E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Czym podlewać kwiaty, aby pięknie kwitły w domu?

Podlewanie kwiatów tylko na pierwszy rzut oka wydaje się czynnością banalną – wystarczy wlać do doniczki wodę. Okazuje się, że można przy tym popełnić wiele błędów, które szkodzą roślinom. Jednakże, trzymając się kilku zasad prawidłowego podlewania, możemy sprawić, że kwiaty będą pięknie kwitły i cieszyły oczy. Wystarczy zastosować się do wskazówek opisanych w poniższym tekście, a nasze kwiaty będą kwitły obficie, jak nigdy.

4 sposoby na to, aby Twoje domowe kwiaty szybciej rosły i pięknie kwitły

Aby domowe kwiaty szybko rosły i pięknie kwitły, konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków życia, ponieważ w niesprzyjającym otoczeniu roślina nie zakwitnie. W tym celu najlepiej kierować się poniższymi wskazówkami dotyczącymi stanowiska, podłoża, wilgotności, stosowanej wody i nawozów oraz stymulatorów wzrostu. Nie można także zapominać o cyklicznym przesadzaniu roślin, które nie tylko umożliwia optymalny rozwój systemu korzeniowego, ale także pełni kluczową funkcję w zaopatrzeniu rośliny w substancje odżywcze.

1. Zadbaj o odpowiednie stanowisko i podłoże i wilgotność powietrza

Każda roślina ma indywidualne wymagania dotyczące stanowiska, podłoża i wilgotności powietrza, dlatego każdy gatunek należy rozpatrywać indywidualnie. Rośliny pochodzące z lasów deszczowych nie będą robrze rosły na południowym parapecie w suchym pomieszczeniu, a kaktusy nie poczują się dobrze na łazienkowym parapecie z północną ekspozycją. Dlatego tak ważne jest zadbanie o dopasowane do rośliny stanowisko, podłoże i wilgotność powietrza.

Większość roślin nie znosi cienia ani bezpośredniej ekspozycji na słońce, za to najlepiej czują się w półcieniu na stanowisku słonecznym, ale osłoniętym od bezpośredniego nasłonecznienia. Jeżeli chodzi o podłoże, zarówno gleby ciężkie nieprzepuszczalne, jak i skrajnie lekkie nie są preferowane przez większość gatunków, podobnie jak gleby silnie kwaśne lub zasadowe. Kolejnym kluczowym parametrem jest wilgotność powietrza – zwłaszcza zimą, wilgotność powietrza w domach może być zbyt niska, co zwiększa podatność roślin na choroby. W takich warunkach liście roślin zwijają się i marszczą, z kolei zbyt wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi chorobotwórczych grzybów.

Jak podnieść wilgotność powietrza?

Zwłaszcza w sezonie grzewczym, bardzo ważne jest zapewnienie roślinom odpowiedniej wilgotności.

Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak podnieść wilgotność powietrza:

- stosowanie nawilżacza powietrza – pozwala utrzymać wilgotność powietrza na określonym poziomie,

- grupowanie roślin – woda parująca z liści nawilża powietrze wokół i tworzy mikroklimat,

- systematyczne zraszanie lub mycie roślin pod prysznicem – nie tylko zmywa kurz i nawadnia, ale także dostarcza wilgoć bezpośrednio na rośliny,

- zastosowanie podstawek z keramzytem i wodą – parująca woda podnosi wilgotność powietrza wokół rośliny.



2. Jaką wodą podlewać kwiaty w domu?

Woda jest substancją niezbędną do życia, także roślinom. Ilość dostarczanej roślinie wody i częstotliwość podlewania zależą od następujących czynników:

- gatunek rośliny,

- pora roku,

- warunki wzrostu.

Niezmiernie istotna jest także jakość wody wykorzystywanej do podlewania, w zależności od pochodzenia, zawiera ona bowiem różne ilości i skład soli mineralnych, które mogą wspomagać wzrost rośliny, ale także mogą mieć na nią niekorzystny wpływ.

Do podlewania kwiatów najczęściej wykorzystuje się wodę z kranu – dla większości gatunków nie jest ona bowiem szkodliwa. Stosując „kranówkę”, należy pamiętać, alby kilka godzin przed podlewaniem nalać ją do pojemnika. Taki zabieg pozwoli na ulotnienie się chloru, którego nadmiar działa na rośliny niekorzystnie. Ponadto zabieg ten umożliwia wodzie ogrzanie się do temperatury pokojowej – podlewanie zimną wodą wywołuje u roślin szok.

Jeżeli woda z kranu jest twarda, tj. zawiera dużo soli wapnia i magnezu, nie powinno się jej używać do podlewania roślin wymagającego niskiego pH bez uprzedniego przegotowania i ostudzenia.

3. Stosuj nawozy oraz zadbaj o odpowiednie odżywianie roślin

Niezbędne do życia minerały rośliny czerpią z gleby. Dlatego, jeżeli chcemy przyspieszyć wzrosty i wzmocnić kwitnienie, warto stosować nawozy, które pomogą zadbać o optymalne odżywienie roślin.

Na rynku dostępny jest szereg nawozów, które odżywiają rośliny, dostarczają im niezbędnych substancji, a także wspomagają odporność i kwitnienie. Zazwyczaj zawierają one 3 kluczowe dla roślin pierwiastki: azot, fosfor i potas oraz szereg minerałów i wyciągów działających stymulująco. Wybierając nawóz, należy zwrócić uwagę na gatunek i fazę wzrostu rośliny, a także ściśle przestrzegać zaleceń producenta.



Alternatywą dla produktów gotowych, jest szereg domowych metod, których zastosowanie jest proste, tanie i łatwe, a także nie wymaga posiadania specjalistycznych środków. Wśród najczęściej wykorzystywanych, domowych środków do nawożenia i odżywiania roślin są:

- skorupki jaj,

- popiół,

- drożdże,

- skórki od banana,

- fusy z kawy i herbaty.

Substancje te są źródłem cennych dla roślin minerałów, a ich stosowanie nie wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności.

4. Pamiętaj o przesadzaniu swoich roślin, by mogły zdrowo się rozwijać

Przesadzanie roślin doniczkowych jest bardzo ważnym zabiegiem, który umożliwia roślinom powiększenie i wzmocnienie systemu korzeniowego, odpowiedzialnego za pobieranie substancji odżywczych z gleby. Regularne przesadzanie pozytywnie wpływa także na wzrost i rozwój nadziemnych części roślin. Kiedy należy przesadzać rośliny? Pierwsze przesadzenie powinno mieć miejsce po zakupie rośliny, którą umieszcza się w dedykowanym podłożu – większość roślin jest bowiem sprzedawana w podłożu torfowym, które nie nadaje się do dalszej uprawy. Terminy kolejnych zabiegów zależne są od tempa wzrostu, wielkości rośliny i jej zapotrzebowania na składniki odżywcze. Najlepszym terminem na przesadzanie roślin jest wiosna i lato. Rośliny należy przesadzić do większej doniczki, gdy korzenie wyrastają z otworów doniczki lub wyrastają ponad jej krawędź. Zazwyczaj, rośliny doniczkowe przesadza się do 2 – 3 lata, a gatunki szybko rosnąca nawet co roku. Przesadzoną roślinę należy obficie podlewać oraz chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem przez kilka tygodni.

Jak przedłużyć okres kwitnienia kwiatów w domu?

Okres kwitnienia to czas, kiedy rośliny wyglądają najpiękniej. Niestety, okres ten jest wyjątkowo krótki.

Co zrobić, aby jak najbardziej wydłużyć ten czas? Jak przedłużyć okres kwitnienia kwiatów w domu?

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek na ten temat.

1) Obniżyć temperaturę w nocy – warto wieczorem lub na noc uchylić okna lub skręcić kaloryfery.

2) Uważać z podlewaniem – zbyt suche lub zbyt wilgotne podłoże sprawi, że roślina zrzuci pąki, kwiaty i liście.

3) Utrzymywać wilgoć w powietrzu – najlepiej zamgławiając powietrze wokół w godzinach porannych.

4) Zwalczać inwazje szkodników – częstym szkodnikiem roślin domowych jest przędziorek, który wysysa sok z roślin, osłabiając och kwitnienie. Warto stosować środki owadobójcze.

5) Regularnie przycinać rośliny – regularne przycinanie roślin stymuluje je do dalszego kwitnienia, a w wypadku bylin może stymulować ponowne kwitnienie w sezonie.

6) Usuwać przekwitnięte kwiatostany – w ten sposób roślina pobudzana jest do wytwarzania nowych pędów kwiatowych. Roślina, która nie zawiązuje owoców, wytwarza więcej pąków kwiatowych.

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie