośliny. Najlepszymi lokalizacjami do wysiewu kapusty są miejsca dobrze nasłonecznione.

Prawidłowy rozwój kapusty zapewni chłodny i wilgotny klimat. Optymalną temperaturą dla rozwoju rośliny będzie 15-20 stopni. Roślina nie lubi, kiedy temperatura przekracza 25 stopni. W połączeniu z dużą wilgotnością słabo się rozrasta. Za to stosunkowo dobrze znosi niskie temperatury. Wykształcone główki kapusty potrafią wytrzymać przymrozki nawet od 6 do 8 stopni poniżej zera, jednak źle znoszą dłuższe okresy z temperaturą poniżej 10 stopni. Może to być przyczyną jarowizacji roślin i wybijania w pędy kwiatostanowe.

Kapusta lubi gleby dobrze przepuszczające wilgoć. Do jej uprawy nie nadają się tereny podmokłe ani gleby zimne i ciężkie. Najlepsze okażą się gleby piaszczysto-gliniaste, lessy i czarnoziemy. Na jesień warto nawieźć glebę obornikiem lub kompostem.

2. Zbyt późne wysiewanie kapusty. Kiedy jest odpowiedni czas na wysiewanie kapusty?

Zarówno zbyt późne, jak i zbyt wczesne wysiewanie kapusty jest niewłaściwe. W przypadku siewu wprost do ziemi nie powinno się wysiewać kapusty przed drugą połową marca, gdyż niskie temperatury mogą poważnie utrudnić wzrost i rozwój rośliny. Natomiast zbyt późne wysianie, może doprowadzić do tego, że roślina nie zdąży wydać odpowiednich i pełnowartościowych plonów.

Odmiany wczesne i średniowczesne ogrodnicy i rolnicy często wysiewają do kiełkowników lub do innych pojemników oraz doniczek, a do czasu posadzenia ich w ziemi, trzymają je na parapecie, żeby roślina nie zmarzła.

banery (4).png

Konieczne jest ustalenie odmiany kapusty:

  • Wczesne: wysiewamy od końca stycznia, przez cały luty aż po marzec.
  • Średniowczesne: przez cały marzec aż do początku kwietnia.
  • Późne: w kwietniu.

Sadzonki powinno wysiewać się na około 3 miesiące przed posadzeniem ich w ziemi. Odmiany późne wysiewamy od razu wprost do gleby.

3. Zbyt obfite podlewanie kapusty. Jak nie przelewać i odpowiednio nawozić kapustę?

Nawadnianie nie może być zbyt obfite, ponieważ może uniemożliwić proces kiełkowania. Kapusta ma spore wymagania wodne, zwłaszcza w pierwszym etapie rośnięcia, maleją one wraz z rozbudową systemu korzeni, które umożliwiają pobieranie wody z gleby. Niedobór wody hamuje wzrost, zwłaszcza wtedy, gdy zawiązują się główki kapusty.

Dla kapusty z siewu ważne jest odpowiednie nawodnienie ziemi na 3-5 dni przed wsianiem ziaren. Nie powinno się podlewać terenu po zasianiu, gdyż może to doprowadzić do zahamowania kiełkowania. Braki wody należy uzupełnić tylko podczas długotrwałej suszy.

Sadzonki kapusty wymagają podlewania od razu po wsadzeniu ich do ziemi. Wtedy przez okres około dwóch tygodni nawadnianie powinno być najbardziej intensywne — nawet kilka razy dziennie. Następnie, w klimacie umiarkowanym, wystarczy od 5 do 6 podlewań na tydzień.

Temperatura wody nie powinna być niższa niż 18 stopni, a wyższa niż 23. Woda powinna być ostała. Najlepiej podlewać rano lub wieczorem.

4. Zbyt gęste zasianie kapusty. Jaką przestrzeń potrzebuje kapusta, aby dobrze rosnąć?

Zbyt gęste zasianie nasion kapusty może spowodować niewłaściwy rozwój rośliny w pierwszych tygodniach jej wzrostu. Panuje przekonanie, że warto jest posiać więcej nasion, żeby w razie wadliwych ziaren przestrzeń donicy się nie marnowała, ale często doprowadza to do tego, że siewy rosną zbyt gęsto i potrzebne jest pikowanie. Rośliny aktywnie rywalizują ze sobą o przestrzeń, wodę i zasoby mineralne. Ich niedobór lub brak może doprowadzić do niewykształcenia się odpowiedniej jakości rośliny i w konsekwencji do skąpego plonu, lub w ogóle do jego braku.

Kapusta potrzebuje dużej przestrzeni do prawidłowego wzrostu i rozwoju — panuje zasada im więcej miejsca, tym lepiej. Trzeba jej dać możliwie najwięcej przestrzeni do wydania bogatego plonu.

Ziarna kapusty powinno umieścić się na głębokości około 2 centymetrów i przykryć niewielką warstwą ziemi. W każdym rzędzie należy wsiać po kilka ziaren w odległości od 2 do 3 cm, a odległość między rzędami powinna wynosić około 5-6 cm.

5. Pozostawianie przerośniętych główek kapusty. Jak ważne są regularne zbiory kapusty?

W uprawie kapusty bardzo ważne są regularne zbiory. Zachęcają i prowokują one roślinę do produkowania kolejnych plonów.

Zostawienie przerośniętych główek kapusty nie tylko wstrzymuje proces rozwoju kolejnych plonów, ale także może prowadzić do gnicia i popękania rośliny. Skutkuje to nie tylko zepsuciem się kapusty i słabej jakości zebranego plonu, ale także uniemożliwi roślinie wydanie kolejnego.

Kapustę wczesną i średnio-wczesną zbiera się kilka razy w sezonie, natomiast odmianę późnią — tylko raz w roku. Zbiór wczesnej odmiany należy rozpocząć, gdy główka jest już w pełni wykształcona. Nie ma znaczenia twardość. Znaczenie ma ona podczas zbiorów kapusty później. Powinna być ona nie tylko twarda, ale również niepopękana.

Kapustę powinniśmy zbierać wtedy, kiedy osiągnie ona odpowiednią wielkość dla swojego gatunku. Zbiory wczesnej odmiany można rozpocząć już w czerwcu, średnio-wczesnej od lipca aż do września, a zbiór odmiany późnej należy przeprowadzić dopiero w październiku.


Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie