E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jak sadzić truskawki na agrowłókninie?

Wielu hodowców truskawek prowadzi uprawy w taki sposób, aby jak najbardziej przyspieszyć zbiór. W tym celu stosują oni szereg zabiegów, a jednym z najbardziej popularnych jest uprawa truskawek na agrowłókninie. W tym celu najczęściej stosuje się agrowłókninę czarną, która pełni funkcję ściółki, jednocześnie ułatwiają nagrzewanie zagonów oraz ograniczając wzrost chwastów. Jak widać, rozwiązanie to ma wiele zalet i znacznie ułatwia uprawę truskawki.

Jaka gruba agrowłóknina pod truskawki?

Na rynku dostępne są 2 typy agrowłókniny: osłaniające i ściółkujące. Te pierwsze wykorzystuje się do osłaniania upraw w celu zabezpieczenia ich przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, na przykład zabezpieczając uprawy przed zimą. Z kolei agrowłóknina ściółkująca wykorzystywana jest do przykrycia podłoża, ma ona kolor czarny i jest znacznie grubsza od materiałów osłonowych – jej gramatura wynosi bowiem 50 g/m2, dzięki czemu jest ona odporna na warunki środowiska, a także zapewnia ochronę przed chwastami.

Dlaczego warto sadzić truskawki na agrowłókninie?

Sadzenie truskawek na agrowłókninie to jeden ze sposobów na zwiększenie ilości i jakości plonów, a także ich przyspieszenie przy jednoczesnym ograniczeniu nakładu pracy na zabiegi pielęgnacyjne. Ten sposób uprawy niesie ze sobą tak wiele korzyści, że obecnie jest dominującym sposobem uprawy truskawek na plantacjach.

1) Utrzymanie optymalnej wilgotności gleby — agrowłóknina to materiał, który umożliwia glebie oddychanie oraz przenikanie wody w głąb podłoża. Jednocześnie sprawia, że gleba nią przykryta nie przesycha, a jest stale wilgotna, co znacznie ogranicza konieczność nawadniania.

2) Agrowłóknina ogranicza rozwój chwastów – materiał ten stosowany jest do ściółkowania, to znaczy, że przykrywa on ziemię. W ten sposób znacznemu ograniczeniu ulega rozwój chwastów. Dzięki zastosowaniu agrowłókniny możliwa jest eliminacja herbicydów z uprawy, a także ograniczenie nakładu czasu i pracy niezbędnych do pielenia.

3) Szybszy start wegetacji – gleba okryta czarną agrowłókniną szybciej się nagrzewa, co znacząco przyspiesza początek wegetacji i jednocześnie przyspiesza dojrzewanie owoców i zbiory. Optymalna temperatura podłoża sprzyja efektywniejszej asymilacji składników pokarmowych z gleby, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie większych plonów.

4) Łatwy zbiór estetycznego produktu – truskawki rosnące na agrowłókninie nie są brudne po zbiorze, ponieważ od gleby oddziela je ochronna warstwa. Co więcej, dzięki odseparowaniu od mokrego podłoża, owoce są mniej podatne na gnicie, a ich zbiór jest dużo wygodniejszy i szybszy.

Kiedy sadzić truskawki na agrowłókninie?

Wybór optymalnego terminu sadzenia truskawek na agrowłókninie uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju sadzonek i odmiany. Najpopularniejsze są dwa typy sadzonek:

1) Sadzonki zielone, świeże – są wykopywane z mateczników, posiadają goły korzeń. Takie sadzonki sadzi się w dwóch terminach: wiosną (od końca marca do początku maja) lub jesienią (wrzesień – październik). Takie sadzonki muszą być posadzone jak najszybciej po zakupie, aby nie dozło do obsychania korzeni. Korzystniejsze jest sadzenie takich truskawek jesienią, ale nie należy zbytnio opóźniać tego terminu, gdyż wzrasta ryzyko przemarznięcia. Sadzonki zielone wydadzą pierwsze owoce dopiero w następnym roku.

2) Sadzonki frigo to z kolei sposób na uzyskanie plonu owoców w tym samym sezonie, owocują one bowiem około 2 miesiące po posadzeniu. Sadzonki frigo pobierane są z matecznika podczas zimowego spoczynku roślin, a następnie przechowuje się je w chłodni. Optymalny czas na sadzenie takich truskawek trwa od marca do czerwca.



W jaki sposób sadzić truskawki na agrowłókninie? Na jakiej agrowłókninie sadzić truskawki?

Uprawa truskawek na agrowłókninie jest bardzo prosta, a cały proces przebiega w kilku krokach, pierwszym z nich jest rozłożenie i zamocowanie agrowłókniny. Materiał ten rozkłada się na powierzchni grządek, dbając, aby był on mocno naciągnięty. Końce agrowłókniny najlepiej przymocować do podłoża na krawędzi grządki. Można w tym celu wykorzystać specjalne szpilki.

Prawidłowo okryta agrowłókniną grządka ma kształt podkowy, a na jej powierzchni nie widać zagięć i pofałdowań, gdyż szczelnie przylega ona do gruntu.

Po naciągnięciu i przymocowaniu agrowłókniny do gruntu należy w niej wykonać nacięcia, w których umieszczone zostaną sadzonki truskawek. Nacięcia wykonuje się w prostych liniach, w rozstawie odpowiadającej rozstawie sadzonek. Ich długość powinna wynosić około 10 cm, a wykonuje się poprzez prostopadłe nacięcie agrowłókniny dwoma cięciami, które tworzą kształt litery X. Należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar nacięć, gdyż zbyt małe ograniczą wzrost truskawek, a wykonanie zbyt dużych nacięć będzie sprzyjało rozwojowi chwastów. Nacięcia zazwyczaj wykonuje się przy pomocy nożyka do tapet lub nożyczek.

Kolejnym krokiem jest umieszczanie sadzonek truskawek. W gotowych nacięciach wykopuje się odpowiednio głębokie dołki. Należy przy tym pamiętać, aby nie zanieczyszczać agrowłókniny ziemią – należy ją umieszczać np. w wiadrze. Dołki powinny umożliwiać włożenie korzeni sadzonek w taki sposób, aby nie doszło do ich zagięcia. Następnie, dołek należy zakopać. Prawidłowa głębokość sadzenia truskawek to taka, w której dolne gałązki nie znajdują się pod ziemią, a korzenie nie są widoczne nad ziemią.

Ostatni etapem jest czyszczenie agrowłókniny – należy zmieść nadmiar ziemi, a następnie obficie podlać grządki.

Jaka powinna być agrowłóknina do uprawy truskawek? Przede wszystkim, należy wybrać agrowłókninę przeznaczoną do ściółkowania, która, w odróżnieniu od okrywowej, umożliwia wentylację, a także przepuszcza wodę. Materiał ten jest czarny, dzięki czemu szybko się nagrzewa. Do uprawy truskawki należy wybrać agrowłókninę o większej grubości, powinna ona wynosić co najmniej 50 g/m2, co pozwoli zapewnić wytrzymałość na warunki środowiska oraz ochronę przed chwastami.

W jakiej rozstawie sadzić truskawki na agrowłókninie?

Dobór odpowiedniej rozstawy truskawek zapewni im optymalne warunki do wzrostu i owocowania.

Odległość między rzędami zależy o typu uprawy i odmiany. W uprawach amatorskich odległości między rzędami truskawek powinny wynosić około 50 cm, z kolei odpowiednia wielkość odstępów między roślinami w rzędzie to 15 – 35 cm. Przyjmuje się, że na 1 m2 grządki przypada 10 sadzonek.

Z kolei w uprawach towarowych, odległości te wyglądają nieco inaczej. W tym wypadku odległości między rzędami wynoszą zazwyczaj od 50 do 100 cm. Z kolei odstępy między sadzonkami w rzędzie wynoszą 15 – 25 cm na glebach lżejszych oraz 30 – 40 cm na glebach żyznych.

Dodatkowo, planując rozstawę truskawek, należy brać pod uwagę warunki glebowe – na glebach słabszych odstępy między sadzonkami są mniejsze niż na glebach żyznych. Kolejną cechą, która ma wpływ na odstępy między sadzonkami, jest odmiana truskawek. Odmiany o silnym wzroście sadzone są w większych odstępach, z kolei słabo rosnące sadzi się mniejszej rozstawie.

Zastosowanie zbyt dużej rozstawy, w stosunku do wymagań, sprawi, że otrzymany plon będzie słaby, a owoce nie będą obficie owocować. Z kolei posadzenie sadzonek zbyt blisko siebie znacząco ograniczy ich wzrost, gdyż będą one konkurować ze sobą o wodę, światło i substancje odżywcze, a ich owoce będą nie tylko mniejsze, ale także będzie ich znacznie mniej.

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie