Jak działa chlor w basenie ogrodowym? - dlaroslin.pl - E-sklep Twoich Roślin | E-sklep dlaroslin.pl

Jak działa chlor w basenie ogrodowym?

Jak działa chlor w basenie ogrodowym?

Aby woda w basenie ogrodowym była wolna od brudu, bakterii oraz innych mikroorganizmów, warto pomyśleć o zastosowaniu w niej środka dezynfekującego w postaci chloru. Jak właściwie działa ten preparat i dlaczego jest potrzebny w tego typu zbiornikach? Jakie korzyści wynikają z zastosowania chloru w basenie ogrodowym? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Mechanizm działania chloru na wodę basenową 

Chlor to najpopularniejszy środek do dezynfekcji wody basenowej, występujący w postaci płynnych preparatów, granulatu bądź tabletek. Ten pierwiastek chemiczny skutecznie niszczy bakterie, wirusy, a także wszelkie inne drobnoustroje znajdujące się w wodzie. Na czym dokładnie polega mechanizm działania chloru na wodę w basenie? Substancja ta w połączeniu z wodą ulega procesowi biodegradacji. Roztwór chloru rozkłada się na wiele różnych substancji chemicznych, w tym m.in. kwas podchlorawy oraz jon podchlorynowy. Oba związki zabijają bakterie, atakując lipidy w ścianach komórkowych i niszcząc enzymy oraz struktury wewnątrz komórki. W ten sposób dochodzi do utlenienia oraz unieszkodliwienia związków organicznych i nieorganicznych. 

Chlor blokuje działanie magnezu, żelaza, miedzi, a także innych pierwiastków, zwiększając przejrzystość wody w basenie. Oczywiście zawartość wprowadzanego do wody basenowej chloru nie powinna przekroczyć dopuszczalnych wartości. Co więcej, jego skuteczność zależy m.in. od pH wody – środek dezynfekujący najlepiej działa w wodzie o odczynie obojętnym, tj. pH od 7,0 do 7,4. Ciecz poniżej tej wartości może być nieprzyjemna dla osób przebywających w zbiorniku basenowym – w wodzie wytworzy się chloramina, przez co basen zacznie pachnieć chlorem. W takiej sytuacji nietrudno również o podrażnienia oczu i skóry czy szybsze korodowanie stalowych elementów w basenie. Natomiast woda o zbyt wysokim pH może powodować pojawienie się osadu wapiennego, co skutkuje awariami urządzeń oraz problemami związanymi z czyszczeniem zbiornika. Dlatego tak istotne jest utrzymanie prawidłowego pH wody w basenie. Dzięki temu nie tylko zadbasz o skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego w postaci chloru, ale także przedłużysz żywotność basenu oraz jego akcesoriów. 

Warto również dodać, że jeśli zawartość chloru w zbiorniku jest zrównoważona, a pH jest na odpowiednim poziomie, chloru w ogóle nie czuć. Natomiast jeśli w basenie czuć dość intensywny zapach tego środka do dezynfekcji, nie jest to wcale efekt nadmiernego chlorowania wody. Paradoksalnie, brzydką woń chloru wywołuje zbyt niski poziom tzw. chloru wolnego (charakteryzującego się silnym działaniem bakteriobójczym) w stosunku do poziomu chloru związanego. W sytuacji, gdy pewna część chloru wchodzi w reakcję z substancjami znajdującymi się w wodzie basenowej, tj. kurz, pot, sebum, mocz oraz z mikroorganizmami, powstają związki oparte o chlor, azot i wodór, czyli chloraminy. Upraszczając, zbyt wysoki poziom chloru związanego świadczy o kiepskim stanie czystości wody. Dlatego bardzo ważne jest zastosowanie prawidłowej ilości chloru, co w efekcie doprowadzi do utleniania się szkodliwych oraz powodujących intensywny zapach związków. 

Słowem podsumowania, chlor działa na wodę basenową jako wybielacz, utleniacz, a także środek dezynfekujący. 

Dlaczego stosujemy chlor w basenie?

Woda w zbiornikach basenowych stale zmaga się z różnymi obciążeniami. Osoby korzystające z basenu wprowadzają do wody różne zanieczyszczenia (pot, martwy naskórek, mocz, kurz, ślinę, drobiny kału, pozostałości środków do opalania itp.) oraz mikroorganizmy – jeden człowiek może wprowadzić do zbiornika basenowego nawet do miliarda bakterii. Związki te bardzo łatwo znajdują tam odpowiednie warunki do rozwoju, co przy znacznej frekwencji może prowadzić do szybkiego rozprzestrzeniania się różnego rodzaju infekcji. Skażenie wody niebezpiecznymi bakteriami (m.in. groźną bakterią Escherichia coli) może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu człowieka. W większości przypadków bakterie tego typu są przyczyną zatruć pokarmowych, ale zdarza się, że u niektórych osób mogą wywoływać ciężkie infekcje, np. zapalenie nerek, pęcherza, opon mózgowych czy nawet sepsę. 

Dlatego tak ważną rolę odgrywa dezynfekcja wody basenowej, która zapobiega nieprzyjemnym skutkom ubocznym kąpania się w brudnym zbiorniku. W przypadku zaniedbanego basenu, na powierzchni ze stojącą cieczą bardzo często zauważyć można charakterystyczny nalot. Co więcej, barwa samej wody również jest inna, zazwyczaj zielona, a jej struktura staje się nieco mętna. Zaniechanie odpowiednich działań pielęgnacyjnych prowadzi do rozwoju mikroorganizmów w wodzie. Jeśli w basenie znajdzie się nawet niewielka ilość drobnoustrojów, może to spowodować bardzo przykre dla ludzkiego ciała skutki – efekt zaczerwienionej skóry czy podrażnionych błon śluzowych bądź oczu. Dlatego zbiornik basenowy potrzebuje preparatu dezynfekującego już w momencie pierwszego napełniania go wodą. Warto przy tym zaznaczyć, że na stan czystości cieczy w basenie mają wpływ nie tylko zanieczyszczenia wprowadzane przez człowieka, ale również inne czynniki zewnętrzne takie jak temperatura i promieniowanie – im wyższa temperatura, tym szybciej postępuje proces rozwoju bakterii.  Stąd też wynika bezwzględna konieczność zastosowania chemii basenowej w zbiorniku ogrodowym. Dodanie do wody odpowiedniej ilości chloru skutecznie zwalczy wszelkie drobnoustroje i zanieczyszczenia, a także zadziała profilaktycznie. 

Bez względu na to, czy jest to basen przydomowy, czy publiczny, woda w każdym z nich musi być wolna od glonów oraz różnego rodzaju bakterii – przemawiają za tym względy estetyczne i przede wszystkim zdrowotne. Mętna woda w basenie może bowiem całkowicie odebrać chęć korzystania z tego typu zbiornika. Specyficzny kolor cieczy oraz często towarzyszący brzydki osad na dnie basenu z pewnością nie skłania do zażycia w nim kąpieli. Korzyści stosowania chloru w basenie ogrodowym  • Krystalicznie czysta woda

Aby móc cały sezon cieszyć się przejrzystą i dobrej jakości wodą w basenie, samo zaopatrzenie się w pompę filtrującą nie wystarczy. Nie da się ukryć – zbiorniki basenowe potrzebują chloru. Właściwie przeprowadzona dezynfekcja wody w basenie ogrodowym to szereg korzyści. Jedną z nich jest z pewnością zapewnienie czystej oraz krystalicznie klarownej cieczy w zbiorniku. Zastosowanie odpowiedniej ilości chloru przeciwdziała procesowi mętnienia wody, a także powstawania śliskiego, nieestetycznego osadu na dnie oraz ścianach basenu. Sterylizacja chlorem gwarantuje bowiem dogłębne oczyszczenie cieczy. 

 • Ochrona przed bakteriami i zarazkami

Co najważniejsze, prawidłowy poziom preparatu dezynfekującego w basenie uchroni wodę przed rozmnażaniem się w niej bakterii, wirusów, grzybów oraz drobnoustrojów, które faktycznie zagrażają zdrowiu korzystających ze zbiornika osób. Chemia basenowa na bazie chloru pomaga bowiem zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób przenoszonych przez wodę. Odpowiednio zdezynfekowany zbiornik to taki, w którym glony oraz inne organizmy są pod kontrolą, a szansa na przeniesienie infekcji jest minimalna. Wielkim atutem omawianej substancji jest również to, że działa ona długo po dodaniu do wody i zapewnia profilaktyczną ochronę przed zanieczyszczeniami. 

 • Mały wpływ na wartość pH wody

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż prawidłowo wykonana dezynfekcja za pomocą chloru ma bardzo mały wpływ na wartość pH. Tego typu preparaty całkowicie rozpuszczają się w wodzie basenowej, co oczywiście oznacza, że nie tworzą przy tym procesie żadnych osadów.

 • Oszczędna chemia basenowa

Wprowadzenie chloru pozwala na zmniejszenie zużycia wody. Regularne używanie tego preparatu z pewnością zaowocuje czystą, pozbawioną zarazków wodą, dzięki czemu jej wymiana nie będzie wymagana tak często, jak w przypadku zaniedbanego, brudnego zbiornika. Pielęgnacja wody w basenie ogrodowym to także – wbrew pozorom – oszczędność finansowa. Bardzo trudno jest bowiem usunąć raz nagromadzone na dnie basenu glony oraz inne zanieczyszczenia. Co więcej, chlor jest jednym z najtańszych preparatów chemii basenowej w porównaniu do jego wydajności. Środek ten jest także bardzo prosty w dozowaniu. 

Za sprawą takich produktów jak chlor, można osiągnąć stuprocentową dezynfekcję oraz utrzymanie basenu w idealnych warunkach do jego użytkowania. Sprawdzona skuteczność, przystępna cena, a także wiele innych atutów sprawiło, że chlor jako preparat do dezynfekcji w basenach ogrodowych, cieszy się ogromną popularnością. Ten proces czyszczenia wody oznacza zniszczenie bakterii i drobnoustrojów, które mogą być źródłem wielu infekcji oraz nieestetycznego osadu.

Jeśli zależy Ci zatem na przejrzystej oraz krystalicznie czystej wodzie, preparat dezynfekujący w postaci chloru powinien na stałe zagościć w Twoim basenie ogrodowym. Zarówno publiczne, jak i prywatne zbiorniki wymagają stałego utrzymywania odpowiedniego poziomu chloru. Dzięki temu kąpiel w takim basenie będzie przyjemna i przede wszystkim bezpieczna dla zdrowia. Jest to kluczowe, aby czerpać radość z pływania w wodzie oraz nie narażać się na niebezpieczne choroby. 

Warto także pamiętać, że jakość wody w basenie zależy głównie od jej użytkowników. W związku z tym przed każdą kąpielą w takim zbiorniku należy umyć ciało pod prysznicem, co sprawi, że mniej mikroorganizmów wejdzie w reakcję z chlorem, ograniczając przy tym ilość powstałej chloraminy. Co więcej, aby utrzymać wodę w dobrym stanie, warto również oczyszczać basen z zanieczyszczeń w postaci liści czy trawy. 

 • 116,00 zł W magazynie

  Pływający dozonik do uzdatniania wody w basenie: bardzo łatwe i intuicyjne stosowanie, długi okres działania, sprawdzona w działaniu formulacja.

  116,00 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 48,00 zł W magazynie

  Chlor ekonomiczny to: chlor niestabilizowany w postaci tabletek zwalcza bakterie, wirusy, grzyby i glony do użytku we wszystkich rodzajach basenów

  48,00 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 98,91 zł W magazynie

  Chlor o przedłużonym działaniu: eliminuje 99,99% bakterii (uwzględnionych w normie EN 1040), długotrwale dezynfekuje, zwalcza glony, klaruje wodę, poprawia filtrację.

  98,91 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 45,00 zł W magazynie

  Chlor szok to: granulat przeznaczony do dezynfekcji wody basenowej oczyszcza i odbarwia zieloną lub mętną wodę łatwe dozowanie, opakowanie z miarką do użytku we wszystkich rodzajach basenów

  45,00 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 85,00 zł Brak towaru

  Chlor szok to: granulat przeznaczony do dezynfekcji wody basenowej oczyszcza i odbarwia zieloną lub mętną wodę łatwe dozowanie, opakowanie z miarką do użytku we wszystkich rodzajach basenów

  85,00 zł
  Dodaj do koszyka
  Brak towaru
 • 36,00 zł W magazynie

  Pływak do chemii basenowej: powolne rozpuszczanie dużych tabletek chlorowych w pływaku zmieszczą się tabletki 200g chemii basenowej

  36,00 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 17,00 zł W magazynie

  Parametry filtra 2006L/H: przeznaczony do pomp 530/800GAL Enero, Avenli/Jilong, średnica filtru 106mm, średnica wewnętrzna odtworu 5,5 cm, wysokość filtra 136mm, model: 90109 (Avenli/Jilong 290588 typ 2).

  17,00 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 29,50 zł W magazynie

  Glon Stop: ogranicza rozwój glonów i zapobiega ich powstaniu, klaruje wodę, stężona formuła, do użytku we wszystkich rodzajach basenów, nawet z przeciwprądem.

  29,50 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 112,00 zł W magazynie

  Glon Stop: ogranicza rozwój glonów i zapobiega ich powstaniu, klaruje wodę, stężona formuła, do użytku we wszystkich rodzajach basenów, nawet z przeciwprądem.

  112,00 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 41,50 zł W magazynie

  Klaryfikator wody basenowej to: preparat zapobiegający powstawaniu glonów poprawia skuteczność filtrowania zapewnia krystalicznie czystą wodę łatwe dozowanie, nakrętka dozująca

  41,50 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 25,01 zł W magazynie

  Wymiary pływaka: wysokość całkowita: 12cm, średnica górna: 11cm, średnica dolna: 4,5cm, średnica otworu: 4,7cm.

  25,01 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 57,99 zł W magazynie

  Środek flokujący to: produkt do usuwania zmętnień wody basenowej poprawia również skuteczność filtrowania nadaje się do wszystkich filtrów piaskowych dawka: 250ml/10m3 wody

  57,99 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 26,00 zł Brak towaru

  Pływający termometr do basenu

  26,00 zł
  Dodaj do koszyka
  Brak towaru
 • 36,00 zł W magazynie

  Tester ręczny do pomiaru pH i chloru w wodzie.

  36,00 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 25,01 zł W magazynie

  Zestaw do analizy wody: mierzy poziom pH wyznacza zawartość chloru regularne kontrole czystości wody wpływają na bezpieczeństwo osób zażywających kąpieli

  25,01 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 14,00 zł W magazynie

  Łatka do naprawy folii basenowej: klej działa również w bezpośrednim kontakcie z wodą, łatwa i szybka w montażu, solidne wykonanie łatki pomaga na skuteczne rozwiązanie problemu nieszczelności.

  14,00 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 41,87 zł W magazynie

  Acrylmed Lazur wit C to: płyn do usuwania mętnych osadów w basenie klaruje zażelazioną wodę w basenach kąpielowych produkt bezpieczny i nietoksyczny dawka: 50 ml/1 m3 wody

  41,87 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 26,00 zł W magazynie

  Acrylmed Lazur wit C to: płyn do usuwania mętnych osadów w basenie klaruje zażelazioną wodę w basenach kąpielowych produkt bezpieczny i nietoksyczny dawka: 50 ml/1 m3 wody

  26,00 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 25,00 zł Brak towaru

  Preparat Glon Fighter: zwalcza glony, bakterie i wirusy, już po 15 minutach od zastosowania można kąpać się w basenie, preparat posiada płynną formę, wygodną do stosowania, środek nie pieni się.

  25,00 zł
  Dodaj do koszyka
  Brak towaru
 • 28,91 zł W magazynie
  Nowy

  Chlor pH- Minus: szybko rozpuszczający się granulat stosowany kiedy wartość pH podwyższy się powyżej poziomu 7,0 preparat stwarza niekorzystne dla drobnoustrojów środowisko, hamując ich rozwój dawka: 100 g środka na 10 m3 wody obniża pH o 0,1

  28,91 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 74,53 zł W magazynie
  Nowy

  Chlor pH- Minus: szybko rozpuszczający się granulat stosowany kiedy wartość pH podwyższy się powyżej poziomu 7,0 preparat stwarza niekorzystne dla drobnoustrojów środowisko, hamując ich rozwój dawka: 100 g środka na 10 m3 wody obniża pH o 0,1

  74,53 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 17,66 zł W magazynie
  Nowy

  Chlor pH+ Plus: szybko rozpuszczający się granulat stosowany kiedy wartość pH obniży się poniżej poziomu 7,0 preparat stwarza niekorzystne dla drobnoustrojów środowisko, hamując ich rozwój dawka: 100 g środka/10 m3 wody obniża pH o 0,1

  17,66 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 56,69 zł W magazynie
  Nowy

  Chlor pH+ Plus: szybko rozpuszczający się granulat stosowany kiedy wartość pH obniży się poniżej poziomu 7,0 preparat stwarza niekorzystne dla drobnoustrojów środowisko, hamując ich rozwój dawka: 100 g środka/10 m3 wody obniża pH o 0,1

  56,69 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 33,27 zł W magazynie
  Nowy

  Chlor Szok: natychmiastowa dezynfekcja wody basenowej wygodna, szybko rozpuszczalna postać granulatu niszczy glony, pleśnie, bakterie, grzyby i wirusy skuteczny dla wszystkich twardości wody dawka: 100-200g granulatu na 10 m3

  33,27 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 31,61 zł W magazynie
  Nowy

  Crystal kwas L-askorbinowy: obniża poziom pH usuwa zmętnienie wody basenowej klaruje i usuwa brunatny kolor wody łatwy w użyciu i dozowaniu dawka: 50 ml środka/m3 wody

  31,61 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 100,81 zł W magazynie
  Nowy

  Crystal kwas L-askorbinowy: obniża poziom pH usuwa zmętnienie wody basenowej klaruje i usuwa brunatny kolor wody łatwy w użyciu i dozowaniu dawka: 50 ml środka/m3 wody

  100,81 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 17,34 zł W magazynie
  Nowy

  Flock Super koagulant: usuwa zmętnienie wody basenowej do ręcznego i automatycznego dozownika woda staje się przezroczysta i iskrząca łatwy w użyciu i dozowaniu dawka 200-800 ml na każde 10m3

  17,34 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
 • 54,93 zł W magazynie
  Nowy

  Flock Super koagulant: usuwa zmętnienie wody basenowej do ręcznego i automatycznego dozownika woda staje się przezroczysta i iskrząca łatwy w użyciu i dozowaniu dawka 200-800 ml na każde 10m3

  54,93 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h

Data ostatniej aktualizacji artykułu: 2023-06-22

Udostępnij post:


Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów

Kategorie